להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 568890
שכל אחד יפשפש טוב טוב בנפשו, לא די בשבועת נאמנות!

___________________
1 פרסומת של טיב טעם. כמה נמוך ונלעג, בהתחשב בכך שבפעמים הספורות שהזדמנתי לחנות של טיב טעם פנו אלי ברוסית.
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 568897
אם את חושבת שהפרסומת של טיב טעם‏1 נמוכה ונלעגת, אז תגובה 568890 זה דוגמה להשמצה ממש נמוכה ונלעגת‏2 וגם דוגמה לרמיזה מתנשאת ויהירה‏4
1אני לא
2 אולי שומעים רוסית פה ושם. בד"כ שומעים‏3 עברית
3 ע"ס יותר מכמה ביקורים ספורים
4 החיבור בין רוסים ושבועת נאמנות שהמטרה שלו להטיל רפש גזעני ברוסים ולחרחר ריב ומדון‏5
5בקיצור, תתביישי לך!
568902
'You know,' he added very gravely, 'it's one of the most serious things that can possibly happen to one in a battle—to get one's head cut off.'

Alice laughed aloud: but she managed to turn it into a cough, for fear of hurting his feelings.

'Do I look very pale?' said Tweedledum, coming up to have his helmet tied on. (He CALLED it a helmet, though it certainly looked much more like a saucepan.)

'Well—yes—a LITTLE,' Alice replied gently.

'I'm very brave generally,' he went on in a low voice: 'only to-day I happen to have a headache.'

'And I'VE got a toothache!' said Tweedledee, who had overheard the remark. 'I'm far worse off than you!'

'Then you'd better not fight to-day,' said Alice, thinking it a good opportunity to make peace.

'We MUST have a bit of a fight, but I don't care about going on long,' said Tweedledum. 'What's the time now?'

Tweedledee looked at his watch, and said 'Half-past four.'

'Let's fight till six, and then have dinner,' said Tweedledum.
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 568928
בדיוק אתמול ראיתי פלייר כזה מבצבץ מתיבה של אחד משכני. המחשבה הראשונה שלי היתה לייצר עוד פלייר ''צמחונים הם בוגדים''.
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 568937
D-: טאגליין!
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 568991
וזה שפנו אליך ברוסית אמור להפוך אותם ללא-ישראלים?
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 569001
בררור! סתאאם, זה הופך אותי לפחות ישראלית. סתאאם, אני לא יודעת אם לענות לך ברצינות או שהחלטת לפתוח בחגיגות מימונה מוקדמות. עד כדי כך את מתעתעת בי...
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 569003
התגובה של נועה, וגם התגובה של קמח מצות לפניה שתיהן ברורות ונהירות לי, אפילו מעוררות הזדהות.
בתשובתיך אני מוצאת מעין מסיבת תחפושות, מעין נשף מסכות, הרבה צבעים וצלילים ומסך עשן שהולך ומתעבה.
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 569066
אוקי, אני אסביר.

אמרתי שהשפה הרוסית אינה מהות ההוויה הישראליות. אי אפשר להקיש מזה לוגית שלדעתי הרוסים אינם ישראלים, ולכן השאלה תעתעה אותי כשהיא באה מנועה. הרגשתי כמו בוז'י הרצוג, הרגשה מטומטמת מהצורך להסביר שאינני מפלה. גם לבוז'י לקח הרבה זמן לומר שלא, הוא לא גזען.

נכנסתי לחנות בטבורה של העיר העברית שוקקת רמת גן, והקופאית שאלה אותי ברוסית "רוצה מבצעים?". זו הרגשה פתאומית קצת מטלטלת, מין תיירות בארצך. הבטתי ימינה שמאלה וראיתי שכל הקונים רוסים והמדפים עמוסים מוצרים לא מוכרים כמו ריבות מבריה"מ לשעבר ויין מבריה"מ לשעבר, ומין חטיף של דגים מיובשים בתוך שקית ואקום שלא תואר לו ולא הדר. שאלתי את ידידתי הרוסיה על החטיף הזה והיא סיפרה שהוא מסורתי ואהוב והוא מאד טעים, ומיד הוסיפה "זה בטח הגעיל אותך". נכון, היא מכירה אותי. שאלתי אותה אם המוצרים הרוסיים מעוררים בה נוסטלגיה והיא אמרה שכן, אבל היא מעדיפה לקנות את המוצרים הישראליים כי אין לה אמון בתוצרת הרוסית. היא שונאת כל מה שרוסי. מעל לכל היא שונאת את הקומוניזם, ובגלל זה היא מצביעה ביבי - או ליברמן, אינני יודעת. בגלל השנאה לקומוניזם היא מתעבת את העבודה וקדימה ומרץ. כל אייל, יש להניח, מבין שזה נימוק חסר הגיון, אבל אין סיכוי להבנה. התגלמות השטן בעיניה, האדם המושחת עלי אדמות, הוא יוסי שריד. למה? אין לי מושג, כנראה הסתה עתיקה, אבל להט השנאה שלה כל כך עז שאין סיכוי לברר או להסביר. כשפרס ספיר לאחוזת דג'אני נפסל בגלל שיוסי שריד שהיה בוועדת הפרס פירסם בהוצאת ידיעות אחרונות שבה פורסם הספר של אלון חילו, התקשורת הרוסית חגגה כאילו לפחות תפסו את צ'אושסקו. מי שמבין כמה המעשייה הזאת פתטית מבין, ומי שלא לא, זה לא שייך לנושא כרגע.

יש לנו מנקה רוסיה. אינני יודעת אם היא אזרחית או תושבת או עובדת זרה, אבל היא לא מבינה מילה עברית. פעם שאלתי אותה איפה קנתה משהו - שכחתי מה, והיא אמרה לי שבחנות של האברייסקי ברחוב גרצל. נורא מוזר. טוב, יהודיה היא לא, ובכל זאת היא ישראלית, ויש לה נכדה שנולדה בארץ ולומדת בכיתה אל"ף והיא ישראלית מאל"ף עד ת"ו.

הסיסמה של טיב טעם "להיות ישראלי זה לאהוב בשר" היא מרגיזה בכל כך הרבה רמות שהתקשיתי לתמצת את ההרגשה שהיא מעוררת, וראובן עשה את זה טוב ממני.

היא מרגיזה בנמיכות התרבותית שלה - מהות הישראליות היא אוכל.
היא מרגיזה ברמה המוסרית שלה - לא פלאפל או במבה, אלא תאוות בשרים. נכון, יום העצמאות של מדינת ישראל הפך ליום המנגל הלאומי, אבל בכל זאת אנשים לא מתגאים בזה. כולם מתים על בשר, אבל אומרים זאת מתוך איזשהו לגלוג עצמי. לפני שנתיים הופיעה אחרי יום העצמאות קריקטורה באחד העיתונים - נראתה בה פרה עומדת לבדה ברפת, על פניה מבט תוהה והיא חושבת "איפה כולן?" זה היה עצוב.
ולא סתם תאוות בשרים אלא בשרים בחנות שפונה לפלח הרוסי שהוא הרוב המוחלט של מצביעי ליברמן, והאסוציאציה לליברמן היא מיידית. אין לי ספק שזה מה שהיה במחשבתו של הקופירייטר, הסיסמה נשמעת ליברמנית והיא מהדהדת מיד באוזנו של מי שמכוונן לתדר הזה. אפילו הניסוח לא נשמע ישראלי, קשה לי לשים את האצבע על המקום המדויק, אולי הבחירה במילה "לאהוב" במקום "לאכול" שהיא יוצאת דופן.
ליברמן הוא הוא הפטריוט הישראלי האמיתי, הוא, שישיבות מפלגתו מתנהלות ברוסית הוא מהות הישראליות. הוא זה שיתבע ממני שבועת נאמנות ויקבע אם אני ישראלית מספיק טובה, הוא, שתיקי שחיתות תלויים על גבו, יפשפש לי בכספי העמותה ויחליט אם אני בוגדת.

כל זה מתומצת בסטיקר הפרודי של ראובן "צמחונים הם בוגדים".
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 569068
* כתבת - "פרסומת של טיב טעם. כמה נמוך ונלעג, בהתחשב בכך שבפעמים הספורות שהזדמנתי לחנות של טיב טעם פנו אלי ברוסית.".
לא אמרת שהשפה הרוסית אינה מהות הישראליות.

* אז יש להם קופירייטר אידיוט, וכמה אידיוטים בחבר המנהלים שאשר את הפרסומת. חסרות לך פרסומות טפשיות / מקוממות / מזיקות?
כצמחונית, אני יכולה להעיד שזה עובר לי מעל הראש. על כל פנים, יכול להיות שזה פונה לקהל הלקוחות שלהם, שאני לא נמנית עליו. אלא אם נתקלתי בלי חלב בשבת ואני במרכז רמת גן. אבל בשביל חלב בשבת פעמיים בשנה לא צריכים לקחת אותי בחשבון.

* באותה חנות (אני יודעת על איזו את מדברת), מעולם לא שאלו אותי ברוסית. אולי המוכרת סברה שאת רוסית, מסיבה כלשהי?
* והורי מעסיקים מנקה, רוסיה, יהודיה, דוברת עברית. אז?
אני מתקשה להאמין שהיא אמרה לך "בחנות של האברייסקי ברחוב גרצל", מהסיבה הפשוטה שרחוב הרצל עתיר חנויות של יהודים. משל למה הדבר דומה? שיגידו לך שקנו בחנות של הערבי באום אל פאחם.
* מעניין שיש לך נושאי שיחה עם ידידתך זו, על אף שהיא מצביעה לשיקוצים ומתעבת את השמאל.
* כל אייל מבין שזה חסר הגיון - אבל זה בגלל שיש אנשים חכמים באייל. לשם האיזון, יש לי חברה שמקטרת בוקר וערב על קופ"ח כללית, אבל לא תעבור למכבי משום שזו קופת החולים של הרויזיוניסטים.
* אם תחפשי, תמצאי שני (!) דיונים ארוכים בסוגיית פרס ספיר וחילו. לטעמי, היו צריכים לפסול את הספר לא (רק) מטעמי יוסי שריד וקשרי המשפחה שלו עם העורכת, אלא משום שזה ספר מחורבן, שאלמלי היה על נושא טעון, לא היו שוקלים אותו כמועמד לפרס. שלא לדבר על הסילופים שבו.
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 569072
* לא - כתבתי: להיות ישראלי זה לאהוב בשר - כמה כמה נמוך ונלעג, בהתחשב בכך שבפעמים הספורות שהזדמנתי לחנות של טיב טעם פנו אלי ברוסית.

הביטוי "להיות ישראלי" מתייחס לחוויה הישראלית ולא לסממנים הפורמליים שלה. פעם ישראליות היתה ללכת עם מפתח של סובארו.
אולי מישהו אחר לא הבין את זה, אבל את הבנת.

* הכוונון הוא לא רק לתדר הצמחוני - אני יודעת שהפרסומת לא נעמה לאוזנייך כמו עוד הרבה פרסומת עם פרוס יום העצמאות - הכוונון הוא גם לרגישות השמאלנית ואת זה אין לך כי איש לא מטיל ספק בישראליות שלך, אינך המטרה של הימין, ליברמן לא מתכוון אליך. את לבטח זוכרת את הדו שיח הזה תגובה 562656, הוא זכור לי מאד.
כל מי ששמאלני קלט את התדר, ומן העבר השני גם כל מצביעי ליברמן קלטו את התדר.

* ברור שהקופאית חשבה שאני רוסיה, היא חשבה שאני רוסיה כי ביי דיפולט מי שנכנס לשם הוא רוסי.

* הז'רגון של המנקה הפתיע אותי, אבל היא אינה דוברת עברית וחייה מתנהלים בתוך תת מעגלים בחברה שלנו, שהם סמויים לעיניי הלא-רוסיות. אחרי שהיא אמרה את זה עברתי ברחוב הרצל וראיתי שבאמת רוב החנויות שם הן חנויות של רוסים עם שלטים ברוסית. לפני כן לא שמתי לב לזה. היא לא התכוונה לשם גנאי, היא התכוונה פשוט לומר בחנות של הישראלי כדי להסביר לי לאיזה חנות הכוונה.

* באמת אין לך נושאי שיחה עם שמאלנים? אין מאיירים שמאלנים?
(אני מתנצלת על הספינולוגיה הטוקבקיסטית, הסכימי איתי ביושר שהיא מגיעה לך)
להיות ישראלי זה לאהוב בשר‏1 569076
* נו, שוין. אני לא מאוד מתחברת עם האמרה הזו שלך בכל מקרה.

* למעשה, כמי שלא רואה טלויזיה, פספסתי את הפרסומת הזו לגמרי (ואם היא פרסומת מודפסת - אז הצלחתי לפספס אותה גם בעיתונים. פיתחתי יכולת להתעלם מפרסומות. נסי ותהני).
* אני לא משוכנעת שהפרסומת הזו היא אנטי-שמאלנית או משהו. היתכן שאת רגישה למדי?
* זה הטיב טעם בכיכר נוח? ביי דיפולט, לא כל מי שקונה שם רוסי, והחנות עתירה מותגים ישראלים.
* רוב? אני קונה שם מדי שבוע. כמדומני יש שם חנות ספרים רוסית ומעדניה רוסית, אולי שתיים. לעומת זאת, יש שם ירקניות בשפע בבעלות ישראלים-ותיקים, וחנות מאפים עירקיים משובחה. (אגב, גם חנויות של רוסים הן חנויות של ישראלים).
* לי? לי יש נושאים בשפע. כמה מחברי הטובים ביותר (למעשה רוב) הם שמאלנים. ורדיקליים (גם מאיירים שמאלנים יש בשפע, והם מרשים לעצמם לנפנף בשמאלניותם יותר מכפי שמרשים לעצמם ימנים).
אבל לך?

(לא מסכימה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים