עניין של סמנטיקה 5692
התייחסות למפלגות כגון : חד"ש, בל"ד ורע"מ כאל המפלגות ה"ערביות", הינה, למרות נפוצותה, על סף הגזענות.
כשם שלא היית שוקל בדעתך להגדיר את ש"ס, המפד"ל ויהדות התורה כמפלגות ה"יהודיות", או את ישראל בעלייה ואת ישראל ביתנו כמפלגות ה"רוסיות" כך אין מקום לעשות את ההבחנה (המוטעית מיסודה, מכיוון שבמפלגות אלו חברים גם יהודים והן זוכות לתמיכה גם בקרב אוכלוסיות יהודיות, כשם שש"ס זוכה לתמיכה בקרב אוכלוסיות מוסלמיות) הזו לגבי מפלגות אלו ולהפוך את ההגדרה האמיתית שלהן - שמאל רדיקאלי, שהיא במהותה הגדרה חברתית-כלכלית להגדרה לאומית-אתנית, תוך יצירת רמיזה לשונותן ולבידולן מכלל הזרמים הפוליטיים; כלומר ישנו הזרם המקובל וישנם ה"ערבים" (יש לקרוא עם הטעמה), שכידוע לכול הם שונים - גורם חתרני, מסית, גיס חמישי, קבלני קולות של אש"פ וכו'.

הגיע הזמן לשרש מהשפה את ההתייחסות למפלגות לגיטימיות כאל גוף זר, ואולי בעקבות שינוי זה יגיע גם השינוי המיוחל של שילובם בקואליציה ובממשלה (בעיקר בהתחשב בכך שע"פ חלקם היחסי באוכלוסייה היה מגיע להם כמה וכמה תפקידי שרים וראשי וועדות).

גלעד
לא היה שוקל בדעתו? 5694
אבל זה בדיוק מה שהוא עשה, ראה ''המפלגות הדתיות'' בסקר - כלומר ש''ס המפד''ל ויהדות התורה.
לא היה שוקל בדעתו? 6175
דתי - אידיאולוגיה. כשם שאומרים ''מפלגות שמאלניות'' או ''מפלגות ימניות''. ערבי - לאום. הגדרת מפלגה על פי לאום חבריה, גורמת להרחקת ציבור הלאום השני, בידודה במערכה וביטול כל אידיאולוגיה מעבר ל''אנחנו לאום מסויים, ואכפת לנו רק מהלאום שלנו''.
עניין של סמנטיקה 5698
א. מה שהאייל האלמוני אמר.
ב. בואו נשבור מיתוס - אין שום דבר ''שמאלני'' במפלגות הערביות. בל''ד הם לא פחות לאומניים מאשר האיחוד הלאומי, הם פשוט לאומניים כלפי הלאום ה''לא נכון'' מבחינת המדינה. לקרוא לבל''ד שמאלנים זה להוציא לשמאל שם רע (למעשה, זה בדיוק מה שהוציא לשמאל את השם הרע, אבל לא חשוב). המפלגה הערבית היחידה שהיא באמת שמאלנית היא חד''ש, והיא אכן כוללת גם חברת כנסת יהודיה, אבל לא היה לי מקום לכתוב ''חדש והערביות''.
עניין של סמנטיקה 6176
האם במדינת ישראל יש שמאל אמיתי? שמאל אמיתי דוגל ברחמנות, בחמלה, בשיוויון. שמאל אמיתי הוא סוציאליזם, גישור פערים, וכמובן - חופש מצפון. שמאל אמיתי מדבר בזכותם של כל בני האדם, וכמובן בזכותם של החי והצומח.
ישראל אחת אינה שמאל אמיתי. אם הייתה, כבר מזמן דברים היו נראים אחרת. מרץ די קפיטליסטית עד כמה שידוע לי, ובכלל דואגת להתיפייף בכל הזדמנות. שינוי היא שילוב מוזר של ימין ושמאל. אם כבר, המפלגה היחידה שאני מסוגל לחשוב עליה כעל שמאל אמיתי היא חד"ש, וראו כמה מנדטים יש לה.
עניין של סמנטיקה 6180
ידוע שאין בארץ שמאל אמיתי פרט לחד"ש. אישית, זה לא ממש הפריע לי, משום שאני אינני תומך בסוציאליזם, ואני מאמין שליברליזם היא דרך הרבה יותר טובה לתת לאנשים חופש אמיתי, מאשר לשלוח ידיים לכיסיהם של אנשים בשם "זכויות" מעורפלות שלא ברור לי למה מישהו זכאי להן. וגם על ירוק אני לא ממש מת - הירוק האחרון שעניין אותי היה הצבא, וגם זה לא ממש ריתק אותי.
מרצ אינה קפיטליסטית, אבל היא גם לא סוציאליסטית. מרצ היא פרגמטית, במקרה הטוב, ולא יודעת מה היא רוצה מבחינה כלכלית במציאות. והיא אכן נוטה להתייפיפות ופופוליזם בכל הזדמנות.
שינוי אינה שילוב של ימין ושמאל - היא שילוב של ימין (כלכלי) ומרכז (מדיני). מעולם לא התיימרה להיות שמאל (והכניסה שלה למרצ הייתה תמוהה וזכתה לביקורת עוד ב-‏92, או מתי שזה לא היה שהם התאחדו. ליברלים יחד עם מפם?!).
אני שמח שלחד"ש אין יותר מנדטים. קומוניזם אף פעם לא היה כוס התה שלי.
עניין של סמנטיקה 5821
ערבים כבר יושבים בממשלה (סגן שר החוץ, למשל)
המפלגות הערביות אינן פסולות משום שהן ערביות, אלא בשל היותם של חברי הכנסת שלהן תומכים מוצהרים של האויב: חיזבאללה (א סנע, בשארה) וסוריה (כולם).

- גלעד
עניין של סמנטיקה 5877
המצב קצת יותר מסובך... האם מפלגה שמרנית-ימנית-לאומנית כמו בל"ד ראויה לתואר "שמאל ראדיקאלי"???
יש מפלגות "לעניינים ערביים", כמו שש"ס היא מפלגה ספרדית [גזענית], וכמו שיש מפלגות "רוסיות". אלה מפלגות שמייעדות את עצמן לסקטור מסויים, ומשם גם באים רוב המצביעים שלהן. נכון, שלא כל "הערביות" באמת ראויות לתואר הזה.
עניין של סמנטיקה 5884
שלחתי לפני כמה ימים תגובה לדובי על תגובתו אליי בה הבהרתי כי ההכללה של בל"ד תחת הכותרת "שמאל" הייתה מוטעית, זאת למרות שמושג השמאל בשיח הפוליטי הישראלי איבד קשר למשמעותו המקורית כמעט לחלוטין - משום מה היא לא הופיעה ועל כן אבהיר זאת בשנית.

אינני סובל יופימיזמים למיניהם
(Euphemisms - וגם לא טרנסאליטרציה, אז אם למישהו יש תרגום הגיוני למונח שיפרסמו בבקשה), ואינני חושב ש"ענייני ערבים" הינו טוב בהרבה אך בכל אופן חורה לי מחדש בכל פעם שאני רואה התייחסות למפלגות אלו כאל "ערביות", כשם שחורה לי שמתייחסים לישראל בעלייה וישראל ביתנו כאל "הרוסיות", גם אם סקטור היעד שלהם הוא העולים מחבר-העמים.

גלעד
נ.ב - הרגע חשבתי על תרגום יפה - "התחסדות לשונית".
עניין של סמנטיקה 7635
ובכן, כפי שש''ס ויהדות התורה מייצגות את המגזר החרדי, והאינטרס היחיד שמעניין אותם זה האינטרס של המגזר הספציפי הזה, כך המפלגות שהזכרת מייצגות את המגזר הערבי, והאינטרס של המגזר הזה ושאיפותיו הלאומיות הן היחידות שמעניינות אותם. אני לא רואה בכינוי ''המפלגות הערביות'' משום גזענות, בדיוק כמו הכינוי ''המפלגות החרדיות'' לש''ס ויהדות התורה.

נחום ונגרוב, תלמיד ישיבה לשעבר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים