קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569668
האמריקאים חוגגים ברוב חוצות את חיסולו של בן לאדן, אך הם שוכחים שבן לאדן הוא כבר סוס מת, רוח רפאים. חיסולו לא ישפיע, על פי כל הפרשנים, בצורה משמעותית על אל קאעידע. להיפך, הנה הוא "זכה" בעצמו למוות שאליו הוא תמיד חינך - הנה הוא מת כשהיד במלחמתו מול המערב. הנה הוא חולל את פיגוע הטרור הגדול ביותר בהיסטוריה, והנה הוא עומד לעלות אל שבעים הבתולות שממתינות לו במרומים. עם ככה, בהתחשב בכך שעל הטרור העולמי הפעולה הזאת לא תשפיע, אולי אפילו תעודד את התאים הרדומים לבצע פיגועי נקם - ובכך אף תסכן את העולם, ואם אנו מקבלים את העובדה שהמשפט "עשיית צדק" לא ממש שלם בהתחשב בכך שהערכים האמריקאיים הקלאסיים כפי שהאמריקאים משווקים אותם לעצמם ולעולם כוללים משפט לנאשם, בדומה לאשר נעשה לסדאם חוסיין בצעד חכם. אין ספק שהצדק יהיה שבן לאדן יוענש, אך הצדק האמריקאי לא כולל בחובו פעולות מן הסוג הזה.

אז איזו סיבה, עם כן, מה התועלת של האמריקאים בחיסול בן לאדן? הציניקנים יגידו שזהו תרגיל בחירות של אובמה, אבל הפעולה הזאת הרי מתוכננת כבר שנים, ואת ההחלטות בתחום הרגיש הזה לוקח הנשיא עם עוד סוללת אנשי מקצוע וצבא, שלא היו מאפשרים לו לבצע תרגיל מסובך כל כך מסיבות פוליטיות ציניות. אפשר להתייחס לכך כמימוש ההבטחה הג'ורג' בושית, "הביאו אותו אליי חי, או מת", אבל אז לא היה זה מבצע חיסול אלא מבצע לכידה או מאסר.

הכותרת בהארץ אומרת היום - "האימפריה זוקפת ראשה". אמריקה היא אימפריה, אין לה הגדרה אחרת. היום משתמשים בשם התקין פוליטית "מעצמת-על", אבל עצם העובדה שהיא מעצמת העל היחידה בעולם יכולה ללמד אותנו דבר או שניים על העוצמה החסרת מעצורים שטומנת בחובה מעצמה זו. כל דוקטרינה שהאמריקאים לא ימציאו, יפתחו, יממשו או יחליפו לא תסתיר את העובדה שהדוקטרינה האמריקאית הפשוטה של תקופתנו היא שימוש בכוח, ובפרט נגד משטרים חלשים משמעותית. נגד איראן למשל, אין שימוש בכוח כרגע, כי היא אגוז קשה לפיצוח ובעלת צבא רציני יחסית. עם צפון קוריאה, למרות כל התגרות, לא תהיה מלחמה, כי יש לה פצצת אטום. ואת סוריה אובמה נמנע מלהתקיף בגלל שגם בה המשטר לא רעוע.

עם ג'ורג' בוש הצליח להחזיק את האימפריה בגישה תוקפנית כשהוא נכנס איתה לכמה וכמה זירות קרב שונות בו זמנית, וגם נכנס למה שכמה פרשנים פזיזים מיהרו להגדיר כ"מלחמת העולם הרביעית", אובמה שידר מתינות יחסית. הוא הוציא את ארצות הברית מעיראק. עכשיו ארצות הברית מחסלת את הסוס המת בן לאדן, וממלאת את משימת מלחמת בוש. "האימפריה זוקפת ראשה", צועקת הכותרת בהארץ. אם ככה, האפקט הצליח. האימפריה רצתה שהעולם יראה שהיא הרימה את ראשה, והנה העולם ככל הנראה חושב שהיא הרימה את ראשה. בכל זאת, הארץ, עיתון מתון בתגובותיו, הקדישו לכך שער עצום ותשעה עמודים. יש, כמובן, חשיבות בסגירת המעגל. כמובן שמדובר בצעד הרתעתי מבריק, כמובן שמדובר במבצע מרשים וכמובן שעל פניו שהאימפריה אכן הרימה את ראשה.

אבל האימפריה לא הרימה את ראשה. האימפריה מתעסקת במלחמות העשור הראשון של המאה ה-‏21, בלי להבין שאנחנו בעשור השני. בסוריה טובח אסד בעמו ואין תשובה, האיראנים מפרים את הסדר העולמי ואין מענה, המזרח התיכון מטלטל ודרושה יד מכוונת דמוקרטית. את היד הזאת מנסים למלא במעט האירופאים, אבל לא ברצינות. הייתי מעדיף כמובן שהעולם יהיו נטול אימפריות, אבל אם הרמת ראש של אימפריה, וגל עצום של פטריוטיזם כזה מציפים את האימפריה כשהיא נותנת את הירייה האחרונה בארכי-טרוריסט חצי-מת, ולא במדיניות מסודרת ודמוקרטית במזרח התיכון, הרי שעדיף כבר שתוריד את ראשה, ושעולם בלי אימפריות יעלה מעליו. אך אינני מאמין שזה יקרה. אם אמריקה תשקוט יעלו כוחות אנטי-אמריקאיים, ולכן גם אנטי-ישראליים, ויציפו את החלל הריק. זה לא העולם שהייתי רוצה. אמריקה, התעוררי. הרימי את ראשך.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569673
א. תגובה 397373

ב. הנשיא לא לוקח החלטות. הן שלו כי הוא מקבל אותן. מי אמר שעברית אינה שפה מנומסת?

ג. בחיסול כזה יש רמז (ולא דק במיוחד) לפאקיסטן שמעלימה עין מאנשי הטאליבן.

ד. אובמה נמנע אפילו מהסתבכות בלוב. לא צריך להסתכל על סוריה.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569674
אתר זה לא מיועד לעורכי לשון או תוכן חובבים, אלא לאנשים המעוניינים בהבעת דעה. אני מודה לך על התיקונים ועל תוספות המידע, אבל אם יש לך דעה אנא תאמר אותה.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569753
האתר הזה גם מיועד לאנשים ולא לתת-אדם, אבל לא נראה שזה מפריע לך.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569758
כן, אך גם לא לפיילים אלמוניים, כמדומני.
עכשיו אשמח אם לא תסיט את הדיון לצדדים אישיים אלא תתמקד בדעות שהובעו בו, או שלא תתמקד בכלל.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569799
לא כל כך מבינים מה אתה רוצה לומר, וגם לא כל כך מבינים מי אתה חושב שאתה שתאמר לעולם איך אתה רוצה שהוא ייראה.

לעניין החיסול של בן לאדן, הפסטיבל התקשורתי עוסק בעיקר בשאלת מנהיגותו של אובאמה על ההקשרים הסובבים את יחסו לעולמו המוסלמי וכיו''ב, אך לדעתי תהיה זו טעות להסיק שמעמדה העולמי של ארה''ב השתפר או התחזק. העובדה שארה''ב היא המדינה היחידה בעולם שמוכנה לשאת בעלויות של הביטחון הגלובלי ולנהל מערכות בקצווי עולם, מעידה שהקהילה הבינ''ל רחוקה מלהיות מגובשת סביבה או סביב הובלתה. מנאומיו של אובאמה נדמה כי הוא מדבר בשם דעת הקהל העולמית, אבל בסופו של דבר אובאמה מדבר בשמה של ארה''ב ואין כיסוי ליומרה כאילו הוא מייצג מדינה כלשהי מלבדה. מנהיגותו הכריזמטית היא תופעה יחידה ויוצאת דופן, אבל בכך היא מחפה על הראיות המצביעות על כך שמעמדה היחסי של ארה''ב בעולם, כמו גם מעמדה היחסי של אירופה, הולך ומידרדר. עובדה זו תזדקר ותבלוט במוקדם או במאוחר, בזמנו של אובאמה או אחריו.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569755
ג. אני לא רואה בזה רמז כזה, למעשה הממשל האמריקאי משמיע כל הזמן רמזים הפוכים שמטרתם לעודד את פקיסטן להמשיך בשיתוף הפעולה איתו. יש רמזים אפילו לשיתוף פעולה עם הפקיסטנים שעשו פעולת הסחה. העדר העיתונאי הוא זה שמאשים כל הזמן את פקיסטן.

ד. אובמה לא ''נמנע מהסתבכות בלוב'', הוא השאיר את זה בחוכמה לצרפת ואנגליה והוא מסייע להן.
לעומת זה הוא היה המנהיג המערבי הראשון שמאד באומץ ובצורה ממש לא אופיינית למימשל האמריקאי מסר הודעת גינוי לממשל המצרי - בן בריתו - ותמיכה במורדים. בישראל ובאייל ראו בזה טיפשות תהומית מצדו.
איננו יודעים מה קורה בסוריה ומדוע אובמה לא נוקט עדיין קו תקיף נגדה, זה יגיע בבוא העת, יש לו רק שתי ידיים.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569768
לא נראה לי שמר "תת-אדם" מבין שלאובמה יש רק שתי ידיים. רציתי לשאול אותו מה דעתו על התערבות נוכחית של ארה"ב בלוב ובסומליה.

"אובמה" (לא רק אובמה, לא רק ארה"ב) הצליח להשיג את פיצול דרום סודן בדרכי שלום.

כמוכן "הוא" הצליח להשיג את נפילת לוב (ואולי גם סוריה?) תוך שמירה על המשטרים הידידותיים במפרץ (אם כי לא בדיוק ברור עד כמה המשטרים במצריים ובתימן נשארו יציבים). אם כי עדיין לא ברור מה צופן כאן העתיד.

נראה שיש מי שמבינים רק כוח, ומזלזלים במי שמדבר ברכות.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569770
אוי באמת. אני מזלזל במי שמדבר ברכות? תקראי עוד פעם ואז עוד פעם את ההודעה שלי. נתתי פרשנות למהלכים שאמריקה מבצעת ביחס לדוקטרינה שאמריקה בעצמה קבעה, דוקטרינה של כוח. אמריקה בנתה את העוצמה האימפריאלית שלה על בסיס של כוח אימפריאליסטי. הם לא הפילו את היטלר על ידי דבור ברכות (כמובן בלי לזלזל בחלקו של סטאלין הידידותי בעסק), לא הסכימו לשמור על מינימום כבוד לאומי של יפאן במהלך הכניעה ודרשו כניעה בלי תנאים (לאחר מכן מקארתור בחוכמתו השאיר את הקיסר במקומו), וגם סדאם חוסיין לא הוזמן לשולחן המשא ומתן.

קיוויתי שאובמה עתיד לפתוח שחר של יום שבו סדר היום האמריקאי מושג על ידי דיבור תחילה. אכן הוא עשה את זה, אבל במדיניותו הוא מגמגם ומתבלבל. אני חושב שכל עוד ארצות הברית מתנהגת כמו אימפריה ומנהיגה את הסדר העולמי, היא צריכה לפעול נגד משטרים שסוררים נגד המוסריות, ולא רק משטרים שמשמשים כ"ילד הרע". מה שאמרתי זה שאת בן לאדן קל לרצוח ולעיראק שהתגרה באמריקה קל להיכנס, אבל סדר היום במזרח התיכון המשתנה הוא כל כך מגומגם. בהתחלה אובמה נטש את מובאראק, ואז רגע לפני הנפילה הוא החזיר אליו תמיכה מהוססת ואז צפה בנפילה. בלוב, מדינה עתירת נפט, כשהתחולל טבח בעיר באנגאזי, האירופאים נכנסו אבל אובמה שלח תמיכה צבאית מגומגמת מידי בשביל אימפריה. בסוריה, שבה נטבחים אזרחים, אין תקיפה, ואיראן מפתחת פצצת אטום במרתפיה.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569774
מובארכ נפל. אבל השלטון במצריים לא נפל. זה בערך המצב בתימן עכשיו.

כל מדינה, כולל ארה"ב, פועלת בצורה לא מוסרית. לסינים לא מותר לפגוע קצת בזכויות אדם למען מטרה מוסרית נעלה (שמירת הסדר)‏1? לארה"ב לא מותר להפר מדי פעם זכויות אדם (גוואנטנימו)?

הנקודה הבסיסית היא שלא מספיק לפעול בכוח. רצוי לדאוג שהכוח גם ישיג תוצאות. ע"ע סומליה. ארצות הברית ניסתה לפעול שם בכוח ונאלצה לסגת. האם היא צריכה להיכנס לשם שוב?

1 מותר להם. הם מעצמה. אני מניח שאתה גם לא תצפה מארה"ב לפעולה נחושה כנגד רוסיה.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569779
הַרגשתי במדויק, גם לגבי דברי הת"א.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569783
האמנם נפילת לוב היא הישג של אובמה?
א. זה עוד לא קרה.
ב. עד כה מדיניות ארה"ב בלוב היתה התקרבות ונורמליזציה.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569786
ב. אבל האם זה היה קורה ללא העידוד ממזרח? אובמה מילא תפקיד במאורעות שממזרח ללוב.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569797
כן, האינך יודע? זה כבר התחיל לקרות לפניו, ב-‏2003.
מאז הוסרו מרבית הסנקציות.
חודשו והתרחבו קשרים דיפלומטיים וכלכליים.
לוב הוצאה מרשימת המדינות התומכות בטרור ושוחרר המחבל מלוקרבי.
מדיניות המערב היתה "לביית" את קדאפי, ואובמה נכשל בה.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569798
עכשיו אני רק צריך למצוא את התגובה שבה נזפו בי על כך שהמצב (עם לוב) הוא בדיוק הפוך, וקדאפי נשאר רודן מכוער (שבמקרה קצת יותר נוח למערב).
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569720
א. האמריקאים עדין לא יצאו מעיראק.
ב. הטענות שאתה יכול לפגוש אצל מבקרי המדיניות האמריקאית האימפריאלית הן שמה שאתה מכנה "הסדר העולמי " -הוא סדר אמריקאי-פאקס אמריקנה, והמלחמה שמנהלת ארה"ב כנגד אויביה -חלקה ישירה וחלקה עקיפה-היא נגד אלו שאינם ממושמעים. אני מבקש לא לנהל מלחמות איתי - אני רק מציין עובדות ולא מפר את הסדר; בסקרי דעת קהל במקומות שונים בעולם, נתפסת ארה"ב כמסכנת את שלום העולם. שוב, לא קבעתי כאן שהיא מפרה את שלום העולם אלא מה אומרים הסקרים.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569765
בעניין שבעים הבתולות, אז זהו שנפלה טעות, ומדובר בעצם בבתולה אחת בת שבעים, לנצח נצחים. סתם, שתדע. את שאר מה שכתבת לא הצלחתי לקרוא, מרוב שעמום. אבל זה בטח רק אני.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569767
שלום לך תורן ניקיון. אשמח אם תשמור על מילוי חובותיך כלפי התורנות, ולא תשעשע בטרוליות. אנשים בודדים זקוקים לתמיכה, אבל אנחנו לא מתכוונים לתת אותה. אולי התבלבלת בין ''שעמום'' ל''חוסר יכולת להבין'', ובכל מקרה, אם לא קראת, אל תגיב.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569769
72. לא 70.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569771
נכון אבל התת אמר 70 ולא רציתי לבלבל אותו יותר מדי. הוא מאבד את שלוותו בקלות.
קל לחגוג חיסול של סוס מת מאשר להתמודד עם המציאות המורכבת 569772
באישיותי הוירטואלית, אני מאבד את שלוותי רק לנוכח טרולים, אנשים שיוצאים מהנושא בכדי להעליב עלבונות אישיים וגזענות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים