הליכוד והמרכז? צרה צרורה 5705
זהו מתכון לממשלה מנופחת, בזבזנית, משותקת ועסוקה במלחמות פנימיות (אני יודע, זה נשמע כמו תאור של הממשלה הנוכחית). פזילה מתמדת לעבר המפלגות הדתיות כשותפות-לעתיד , וציפייה דרוכה לרגע המתאים לביצוע תרגיל ריחני מסוג זה או אחר - יבטיחו מקסימום פופוליזם ומידה נאותה של התמסרות לתביעות ש''ס ושות'
הליכוד והמרכז? צרה צרורה 5706
איזה מנופחת? הליכוד כולה שני מנדטים יותר מש"ס, איך מנופחת?
אם תצליח לקום במדינתנו ממשלת אחדות חילונית, הרי ששינוי תהפוך לבעלת כוח (כל קואליציה חילונית תזדקק לה), ולכן פזילות לכיוון ש"ס לא רק שיהיו רעות מבחינה אלקטורלית, אלא לא יתאפשרו.
בכלל, כל עוד ברק בשלטון, בהנחה שש"ס תוצא מהקואליציה במשבר הנוכחי, אין סיכוי שיחזרו פנימה.
הליכוד והמרכז? צרה צרורה 6177
השאלה כמה ברק מעוניין בהתחזקותה של שינוי. עד עכשיו מרצ הייתה דגל החילוניות, ובהיותה מפלגה בעלת עמדות יוניות (מה שמשום מה הופך מפלגה לשמאל או לימין בארץ) היא הפכה לבת הברית המושלמת לישראל אחת. אם שינוי תצמח, יש סיכוי גדול שקולות שהיו יכולים להגיע למרצ יגיעו לשינוי, ואז תהיה לליכוד בת ברית כנגד מרצ.
הליכוד והמרכז? צרה צרורה 6179
סיכוי? ידידי, עבור רבים, כולל עבדך הנאמן, שינוי כבר לפני הבחירות הפכה לאלטרנטיבה למרצ. כל עוד שיטת השלטון היא של בחירה ישירה, אין דבר כזה "בת ברית כנגד מרצ". לשינוי אין אפשרות לבחור עם איזה ראש ממשלה היא הולכת אחרי הבחירות - יש רק אופציה אחת. לכן, שינוי יכולה להציב תנאים לתמיכה בממשלה, אבל היא לא יכולה לעשות "יד אחת" עם הליכוד כדי להעלות אותם לשלטון במקום ישראל אחת.
מה גם שככל שאני חושב על זה, נראה לי יותר שכל ממשלה שתסכים לעמוד בתנאים של שינוי (ליברליזם כלכלי וחברתי, וכמובן - הפסקת הכפייה הדתית והוצאת החרדים מהקואליציה) תהיה ממשלה מוצלחת מספיק בשבילי.

את ברק צריך לעניין מי יבחר בו אישית בבחירות הבאות. בוא נכיר בעובדות - הרבה יותר מצביעי שינוי הצביעו לברק מאשר מצביעי ש"ס. הרבה יותר מצביעי מרצ צעקו לברק "רק לא ש"ס" בכיכרות מאשר צעקו לו "תן לפלסטינאים מדינה, גם אם זה אומר לתת לש"ס כל מה שירצו". אבל יותר חשוב - ברק לא נבחר בגלל דעותיו המדיניות, אלא באופן בלעדי בגלל היותו "לא נתניהו". וזה אומר, בין השאר, שהוא לא היה אמור להכנע לחרדים. בטח לא באופן המביש הנוכחי.
לפני שלוש שנים, בערך, בזמן הפריימריז בעבודה, הצהרתי בריש גלי שאם אהוד ברק הוא מועמד העבודה לראשות הממשלה, אני אצביע לביבי. מה שידעתי אז לפני שלוש שנים, פרח מזכרוני כשהגעתי לקלפי, ובסוף הצבעתי לברק, מתוך אמונה שהוא ידע לעשות את הדבר הנכון. הוא לא ביצע. איך אמרו בבחירות האחרונות על ביבי? רק פראייר יאמין לברק פעם שניה.
הליכוד והמרכז? צרה צרורה 6202
קודם כל, לא הצבעתי בעד ממשלה רחבה, ואין צורך שתשכנע אותי בעד למה כדאי להוצאי את ש''ס מהממשלה.
דבר שני - לא התכוונתי ששינוי תהווה בת ברית בכינון ממשלה, אלא בזמן ההליכה לקלפי הימין יסחוב עוד כמה קולות שיכלו ללכת למרצ, דבר שאני לא בטוח שברק ירצה. חוץ מזה, שבהצבעות יתווספו קולות ימנים על חשבון שמלאנים, בין אם שינוי תהיה בממשלה אחרי הבחירות ובין אם לא.
אישית, אני לא משמ מבין מה אתה מוצא בשינוי. טומי לפיד יודע לדבר נורא גבוה ולהיות נורא יפה נפש, אבל אני חושב שכולנו זוכרים את דעותיו על נשים, ערבים והומוסקסואלים. הנמר לא משנה את חברבורותיו - לא כ''כ מהר לפחות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים