הצבא החזק במזרח התיכון 570821
הפרשנים עסקו הרבה בפשלה המודיעינית שהיתה או לא היתה, אבל לא מצאתי התייחסות (ייתכן שהיא פשוט נעלמה מעיני) לכך שצה"ל הגיב על ההתרחשות בקצב שמזכיר את נדידת היבשות. כשהמון פורץ את גדר הגבול הייתי מצפה לראות כוחות מוזנקים לשטח תוך דקות‏1, לא שעות. השמועות אומרות שיש לצה"ל כלים שמסוגלים להעביר לוחמים ממקום למקום באויר (כן, אני יודע שזה נשמע דמיוני אבל כך שמעתי ממקור מהימן. נדמה לי שקוראים להם אליפטוקטרים או משהו כזה)! אבל אפילו אם השמועות מוגזמות, היית מצפה שכמה נושאי גייסות יהיו זמינים אי שם לאורך גבול הצפון, ושמישהו יטרח לזמן אותם למקום הארוע, ולו רק כדי להגיש שתיה וכיבוד לקומץ החיילים הנדהמים שעמדו וצפו במחזה. נאדה. למרבה השמחה הארוע לא נגמר בחיילים הרוגים או חטופים, אבל אם לחלק מהפולשים היה נשק זה היה עלול להגמר בבכי.

ארועים שהמודיעין לא צפה הם בחזקת ודאי. תגובה צהלית במהירות שבה מגיע אליך טכנאי מכונות כביסה היא משהו מדאיג הרבה יותר.
__________________
1 - כמה דקות? ביום רגיל אולי רבע שעה, ביום הנכבה לא יותר מעשר דקות.
הצבא החזק במזרח התיכון 570825
שוב תשובה בתוך המסגרות. ואם היה שם למישהו אקדח והוא היה יורה לכיוון החיילים והיה נפגע חייל; זה היה האסון העיקרי? האסון היה שהחיילים היו יורים להגנתם -מובן ומקובל -והיו נהרגים שם 100 איש. חוץ מהבכי על מות החייל, הנזק היה עצום ורב ויום אחרי היו מופיעים שם 50.000 איש ואישה והיה מתפתח מומנטום שונה ממה שעלול עוד להתפתח ללא עשרות הרוגים.למרות שזה ישמע קצת קשוח, החיילים נמצאים שם כדי להגן על מדינת ישראל- בטחונה והאינטרסים שלה. החיילים אינם שם רק כדי להגן על עצמם; הדרך הטובה ביותר להגן על עצמם הוא לא להיות שם בכלל. אני מסכים איתך שהיו צריכים לתגבר את הגזרה במהירות רבה יותר-אבל בעיקר כדי למנוע הרג אזרחים המוני ואת פריצת הגבול.
הצבא החזק במזרח התיכון 570827
אני לא מתכוון להתווכח איתך על מהותו של ''האסון העיקרי'', אבל כמה חיילים הרוגים או חטופים הם אסון לא קטן בעיני. כוח צבאי משמעותי במקום היה דוקא מקטין את הסיכוי להתפתחות של תקרית אלימה מרובת נפגעים.
הצבא החזק במזרח התיכון 570828
אני מסכים איתך.
הצבא החזק במזרח התיכון 570831
הללויה!
הצבא החזק במזרח התיכון 571407
ממצאי התחקיר הראשוני של פיקוד צפון מסכימים אתך:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים