תן קצת קרדיט 57226
לפי צורת ראייה פסימית זו בכל תקופה הייתה קיימת מדיה שכביכול שלטה בחיים, או יותר נכון עיצבה את החיים כפי שהמדיה הדיגיטלית יוצרת לנו כיום מציאות בדיונית. מעבר לכך שנקודת המוצא שלו היא שחורה ונטולת תקווה, היא גם מעליבה אותנו האנשים (חיות המעבדה אם מקצינים את הקיצוניות שלו עוד קצת) ומציגה אותנו כפאסיבים וכרובוטים היושבים מחוברים למאגרים אלקטרוניים ומקבלים דרך כבלים מידע ופקודות על איך לנהל את חיינו. אם המצב אכן היה כך, אז איך זה שקיימים אנשים מיוחדים כמוך, שיכולים להתעלות מעל שטיפת המוח ולזהות את הסכנות. ואם אתה יכול, אז למה אחרים לא.
קצת קרדיט גם להוגים מפורסמים 57240
מיה,

אם פנייתך היתה אלי, הרי שבוודאי ש"אני נותן קרדיט" - אני מניח שנושאים מעין אלה מעניינים את קוראי "האייל" והם מוכנים להקדיש מזמנם ולדון בהם.

ובאשר לשאלתך הרטורית: "אם אתה יכול להתעלות מעל לשטיפת המוח ולהבחין בסכנות, אז למה אחרים לא?" ראשית, עם כל הכבוד לי, התזה המוצגת כאן אינה שלי, כפי שהובהר לאורך כל המאמר. כל שעשיתי בשני חלקי המאמר הוא להביא בתמצית חלק מרעיונותיו של בודריאר ולהנהיר אותם בעזרת דוגמאות. ואכן, גם זו אינה מלאכה קלה, שכן סגנון כתיבתו של בודריאר אינו מקל על הקריאה (מדוע, זו שאלה אחרת שלא אכנס אליה כאן), ואף דורש מהקורא ידע מוקדם בתחומים מסוימים כדי לרדת לסוף דעתו.

במה יתרונם של בודריאר או מקלוהן על כולנו, מדוע אם הם יכולים, אז לא גם אנחנו? התשובה על כך פשוטה למדי, הם מקצוענים בתחומם. כשם שלא כל אחד יכול לעשות דיאגנוזות רפואיות, אלא רק רופאים (וגם בקרבם התמחויות שונות), כך לא אחד הוכשר לערוך דיאגנוזות של החברה הטכנולוגית; גיבוש תיאוריות מעין אלה דורש הכשרה מיוחדת.

החברה המודרנית בנויה על התמחות. לכל אחד מאתנו ידע רחב על תחום מצוצמם ביותר, ומתוך הידע הצר הזה קשה לנו לגבש תמונת עולם מקיפה. במובן ידוע אנחנו "בורים-מלומדים" כפי שהעיר פעם ההיסטוריון אורטגה אי גאסט: נדמה לנו שאם אנחנו פיזיקאים או מומחים לשיווק לדעותנו יש משקל רב גם בבואנו להתייחס לפוליטיקה, היסטוריה, תרבות וכו'.
לפי גאסט, הבור-המלומד ניכר בכך שבאורח פרדוכסלי דווקא מתוך הביטחון שרכש לו מהתמחותו בתחומו הוא ממהר לפסול את דעותיהם של מומחים בתחומים אחרים.

כמובן, שאפשר לחלוק על דעותיהם של מקלוהן ובודריאר, ותיאורטיקנים רבים עושים זאת. גם אנחנו "באייל" יכולים להתווכח איתם כל אחד לחוד ובכוחנו המשותף כקהילה חושבת, אולם אין למהר להציג את דבריהם כטריוויאליים (בסגנון "ביג דיל") או לפטור את דבריהם בהבל פה כקשקושי סרק. שכן אם אנחנו, כאנשים לא מקצועיים בתחום רוצים ש"יתנו לנו קצת קרדיט" שומה עלינו לתת בעצמנו קצת קרדיט להוגים בעלי שם עולמי.
אתה כל כך מנומס :-) 57363
זו מחמאה, כמובן - אצלי אישית, הביקורת הגורפת בסגנון ''ביג דיל'' מעלה לי מייד את הדם לראש.
לא גורפת 57530
תן לי קרדיט שהשקעתי זמן לקריאה ותא מח למחשבה- מותר גם להגיע למסקנה ש-ביג דיל. אישית, הוגים בעלי שם עולמי לא תמיד עושים לי את זה- זה עולם די נוח לקנות בו שם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים