הבעייה הגוברת של התמכרות לתרופות 573439
לפי המאמר הזה מהני"ט, העליה התלולה בשימוש לרעה בתרופות, כולל תרופות פסיכוטיות ומשככי כאבים, יוצרת בעית התמכרות חמורה שמתחילה לגמד את בעיית ההתמכרות לסמים הלא חוקיים המוכרים, לפחות בארה"ב. בעשור האחרון כמות האישפוזים הקשורים לצריכת תרופות עלו פי חמש, מקרי מוות כתוצאה ממינון יתר עלו פי ארבע, ויותר י"ב-ניתקים מדווחים על שימוש לצרכי הנאה במשככי כאבים או סמים במרשם מאשר הרואין וקוקאין יחדיו. התופעה מציבה בעיה מורכבת בגלל שלתרופות הללו ישנם חיים כפולים, הן מצילות חיים וגם חומרים מסוכנים. תרופות כאלו צריכות להיות בעת ובעונה אחת חוקיות ולא-חוקיות, לעודד שימוש ולמנוע שימוש, לפקח עליהם בקפדנות אך לדאוג לנגישות.
הבעייה הגוברת של התמכרות לתרופות 573449
הנסיון לפקח על התרופות הללו נכשל מזה שנים רבות. מהמעט שראיתי (לא מנתונים, סתם מלטייל), במדינות בהן אין פיקוח על תרופות הבעיה לא חמורה יותר.

מה שצריך זה לחנך לאחריות אישית, ולהטיל עונשים כואבים על מי שפוגע בחברה כתוצאה מהשימוש שלו בתרופות, למשל לשלול את הרשיון ולהחרים את האוטו ממי שנוהג אחרי שנטל כמויות גדולות של משככי כאבים.
מוזיקה דרמטית למשפט טריוויאלי 573660
על פי dopamine [Wikipedia]

"Dopamine is released... by rewarding experiences such as food, sex, drugs, and neutral stimuli that become associated with them"

במילים אחרות כל פעם שאנחנו נהנים משוחרר דופמין. בכל פעם שאנחנו מזיקים לעצמנו ניתן לקרוא לזה "שימוש לרעה".

אני חושב שהבלבול העיקרי נובע מחוסר הבהירות של המושגים התמכרות ותלות. תלות הוא מושג פסיכולוגי כמתואר בPsychological dependence [Wikipedia] "התמכרות" היתה פעם מילה נרדפת לתלות (ונראה לי שהרבה עדיין מפרשים זאת כך) אבל שינו את המובן שלה והיום היא מתארת תופעה התנהגותית: התנהות מזיקה ורפטטיבית.
זה שבן אדם מכור לא אומר שהוא תלוי אבל הרבה מבינים את זה בצורה הזאת.

אם היא היתה אומרת שכמות האנשים שלוקחים כדורים מדי פעם גדול ממספר האנשים שלוקחים מדי פעם קוקאין והירואין בהחלט יתכן שאנשים לא היו מאוד מתרגשים. אבל אותו משפט כשהוא מנוסח עם המילה "התמכרות" נשמע פתאום דרמטי ומפחיד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים