כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 573842
אז ככה. יש לי חשבון פייסבוק כבר כמה שנים. פתחתי אותו כדי להבין מה זה הדבר הזה, לצרכי מקום עבודתי הקודם.
במשך רוב השנים נכנסתי לחשבון פעם בכמה שבועות ואז הפסקתי, כי שכחתי את הסיסמה. עם הזמן התדירות עלתה לבין פעם בשבוע לכמה פעמים ביום.
הסיבה הראשונה לכך היא עניין מסויים בהתעדכנות ושמירה על קשר עם חברים שעובר זמן רב בין פגישותינו, אך עדיין נחמד שנזכור זה את קיומו של זה. כפועל יוצא, אני כיום נפגש עם חברים יותר מאשר בעבר.

הסיבה השניה היא הפצת (וקבלת) דברים מעניינים או חשובים‏1. תרומתי היא די דלה בתחום (אולי פעם בשבוע איזה קישור לקיפוד משחק סוליטייר וכיוצא בזה). אה, וגם צילומים. בעבר מילא האימייל פונקציה זו. עתה זה קל הרבה יותר ודורש פחות השקעת זמן.

בעניין הצילומים: במסגרת לימודי הצילום שלי, כולל שתי נסיעות לחו"ל, שימשה פלטפורמת הפייסבוק להתייעצויות ואירגון, כולל קישורים, תמונות וכל הנדרש לתיאום (ע"י פתיחת קבוצה לקראת כל נסיעה), אבל במיוחד לצורך הצגת קציר הצילומים היומי הן בקורסים בארץ והן תוך כדי הנסיעות, תוך מתן וקבלת ביקורת ועצות. בכל אלו, הפלטרפורמה של פייסבוק הקלה מאוד, שיפרה אותנו כצלמים, חסכה זמן וכסף ועוד...

חסרונות:
עניין ההתמכרות ובזבוז הזמן מעבר למה שתיכננתי - לא קיים אצלי.
הממשק של פייסבוק מאוד לא חביב עלי. למשל, לאחר שעשיתי לחבר "hide" לפני מספר חודשים, לא הצלחתי לפני כשבוע, במאמץ של חמש דקות תמימות, להפוך את המצב, שמה למד החבר הברברן את קסם השתיקה. גם התחושה שאני מקבל מצוקרברג ומפעלו, אינה חיובית. לא יודע למה, אבל אני לא מרגיש שם את התחושה של כוונה טובה, או לפחות שחשוב שם למישהו שאחבב אותו, כפי שאני מקבל מגוגל, ובשנה-שנתיים האחרונות גם ממייקרוסופט.

עוד דבר שלילי במידת מה הוא חברים שמבקשים את אישורי ולא נעים לי לומר לא. התוצאה היא שאני כבר לא יכול להתבטא בחופשיות ובלשון שרק מי שמכיר אותי היטב יבין באופן לו התכוונתי, כפי שהיה כאשר היו לי שם רק חברים ספורים. אבל על זה כבר ויתרתי לפני שנים אחדות וכבר הפנמתי סגנון התבטאות המתאים לפורום המתרחב.

בעניין האחרון, עבורי היה טוב אילו כל חברות שמאושרת היתה נכנסת אוטומטית לסטטוס "כללי/נמוך/זמני" למשך חודשיים עפ"י ברירת מחדל (כלומר אלא אם המשתמש הגדיר אחרת), כאשר העברתה לאחר מכן לאזור האישי תעשה ידנית. כמו כן, כל פוסט או לייק שלי נראה רק ע"י חברי האזור האישי, אלא אם הגדרתי אותו אחרת. באופן זה, חברים לצרכים מוגבלים - למשל עקב השתתפות באירוע קצר מועד...טוב, נגמר לי הזמן שהוקצא לתגובה זו. אז אסכם: למרות הסתייגויות כאלו ואחרות, בסה"כ, עבורי פייסבוק הוא בעיקר ברכה, שאפשר בלעדיה, אך עדיף עמה.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
1 כאשר חלק ניכר מן החומר האיכותי שמופיע בדף שלי מקורו באיילים בהווה או בדימוס.
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 573850
אפשר (במאמץ מסוים) להגדיר אנשים בקבוצות כך שיראו\לא יראו סטטוסים מסויימים.
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 573852
כיצד?
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 573853
כשאתה מפרסם הודעה (סטטוס), יש מנעול קטן למטה, אתה יכול לבחור להכליל אנשים שיראו את ההודעה או להפך, לבחור מי לא יראה את ההודעה. אם יש לך רשימה קבועה של אנשים שאתה רוצה לפרסם הודעות עבורם, אתה צריך לבחור אותם רק פעם אחת ולהפוך את הרשימה לברירת מחדל.
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 573856
אכן! תודה.
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 573953
אני מודה בכך שאין לי חשבון פייסבוק, ולכן דברי להלן מבוססים על הנחות שלא בדקתי, אך עם זאת:

עניין ריבוי החברים תמיד נשמע לי כפיקציה. זה שיש לי 300 חברים בפייסבוק לא אומר שיש לי 300 חברים, והרעיון של שמירה על קשר וירטואלי נראה לי כפוגע במערכות יחסים יותר מאשר מועיל להן. הרי אילו רציתי לשמור על קשר עם חברים רחוקים הייתי יכול לשלוח להם מייל או להרים טלפון, ובכך ליצור איתם קשר אישי יותר שדורש השקעה כדי לשמר אותו. לעומת זאת, זה שהם "חברים" שלי בפייסבוק רק נותן לי אשליה שאנחנו שומרים על קשר ומונע ממני להתאמץ כדי לשמור על חברותם.

כאמור, אין לי חשבון ולכן ייתכן שאני טועה, אך נתקלתי בראיות מסויימות לכך שזה אכן המצב. לדוגמא: ידידה שלי ערכה מסיבת יום הולדת והזמינה בערך 100 מחבריה. כמעט כולם קיבלו הזמנה גורפת דרך הפייסבוק ורק אני קיבלתי הזמנה אישית בטלפון. ערכה של הזמנה כזו גבוה הרבה יותר בעיני ומראה על רצון אמיתי מצידה שאני אבוא. השיחה הטלפונית גם אפשרה לנו לשוחח כמה דקות ולחזק את הקשר באופן אישי הרבה יותר מאשר הודעת פייסבוק פומבית.
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 573965
חשבון הפייסבוק מאפשר לי בעיקר לעקוב אחרי חיי היומיום של חברים וקרובי משפחה שחיים רחוק. יש לי לא מעט חברים מחו"ל, וצד שלם של המשפחה שחי שם.
נכון שעדיף להתקשר כל שבוע לכל בני הדודים, אבל זה לא יקרה. ובאמצעות פייסבוק אני יכולה לשמור על קשר ברמת ההתעדכנות היומיומית - לראות תמונות מטכס הסיום של נואה, לשמוע שקבוצת הכדורסל של דיויד ניצחה, שאליזבת' קודמה בעבודה ושג'ואל מצטרף לפרוייקט תגלית בקיץ הקרוב. לתמונת השן הראשונה שנפלה לבני קיבלתי איחולים מראשון ועד קליפורניה, וזה נחמד. זה גם סוג של שמירה על קשר משפחתי.

לגבי חברים - יש לי חברות שאני פוגשת פעמים בשבוע ומדברת בטלפון עוד פעמיים. שתיים. עם השאר אני מדברת לעיתים יותר רחוקות, ואני שמחה להחליף איתן שתי מילים על סרט שצפיתי בו, או לקבל שתי שורות על ספר שהמלצתי להן והן סיימו לקרוא, וכיוצא בזה. יש לי חברה טובה שחייה בניו יורק, והיא מאד מעודכנת במוזיקה ותיאטרון, והפיד שלה מספק לי מידה מסויימת של אינפורמציה על העולם, מסוננת דרך הטעם של מישהי שאני אוהבת וסומכת על טעמה. היא הרי לא תכתוב לי מייל כל פעם שהיא שומעת שיר שמוצא חן בעיניה, אבל היא מעלה לינק ואני מאזינה לו, וזה נחמד. כשחיינו באותו מקום, בצבא, היא היתה דופקת לי על הדלת ואומרת דברים כמו "חשבתי על ג'יימס טיילור" ואני הייתי אומרת "כן, המון זמן לא שמעתי את mexico". היום אני שמה לינק ובמרחק יבשת שתינו נזכרות.
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 574070
המושג ''חברים'' באמת קצת צולע בהקשר של רשימות בפייסבוק. הרשימות בעצם כוללות חברים של ממש, בני משפחה, קולגות, ידידים, מכרים, מכרים מהעבר, אנשים מאותו חוג חברתי ועוד שוליים (רחבים יותר או פחות, תלוי ברצונו של בעל הפרופיל) המורכבים מלוויינים של כל אלה. לא שיש לי רעיון למושג טוב יותר (''קשרים'' נשמע מאוד לא אישי ולכן מתאים יותר לרשתות מקצועיות).
כן, ואני מעדכן או מתעדכן פעם בכמה ימים 574107
חסרון ויתרון בפייסבוק:
חסרון - יש לי שני מכרים שנפלו כבר קורבן לשימוש בכתובת הפייסבוק שלהם כדי להפיץ שמועות כוזבות: על האחד שהוא שוכב בבית חולים באנגליה לאחר שנשדד באלימות ברחוב ונותר ללא פרוטה: על האחרת שהיא בילתה בקזינו בלאס וגאס והפסידה הון עתק.
יתרון - חברה שביטאה בפייסבוק את אכזבתה מאי-השגת כרטיסים למופע של בוב דילן קיבלה, שעה קלה אחר כך, כרטיסי הזמנה מידיד-פייסבוק שלא יכול היה ללכת למופע בעצמו.
יש ויש, ובוודאי שפייסבוק יוצר גם ניכור 574483
אבל אני יכול להגיד שיש לפחות מישהי אחת שרוב הרציניות שלי איתה (לפחות בזמן החופש הגדול) הן בצ'אט של פייסבוק. כמובן שלכך יש גם מדיות אחרות, מסנג'ר סקייפ וכו'.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים