צהוב, גדול ומסתורי 575498
(אני תופס טרמפ על הפרסום האחרון במדור "שאל ת'אייל":)

בצומת יגור התחילו לאחרונה עבודות השידרוג למחלף. כבר כמה שבועות עובד שם כלי הנדסי מוזר שכמוהו לא ראיתי מעולם, וחשבתי אולי מישהו‏1 מבין קוראי האייל יוכל להסביר לי במה מדובר. מדובר בכלי ענק (וצהוב) על זחלים, שבדומה למיקרופייל, יש לו בקידמתו משהו שנראה כמו מתקן קידוח בגובה 10-15 מ'. אבל זה לא מתקן קידוח - התפלצת הזאת מחדירה לתוך האדמה מה שנראה לי (במבטים חטופים מהאוטו) כמו רצועות גומי/פלסטיק אפורות ברוחב של 20-30 סנטימטרים, שהחלק העליון שלהן - בערך מטר או שניים - משתרך על פני השטח. יש בשטח בטח כמה מאות רצועות כאלה, שתולות ברווחים של כמה מטרים זו מזו, ואחרי שהן נשתלות מכסים את כל השטח שלהן בכמה שכבות של חצץ ויריעות כלשהן.

מה התפקיד של הרצועות האלה? הן אמורות לעזור בביסוס הקרקע? פני השטח באיזור המדובר הם מאד לא סלעיים, אלא מכוסים בשכבה (עבה במיוחד, אני משער) של אדמה, ואולי הדבר קשור.
_______________
1. ד. הגלילי?
שרשראות 575639
זה מזכיר לי שאלה משלי באותו ז'אנר, בטח טריוויאלית בהרבה, אבל לא הצלחתי לנחש בעצמי. בגשר החדש-יחסית של הצ'ק פוסט, יש כמה שרשראות איתנות אנכיות שמחברות את האופקי של הגשר לקרקע. אפשר לדמיין שתפקידן למנוע מהגשר לעוף למעלה - אבל לרוב לא זה הכיוון שממנו חוששים בוני גשרים ומשתמשיהם. מה אני מחמיץ?
שרשראות 575640
גנבים חייזרים?
שרשראות 575641
לפי התיאור אולי זה סוג של מרזב יפני.
נכון יפים?
שרשראות 575664
לפי השתיקה הנבוכה אולי עלי להסביר: מרזב יפני, ובאמריקאית RAIN CHAIN, זה פשוט שרשרת.
שרשראות 575699
אפשרות מעניינת. בפעם הבאה שאסע שם אנסה לראות אם זה סביר.
שרשראות 575771
מומלץ ביותר - החו"ל שהכי אהבתי!

הנה תמונה שצילמתי שם
ועוד אחת
ועוד אחת
ואחרונה
צהוב, גדול ומסתורי 575727
הייתכן שאלה לא רצועות, אלא שרוולים? אם יותר לי לנחש, הניחוש שלך נכון: מדובר בגדות הקישון, אשר מפורסם מימי סיסרא בבוציותו הטובענית. המחלף העתידי צריך להישען על יסודות המונחים על סלע היסוד. אם אלה שרוולי פלסטיק, יכול להיות שחדירו אותם מבעד לאדמה הרכה יחסית על לסלע, ייצקו לתוכם בטון לבניית היסודות.
צהוב, גדול ומסתורי 575932
לא, זה לגמרי לא שרוולים, ולא יוצקים לתוכם בטון או שום דבר אחר - סתם רצועות שתולות בתוך האדמה במאותיהן על פני שטח של כמה עשרות דונמים. מחר אולי אצלם את התעלומה.
צהוב, גדול ומסתורי 575963
מלבד הצבע, האם זה נראה בערך כמו התמונה התחתונה כאן http://www.colbond-geosynthetics.com/cms/projectdata... (זהירות, pdf)?

אם כן, מדובר ב"נקזים אנכיים" שמטרתם לזרז את תהליך השקיעה של אדמת החרסית שהיא המצע עליו יוקם המחלף. מסתבר שלאדמה הזאת יש תכונה מגונה לאבד הרבה נפח כשמופעל עליה לחץ, וזאת בגלל בריחת מים שנמצאים בתוכה. כדי שהכביש לא ישקע, מפעילים לחץ על האדמה לפני הסלילה הסופית (אני מניח שפשוט מניחים הרבה אדמה על המצע), ומחכים. ומחכים. ומחכים. ככל שהבנתי הנקזים האלה מקלים על המים לברוח אל פני השטח(?).

בהזדמנות זאת שכבר טרחתי לקרוא את דבר מע"ץ‏1, הנה משהו שיוכל לשמח אותך: "מצפון לרמפה 3 מתוכנן שביל הולכי רגל ורוכבי אופניים ליד נחל קישון." וגם שאלה משלי: מה זאת פלדה שקופה? אני שואל כי נתקלתי במשפט "יורכבו מעקות בטיחות שקופים מפלדה על גבי כרכובים מבטון מזוין".
_______________
1- בגוף המסמך החברה הלאומית לדרכים עדיין מופיעה בשמה הישן.
צהוב, גדול ומסתורי 575967
כן, כזה! שיחקת אותה, וקיבלתי תשובה לשאלה שלי.

למען ההמונים שהוטרדו גם הם מהתעלומה, הנה קישור למכרז של מע"צ ששכ"ג ציטט ממנו: http://www.iroads.co.il/sites/default/files/63-10_pr...

פלדה שקופה? אלמנטרי.
צהוב, גדול ומסתורי 576037
אני חושב שפשוט נשמטה שם מילה:
יורכבו מעקות בטיחות שקופים מפלדה יבריגו על גבי כרכובים מבטון מזוין.
כמובן שהרבה יותר קל להאמין בקופים מפלדה מאשר בפלדה שקופה.
צהוב, גדול ומסתורי 576063
בעוד המשפט המקורי נראה לי תמוה, את המשפט עם התיקון שלך אני בכלל לא מצליח להבין. כשל וישנה?
צהוב, גדול ומסתורי 576071
יורכבו מעקות בטיחות אשר קופים מפלדה יבריגו.
צהוב, גדול ומסתורי 576072
אה, עכשיו הכל ברור :-)
צהוב, גדול ומסתורי 576073
אופס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים