עשר קושיות 57645
תודה יובל, על המאמר המעניין.
כיוון ששיטת ה-[מספר] הפכה נורא פופלארית בדיון הזה, החלטתי לאמצה לצרכיי וכך אסמן את עיקר השאלות המופנות אלייך:

אתה רוצה למגר את השנאה לנו, אותה אתה רואה כשורש הסכסוך, באמצעות כפיית תרבות ודרך ארץ על יריבנו.
האמת, נשמע נהדר, אבל איך עושים את זה? מי יפעיל את הקולוניאליזם התרבותי?‏1
מצד אחד אפשר להשאיר את העבודה לשליט בובה מתוצרתנו (כמו שעשינו), אבל אז הם עשויים להפסיק לרקוד לפי החליל שלנו (כפי שעשו).מצד שני, כפי שהצעת, *אנחנו* נתרבת אותם.
אלא שאתה ודאי לא חושב שהפלסטינאים יקדמו את השתלטותנו על רמאללה או שכם. להכנס לשטחים שוב משמעו להכנס עם טנקים, עם אפודים ורובים, שוב לרוץ אחרי ילדים ולקבל בלוקים על הראש בקאסבה.
איך מהנקודה הזו של כיבוש והתקוממות נגדו מתחילים חינוך מחדש?‏2
לחברה מתוקנת ומועתקת מאיתנו דרוש חוק (מערכת מנהל ומשפט), סדר (משטרה), חינוך (מורים), רווחה (שירותים סוציאליים),תקשורת ואומנות. האם תכניס מורים ושופטים שלנו לשטחים? התאלץ מורים מקומיים ללמד את אשר אינם רוצים ללמד?‏3
ובהנחה שתצליח עם הללו, התכניס גם משטרה תוצרת הארץ? האין הם יתקוממו ללא הפסקה נגד הדיכוי ויראו בנו עריץ שאין ללמוד ממנו?‏4
מה יהיו הגבולות של אותו שטח אמון על ידינו? כל "השטחים"?‏5
האם משיקולי הסימטריה נפנה משם את ההתנחלויות כולן?‏6

וגם,
"בצר לנו, ביצענו את השטות הגדולה מכל: ייבאנו את מנהיגי כנופיות הטרור והפשע כדי שהם 'ישליטו סדר'. בכך, עזרנו לכונן את אחד מארגוני הפשע הגדולים בעולם, ונתנו לו בסיס טריטוריאלי מוצק. אפילו סיפקנו את הנשק. עד כמה יכולנו להיות מטומטמים?"
האם היינו שופטים עצמנו כמטומטמים אם זה היה עובד? אולי פשוט הימרנו על הסוס\פושע הלא נכון?‏7

"רעיון הטרנספר הוא הזוי. אין שום מדינה שתסכים לעזור לנו כך בפתרון הבעיה"
מה בדבר טרנספר פנימי, מעין "אינטרא-טרנספר", הזזת אוכלוסיות (פלסטינאיות וישראליות) *בתוך* הארץ כדי להקטין את החיכוך ואת היקף השטח עליו צריך צה"ל לשמור כחיץ.
בשביל להזיז כמה כפרים פלסטינאים ומאחזים יהודיים לא צריך כאמור את הסכמת השכנים.

"עלינו להקהות את עוקצי הסכסוך: הדתי, התרבותי והכלכלי. עלינו לשמור על כך שהפגיעה תהיה רק במנהיגות הפלסטינית הנוכחית, ולהימנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים"
איך מקהים כאלו עוקצים, שבעיני הינם יותר רמחים מעוקצים?‏8
ומה לעשות שהאזרחים הולכים אחרי המנהיגות ועושים כמה שיותר לפגוע בנו, האם לא נפגע במחבל כי הוא אזרח מוסת ולא המנהיג?‏9

"בכל מקום שייכבש עלינו להשקיע משאבים ניכרים לרווחת האוכלוסיה. רמת החיים של האוכלוסיה הערבית בשטחים צריכה לעלות, לא על-ידי כך שנאפשר להם לשטוף כלים במסעדות תל-אביביות בשכר זעום, אלא על-ידי השקעה מאסיבית"
שאלה פרגמטית מהסוג המציק: מאיזה כסף? אפילו בעצמנו אנו לא מטפלים די. עם אבטלה גואה, חינוך מקוצץ ושום מפעל לאומי ראוי לשמו בגלל התקציב, האם זה פרקטי להשקיע "השקעה מאסיבית" בשונא שלך?‏10
עשר תשובות 57650
1. את הקולוניאליזם התרבותי נפעיל בעצמנו. זו כל התזה של המאמר. איש לא יעשה זאת, מלבדנו. לא הפלשתינאים, לא האמריקאים, לא האירופאים, לא שליט בובה.

2. הכיבוש הוא הכרח המציאות, ואני מאמין שחלק מהפלשתינאים מצפים לכך. בין אם הם מצפים לכך ובין אם לאו, לאחר הכיבוש הם ימשיכו בחייהם. בעשרים השנים הראשונות לכיבוש לא היתה התקוממות ולא נסיון התקוממות. יש להפעיל כיבוש אחר, שבו לא מונעים מאיש להגיע לבית חולים, אך מי שתוקף חייל לא יכול לצפות לצאת מזה בשלום. כיבוש שבו לא נהסס להכניס לכלא חייל שסרח, ולא נימנע מהוצאה להורג באשמת רצח. כיבוש שבו מוטלת עלינו חובת השמירה על חייו ועל רכושו של כל אדם הנמצא בשטח שבו אנו שולטים. כיבוש שבו ניסיון לרצח של פלשתינאי חמור בדיוק באותה מידה כמו ניסיון לרצח של ישראלי. כיבוש שבו יש תעסוקה במקום המגורים על ידי מדינת ישראל בשכר הוגן. כמה פלשתינאים באמת יעמדו בפיתוי לעבוד ליד הבית ולהרויח שכר טוב?

3. בהחלט. להכניס שופטים שלנו לשטח, ולקבוע שהחוק הישראלי הוא החוק המחייב. לעודד פלשתינאים ללמוד משפטים באוניברסיטאות ישראליות, ולדאוג לכך שעם הזמן יוכלו לעשות זאת באוניברסיטאות ובמכללות בשטחים הכבושים. ללמד על פי תוכנית משרד החינוך הישראלי. כן, מורה ילמד רק את מה שמותר ללמד, כפי שקורה בישראל כיום, כפי שקורה ברשות הפלשתינאית כיום.

4. משטרה? מי שאחראי על הביטחון בשטח הכבוש הוא הצבא הכובש. משטרה מקומית היא דבר אפשרי, אך ניאלץ לעבור תקופת מעבר שבה יימחק כוח המשטרה הנוכחי שהוא, ככל שאני מבין, כנופיות בתחפושת. ההחלטה על הקמת משטרה מקומית תהיה בהתאם לסטנדרטים שבהם מוקמים כוחות משטרה מקומיים בתוך תחומי הקו הירוק, ומי שיאשר את ההכשרה הזו יהיה סמכות משטרתית מקצועית ישראלית.

5. הגבולות הם אלה שמדינת ישראל לא סיפחה על פי חוקיה.

6. טרנספר הוא פסול. מדינת ישראל, שלה יהיה המנדט על השטח, אחראית למלא את התחייבויותיה. המתנחלים נמצאים בשטחים בשל החלטות ממשלה שכיום לא היו מתקבלות. הפתרון לתסבוכת מוטל על הממשלה. היות שלא הוקמה אף התנחלות על שטח שבו חיו ערבים, מעשה ההתנחלות עצמו לא גרם לסבל. עם זאת, מהרגע שהוגדר עקרון ההדדיות, לפיו מי שחי בתוך תחומי הקו הירוק אינו יכול להתיישב מחוצה לו, ומי שגר מחוץ לקו הירוק אינו רשאי להתיישב בתוך תחומיו, יהיה צורך להקפיא את שטח ההתנחלויות. אזרח ישראלי המתגורר בתוך התנחלות ייחשב כעושה זאת מתוקף המנדט שישראל לקחה על עצמה לדאוג לרווחת התושבים שם. בשום שלב בעתיד, גם אם תוקם מדינה פלשתינאית, לא ניתן יהיה לגרשו מאדמה זו בכוח, אם כי הייתי רוצה לראות תזוזה ספונטנית מקטינת חיכוך, של יהודים אל תוך הקו הירוק, ושל ערבים אל מחוצה לו.

7. נראה לי שאין מדובר בהימור שגוי, אלא בקונספט מוטעה. הרי התנהלותו של ערפאת הפתיעה רק את השמאל הישראלי. ומה אם ערפאת היה הופך לציוני נלהב? הייתי מודה בטעותי. לדאבוני, לא טעיתי. קשה לראות כיצד רוצח סדרתי המקבל חיזוקים חיוביים ושררה ישנה ממנהגו בשל כך.

8. הקהיית העוקצים: הדתי - בעזרת תרבות, התרבותי - על ידי תרבות, הכלכלי - על ידי כסף ותרבות.

9. בעניין המנהיגות, יש להפיצה לכל רוח. מהר מאד תיווכח לדעת שמי שנשאר כאן להתמודד עם היומיום מתרכז בכך יותר מאשר בצווי המנהיגים הנערצים בתוניס או בטימבוקטו.

10. כיצד הגעת למסקנה שאין למדינה כסף? בסופו של דבר - מדובר בהקצאת משאבים. למשאבים יש גבול סופי, אך הוא אינו קטן כלל. אל תסיק מקיומו של מיתון המורגש על ידי האזרחים לחסרון כיס של המדינה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים