לא היו בגולני? 576460
גולדבלט מעלה את התהייה:
"איך זה שאדם אחד הורג כמעט 100 איש?. כיצד במשך שעה וחצי הוא יורה, בוודאי נעצר מדי כמה דקות להחליף מחסנית, ואף אחד לא מנסה לעצור אותו, או להסתער עליו. ברור שהנטייה הטבעית היא לתפוס מחסה וכל איש לנפשו, אבל האם בשום שלב הקורבנות לא הבינו שהדרך היחידה היא להסתער עליו? האם אלו יהיו התוצאות גם אצלנו במקרה דומה? האם היינו נוהגים כמותם?-ככול הנראה לא נדע עד שנעמוד במצב דומה".

אני דווקא חושבת שיש מצב שבמקום כמו ישראל, באמצע התקפה כזו מישהו כבר היה מזנק עליו מאחור ומפסיק את הירי.
לא היו בגולני? 576462
הישראלים אכן מגיבים בד''כ במהירות וביעילות במצבי חירום פתאומיים. אבל גם בישראל, במקרי פיגוע ירי, בד''כ יש אנשים חמושים בסביבה שיורים במפגע. לא זכורה לי הסתערות בידיים ריקות על אדם חמוש.
לא היו בגולני? 576464
בעצם, היה מקרה כזה. לפני שנים רבות, באזור קשמיר, נחטפו כמה מטיילים ישראלים ע''י קבוצה איסלמית. למרבה המזל הם היו משוחררי צה''ל טריים, ובכושר. שניים מהחטופים סיכמו ביניהם ברמזים וסימנים קטנים להתנפל על החוטפים במתואם, וזה מה שעשו. אחד מהם נהרג, ושאר הקבוצה ניצלה.
לא היו בגולני? 576533
הנה דוגמה למקרה כזה:
לא היו בגולני? 576625
וגם גולדשטיין להבדיל חוסל ע''י הערבים
לא היו בגולני? 578335
ההבדל הוא שגולדשטיין נרצח אחרי שנגמרו לו המחסניות.
לא היו בגולני? 578494
עד כמה שאני זוכר (קראתי את דוח ועדת שמגר מזמן) היה לו מעצור בנשק ואז התנפלו עליו והרגו אותו במהלומות של מטף כיבוי. בזמן הזה היו לו עדיין מחסניות מלאות.
לא היו בגולני? 578514
מה איתך? גולדשטיין הרג ואותו רצחו.
לא היו בגולני? 576478
אכן, למה לא לסחוט גם מזה קצת גאווה ישראלית ספקולטיבית.
לא היו בגולני? 576483
אתה פונה אלי או לגולדבלט?
מעורר תהיות 576504
הנקודה הזאת הפתיעה גם אותי. וגם השאלה אם באמת סביר שאדם יחיד יספיק להרוג רבים כל כך בזמן הזה ביריות.
ונראה לי די ברור שבארץ היו מתגברים עליו הרבה קודם - גם לפי נסיון העבר, וגם מצד ההיגיון: בכל זאת בקבוצה גדולה כזאת של בני נוער (אגב, בני כמה הם? מישהו יודע?) בארץ כמעט לא ייתכן שלא יהיו כמה וכמה שיהיה להם מושג בהלכות השתלטות על מפגע.
ועוד מעניין אותי: באחד השידורים הראשונים בעניין זה אמר מישהו שהקצב דנן "יפה כמו אל" או דברים דומים. האם גם לכם הוא נראה כך ועליי לטפל בבעיותיי האופטיות?
מעורר תהיות 576507
יש עוד עניין - בארץ היו כל כך הרבה אירועים כאלה, שהאפשרות נצרבה בדיסקט של התושבים, כולל ''מה הייתי עושה אילו''.

לגבי ''יפה כמו אל'' - הוא יפה כמו דייג ויקינגי חסון, אם זה הטעם שלך.
מעורר תהיות 576510
גבר יפה תואר צריך לומר. חיוך סימפטי, מבט ישיר. זה וגם הדבקות קרת הרוח במעשה, כאילו מדובר היה במשימה לכל דבר ולא בטבח נערים, מקנים למעשה נופך של אמירה הגיונית ולא אמירה של טירוף הבאה בצדם של פיגועים מצד מחבלים מוסלמיים. נדמה לי שהללו מחלחלים לדעת הקהל במקומות שונים בעולם, ומעוררים סימפטיה סמויה או גלויה כלפי האיש, ואולי כלפי המסר שלו. מעניין יהיה לראות למי צלצלו הפעמונים. מאז פגישת נתניהו אובאמה, ירדה התמיכה בזה האחרון מקרב הציבור האמריקאי, בשיעור עצום של כ 15%. מן הסתם גם הנתונים הכלכליים ושאלת החוב הלאומי מכבידים על הנשיא. היה מחזה מקאברי כמעט לראות איך מתחלפת ההתלהמות מצד אלה שסבורים היה בתחילה שמדובר במפגע מוסלמי ומיד קפצו על הנשיא אוסאמה המשרת של האיסלאם, במבוכה ובכמעט התנצלות, משנתברר שהמעשה בא דווקא מצד הימין הדתי נוצרי.
מעורר תהיות 576534
אולי חסון אבל מקריח, ועם סנטר כפול. לפחות בתמונות מההבאה שלו היום לבית המשפט. ויקינגים לא אמורים להיות בעלי רעמה יפה ובלונדינית בנעוריהם, ואותה רעמה יפה, אך כסופה, בזקנתם? ולשמור לאורך חייהם גם את חיטובי הלסת?
עוד עלול להתברר שיש לו גנים לא אריים מתחת לבלונד, ומפה כל התסבוך הנפשי..
מעורר תהיות 576541
אולי. הצצתי בו שוב והוא מזכיר לי קלסתרון (יפה אסתטית, אבל בלתי מושך בעליל).
טאגליין! 576693
עבר ניתוחים פלסטיים? 577466
האם ברייויק עבר ניתוחים פלסטיים במגמה להיראות "יותר ארי"?
עבר ניתוחים פלסטיים? 577472
ראש סוכנות המודיעין הנורבגית מצטיירת כהזויה כראש משטרת דובאי.
למרות שההוכחות שלה לניתוח הפלסטי קלושות (''אין לך את המראה הארי הזה באופן טבעי בנורבגיה''), ואף שאין לה מושג על מניעיו בניתוח הפלסטי שהיא טוענת שעשה, היא ממהרת להצהיר את חשדותיה בפני העיתונאים.
נראה לי שהטבח שעשה מספיק חמור גם בלי לנסות ולקשר אותו לאידיאולוגיה נאצית.
מעורר תהיות 576544
נו היטלר, למשל, היה התגלמות האריות בהופעתו...
מעורר תהיות 576508
ברור שהוא יפה, כאילו דא, בלונדיני, מטר תשעים, שרירי, עיניים צלולות כמו אגם נורווגי, חכם, ידען, אוהב ישראל, שונא ערבים... כמו אל שהופיע בינינו, שורות של מתנחלות היו עוזבות את בית אביהן ואמן ונופלות מאוהבות לרגליו, נשים צדיקות היו נוטשות את בעליהן וילדיהן והולכות אחריו כמו החלילן מהמלין. איי איי איי איזה בלגן זה היה עושה ביש"ע, חבל שלא נזכה לזה...

רגע של כובד ראש, dd, טווידל, אמ, כמייצגים של המימסד - מי מכם היה מבחין שיש לו דיבור נגוע?
מעורר תהיות 576520
הוא נראה לי טיפוס גזען עם בעיות נפשיות (אולי אפילו מטורף ממש). כלומר הוא אדם שרוצה לטבוח ומחפש אמתלא לכך. הרבה טרוריסטים הם רוצחים מהסוג הזה (הצידוק המוסרי למעשיהם הוא אמתלא בלבד, הם רוצחים כי הם נהנים לרצוח).

לא יודע אם היו סימנים מוקדמים בהתנהגות שלו. שיכלו לזהות אותו מראש כרוצח המונים. גם אם יש סימנים, נוטים לפרש אותם כפנטזיות , כפי שפירשו בטעות את האמירות של יגאל אמיר.

אם מדובר במפגע בודד, לא חלק מקבוצה מוכרת, סיכוי של איתור מוקדם שלו כמעט אינו אפשרי.
מעורר תהיות 576522
לעניין הזיהוי המוקדם - שאלה אם זה היה עוזר בכלל. הרי לא סביר שאפשר לעקוב באופן רציני אחרי כל חבר בקבוצות הרלוונטיות.
מעורר תהיות 576602
לא, הרי לא שאלתי אם הייתם מזהים שדווקא הוא מכולם יהיה זה שייקח את הרובה, דייקנות כזאת היא מעל לידע האנושי, שאלתי אם הייתם מזהים את הדיבור הנגוע שלו, ובמילים אחרות את הסכנה.

אחדד, בנורווגיה אומרים שהמשטרה לא היתה די עירנית ואסור היה להעניק לאדם בעל דעות כאלה רשיון נשק. אתה ו-dd מביעים את אותן דעות על אשפה אנושית בתחנה המרכזית וחלאות אדם שתוקעים סכין בגב האומה, ומדברים מדם לבכם באותה שנאה לכל מי שאיננו ימני, בלהט (<תגובה <575990 ) "מטורף ממש" אם להשתמש בתיאור שלך את בייויק.

שאלתי אליך – האם היית נותן ל-dd רשיון נשק?

זו שאלה רטורית אבל היא אמורה לגרום לך למחשבה.

השאלה רטורית כי אתה תצביע על דברים במשנתו של בייויק שבגללם היית מתנגד לו, למשל האנטישמיות. אענה לך שגלן בק אוחז באותה אנטישמיות, גם הוא כמו ב' שונא "רק" יהודים שמאלנים, ודעתו על המניפסט של ב' התפלקה לו אתמול1, ברור איזה נורווגים לדעתו הם בצד של הרעים.
הוא וב' תאומים אידיאולוגיים.

אך לפני שבועיים היה בק אורח כבוד של ח"כ דני דנון הליכודניק בכנסת. בק אמר בפגישה: "הקונפליקט הישראלי-פלסטיני עוסק למעשה בהשמדתה של ישראל וסופה של דרך החיים המערבית". זה ציטוט חופשי מ"המניפסט".

בק זכה לתשואות מהימין, אף אחד לא הבחין בדיבור הנגוע.
למעשה, אם חושבים על זה, לאור מה שכתבתי קודם על מתנחלות משתטחות מוכות אהבה לרגלי בייויק, זה לא תסריט דמיוני קומי, זה היה קורה, וציפי חוטובלי היתה דוחפת את כולן כדי לעמוד ראשונה, ואומרת לבייויק (מטר תשעים של שרירים נורדיים) בפנים מסמיקות את מה שאמרה לבק: "לא במקרה אתה אדם דתי, זהו מאבק דתי שמוביל האסלאם ואנחנו לא יכולים להתעלם מהאמת הבסיסית הזו."

______________
1 בתוכנית רדיו אתמול גינה גלן בק את הטבח כמתבקש, ואז פתאום אמר בסוגריים על מחנה הקיץ: "נשמע קצת כמו, אתם יודעים, הנוער ההיטלראי או משו. מי עושה מחנה לילדים על פוליטיקה? מטריד".
אכן כי כן, אפילו אצל הדמגוג הכי גאוני לפעמים פתאום נפתחת הגלימה ורואים לו. קורה, קרה גם למישהו כאן בפתיל הזה.
מעורר תהיות 576607
אני רואה שלא רק שהפעם לא החרגת אותי מ''המקהלה'' את כבר מייחסת לי תכונות ואמירות ושנאה וסכנה לציבור. כשזה בא ממך, אני לוקח את זה בסימפטיה ג'וד. אם את ממש מתעניינת, אני יכול רק לומר לך שאני יודע להחזיק נשק היטב, ואף נושא בכתפי צלקת מקליע של לוחם חזבאללה. זה בינינו. יש עוד, כדי לומר שעליי המדינה מאד סומכת למרות שאת לא, אבל האמת היא שאני לא חייב לך דין וחשבון.
מעורר תהיות 576609
גם על יגאל עמיר המדינה סמכה. וגם על עדן נתן-זאדה, ברוך גולדשטיין ויעקב טייטל. אני לא בטוח שזו כזו נקודה טובה.
מעורר תהיות 576612
אוקיי. ועדיין משעשע אותי לשמוע איך ג'וד משווה ביני לבין הרוצח מנורווגיה. אני תוהה מה מבין הדברים שאמרתי זיכה אותי בהשוואה הזו. לי זה נראה שישנם אנשים שכל כך ניכסו לעצמם את המידות הנאורות, שהם לא מסוגלים להקשיב לביקורת ממי שדעותיו שונות מבלי לייחס לו את המידות הלא נאורות.
מעורר תהיות 576613
זה די מדהים, שמשום מה את השנאה הבוטה ביותר את שומרת לנשות ימין, ישראליות או לא, בלוויית תיאורים סקסיסטיים. מילא שכל דבר מזכיר לך נאצים (מה שכנראה צריך לפסול גם אותך לקבלת נשק), אבל למה המיזוגניה הזו?
מעורר תהיות 576616
שאלה ארוכה ולא כל כך ברורה. לא יכול לענות עליה בשתי מילים. אולי אגיב עליה מאוחר יותר.
מעורר תהיות 576631
אני לא מבין מה לא ברור בשאלה. הנחת היסוד של ג'וד היא שאם יצא רוצח ממחנה פוליטי מסויים*, הרי הבעיה איננה הנכונות של מישהו במדינה לרצוח חפים מפשע למען קידום אמונתו, אלא הבעיה היא לעולם באידיאולוגיה (בהגדרתה הרחבה ביותר-ביותר-ביותר-ביותר), ולכן הרצח הנורווגי *מוכיח* שאתה מחזיק באידיאולוגיה פסולה, אם יש איזה קווי דמיון כלשהם בינה לבין האידיאולוגיה בה החזיק הרוצח.

*לא כולל שמאל ומוסלמים (ומן הסתם גם לא כולל חלק מהאתנו-ספרטיסטים, לוחמי חופש בשבילכם).
מעורר תהיות 576661
נכון מאד (למעט אי דיוק קטנים בהדגשות)‏1

הבעיה קיימת בכל אידיאולוגיה פוליטית ולא רק אידיאולוגיה דתית או לאומנית, והעבר לימד אותנו זאת.
עם זאת, בעידן שלנו, עידן התבונה, מדובר רק באידיאולוגיה לאומנית ו/או דתית. אנשים שמחזיקים באידיאולוגיות כאלה בלהט הם מסוכנים. למעשה הם לא ממש שפויים עד לגמרי לא שפויים, כי האידיאולוגיות האלה מבוססות על דברים לא רציונאליים כמו אמונה דתית, או אמונה של "נבחרות".

השאר לא מחזיקים בשום אידיאולוגיה ומסתמכים על הדברים הישנים: הגיון פשוט, חוכמת חיים וחוש צדק.

_____________
1 הרבה יותר טוב מלטפול עלי את המבנה הנפשי שלך ולומר שיש לי קראש על אובמה כי הוא חתיך, שאני שונאת את שרה פיילין כי היא חתיכה תגובה 569961, ושיש לי קטע של לשנוא נשים ימניות.
טענות נטולות שחר, אני מאד שוויונית ושונאת בלי להפלות על בסיס צורה חיצונית. מצד שני אני גם אוהבת בלי להפלות על בסיס צורה חיצונית.
מעורר תהיות 576668
הקטע הראשון הוא הבבל''ת הסטנדרטי של 'מי שלא חושב כמוני לא שפוי',
וההערת שוליים מצחיקה נורא. אפשר לחשוב שאני כתבתי את המשפט ''מתנחלות משתטחות מוכות אהבה... ציפי חוטובלי היתה דוחפת את כולן כדי לעמוד ראשונה, ואומרת לבייויק (מטר תשעים של שרירים נורדיים) בפנים מסמיקות''. יאללה יאללה יאללה יאללה.
מעורר תהיות 576675
סליחה על החיטוט- את ג'וד המקורית או מישהי אחרת שמזדהה עם הדעות של ג'וד?
מעורר תהיות 576521
טוב, השתכנעתי. הבעיה היא בעיה אופטית שלי. אבל אני רוצה להדגיש שביופיו הפנימי הבחנתי מיד, ואין לי ספק שתימצא לו טרימבובלרה משלו. למעשה, לא אתפלא אם עשה את מעשהו הספקטקולרי כחלופה מקורית לשימוש באתרי היכרות.
מעורר תהיות 576588
וסבתא אמרה... תגובה 305130.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים