''שמאלן'' כלל לא מייצג עונה בקצרה. 57909
האם הטרור לגטימי ?
------------------

א. השמאל הישראלי לא משותק. רק אם אתה מגדיר באופן סטראוטיפי את השמאל כחבורה של צועקי "שלום ואחוה", כמדליקי נרות אובססיבים, כמעריצים מושבעים של שירי אביב גפן וכמחבקי עצים באשר הם עצים אז ניתן להגיד שהשמאל משותק. האמת הפשוטה היא שדעות השמאל מחלחלות אט אט, בלי שישימו לב, אל הקונצנזוס הישראלי. תוכנית ההפרדה למשל היא שמאל מובהק בתחפושת ביטחוניסטית...

ב. התשובה לשאלה היא פשוטה : מה זה משנה ? השאלה לא רלונטית לריאל פוליטיק אותו מציע השמאל (בין אם אתה מסכים עמו לבין אם לא).
יכול להיות שהפלסטינאים טועים לגבי זכותם למדינה משלהם, אך העובדה היא שכך הם חושבים וזוהי המציאות איתה עליך להתמודד. אם אתה חושב שניתן לשנות את דעתם בדרך זו או אחרת, אני מעוניין לשמוע את פתרון הקסמים הנ"ל אבל בנתיים מדובר בנתון.
לגיטימי ? אולי כן, אולי לא, אבל בטוח שריר וקיים. השאלה מה עושים עם זה ומה בעצם אתה רוצה להשיג...
אם אתה מעוניין בצדק היסטורי ובמימוש זכותנו ההיסטורית על ארץ ישראל השלמה, המסקנות הן ברורות. אם החלטת, אחרי הבנה שהמדינה שלך IS HERE TO STAY ואתה מעוניין בלהלחם על דברים חשובים יותר בעיניך, מרעיונות הזויים ומשיחיים , למען חוזק מדינתך (ולא להיפך) אז גם אז המסקנות ברורות (גם אם לדעתך מוטעות).

לגבי "...שהיא מצדיקה את מבצע הפיגוע ומאשימה את ראש הממשלה נתניהו במות בתה. לדבריה, מעשהו של המחבל, כאדם הנתון תחת הכיבוש הישראלי, היה מוצדק."

אתה מתבלבל בין שמאל כאידיאולוגיה לבין שמאלנים אלו או אחרים אשר בדיוק כמו חבריהם הימניים מסוגלים לפלוט שטויות מפיהם, ביחוד ברגעים של סערת רגשות. האם האידיאולוגיה הימנית האמיתית היא זאת אשר נשמעת תמיד באיזור פיגוע זה או אחר ע"י ההמון המתלהם ? אם כן אז מדוע אף תנועה ימנית לא מכניסה למצע שלה סעיף בו נרשם "מוות לערבים" כחול על גבי לבן ? אנשים לפעמים מדברים לא ממש בהגיון, מה לעשות...

הטרור הוא דבר קיים אשר צריך להתגונן כנגדו ע"י אמצעים צבאיים ואין בכך שום סתירה עם אידיאולוגית השמאל. השאלה היא איך אתה פותר את הבעיה ומה ממעשיך יכולים להפחית או להגביר את תופעת הטירור. הטענה כאילו אין קשר בין מדיניותינו בשטחים לבין הטירור היא מגוכחת בעליל. אין לכך כל קשר לשאלת הלגיטימיות אלא לשאלות של סיבה-תוצאה.

השאלה שלך שקולה לשאלה : האם המציאות היא לגיטימית ?

האם החיים בישראל הם לגיטימיים?
------------------------------
כן... האנשים אותם אתה מכנה שמאל ציוני הם השמאל בישראל. האנשים אותם אתה מכנה שמאל אנטי-ציוני הם מיעוט מתבטל ביחוד לעומת קבוצות אנטי-ציוניות אחרות.
אותן קבוצות לא ציוניות אחרות, לא קשורות לשמאל כלל (אלא להיפך) וניתן למצוא מספר לא מבוטל של מושביהן בבית הנבחרים שלנו (ובממשלת ישראל !!!!).

עבור היהודי האנטי-ציוני, האם החיים בישראל הם לגיטימיים ? נו באמת, התשובה בגוף השאלה לא ? העניין שהשאלה הזאת מופנית יותר כלפי ציבורים לא "שמאלניים" בישראל מאשר לציבור אותו אתה מכנה שמאלני...

לסיכום:
תשובה ל-‏1: השאלה חשובה לאלו המחפשים צדק ולא לאילו המחפשים פתרון (ולכן היא חשובה לך יותר, כנראה...)
תשובה ל-‏2: כנראה שלגבי האנטי ציונים הישיבה היא לא לגטימית, נו אזמה ? מי שואל אותם...
''שמאלן'' כלל לא מייצג עונה בקצרה. 57916
התגובה שלך לא ממש קצרה. יותר טוב היה אם היית קורא המאמר ביתר תשומת לב ואחר כך עונה. אתה ממהר לירות מהמותן, כדאי לך להתאמן בקליעה למרכז המטרה.
''שמאלן'' עונה לא בקצרה. 57919
יריה מהמותן הוא תאור מדויק של סגנוני, אני מודה. אני עדיין צעיר בכתיבה בפורומים ואולי יכול שיפור בעתיד...

ובכל זאת, כיצד אתה היית מגיב למאמר זה?
מה היא המטרה כפי שאתה רואה אותה ?
יכול=יחול... 57927
''שמאלן'' כלל לא מייצג עונה בקצרה. 58094
המאמר שלי כלל לא עוסק בריאל-פוליטיק.
אני מנסה להבין דעות והשקפות מהותיות ולא למצוא פיתרון לסכסוך שכידוע אין לו פיתרון.
במלים אחרות - כלל לא ניסית לענות על השאלות דנן.
על לגיטימיות. 58121
אני פשוט לא מבין את השאלה : האם הטירור הפלסטינאי הוא לגטימי ?
מה זאת אומרת לגיטימי ?

הטירור הפלסטינאי מנסה להרוג אותי. אתה שואל בעצם האם לדעתי זה לגיטימי שיהרגו אותי... גם אם מבחינה אובייקטיבית זה לגיטימי להרוג אותי כביכול, כיצור חי שמעמוניין להמשיך לחיות, אני לא יכול לענות בחיוב לשאלה הזאת.

אני לא חושב (ולעולם לא אחשוב) שלהרוג אותי זה לגיטימי, גם אם וכאשר אהיה האדם הנורא ביותר על פני כדור הארץ.
כמובן שהדבר לגיטימי בעיני המעוניין להרגני, גם אם אני לא ממש אשם באופן אישי במצבו...

אם אתה מדבר על לגיטימיות מוסרית אובייקטיבית, אני קודם צריך להבין מה זה "לגיטימיות מוסרית אובייקטיבית".

מעבר לכך, אני כן חושב שיש קשר של סיבה/תוצאה בין הטירור הפלסטינאי לבין התנהגות מדינתי.

לגבי אי קיומו של הפיתרון לסיכסוך... אין דבר כזה שאין דבר כזה.
פה קבור הכלב 58273
הנקודה החשובה היא האם אני מאמין שניתן לשנות את המציאות הקימת או לא? התשובה לכך תעמוד בבסיס ההשקפה הימנית או השמאלית (כפי שהמושגים התקבעו בשיח הפוליטי הישראלי)
אני מאמין שבני אדם יוצרים את המציאות סביבם וניתן לשנות אותה בתהליכים היסטוריים מורכבים פחות או יותר (אני משער שהציונות בראשיתה ניזונה מהשקפות אופטימיות כאלה)
התשובה תהיה אני משער, שהסכסוך מקורו: דתי ,תרבותי,טבע האדם,או הגורל.
להבהרת הנקודה הדרך בה בחרו הפלסטינאים לנהל את מאבקם הלאומי היא הבעיה שלהם.מבחינתי זה לא משנה אם הם בחרו בדרך של גרילה צדקנית או בדרך של טרור חסר גבולות.
אני אנסה לחתור לפשרה ברמת היום יום מבלי להכנס לדיונים מטאפיזיים של צדק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים