האם אנחנו מפונקים? 579135
אחת הטענות השכיחות שעולה בקשר להפגנה היא שאנשים בארץ מפונקים, כלומר הם צורכים יותר מכפי צורכיהם. הדעה הזאת מופיעה גם אצל המתנגדים שרוצים שהמפגינים יסתכלו קודם כל על עצמם אבל באופן מפתיע גם אצל התומכים.

ב2005 הלשכה המרכזית לסטטיקה בדקה את הנושא היא הכינה סל מוצרים בסיסי והסתכלה כמה מסוגלים לרכוש אותו לאנשים שלא מסוגלים לרוכשו היא קראה "עניים אבסולוטית" מסתבר ש:
24.5% מהאוכלוסיה הם עניים אבסולוטית
כלומר כמעט רבע מהאוכלוסיה נמצאת במצב של צריכת חסר.
האם אנחנו מפונקים? 579150
טוב, הטעות הקלאסית פה ברורה.

הקביעה של קו העוני במסמך הזה היא אבסולוטית למדינת ישראל, כלומר מניחה יוקר מחיה אחיד. לאחר מכן, כל מי שנמצא מתחת לקו הזה, מסווג כעני. לכן 60% ממשקי הבית בישובים הערבים הם עניים. בפועל יוקר המחיה משתנה מאוד, 6,000 ש"ח למשק בית (חמש נפשות) זה מעט בת"א, אבל יותר ממספיק ברהט.

בפועל הנתונים הללו לא קשורים להפגנה. רוב מה שמסוקר בתקשורת זו מחאה של "מעמד הביניים". ישובים עניים, שכונות מצוקה ומקרי קצה כמעט ולא מיוצגים שם.
האם אנחנו מפונקים? 579152
אולי כדאי לשים לב לניואנס הדק - התקשורת מתייחסת ומסקרת רק חלק מהמאבק (וכרגיל, מתייחסת פחות לחלקם במאבק של אנשי המעמד הנמוך)
האם אנחנו מפונקים? 579156
1) זה הכי טוב שמצאתי, לא ראיתי נתונים סותרים מכל אלא שטוענים לפינוק.
2) אני ממש לא בטוח שיוקר המחיה ברהט יותר נמוך מעיר ממוצעת. שים לב שלא מדברים על עוני יחסי שאז אפשר להגיד שלי אין טלויזיה אבל גם לאף אחד אין אז אני לא שם לב אלא למוצרים בסיסיים. אם ברהט יש מזבלות בלתי חוקיות אז כולם סובלים מהם אבל זה לא הופך את זה ליותר בריא.
3) חלק גדול מהמחאה לא נובע רק מיוקר המחייה אלא מתחושת העבדות. חלק גדול מיום העבודה שלך הולך על צרכים בסיסיים ואם תפוטר כלל לא תצליח לממשם.
האם אנחנו מפונקים? 579162
סטודנטית לקולנוע (אפשר להיות יותר קלישאה מזה?) שפוצחת בשביתה(?) בגלל שהיא לא יכולה למצוא דירה זולה להשכרה בצפון ת"א זו פחות או יותר ההגדרה להתפנקות

כל זה לא אומר שיוקר המחייה בארץ הוא לא שערוריתי
האם אנחנו מפונקים? 579164
אני משער שהיא יכולה לשים שתי אצבעות על המצח כל משפט שני‏1 בכל מקרה ההפגנה הרבה יותר גדולה ממנה.
___
1 למי שלא הבין התנועה של חצי התעלפות.
האם אנחנו מפונקים? 579169
נתקלתי בשבועות האחרונים בתופעה מעניינת, שקשה לי להגדיר אותה או לנסח אותה בבירור.
אנשים שמבקרים את המחאה בגלל מי שיזם אותה, שבאותה נשימה מסכימים עם הטענה שיוקר המחייה בארץ אכן בעייתי.
מה זה משנה כל כך מי היה הגפרור שהצית את הלהבה? וזה עוד מבלי שאני מתייחסת לגופו של עניין לטענות כלפי ליף (שהן לא ממש מדויקות), כי ההתעסקות בזה נראית לי לא ממש רלוונטית.
האם אנחנו מפונקים? 579172
רוב הנוהגים כך (חושבים שהמחאה היא קונספירציה שמאלנית) הם ימניים שחוששים שהתוצאה הסופית של המחאה תהיה פגיעה בימין.
האם אנחנו מפונקים? 579183
זה פשוט קצת מעייף. אם המאבק מתייחס לבעיה ממשית, מה זה משנה מי התחיל להניע אותו? ואם אין באמת בעיה ואנחנו אכן סתם מפונקים ותו לא, אז שוב - מה זה משנה מי התחילה להניע אותו?
האם אנחנו מפונקים? 579182
זה קטע של ממנטו מורי - ''זכור שאתה צפונבון''

דרך לוודא שלדוברי המחאה לא יעלה השתן לראש
האם אנחנו מפונקים? 579177
2. אתה רציני ? בפזורה הבדואית מוצרים בסיסיים הם פיתות, אורז ושעועית. אפילו את הצורך בתחבורה ציבורית בתשלום חוסכים להם (אם כי מזל טוב לרהט, משנת 2009 יש להם אוטובוסים)‏1.
3. תחושת העבדות נובעת מהתאמת רמת החיים לרמת ההוצאות. זו הסיבה למה על פני עשרת העשירונים אנשים מתלוננים על זה (קראתי את דעתו של אחד עם ארבעים אלף ש"ח שלא סוגר את החודש, אולי הוא רוצה נדבה ?). אנחנו מוציאים היום פי כמה על מה שאתה רואה כצרכים בסיסיים ממה שהוציאו הורינו (על מה שהם ראו כבסיס). התחושה הזו ש"יכול להיות יותר טוב" לא בהכרח מעוגנת במציאות. כלומר יכול להיות יותר טוב, אבל חלק מהדרישות יביאו למצב גרוע יותר, ובסופו של דבר, גם הממשלה לא קוטפת כסף מהעצים, אז הצפיה של העשירונים הגבוהים שמשהו ישתפר עבורם היא בגדר הזיה.

1 אני כבר לא מדבר על יוקר דיור, ארנונה וכד'.
האם אנחנו מפונקים? 579288
2. נראה לי שיש פה קצר בתקשורת, אני אנסה להסביר את עצמי יותר טוב.
יש סל מוצרים בסיסי שהגדרנו והכל מתייחס אליו. עני הוא מי שלא מסוגל לקנות את הסל הזה,צריכת חסר פירושה שעלות הקניות שלך נמוכה מעלותו של הסל ויוקר המחייה הוא עלות הסל.
3. הרשה לי לחלוק עליך. יוקר המחייה האבסולוטי עלה. זה לא שאנשים התפנקו זה שמוצרים בסיסיים עולים יותר ונהיו יותר גרועים, מיים זו דוגמה מעולה.
האם אנחנו מפונקים? 579417
הרעיון שאותו סל צריכה תקף לכל ישראל, כמו גם הרעיון שמחירו זהה, מופרכים. יחידת דיור לא עולה אותו הדבר ברהט ובת''א, והמזון הוא לא אותו מזון (ולא עולה אותו הדבר).
האם אנחנו מפונקים? 579420
מה זאת אומרת המזון הוא לא אותו מזון?
האם אנחנו מפונקים? 579430
חומוס בפיתה מול סושי בסויה
האם אנחנו מפונקים? 579433
נראה לי שאתם מפספסים משהו. הסל הבסיסי המופיע במאמר הוא לא הסל שצורך האזרח הממוצע או משהו בסגנון.
מוצרי המזון שמופיעים בסל הם המוצרים המומלצים ע"י משרד הבריאות. אז כן, ברהט קונים מוצרים יותר זולים. אבל השאלה היא איך אין לזה שום תופעות לוואי?
האם אנחנו מפונקים? 579470
אם יש לך תופעות לוואי קח אקמול
האם אנחנו מפונקים? 579473
או.קי. נניח לשם הפשטות שהתזונה ברהט גורמת לכאבי ראש. אז קודם כל אקמול עולה כסף אבל מה שיותר חשוב הוא שהגוף מסתגל אליו. לכן אם תיקח כל יום כדור בסופו של דבר הוא לא יעזור לך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים