הסלמה 579319
מה שבוודאי מסתמן הוא שעם הזמן האיומים על המדינה הישראלית הולכים ומתגברים. הסכמי שלום לא אחראיים כפי שרבים מתוכנו דוגלים בהם, היו מביאים אותנו למצב שבו הם היו יכולים להפוך את החיים בכל עיר ועיר בישראל לגיהנום. הפלסטינים אומרים לציבור בישראל- תראו ציפור, ואז תופסים לנו את הביצים. אסור שהביטחון שלנו יהיה תלוי ברצון הטוב שלהם.
הסלמה 579323
''אסור שהביטחון שלנו יהיה תלוי ברצון הטוב שלהם'' זאת אמירה נטולת משמעות. הביטחון שלך תלוי ברצון הטוב של המצרים, הסורים, הירדנים, הלבנונים, הפסלטינים האיראנים וכו' אתה צריך לגרום לכך שהאינטרס שלהם יהיה לשמור עליו, אפשר כמובן לנסות ולהגביל את היכולת של הגורמים לעיל לפגוע לך בביטחון (להפציץ כורים וכיו''ב), אבל בסופו של דבר, אתה תלוי ברצון של אסד לא לירות עליך סקאדים מחר בבוקר.

ועובדה, אין כמעט טרור מהגדה, והסיבה היא לא שהפלסטינים מחבבים אותנו, ולא שהם לא יכולים (כל יום נכנסים שב''חים לישראל), אלא שהמנהיגים הבינו שכרגע אין להם אינטרס לעסוק בטרור.

את המצב הזה צריך ליצור בעזה, בניגוד לדב, אני סבור שהדרך לא עוברת בהחרבת יישובים אלא בהשבתת תשתיות (הפסקות חשמל, וטלפוניה) ובעיקר פגיעה בבכירי החמאס עד שיבוא שקט, מסגן שר החקלאות ועד אסמאעיל הניה...
הסלמה 579324
לא ולא, הטרור מהגדה נגמר לא בגלל ש'המנהיגים הבינו שכרגע אין להם אינטרס לעסוק בטרור' כי הם הפכו ליונות שלום.
זה קרה כי צה''ל עצר או הרג כמעט כל מי שעסק בטרור, בפעולות שהחלו מחומת מגן.
הפלשתינים הבינו שלא כדאי להם לעסוק בטרור, וזה קרה רק באמצעות כוח צבאי.
השב''חים שנכנסים לא קשורים - מחבל לא צריך להסתנן לישראל, יש מספיק אזרחים ישראלים ששונאים אותנו בדיוק כמו הפלשתינים (למעשה, הם מגדירים את עצמם כפלשתינים) - הבעייה אינה איך להסתנן דרך הגדר אלא כיצד לבצע ביצוע בלי שהמודיעין של הצבא והשב''כ לא יעלה עליו, לפני או אחרי. הגדר אכן אינה משמעותית במניעת פיגועים.
הסלמה 579335
אין סתירה. לא טענתי שההבנה הזאת צריכה לנחות עליהם מהירח או מהתעמקות בכתבי הדלאי למה, ההבנה הזאת צריכה להגיע (בין השאר) על ידי הפעלת כח צבאי...
הסלמה 579325
יש גבול ליכולת של ישראל לגרום לפלסטינים להבין את האינטרס שלהם בתור האינטרס של ישראל. המחשבה שאפשר יהיה לגרום לפלסטינים לחבב את השלום או את הזכות של הישראלים להתקיים בארצם ובכוח זה להשיג את השלום- פשטה את הרגל. אינטרס נבנה לפי יכולות ואפשרויות שמזמנת המציאות. על הישראלים להתאמץ גם במחיר של מועקה מצפונית לשלול מן הפלסטינים את האפשרות לבנות בגדה כוח צבאי דוגמת זה שקיים בעזה.

על פי רוב הציבור לא רואה תהליכים, אלא פריימים. מי זוכר שלפני שנתיים שלוש המחשבה שתיירה רקטה אחת אל בירת הנגב הייתה מזעזעת. למחר עלולים הישראלים למצוא שהפלסטינים בנו יכולת לעשות אותו דבר בדיוק בכל עיר בכל יישוב. זה בדיוק מה שהיינו מקבלים לו נמשיך במתווה אוסלו או קיימפ דייויד, וזה בדיוק מה שנקבל אם לא נעגן את צרכי הביטחון בכל פרמטר של המשא ומתן. אך מזל שיחק לישראל שהירי עד היום לא פגע במתקנים אסטרטגיים. הישראלים רוצים שלום. אני מאמין לזה. אך מוזרה בעיניי הלהיטות של ישראלים רבים למהר ולשים את הביצים שלהם בתוך חופן ידיהם של סאא'ב עריקאת ואבו עלאא'.

סוריה ירדן ומצרים עדיין מתנהגות כמו מדינה בתוך מאזניים של הרתעה. לא בטוח שכך יהיה גם מחר. מכך גם אני וגם אתה כנראה מבינים שמה שמבטיח את החופש שממנו נהנים הישראלים להלך ברחובות ולהפגין נגד ממשלותיהם, הוא היכולת של ישראל ליצור מאזני הרתעה. זה מה שמביא שלום, ולא שום דבר אחר. אני בוודאי נגד החרבת יישובים, אבל גם השבתת תשתיות לא נשמעת לי שוס. שוב אתה תוקף אזרחים בדרך אחרת. השתלטות מחודשת על ציר פילדלפי נשמעת לי הכרחית. כאשר הברחת הנשק לרצועת עזה חופשית, זו רק שאלה של זמן עד שיוברח גם נשק להשמדה המונית. אין סיבה לבנות על כך שמישהו בעזה יחשוב באורח רציונלי בתוך היגיון של מאזן אימה וינצור את נשקו. ההרתעה הישראלית נכשלת בשנים האחרונות שוב ושוב. דובר שחזבאללה לא יעז לירות לעבר חיפה. שחמאס לא יעז לירות לעבר באר שבע. הם יורים את כל מה שיש להם והפרוייקט שלהם הוא לא אחר מאשר להרוס את כל מה שהורינו בנו כאן. עם אחר יירש את הארץ, כפי שקרה כאן מאז ומעולם.
איפוק 579643
בינתיים מה שקרה בשבוע האחרון הוא שממשלת ימין בישראל, עם אביגדור ליברמן כשר חוץ, אותו ליברמן שאיים בשעתו בהפצצת סכר אסואן ואשר סבור באופן כללי כי הערבים מבינים כוח, נמנעה מהסלמה לאחר הפרה של גבול בינ''ל במעשה מלחמתי, דבר המהווה עילה חוקית מפורשת למלחמה, הממשלה בישראל לא הלכה אל הפיתרון של ''הכוח''. להבנתי ההחלטה מגלמת הכרה שישראל לא תוכל לבודד את העימות הבא מול עזה, וכי הדבר עשוי לפעול כנגדה. פעם אחת- בעוררות דעת קהל עולמית פרו פלסטינית לקראת ספטמבר, פעם שנייה בעוררות ההמונים במצרים לקריאה לביטול הסכם השלום עם ישראל, פעם שלישית במתן אמתלה לסוריה להסיט את תשומת הלב מן המתרחש אצלה ובכך לפגום במרד העממי בסוריה אשר שואף להפלת אסד, דבר אשר עליו אמר משה יעלון כי עלינו להתפלל שיקרה. הנימוק הוא ככל הנראה שסילוק המשטר העלווי מדמשק יחליש את הציר השיעי שנוצר בין דמשק לאיראן. נציגי קדימה בכנסת לעומת זאת, יצאו בקריאה מפורשת לצאת לסבב מלחמה נוסף מול עזה.

כמדומה שלאחר נפילת קדאפי מתחזק הלחץ להפלת אסד. לפי שעה מלבד הפעלת הצבא נגד אזרחי סוריה, נמנע אסד ממעשים נואשים. הרושם שלי הוא שככל שיתקרב קיצו, תתגבר הסבירות למתקפת טילים על ישראל מצד סוריה, כמו גם הסכנה שאסד יפתח את מאגרי הנשק להשמדה המונית אשר ברשותו ויעביר אותם לידיו של החזבאללה או לידי גורמים אסלאמיים אחרים בתור מתנת פרידה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים