על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 57935
לא מיני ולא מיקצתי.
להבנתי את דוקטורינת מאן ובתור מישהו שגם מאמין בהפרדה ע"י חומה וקו מכשול בלתי עביר לאדם לכל אורך הקו הירוק, אני יכול לומר שמה ששרון הציע נראה לי כנתינת אקמול כנגד מחלה אנושה במקרה הטוב וכאחיזת עינים (ע"מ להראות כמביא פתרון לבעיה, "הנה תראו, אני עושה משהו", ולהמשיך לאחוז בשלטון) במקרה הרע. שימו לב לבחירה הדקדקנית של המילים, "איזורי חיץ" ולא קו הפרדה, שישרתו "הפרדה ביטחונית" כלומר בשום אופן לא הפרדה מדינית. ברור ששרון לא היה מוכן להוסיף מילה אחת לש תוכן ומשמעות מעבר לכותרת הזאת. לציפייתי לא מדובר ברצועה כמו "רצועת הבטחון" שהיתה בדרום לבנון אלא בטלאים: כמה גדרות מול ישובים בשרון, חומה בגילה ואולי בעוד כמה שכונות, קצת מוקשים פה וקצת שם, פטרולים מידי פעם. וזאת בניגוד מוחלטת להפרדה מוחלטת-לכל אורך הקו-הרמטית למעבר אדם-*אחידה* בקושי לעבור אותו בכל המקומות.

הפרדה מוחלטת פירושה :
1. גדר-חומה בלתי עבירה *לכל אורכו של הקו הירוק* (300 ק"מ) כשהפלסטינאים ממזרח להפרדה והישראלים ממערבה לו. הגדר צריכה להיות *קו רציף* ובלתי עביר.
2. פינוי של כל ההתנחלויות כולל "מאחזים" ברבעים הלא יהודיים של מזרח ירושלים. סיום כל נוכחות ישראלית בשטחי הגדה ורצועת עזה. אף פלסטינאי לא צריך לראות ישראלי וההפך.

שמעתי שהשר הנגבי (חרפה של שר, חרפה של איש ציבור) אמר הבוקר שהקמת איזורי החיץ מתוכננת לקחת שנה, כן שנה תמימה כלומר בפועל הרבה יותר מזה. אימרה שכזאת מחזקת את חששי שמדובר בנסיון מגונה של השלטון בישראל להרוויח זמן מול אזרחיו. אם באמת ממשלת ישראל היתה מחליטה ורוצה להקים איזורי חיץ הדבר לא צריך היה לקחת יותר משבועיים.

על הנאום עצמו של שרון, אני מודה שאני לא מתומכיו ולא מסמפט אותו ואת דרכו הפוליטית אבל נאום יותר גרוע מזה לא היה יכול להנתן. האמירה שהסרבנות מסייעת למחבלים היא לדעתי האומללה ביותר. אחרי ששמעתי אותו השתכנעתי שהוא מוביל אותנו לאסון. אין לי את המילים המדויקות והנוקבות להסביר מדוע אני חושב כך, צריך להכיר את האיש, חבריו ואת ההיסטוריה של המדינה הזאת.

הדבר היחיד שאני יכול להסכים איתו הוא שמדינת פלסטין חייבת להיות מפורזת צבאית.

ההפרדה בוא תבוא, פשוט חבל על הקזת הדם ההדדית והנוראה ששני העמים צריכים לשלם עד שהנהגה פוליטית כלשהי תתפוס את השלטון בישראל ותבצע את ההמשך המתבקש של אוסלו, כלומר נסיגה והפרדה מוחלטת מהשטחים.

מר מאן הנכבד, דווקא עכשיו הוא הזמן למלא כל סדק או עמימות בדוקטורינה שלך. דווקא עכשיו שניצנים ראשונים של מחשבות על הפרדה מתחילים לנבוט במחשבה של הציבור בישראל חשוב מאוד לרדת עד לפרט האחרון בתוכנית ההפרדה-חומה-גדר.
57944
2. אז לישראלי פלסטינאי אסור להסתכל במראה?
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 57989
אולי זה המקום להביא את דוקטרינת מאן גם למאמר הזה, אחרי שכבר יובל רבינוביץ' דאג להביא אותה בתור קישור:

אלכסנדר מאן גם מנסה להסביר למה הוא בחר מקום צדדי לפרסמה. אני יכול להבין אותו.
מאן ממשיך ומסביר גם את הדברים האלה
ובמעין פארודיה על רעיונות בילינסקי הוא מגיב ואומר
ובכל זאת אני חושב שהוא היה צריך לפרסם את זה כאן, למען התהודה הגדולה. לכן הבאתי את זה עוד פעם.

אני חושב שהוא היה צריך לפרסם את זה כאן, בגלל התהודה הגדולה. לכן הבאתי את זה עוד פעם. הנושא הזה יותר מדי חשוב, וברור שמור צודק שההפרדה הזאת ששרון מציע זה זה קישקוש אחד גדול, בהשוואה למה שמאן, מור, וגם מסתבר שהרטוגזון תומכים בפה מלא.

מה זאת החפיפניקיות הזאת?! 58044
"איל אלמוני"?!
כבר אי אפשר להמציא שמות מקוריים כמו פעם?
(ואני כבר בכלל לא מדבר על דמויות שלמות ומושקעות).
למי מצלצלין השופלדוזרים? 58185
השאלה היא לא למי זכות קדימה על דוקטרינה כזאת או אחרת, או האם שמאלי מספיק או ימני למהדרין.

השאלה החשובה באמת המנסרת כאן בחלל האוויר היא, מי יבצע את עבודת הענק הזאת?

האם יוציאו מכרזים? האם מדובר בקבלנים קבועים של משרד הבטחון (ראה ערך "קבלן מורשה של משרד הביטחון") "איתם מסדרים ענינים, סמוך כבר על שייקה"; או האם מע"ץ ומה חלקה?

דחילאק חבר'ה-אייל, החוכמה פה לראות מה חשוב באמת ומה טפל.
זאת יכלה להיות כזאת הקלה 58192
לדעת שגם אתה רק דמות פיקטיבית.
זאת יכלה להיות כזאת הקלה 58218
אכן. לא קלה היא האמת, כשם ש"לא קלה היא, לא קלה הדרך".
וכבר קוהלת אמר: "החכם עיניו בראשו". וכי אין זה טריביאלי לאמר זאת? אולי משתמע מכך, שעיני בת היענה - בחול, שלא לטובתה.

וולטיר שאמר הרבה דברים שאולי תאהב ("איני מסכים עם אף מלה שלך. אך אלחם עד טיפת דמי האחרונה על זכותך לאמר זאת") הניף את הדגל של שני עקרונות יסוד שבתשתית מאבקו:

האחד: השנאה לכל עירפול מכוון -אובסקורנטיזם- העשוי לכסות על מה שמן הראוי להבין ולקרוא לו בשמו הנכון, ובאופן חד כתער.

ססמתו השנייה היתה: Ecrasez l'infame שפרושה, פחות או יותר, "מחץ את הטינופת".
למי מצלצלין השופלדוזרים? 58195
אדון עורך נכבד,
כקורה נאמן של "האייל" אני אוהב לקרו כל פעם במחשב של הבן שלי באינטרנט מה כותבים כל מיני אנשים חכמים שיש לנו הרבה מה ללמוד מהם. בהחלט. אני נהנה לקרוה כל מיני דאות בכל מיני ענינים העומדים ברומו של עולם. כן.

אבל בהבלה מדבר הרבה שטויות. מה הוא דוחף את האף שלו בכלל לענינים רציניים? מי הו חושב שהו? יש לו מושג בכלל כמה עלו לי השופלדוזרים? איך מבצעים עבודות עפר כמו שצריך, כשצריך לשים לב לכל מיני דברים קטנים וחשובים, שהחול לא יעוף שתבוא רוח וכאלה? ושייה מוצק ועמיד, ושייה תמיכה חזקה ועוד הרבה דברים? מה, כל אחד מבין בעבודות עפר? סתם קיבלתי את ההרשאה ממשרד הבטחון, אולי? כל נאד חושב שהו משהו, ואחר כך באים בטענות. כן.

אנו מבקשים:
להוריד את בבאלה. יוחזר פופק. בהחלט.
יישר כוח ל"אייל"
שייקה
למי מרשרשין השופלדוזרים? 58329
פופק התמכר לטלנובלה הישראלית החדשה ''לחיי האהבה'' והוא מבלה כל רגע פנוי בנסיונות כושלים להשיג את מספר הטלפון של סמדר. ברגע שיצלח במשימתו או שיתיאש ממנה, הוא ישוב להגיב באתר.

נ.ב
פרטים נוספים בסיפרי שיצא בקרוב ''חייו ומותו בטרם עת של יעקב פופק'' החל מחודש אפריל בחנויות הספרים המובחרות.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 57991
כאשר אתה מדבר על "סיום כל נוכחות ישראלית בשטחי הגדה ורצועת עזה":
1. מה לגבי טריז לטרון? האם נחזור לנסוע לירושלים דרך רמלה וצומת שמשון - ואפילו ללא הסכם שלום?

2. מה לגבי שטחי ההפקר לפני 1967? בשטחים אלו קמו מכבים, שילת, כפר-רות ולפיד, וכן חלק מהשכונות בירושלים. הפלסטינים כידוע דורשים גם שטחים אלו, בעוד שישראל באופן לא רשמי סיפחה אותם, ומתייחסת לתושבי יישובי מודיעין הנ"ל כחלק בלתי-נפרד ממדינת ישראל.

3. מה לגבי אקוות ההר, שעשוייה להיפגע קשות משאיבה פראית לאחר הבריחה שאתה מציע מיו"ש? ואל תאמר התפלת מים - עדיין יש חשיבות רבה לאקוות ההר, ועד שכל המים לחקלאות ולשתייה בישראל יגיעו מהים או מטיהור שפכים, תחלופנה לפחות 20-15 שנים.

4. אתה באמת מאמין שפלסטין העצמאית תהיה מפורזת צבאית? כבר היום הפלסטינים מפתחים תעשייה צבאית, כולל ייצור רקטות קסאם, וברגע שנברח הפלסטינים ישיגו בקלות קשר עם מומחי חבלה וטרור מאיראן ולבנון, לשכלול ממשי של יכולתם הצבאית.

5. לא ניתן בשבועיים להקים אזור חיץ, אלא אם אתה מדבר על אזור שייבנה כמו גשר המכביה או אולמי ורסאי. מה שאני מבין מהודעת רה"מ, גם אינו זהה כלל ל"הפרדה המוחלטת" לה אתה מייחל. כנראה מדובר על "רצועת ביטחון", כולה מעבר לקו הירוק, ברובה ללא גדרות אך עם ריכוז גדול של מוצבים ותצפיות.

6. באשר ל"הסרבנות מסייעת למחבלים", ראיתי במקרה בערוץ 2 השבוע את מנכ"ל משרד ההסברה הפלסטיני, מרואן אל-כאשף, שקרא להפסיק כל מו"מ עם ישראל. רוח הדברים - המו"מ היחיד יהיה דרך הלוחם הפלסטיני וקנה-רובהו, אם עכשיו כבר מתחיל קרע בצבא ובחברה הישראלית, יש להמשיך ולשחרר את השטחים בכח הזרוע (ובסיוע הפילוג בישראל).
מבחינה זו, אין לי ספק שרה"מ צודק לחלוטין. בעוד שיש מקום למחות על פשעי מלחמה הנעשים לכאורה בידי צה"ל, אסור לתת לתופעת הסרבנות להימשך.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 57992
6. נהפוך הוא. יש לעודד סרבנות כדי להפטר מהשטחים.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 57997
האם אינך תופס בשלב הבא יהיו פיגועים עד שנסכים לקליטת עשרות אלפי מהגרים פלסטינים, דור שלישי בסוריה ולבנון, בטענת "זכות השיבה"?

והאם אינך תופס שבריחה מהשטחים בלא הסכם שלום צפוייה גם להשפיע על ערביי ישראל בכיוון של ערעור יסודות מדינת ישראל ולחץ לאוטונומיה בגליל, בנגב ולאורך הקו הירוק?

הסרבנות היא עשיית דין לעצמך, ופתרון שאינו פותר שום בעיה. הבעיה המוסרית לא נפתרה שכן חיילים אחרים נשארים בשטח. מבחינת המחבלים אתה נשאר מטרה צבאית לכל דבר גם אם המקום הכי קרוב לשטחים בו אתה משרת הוא מחנה 80, ובנוסף הסרבן למעשה עושה לעצמו חיים קלים. מדוע לא לסרב לשרת בגולן שעשרות אלפים גורשו ממנו לאחר ששת הימים? מדוע לא לסרב לשרת בירושלים, שצריכה להיות בינלאומית לפי החלטת האו"ם? וכמובן מחנות הצבא ביפו על אדמה ערבית לשעבר, ועוד היד נטוייה.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 58113
כבר עניתי על תגובתך ומשום מה אינני רואה כעת את תשובתי.

"מה לגבי טריז לטרון? האם נחזור לנסוע לירושלים דרך רמלה וצומת שמשון" על זה בדיוק חשבתי כשכתבתי במקום אחר באייל על תיקוני גבול מינוריים שילווו בחילופי שטחים (ושלא תחשוב שעל זה לא נקבל על הראש...).

אקוודוט ההר הוא משאב טבע פלסטינאי (בשטחם)

על ישראל לאכוף כמיטב יכולתה פירוז צבאי של פלסטין.

ניתן גם ניתן להקים קו הרפדה בלתי עביר תוך זמן קצר (שבועיים) אם הממשלה היתה באמת מעונינת בכך. האמצעים, כספים, חומרים והארגונים להוצאת המשימה לפועל נמצאים לרשותה. בעצם אי ההקמה היא למעשה מפקירה תא חיי אזרחיה (כמו בכבישים)

אם יש שביב של תקוות לניפוץ הקונספציה ושבירת מעגל הדמים זוהי דווקא ה*סרבנות המאורגנת-קולקטיבית-מודעת-מפורסמת* (בניגוד לסרבנות אינדיוידואלית-מוסתרת) וזוהי סיבת סתרים שבגללה רבים המתנגדים אליה.

באשר לחששך ("אם ניסוג חד צדדית בעקבות אלימות הם יפעילו ע"מ להכניס פליטים לישראל), לשיטתי אין לגזור גזרה שווה על שני המצבים, הם כלל לא דומים!. אלימות הם יפעילו בין כה וכה (במידה שהם יוכלו להפעיל) ומדינת ישראל תעמוד בסרובה המוחלט והצודק שלא להכניס פליטים לשטחה הריבוני.
אני לא מוותר 58135
גם על השאלה שלי הגבת ונמחק לך?
להזכירך שאלתי על "אף פלסטינאי לא צריך לראות ישראלי ולהיפך".
אני לא מוותר 58251
לזכותך יאמר שאתה משעשע אותי לפעמים. אולי אפשר לכתוב סיפור פנטזיה על הנושא של אף X לא צריך לראות במראה אף Y וההפך, משהו כמו עליזה בארץ הפלאות.
אתה לא מבין? 58268
אולי בכל זאת תענה לעניין? אתה כותב שאף פלסטינאי לא צריך לראות ישראלי ולהיפך.
תתעורר. יש ישראלים פלסטינאים. מה אתה מציע? לשים גדר אישית מסביב לכל אחד מהם?
אתה לא מבין? 58303
שלום אלמוני. רעיונות מעניינים יש לך!.
באשר לערביי (פלסטינאי) ישראל, אני לא מתכוון להציע לעשות להם או איתם כך או אחרת, הזמן והמעשים יאמרו.
כוונתי להפרדה היתה ברורה - הפרדה בין פלסטינאים לישראלים, דהינו (בשבילך) בין מחזיקי תעודת זהות כחולה לצבעים האחרים. דייני אם תהיה הפרדה שכזאת.
עכשיו תסביר 58304
שלום שי. לא יותר פשוט לתת תעודות זהות כחולות (כלומר אזרחות ישראלית) לכל בעלי הצבעים האחרים? (אולי גם זה נראה לך רעיון מעניין).
עכשיו תסביר 58380
לא פשוט יותר לחלול שואה איזורית ולהוריד מתחת לאדמה את כל הסובבים? ושלום על ישראל כפי שאומרים. מדינה בעיתית אחת פחות בעולם (גם רשות אחת פחות), ואז איפה יבואו החדשות? מאיפה ילמד העולם את תפארת סדום?. להבנתי הגרמנים פעם אהבו פתרונות כאלה: "יש בעיה? דרוס אותה!". למה שלא נציע לפלסטינאים מחצית מהארסנל הצבאי של צהל? אולי גם כמה פצצות גרעניות בתמורה לחיוך מערפאת. ושלא נשכח לספק כמה לאיראן בשביל שתשלוט באיזור.
לפעמים מגיבים באייל מדהימים אותי. עד היכן הנאיביות? אולי זה מה שמחזיק אנשים פה שפויים, משחקים בנדמה לי. במקום זה אני מציע לפקוח עיניים לקפל שלרוולים ולהתכונן לבאות, או בסיסמה : יהודים הצילו את עצמכם! גם מעצמכם.
עדיין מצפה להתייחסויות ענייניות 58420
אולי פשוט יותר לחולל שואה איזורית. אני לא יודע. אצלך הכל הרי פשוט (כולל הקמת מכשול בלתי עביר תוך שבועיים). ת אני כן יודע שזה מנוגד לערכים שלי וזה לא עונה על שום צורך. חדשות? גרמנים? סדום? מה ביקשתי בסך הכל? ביקשתי לדעת למה אסור שישראלי יראה את שכנו הפלסטינאי. הסברת שלא הפלסטינאיות היא הבעיה, אלא המעמד השונה, כלומר - פלסטינאי ישראלי ויהודי ישראלי זה בסדר. מדוע זה כן וההוא לא? לא ענית. אם משהו לא נראה לך בהצעה לאזרח את כל הפלסטינאים בשטחים, אתה יכול להגיד מה זה (הרי אף אחד לא יחשוב שאתה גזען) במקום להתחיל לדבר על שואה אזורית, סדום ועמורה.
לפעמים מגיבים באייל מדהימים אפילו אותי. עד היכן קוצר-הראות?
עדיין מצפה להתייחסויות ענייניות 58645
OK, תגובת המראה שלך והערותיו של ערן "הגיעו לי".
נדמה לי זה נהיר שהצעתי הפרדה בין אזרחי ישראל לפסלטינאים ברוח א-לה-מאן. אין לי הזמן או הכוחות להכנס לפרטי פרטים ואני מעוניין לסיים דיון זה. בברכה
ותודה על הדגים 58648
מה אתה מציע היה ברור מהרגע הראשון. השאלה היתה ל מ ה אתה מציע את זה. מקווה שחשבת על זה ושאפילו אם לא הצלחת להסביר את זה לי, לפחות הסברת את זה לעצמך.
אולי בפעם אחרת.
ותודה על הדגים 58666
כי הם הורגים בנו? כי הם שונאים אותנו?
אבל יותר מעניין אותי, מאיפה ה "ותודה על הדגים"?, מאיזה הקשרים תרבותיים הוא נלקח? ומה בעצם הוא בא לומר?
ותודה על הדגים 58670
''מדריך הטרמפיסט לגלקסיה'' מאת דאגלס אדאמס. בשלב מסויים הדולפינים עוזבים את כדור הארץ (מפני שאינטיליגנציות חלליות עומדות להרוס אותו). הם משאירים פתק פרידה- שלום, ותודה על כל הדגים.
לקרוא לווגונים אינטיליגנציה 58680
זה לא קצת מוגזם ?
לקרוא לווגונים אינטיליגנציה 58682
הם משתמשים בשירה לעינויים! מה, זה לא אינטיליגנטי?
ותודה על הדגים 58734
אז אתה הדולפין? ומה אני בסיפור? האינטיליגנציה החללית או בני האדם שנשארו מאחור? ודווקא אני חשבתי על נס הלחם והדגים שישו עשה על איזו גבעה סמוך לכנרת.
רק היום 58427
שי, הנה עצה בשקל: כשנראה לך שעמיתך לדיון "נאיבי" או "משחק בנדמה לי" או "עוצם את עיניו" נסה את התרגיל הבא - נתק את מערכת הערכים והאמונות שלך ונסה להבין *מדוע* עמיתך לדיון נוקט בעמדה שהוא בוחר. אם גם זה לא עוזר אז תנסה לשתות כוס מים ולהרגע - מעט ענווה לא תזיק. אני, למשל, לא מאמין שבידי נמצאת האמת הצרופה וכל הסובבים אותי טועים ומטעים. אני מקווה שגם אתה. אחרת, נראה לי שתכלה ימיך באייל כ"דב אנשלוביץ השמאלי" ותרטון כל הזמן "מדוע הם מטומטמים כל כך?"
גבול רציף (וגזיר) 58115
בגבול עם מצרים יש גדר, שביל טשטוש, ומוצבים הפרושים לאורך כל אורכו.

ובכל זאת, כל הזמן מגלים מנהרות חדשות שעוברות מתחת לגדר (המשמשות בעיקר להברחת סמים).

איך אתה חושב שהגדר שתקים תוכל לעצור כרייה של מנהרות כאלו, ומעבר של מתאבדים?
תלוי מי מבצע את העבודה 58250
גבול רציף ועמוק 58260
לא פשוט לחפור מנהרה, ובשביל זה יש מוקשים (גם תת קרקעיים). נקודה זאת לא צריכה להדאיגך, ימצאו האמצעים והשיטות לסכל גם נסיונות שכאלה.
אי-רציפות לא סליקה 58294
זה לא צריך להדאיג אותי?!

זה *בדיוק* מה שמדאיג אותי. ואתה מתייחס לזה כאילו זה איזה דבר שולי... "סמוך" עלי. "נקודה זו לא צריכה להדאיגך". אתה גם מדבר על "יימצאו", בלשון עתיד. כלומר, משתמע מכך שגם אתה מסכים שיש כאן חור מאוד גדול בדוקטורינה הזו.

הרי אם יתברר שהגדר החשמלית הזו, עם מכונות היריה האוטומטיות בגובה 60 ס"מ 80 ס"מ ומטר וחצי לא מצליחה למנוע חפירה של מנהרות ומעבר של מתאבדים, אז מה עשינו?!

תסביר לי, בבקשה, איך בזמן כל שהותינו על הגבול עם מצרים לא הצלחנו למנוע את ההברחות? ושם אין ערים, עצים ואוכלוסייה. שם זה מדבר!

אני לא מאמין ביכולת של גדר כזו לעצור מעבר של מחבלים מתאבדים. בשביל שאני אתמוך בהצעה הזאת, תצטרכו לשכנע אותי שזה יעבוד. נפנופי ידים ושימוש ב-buzz words לא יעשו את הקסם.
אי-רציפות לא סליקה 58297
מר לזרסון הנכבד,

המדובר בעניין פשוט ביותר; הגבול עם מצרים מורכב מגדרות תיל חלודות, אשר נפרשו לאורך קו הגבול ללא כל תעלה עמוקה יצוקה מבטון, אשר היתה יכולה ללא כל קושי למנוע חפירת תעלות תחתיות.
בנוסף לכך נראה גבול זה (מתצלומים כלליים שראיתי בעיתונות זרה) כגדר התיל האמורה לתחום את הכבישים המהירים בצידי הדרך בישראל: מוטות עקומים וחלודים, רשת קרועה וחדירה ועוד. גם אם מביטים על גבולה המזרחי של ישראל בנסיעה לאורך בקעת הירדן ניתן להבחין בגדרות גבול עם ירדן במצב דומה, אשר ניתן לעברם ללא כל קושי מיוחד.

דוגמת הגבול (לשעבר) בין הגרמניות והגבול הנוכחי בין הקוריאות מראה כיצד אמורה להיראות גדר בלתי חדירה, למעשה. זה אמנם נראה זוועה, אך אובדן חיי אדם ורצח לשמו על ידי טרוריסטים מתאבדים הינו לגביי זוועתי הרבה יותר.

הגבול הנוכחי בישראל מזכיר במידה מסויימת, לפחות מבחינת הקונצפט, את גבול ארה"ב למקסיקו; גבול זה נועד למנוע כניסות בלתי חוקיות לצרכי עבודה, ומורכב אף הוא מחומה פשוטה ממתכת לאורך קילומטרים רבים, ומגדרות תיל סתמיות, אשר עליהם מתנהלים פטרולים תמידיים. זהו כמובן גבול חדיר ביותר (כ-‏200 מסתננים ללילה), אך נתון זה הינו בהחלט סביר לחלוטין, היות ואף מקסיקני אינו משיג גבול לארה"ב לצורך פיגוע טרוריסטי. יש לשער שאם זה היה המצב בגבולה הדרומי של ארה"ב, היו פני הדברים נראים אחרת לחלוטין, כולל פני אותו גבול מפורסם.

בברכה

א. מאן
אי-רציפות לא סליקה 58299
הי אלכס, נחמד לראות אותך בסביבה... כל טוב.
אי-רציפות לא סליקה 58664
אומנם אינני יודע הרבה על יעילותו של הגבול בין שתי הגרמניות לשעבר, אך האומנם לא ידועים כמעט מקרי חדירה?
יש גם הבדל עקרוני בין סוגי החדירות - החדירות שהתבצעו בגבול בין הגרמניות לשעבר היו סמויות, משום שלא היו למטרות פיגועים (תקן אותי אם אני טועה), ולכן סביר להניח שרובן גם לא הובא לידי הציבור. מצד שני, כל חדירה של מחבלים בגבול שאתה מציע, תקבל פרסום מיידי בצורת פיגוע כזה או אחר.

מצד שני, המקוטב טוען (בתגובה בהמשך) שהקונספט דווקא די עובד, ומצרים היא מקרה יוצא דופן. אם זה נכון, אז אולי באמת כדאי לנסות.

עם זאת, לעניות דעתי, חשיבותה של הפרדה לא תהיה בהפחתת הפיגועים, אלא בכך שתכריח את ישראל לפנות התנחלויות ולפרק מחסומים. מספר הפיגועים ירד בסופו של דבר כתוצאה מכך, אך לאו דווקא כתוצאה מיעילותה הצבאית של הגדר.

אני מניח שייקח עוד לא-מעט זמן על מנת שדעת הקהל תשתנה, ויתגבש רוב מוצק שיאמין שאין לסכסוך פתרון צבאי. רק אז ההפרדה החד-צדדית תוכל להפוך למציאות.
אי-רציפות לא סליקה 58298
מר לזרסון הנכבד
אינני קבלן עפר, גם לא מומחה בבניית גדרות וביצורים או באמצעי לחימה. בסהכ סטודנט למדמ"ח עם תחומי עניין מגוונים (שלא כוללים את ההתמחויות שהוזכרו לעיל). אולי האדון הנכבד מגרמניה, מר מאן, יכול להשיב לך מהנסיון בארץ מגוריו.
אולי הטיעון הטוב ביותר (לפחות שאני כרגע חושב עליו) הוא העדר התמריץ לחפור מנהר*ות* שכאלה לילות ובקרים. לעניין הברחת סמים אני מבין שמדובר במבצע חד פעמי שנושא רוויחים גדולים ולו באקט בודד של הברחה (אין צורך להבריח גרם גרם בנפרד, בניגוד למתאבד מתאבד בנפרד...). סביר לדעתי לחשוב ששכנינו יעדיפו פשוט לירות עלינו מעבר לגבול-לגדר ולא יטרחו לחפור מנהרות.
בט''ש וגדר מערכת 58333
הדבר המפתיע בדיון על היעילות שבמתחם הפרדה הוא שהקונספט הוא ישן נושן.סביב ישראל נוצר מתחם כזה באורך של כמה מאות קילומטרים (מראש הנקרה דרך גבול הצפון ,רמת הגולן הבקעה,הערבה עד אילת ובדרום סביב רצועת עזה) למעשה רק הגבול המצרי ברובו הוא מחוסר גדר מערכת.
מטרת מתחמי ההפרדה האלה היא לא למנוע חדירה הרמטית של גורמים "עוינים" אלא לתעל אותם ל"מפגש" עם כוחות הצבא.ההצלחה של המתחמים הללו תלויה ביכולת לאתר את מי שנכנס אל המתחם לרכז במהירות כוח צבאי עודף בנקודות חיוניות ולהפעיל את הכוח הצבאי במידת הצורך.
בשיא הקיצור ועל רגל אחת זוהי תורת הבט"ש הצה"לית.
במידה רבה ה"עסק" עובד בהצלחה זו אחרת כבר יותר מ30 40 שנה ורבים מאיתנו נטלו בו חלק בצורה זו או אחרת.
יש לצין שה"קונצפט" כבר קים סביב רצועת עזה וכמעט שלא מגיע "טרור" מן הרצועה אל מרכזי הערים הישראליות.
הפתרון אינו הרמטי וספק קים פתרון הרמטי אבל הוא יכול למנוע כ-‏90% מפעולות הטרור המכוונות אל העורף הישראלי
ולאלץ את הפלסטינאים לעבור לדפוסים של לוחמה צבאית שיכוונו בעיקר כלפי מטרות צבאיות לאחר שיכולתם לפגוע במטרות אזרחיות לא תהיה פשוטה כל כך.
ההנחה שמול התארגנות צבאית פלסטיניאית יהיה הרבה יותר קל להתמודד כמו שמדינת ישראל התמודדה עד עתה במשך רוב שנות קיומה, גם כאן ההיסטוריה מוכיחה שבהצלחה.
לדעתי הקריאה להפרדה היא קריאה לחזרה לרעיון של "קיר הברזל" של ז'בוטינסקי וזאת אומרת עד שהפלסטינאים לא יחזרו לשולחן המשא ומתן מוטל עלינו להמשיך במלחמה. רק משיאבדו את המוטיבציה להלחם יהיה אפשר לחזור אל שולחן הדיונים.להבדיל מז'בוטינסקי ומאלף תשע מאות עשרים ומשהו אני מאמין שככל שיקדימו הפלסטינאים לחזור אל שולחן הדיונים יטב לנו וגם להם.
''קיר הברזל'' 58529
מצאתי לינק למאמר המקורי, אני מניח, של ז'בוטינסקי.
אני משער שרבים יראו אותו רלונטי גם היום למרות שנכתב לפני כמעט 80 שנה (1923)
אז הינה תוכנית ההפרדה הראשונה:
''קיר הברזל'' 58536
ראשית, נהדר - טקסט מלפני 80 שנה שמתייחס למצב הנוכחי במדויק (כולל תשובה לשאלות שהציג יזהר מזרחי, והתייחסות להצעה הסעודית...).

עם זאת, זו *אינה* תוכנית הפרדה, אלא הצהרה - "אין משא ומתן תחת אש", כפי שהופיעה (אולי) לראשונה: "בשבילנו הדרך היחידה להסכם בעתיד מתבטאת בהסתלקות מוחלטת מכל הנסיונות להגיע להסכם בהווה" (משפט הסיום). מבחינה זו, שרון הוא ז'בוטינסקאי לעילה ולעילה.
''קיר הברזל'' 58537
מעניין הוא השיח הקולוניאליסטי, הבא לידי ביטוי במאמר הנ''ל.

לצערנו, איננו יכולים לקוות לתגובות מן המחבר..
''קיר הברזל'' 58895
צריך לקרוא את הטקסט במשקפים של ראשית שנות העשרים.ישנו בארץ ישוב יהודי קטן שלא הגיע עדין למסה הקריטית שתאפשר לו מאוחר יותר ב 48 להקים ישות עצמאית.התודעה הלאומית הפלסטינאית גם כן היתה בראשיתה (אני מניח שרבים יטענו שלא היתה קימת. ז'בוטינסקי טוען אחרת).
בחלל האויר היו אופציות פתוחות שונות לבנין הבית הלאומי הן במסגרות האמפריה הבריטית והן באמצעות חבירה לגורמים ערביים.
ז'בוטינסקי אומר בריש גלי את מה שחוגים רבים במחנה הציוני אולי חשבו מאז ראשית ימי ההתישבות (ומה שהיום הוא מובן מאילו, אבל לא היה לגמרי מובן מאילו בשנות העשרים)
שיש לפעול לבנין ישות יהודית עצמאית ללא הסתמכות על השחקנים האחרים באיזור (הערבים והבריטים).
היום שקימות שני ישויות לאומיות ברורות גם יהודית וגם פלסטינאית נדמה לי ש"קיר הברזל" כבר הוקם מזמן .
וצריך לפרק אותו אך הדרך כפי שמראה המציאות לגמרי לא פשוטה.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 58300
קראתי את תגובתך מספר פעמים, והאמת היא שאינני יודע מה לחשוב. מצד אחד אני מסכים עם רוב הדברים שאמרת, למעט חלוקת ציונים לאישי ציבור אלו או אחרים ‏1, אך הדילמה בעינה עומדת; הסיבה לכך היא שאני חושב שעצם רעיון 'הקמת חיץ' הוא בבחינת שבירת טאבו בימין ונכונות לדבר על נסיגה והפרדה בעקיפין, גם אם הדברים רחוקים מאוד מהכיוון הכללי של שתי מדינות עצמאיות לשני עמים.

זו גם הסיבה היחידה שבחרתי לפרסם את דוקטרינה זו במקום צדדי ונידח באופן יחסי, על מנת לעורר דיון תיאורטי בלבד בנדון. אם אינני טועה אני גם הייתי הראשון לומר ולפרסם כי דוקטרינה זו אינה תקפה לאחר אירועי 911, היות ואין כל צל של סיכוי שישראל תבצע נסיגה והפרדות מעין זו מיוזמתה ומרצונה החופשי, אלא רק ממצב של כפייה חיצונית ברורה - אשר דוקטרינה זו שוללת מכל וכל.

שלך בברכה

אלכסנדר

1 אני מציע להמנע מביטויים כגון 'חרפה של שר' ו/או 'האיש מוביל לאסון' וכ'. הוויכוח בין הימין לשמאל הישראלי בסוגייה זו הוא וויכוח לגיטימי, ואינני חושב שיש לבטל או להקל בחששותיהם השונים של אנשי שמאל וימין כאחד לביטחונה ולדמותה הדמוקרטית של מדינת ישראל, איש לפי שיטתו.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 58305
"שעצם רעיון 'הקמת חיץ' הוא בבחינת *שבירת טאבו* (הדגשה שלי, שמ) בימין ונכונות לדבר על נסיגה והפרדה בעקיפין" בהחלט, אני מסכים עד מאוד עם דבריך. אך ארוכה ומדממת עד מאוד היא הדרך עד שסופסוף נגיע להפרדה מלאה "א-לה-מאן".

השר הנגבי הוא חרפה של איש ציבור וחרפה של שר חלילה לא בגלל דיעותיו אלא בגלל מעשיו הציבורים!, האדם קנה לעצמו מכונית חדשה בכספי העמותה למניעת תאונות דרכים. נשפט מספר פעמים על עבירות (אני לא יודע באיזה סיווג הן היו: פליליות? יש עימן קלון?). נתניהו עשה אותו שר משפטים בשביל השקט התעשיתי וש"איש משלנו" יפריע לכל מהלך מסוכן מבחינתו במשרד זה. הוא כיהן כשר משפטים בזמן שחקירה התנהלה כנגדו. הוא קיבל את משרד איכות בסביבה משרון אחרי שזה לא יכול היה לתת לו משרד טוב יותר בעקבות הפרשה שהוא הסתבך בה. אבוי לארץ (ולמחנה) שאלו הם אנשי הציבור שלהם.

"וויכוח לגיטימי, ואינני חושב שיש לבטל או להקל בחששותיהם השונים של אנשי שמאל וימין כאחד לביטחונה ולדמותה הדמוקרטית של מדינת ישראל, איש לפי שיטתו"
מסכים, בהחלט. אבל זה נראה שהולכים לבטל צד אחר קודם.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 58310
למיטב ידיעתי השר לשעבר צחי הנגבי זוכה מכל אשמה בפרשת עמותת ''דרך צלחה''.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 58378
מחמת הספק? שמר על זכות השתיקה בחקירה? כמה פולישטיקים הוא שלף ע"מ לשבש את החקירה? ואם הוא כל כך זך וטהור, אולי עורך המשנה הנכבד ישכיל אותנו מדוע הוא קיבל את התיק לאיכות הסביבה ?(נאמר בקשר לזה משהו על הסתבכויותיו)
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 58381
אין זה משנה. אדם הוא חף מפשע עד שהוכח אחרת.

אביגדור ליברמן, לעומת זאת, הורשע בתקיפת קטין.
אם אתה רוצה למצוא דוגמה לשר שמהווה חרפה, הייתי מתחיל משם.
על ''איזורי חיץ'' להפרדה ביטחונית 58391
אז למה הוא עדיין שר? עד להיכן נגיע בקעקוע החוק בישראל? עד כמה ניתן לעקם את החוק ולמנוע מצדק בסיסי להעשות ולהראות?.
באשר להנגבי, תשובתך נכונה בהחלט, אבל אני עדיין רואה בו כבעל רבב (וזה בלשון המעטה), מבחינתי הוא מועד. מעניין לאיפה הוא עוד יגיע בדרכו הפוליטית, כמה שנים עוד בכנסת וכמה מליונים על חשבון משלם המיסים. כמו מנהל השירות של פזגז דהיום שהורשע בגרימת מוות ברשלנות לפני עשור כטכנאי גז. ובמשטרה תהו איך הוא קודם לתפקיד..., אותה משטרה שלא אספה את החוטים ולא חקרה את כל המעורבים (למרות הנחיית שופט) בחקירת בן הרב שהורשע (5 חודש בפועל, צווארון לבן, נסיבות מקלות) בזיופים שיטתיים במערכת הבחירות המוניציפליות בי-ם וקיבל חנינת הנשיא קצב.
די די, נמאס לי מהמקום הזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים