שיפוץ האינטרנט בהתאמה אישית? 581154
אתמול למדתי (די באיחור) על הסקנדל סביב חוקר הסרטן אניל פוטי (Anil Potti) מאוניברסיטת דיוק. פוטי הנ"ל, שהיה כוכב עולה בשמי המדע עד לפני כשנה, התפטר בסופו של דבר מתפקידו אחרי שהתגלו בעיות חמורות ביותר עם תוצאות הניסויים שהוא דיווח עליהן, חוסר גילוי נאות על קשרים עסקיים, ושקרים בקורות החיים שלו (הוא הציג את עצמו כ-Rhodes scholar, למשל). ניסויים קליניים שהוא ניהל (עם חולי סרטן אמיתיים) הופסקו, האוניברסיטה החזירה מענקי מחקר שהוא זכה בהם, לכמה מאמרים שלו עשו retraction, וכו'. אפשר לקרוא על הפרשה כאן.

אבל אותי מעניין משהו אחר. שתי התוצאות הראשונות שאני מקבל בגיגול המילים Anil Potti הן האתרים anilpotti דוט קום ו-dranilpotti דוט קום; בהמשך עמוד התוצאות הראשון מופיעים anilpotticv דוט קום, anilpotti דוט נט ו-pottianil דוט קום, ובעמודים הבאים, עוד וריאציות שכאלה (לא צירפתי קישורים מלאים מהסיבות המובנות). כל האתרים האלה הם שירי הלל לפוטי, שנראים - גם גרפית וגם בתוכנם - כאילו יצאו מתחת הידיים של אותו יחצ"ן. רק באחד מהם ראיתי התייחסות מאד מינורית לפרשה העגומה. מה קורה פה? זה ניסיון לשיפוץ הפרופיל האינטרנטי של פוטי? הוא עשה את זה בעצמו, או שיש חברות שאפשר לשכור את שירותיהן לטובת העניין? באופן שנראה לי חשוד אף הוא, לא קיים עליו ערך בוויקיפדיה.
שיפוץ האינטרנט בהתאמה אישית? 581155
נראה לי מובן מאליו שגוגל יציג תחילה את האתרים שהשם anil potti מופיע בכותרת שלהם, בשם שלהם, ב HEADER שלהם,
ורק אחריהם יציג אתרים שמצא בהם את השם במקום אקראי בטקסט.
או שלא הבנתי את שאלתך.
שיפוץ האינטרנט בהתאמה אישית? 581180
שיפוץ האינטרנט בהתאמה אישית? 581194
בינגו, תודה.
שיפוץ האינטרנט בהתאמה אישית? 581185
כרגע אצלי התוצאה השלישית בגוגל היא כתבה שמתארת את ההאשמות נגדו. המצב בבינג גרוע הרבה יותר: נראה שכל העשיריה הפותחת הן כתבות ואתרים "שתולים"‏1.

במקרה הזה DuckDuckGo נותן תוצאה טובה בהרבה‏2 - התוצאה הראשונה, לדוגמה, היא כתבה לא מחמיאה עליו. לא מן הנמנע שהתוצאות הטובות יותר של גוגל ושל DuckDuckGo הן לאחר מקצה שיפורים בעקבות גילוי המקרה.

ולגבי ויקיפדיה:

בוויקיפדיה האנגלית אין זכר גם למחיקה של מאמר בשם הזה. נראה לי שאיכשהו אף אחד לא התעניין מספיק בנושא. אבל יכול להיות שאני פשוט לא מבין נכון ואתם מוזמנים לתקן אותי.

1 "שתול" היא מילה חריפה מדי. חלק מהם הן תוצאות לגיטימיות. מה שרע הוא שהן דוחקות את כל התוצאות האחרות.

שיפוץ האינטרנט בהתאמה אישית? 581195
אצלי שתי התוצאות הראשונות ב-DuckDuckGo (אתר שלא הכרתי עד לפני חמש דקות) הן יחצ"ניות, ורק השלישית לא מחמיאה. יש פה אולי איזו התאמה אישית שגורמת לתוצאות אצלי להיות שונות מאלה שאצלך?

לגבי ויקיפדיה - באמת יכול להיות שהסיפור סתם לא מספיק חשוב. בסוף הערך Scientific misconduct [Wikipedia] מופיעה רשימה של כעשרים פרשות דומות, ופחות ממחצית "גיבורי" הפרשות זכו לערך משל עצמם.
שיפוץ האינטרנט בהתאמה אישית? 581200
עכשיו גם אני לא מצליח לשחזר את זה. מוזר. שמתי לב שיש ל-DDG גם ערוץ IRC והתלוננתי שם. לא הצליחו לשחזר שם את התוצאה ה"טובה" הקודמת שלי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים