אם לסכם: 583100
1. בעיקר נשים יוזמות גירושים.

2. נשים לא יודעות להחליף נורה.

3. נשים נסמכות על הנטוורקינג של הבעל והמבצעים של ועד העובדים שלו (?).

4. "את יכולה לעשות זאת, החלפת נורה או פילטר בברז היא עניין פשוט: רק צריך לגשת לחנות, לרכוש את המוצר הנכון ולהקדיש כמה דקות לעשות זאת. הכיני לעצמך את הזמן והכוח לכך" - זה נכתב ברצינות? זה משהו שצריך לכתוב במפורש לאדם עם אינטיליגנציה ממוצעת, לא משנה מאיזה מין?
אם לסכם: 583101
בלי קשר למגדר, נדהמתי כשהייתי צריך להסביר לצעיר בן עשרים, פאריזאי מהמעמד הבינוני הנמוך, איך להחליף נתיך בארון החשמל שלהם, הצעתי לתיקון הנתיך כמקובל במחוזותינו נתקלה בהתנגדות מוחלטת מצד אמו של הצעיר ובפניה לחשמלאי מוסמך.
(אמצע שנות השמונים)
אם לסכם: 583114
איך מקובל להחליף נתיך במחזותינו? (משהו עם נייר של סיגריות?)
אם לסכם: 583115
כתבתי שזה היה בשנות השמונים, הנתיכים היו עשויים מחרסינה וגיד נחושת של חמישה אמפר עבר בתוכם בין שני ברגים, גיד יסודי בכל כבל חשמל רב גידים.
כמו מהמפעל.
אם לסכם: 583119
ברור, מי לא זוכר את הפקקים.
אם לסכם: 583103
בהתחשב בכך שבתחילת המאמר כתוב שהוא מכוון לשני המינים, הבה ניישם את מידת החסד (בכל זאת- ראש השנה, ושם למעלה כותבים וחותמים וכל זה), ונניח שהכותב התכוון שגם גברים לא יודעים להחליף נורה, ונסמכים על הנטוורקינג של האשה ומבצעי ועד העובדים שלה. ואם נהפוך את המשפט שציטטת לעיל ל:
"אתה יכול לעשות זאת, החלפת נורה או פילטר בברז היא עניין פשוט: רק צריך לגשת לחנות, לרכוש את המוצר הנכון ולהקדיש כמה דקות לעשות זאת. הכן לעצמך את הזמן והכוח לכך" (וואלה, נאלצתי לשנות רק שתי מלים!) נראה שאין כאן אפליה מגדרית כלל, ובאה לציון גואלת :)
אם לפתוח את ההסכם 583106
אז כאן אנחנו חוזרים לשאלה היסודית של הסימטריה ("הסימטריה: קווים לאקזיסטנציאליותה") בענייני חלוקות מגדריות. זה לא שאני חושבת שהטקסט מתכוון להיות שמרני, וברור לי שהוא מלא כוונות טובות. מה שמטריד אותי בעניין הזה הוא הקונטקסט וההנחות המשתמעות/משתקפות.

הייתי שמחה לראות את אותו הטקסט ממוען למין השני, מה שיכול להיות תרגיל מעניין. מצד שני, מי אני שאחבר תרגילים ואבקש שיוגשו, אילה זוטרה שכמותי.
אם לפתוח את ההסכם 583140
נניח שזו אמירה קצת אנטי פמיניסטי, ועדיין נראה לי שאפשר גם להבין אותה כפשוטה: בכל זוג יש חלוקת תפקידים ותחומי אחריות. גם אם הבעל גיהץ והאישה פתחה סתימות בכיור, הבעל הלך לאסיפות הורים והאישה למוסך, ברגע שרק אחד מהם נשאר במערכה הביתית הוא נאלץ להתמודד עם תפקידים שקודם היה לו פחות נוח לעשותם.
זה לא שאני חולקת עליך בהכרח 583149
יש משהו שמטריד אותי בטקסט, וחשבתי עליו במהלך היום. אני משרשרת את ההגיג למטה בתגובה לשפוחמתך למען אפקטיביות השרשור.
אם לפתוח את ההסכם 583157
אנטי פמיניסטית כמובן.
אם לפתוח את ההסכם 583148
פתאום כשאת אומרת, נראה לי שזו לא שאלה של יכולת. אני לא יודע מה זה בדיוק. אולי זה שאלה של זהות, או סתם של משחק תפקידים. זה לא שגבר לא יכול לעטוף את המתנות לחג, או לגהץ חולצה ולקפל כביסה..נדמה לי שהוא מרגיש באיזה שהוא מקום שזה ''מנוגד לסדרי עולם''. ואולי גם אישה מרגישה כך. אין זה שהיא לא יכולה לסובב מברג לבדה. אלא שהיא אולי מרגישה שהתפקיד שלה, ורק לכאורה, בתוך הסיטואציה הוא לומר- תסדר לי את זה בחייך.
אם לפתוח את ההסכם 583151
הדיון עצמו גדוש בסטרואוטיפים מגדריים. נראה לי שנסיון להמנע מהם בכוח היה יוצר דיון דל בהרבה.

סטראוטיפים יכולים להיות נכונים, באופן כללי.
אם לפתוח את ההסכם 583152
יכול להיות. מכל מקום אם אפשר להתחמק ממטלה תחת אמתלה סטריאוטיפית, אז למה לא.
אם לסכם: 583105
בקשר ל-‏4, ניסוח המשפט אכן אומלל, אבל באופן עקרוני צריך לעודד אנשים (לא רק נשים) לעשות דברים מסוג זה. אני כמעט ונסעתי למוסך לפני שהבנתי שאני יכול להחליף נורה ברכב בעצמי.
עזֹאב (DYI) 583174
ואילו אני, פעם כשנשרפה לי נורה באוטו (בפנס קדמי), חשבתי לגשת למוסך, ואז אמרתי, רגע, בספר ההוראות כתוב איך להחליף. סרתי ל"אוטו דיפו", רכשתי נורה מתאימה, חזרתי הביתה, והתחלתי לעקוב אחרי ההוראות בספר. זה לא היה קל - היה צריך לשלוף כל מיני חלקים בכל מיני זוויות, ולנחש בכמה כוח מותר לנסות למשוך ולדחוף, אבל אחרי איזה שלושת רבעי שעה הנורה היתה מורכבת, הפנס דלק, ואני הייתי מלוכלך אך מלא סיפוק וגאווה. ואז הגעתי לשורה האחרונה בהוראות: "גש בהקדם האפשרי למוסך לצורך איזון הפנס".
עזֹאב (DYI) 583182
אצלי קרה אותו דבר בדיוק חוץ מהשורה האחרונה, אבל אחרי הפעם הראשונה כבר לומדים וזה הולך יותר מהר. המכשול הזה של ''אף פעם לא עשיתי, אז בואו ניתן למישהו אחר לעשות במקומי ולא נלמד'' מסבך לאנשים את החיים לעתים קרובות וכדאי לעודד אותם להתגבר עליו.
עזֹאב (DYI) 583207
למתמטיקאים אין חוש הומור.
עזֹאב (DYI) 583225
לא בדיוק. אנחנו מבינים את הבדיחות אבל מספיק פוצים כדי לנסות ולהמשיך את הדיון אחריהן.
עזֹאב (DYI) 583219
במשך כמה שנים טרחתי והרכבתי בעצמי מנורות, כשהיה צורך, עם קידוחים בתקרה וכל זה. תמיד הצלחתי, אבל מתישהו נפל לי האסימון שזה לא מוצדק משום בחינה: עקומת השיפור שלי כמעט אפסית, אם בכלל, וזה לוקח לי זמן ועולה לי בסיכון, שאם אני מתמחר אותם מול הזמנת חשמלאי או שיפוצניק הם חסרי פרופורציה לחלוטין. רוב מכריע של אנשי המקצוע האלו שיוצא לי להזמין הם אנשים נחמדים ויעילים שאני מרגיש טוב לתת להם פרנסה. ההצלחה לבצע לבד משימת תחזוקה בהחלט מחמיאה לאגו הגברי, אבל במאמץ-מה אני יכול לבלוע את העלבון.
עזֹאב (DYI) 583226
אכן, יש דברים שאפשר להשאיר לאיש מקצוע. דברים כמו החלפת נורה ברכב הם לא אחד(ים?) מהם...
עזֹאב (DYI) 583229
טועה. זה תלוי לחלוטין ברכב.
עזֹאב (DYI) 583230
טוב.
עזֹאב (DYI) 583320
משונה מאד. הרכבת נורה חדשה, אם היא נעשית נכון, לא אמורה לשנות את כיוון הפנס. ולראיה: במכונית שלי החלפת נורה היא פעולה כמעט בלתי אפשרית לחובבנים כך שהמוסך מבצע אותה עבורי, ואף אחד לא מעלה בדעתו לבדוק איזון כלשהו בתום הפעולה (מלבד זה של חשבון הבנק שלי).
עזֹאב (DYI) 583347
גבר אמיתי, בעיקר אם הוא פולני, היה נוסע בחושך (לבד, בלי סוודר) ולא מטריח את המוסכניק.
עזֹאב (DYI) 583349
גם גבר אמיתי וגם פולני? איזה מציאה, שניים במחיר אחד!
עזֹאב (DYI) 583772
ה''שורה האחרונה'' שקרא ירדן היא סתם לתפארת כיסוי התחת. בית הנורה של נורת התאורה ניתן לכיוונון בעזרת בורג. כאשר אתה מחליף נורה, קרוב לודאי שהכיוונון יזוז קצת אבל לא יותר מאשר כאשר אתה קופץ עם רכבך מעל מהמורה או פסי הרעדה. בכל רגע נתון, כיוון אורות לא יכול להזיק ובכל טיפול תקופתי עושים אותו.
כאשר המשטרה עוצרת אותך בגלל נורה שרופה, אם אתה יכול להחליף נורה במקום, אתה חוסך לעצמך ''המשך טיפול וניג'וס'' בחסות משטרת ישראל ואין שום צורך לרוץ למוסך רק כדי לכוון אורות.
עזֹאב (DYI) 583805
לה שהכוונון יזוז? החלפת הנורה לא אמורה לגעת בברגים של כיוון האורות.

למשפט האחרון: אני יודע. אבא שלי נמנע מקבלת דו"ח בזכות נורה שהיתה עימו במכונית, ואני נהגתי כמותו בימים שהיתה לי מכונית בה הנורות היו ניתנות להחלפה עצמית. במכונית שיש לי היום זה כמעט בלתי אפשרי, במיוחד בשעות החשכה - למדתי את זה בדרך הקשה שהשאירה אותי עם כפות ידיים מדממות ובלי נורה מותקנת.
עזֹאב (DYI) 583880
כן. גם אני כבר מאחורי עידן ה-iPhone והפייסבוק ולא ממש מתעניין בחידושים האחרונים בתחום המוטורי. בזמנו תושבת הנורה היתה סתם מעטפת פלסטיק עם בורג כיוונון פשוט שברוב המכוניות היה אפשר להגיע אליו מבלי לפתוח את הפנס. כאשר היית מוציא את תושבת הפלסטיק, מחליף את הנורה ומחזיר אותה למקומה בלחיצה, כל העסק הזה יכל לזוז קצת, אבל כאמור לא יותר מאשר בכל קפיצה רגילה של הרכב.
הסיפור שלך קצת מזכיר לי את הבדיחה על הקולחוזניק הסובייטי ובעלל החווה האמריקאי ("גם לי יש טרקטור כזה"). היה לי פעם רכב פיאט די ישן עם פנסים ממש ממש לא משוכללים. את הפנס הימני היה ממש פשוט לפתוח ולסגור. אבל השמאלי היה כל כך דחוק וצמוד אל רכיבים אחרים שהיה צורך בכלים מיוחדים כדי להגיע אליו. מעשה שטן, הנורות התעקשו להישרף דוקא בצד שמאל.
עד כמה שאני זוכר, אם לא יכלת להחליף נורה במקום, היית צריך לגשת למוסך ולחזור למשטרה תוך 48 שעות או משהו כזה כדי לקבל את הרישיון שלך או לבטל את הקנס או משהו אחר. זה לא ממש יפתיע אותי אם משטרת ישראל החליטה לעשות לעצמה חיים קלים ולהעניק לכל סגי נהורא דרכבם "מתנת חג" ע"ח משטרת ישראל מבלי לטרוח עם כל הניירת.
עזֹאב (DYI) 583926
לזכות המשטרה (סורפרייז!) אני יכול להעיד שבפעם האחרונה שנתקלתי בבעיה השוטר לא רשם דו"ח ולא דרש התייצבות במשטרה אלא הסתפק בכך שהזהיר את הנהגת לא להשתמש באורות הגבוהים כפיצוי, ולהחליף את הנורה מיד למחרת בבוקר.
אם לסכם: 583107
1. בינתיים (בדיון, לא במאמר) הובא כאן נתון שלפיו ב91% דווקא הנשים יוזמות את הגירושין. לי אישית הנתון הזה נראה קיצוני מדי. המקור לנתון ככל הנראה לא אמין במיוחד. אבל אף אחד לא הביא נתון חליפי.
אם לסכם: 583108
פגשתי לא אשה אחת שחשה שרוב עול המשפחה של שתי המישרות-פרנסה ואחזקת הבית+גידול ילדים, מוטל עליהן והן הגיעו למצב בו הן אמרו שאם הזוגיות היא פיקציה אז עדיף לחתוך אותה.
אם לסכם: 586060
העניין הוא כזה, לו בעלי היה מחליף נורות וברזים, ממלא דלק באוטו ואפשר היה לסמוך על חבריו או לקבל משהו מועד העובדים במקום עהבודה שלו, לא הייתי מתגרשת.
מה שכן, אין לזלזל בנתח הירושה מצד משפחתו, שאת כבר אינך מנמעניו.
וחבל.
אם לסכם: 583137
איזה מקור אפשרי יש לנתון כזה? חלק פונים לעו"ד, חלק לרבנות, מי שפונה לעו"ד מאלץ את בן/בת הזוג לפנות מייד גם כן. כך שהנתונים על פתיחת תיקים אולי לא משקפים את מה שהתחולל בבית.
אם לסכם: 583141
אם לא היה קשר בין מי שפותח את התיק למי שיוזם את הנישואים, איזה סיבה יש לעובדה שיותר נשים פותחות תיק מגברים (באופן מובהק). התשובה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא חוסר ההוגנות של הרבנות והצורך של נשים להתגונן בפניה, אבל אז אפשר לבדוק מה קורה במדינות אחרות בהן אין רבנות למשל: כאן, או כאן.
אם לסכם: 583159
מי שיוזם את הגירושין, התכוונת :-)
אבל האם אתה מתכוון לנתונים על פתיחת תיק ברבנות? כי הם לא חופפים לנתונים של פנייה לעו"ד לצורך גירושין. וגם לא לפירוד בלי צעדים משפטיים.

אני כידוע לא מצויה בתחום מניסיון אישי, אבל ראיתי הרבה פעמים (בפורומים שונים) שמייעצים לנשים שחושבות להתגרש: פני את לרבנות קודם, אחרת הוא יפנה וידך תהיה על התחתונה.
אם לסכם: 583198
סליחה על הבורות, אבל מה זה משנה מי פונה קודם?
אם לסכם: 583200
אני חושב שהעצה היא: פני לבית משפט לענייני משפחה לפני שהגבר יפנה לרבנות.
אם לסכם: 583202
בהקשר של הפתיל אין רבנות תגובה 583141
אם לסכם: 583211
כן, צודק, היתה לי הרגשה שהתבלבלתי איכשהו. בכל אופן, יש יותר מרשות אחת לפנות אליה (פלוס סתם התייעצות עם עו''ד שמתחילה תהליך שלם) בנושא זה, ולכן התיעוד של ''איזה צד פנה'' בעייתי.
אם לסכם: 583139
4. אתה יכול לעשות זאת! הכנת טוסט או תפירת כפתור היא עניין פשוט, רק צריך לגשת לחנות, לרכוש את המוצר הנכון, ולהקדיש כמה דקות לעשות זאת. הכן לעצמך את הזמן והכוח לכך.
אם לסכם: 583142
LOL
ובקצרה 583147
תפירת כפתור עניין פשוט? והרי צריך חוט ומחט, החוט כמובן במגירה, אבל המחט? והיכן המשקפיים? ולהשחיל את החוט בקוף המחט זה גם לא פשוט. צריך למצוא משהו יציב להשעין את מרפק שמאל, אבל קודם צריך להעיף את החתול ואז להרגיע את שניהם, נו אז איפה המשקפיים? והמחט? והקוף?
אחרי כל זה אבא היה תופר את הכפתור כך שגם כשבד החולצה התפורר מיושן, עדיין הכפתור היה מקנן בפקעת עבה והדוקה של חוט עד קץ כל הימים.
אם לסכם: 583150
אני חושבת שמה שהכי תפס את תשומת לבי היה הניסוח של "הכיני לעצמך את הזמן והכוח לכך", ואני משרשרת כאן בגלל הייחוד של (4) בתגובה שלך. יש משהו בניסוח הזה שמקטין מאוד את ה-agency של המתגרשת, אני חושבת, יחד עם כל התזכורות בנוגע לקניית הירקות ואיסוף הילדים.

זה לא שאין לי סימפטיה לציווי "הייה נכון", בוודאי כשההקשר הוא של שינוי משמעותי כל כך באורח החיים. אבל איכשהו נראה לי שזה ציווי שמתאים הרבה יותר לכל מה שאיננו סידורים ואדמיניסטרציות, ו/או כאילו זה סוג של תביעת ייחוד קשב למשהו שהוא כמעט טריוויאלי עבור האדם הסביר, לא משנה מאיזה מין.
אם לסכם: 583160
אבל זה נכון שהצירוף של ניהול משק בית וטיפול בילדים יחד עם שעות העבודה ועם סידורי היומיום - כשאת אדם אחד בלבד - בדרך כלל לא מאפשר להכניס סיכה ללו"ז (ודאי בשעות העבודה/סידורים המקובלות במשק. זמן פנוי שנשאר לך באחת עשרה בלילה לא נחשב). אפשר לשכור עזרה אבל זה עולה כסף, אלא אם העזרה באה מתוך המשפחה.
אם לפתוח 583460
על זה אני לא חושבת שיש מחלוקת גדולה במיוחד, וקשה לי לראות כיצד האדם הסביר העומד בפני פירוק התא המשפחתי שלו איננו ער לכך. יש דברים מהותיים יותר בחייו העתידיים של גרוש או גרושה טריים מאשר לעשות הכנות מנטליות לקפוץ לחנות ולקנות נורה להחלפה. חוסר האונים המנטלי, או העיוורון הקוגניטיבי, המיוחסים במקרה זה לאשה המתגרשת הם שמקוממים אותי בטקסט הזה. כל הגרושות שאני מכירה היו מומחיות גדולות בלרוץ בין קריירה, מטלות בית ומשפחה עוד לפני גירושיהן. אם יש משהו שלא נחת עליהן בהפתעה, ודאי כזו המחייבת הכנה מנטלית מרוכזת, זה זה.
אם לפתוח 583476
בזמן האחרון אני קצת עייפה מחילוץ משמעויות (אנטי)פמיניסטיות מטקסטים במפתח שוודי ומברג פיליפס, אבל אולי זו רק אני.
אם לפתוח 583510
אין לי מושג אם זו רק את, וכך או כך זה איננו מעלה ואיננו מוריד מדיון שהוא מטבעו מפגש בין עמדות שונות. את ההערה לגבי החילוץ בפיליפס וכו' אני בוחרת לקרוא בנימה חיובית ככל הניתן, מפני שבדיונים קודמים קיבלתי את הרושם שאינך אוהבת שמזלזלים בעמדותייך ואני בטוחה שאין בכוונתך לעשות זאת כלפי מישהו אחר.
אם לפתוח 583537
מתנצלת, לא התכוונתי להעליב. דיברתי על תחושותיי האישיות.
אם לפתוח 583524
טוב, את מתקשה להשתמש במפתח שוודי בגלל שאת אישה.
(דמייני קישור לקרן מור מתקנת דלת במפתח שוודי ונואמת בשבחי הפמיניזם.)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים