חופש ההתפטרות 584034
לא ברור לי ממתי בית הדין לעבודה יכול למנוע מעובדים להתפטר. חשבתי שצווי ריתוק חלים רק על עובדים ששובתים. ההבדל העקרוני בין שביתה להתפטרות קבוצתית צריכה להיות קשורה לפיצויי הפיטורין ועניינים דומים, לא?
חופש ההתפטרות 584090
אפשר עדיין להפעיל על הרופאים צוו במסגרת תקנות לשעת חירום. זה לא קשור לכך שהם התפטרו או לא.
אפילו אותך ניתן לחייב לעבוד בתור אלונקאי בבית חולים למרות שאינך שכיר שם.

הפעלת צווים על פי תקנות לשעת חירום נראית לי צעד מאוד קיצוני (נידמה לי שבדרך כלל מפעילים צוו כזה בשעת מלחמה או אירוע דומה בחומרתו). למרות זאת, ניראה לי שאפשר לחייב את הרופאים המתפטרים לעבוד תחת צוו לשעת חירום למספר חודשים, אם בית המשפט ישתכנע שהפסקת עבודה פתאומית שלהם תגרום לאסון כבד.
חופש ההתפטרות 584101
אז בפועל, על פי מה ניתנו צווי הריתוק? תקנות לשעת חירום?
חופש ההתפטרות 584106
"בית הדין הארצי לעבודה הוציא היום (רביעי) צווי מניעה נגד הרופאים המתמחים שהתפטרו. לפי הקביעה התקדימית של בית הדין, התפטרות המתמחים בטלה משום שהיא התפטרות קולקטיבית ומאורגנת, ולכן נחשבת לצעד ארגוני אסור."
חופש ההתפטרות 584107
אז לתקנות לשעת חירום אין קשר לנושא ושאלתי בעינה עומדת. באיזה זכות "בית הדין" לעבודה יכול לאסור על מישהו להתפטר(אפילו אם מדובר במעשה קולקטיבי)? אולי איזה משפטן יכול להעיר את עיני? כהדיוט זה נראה לי מופרך לגמרי.
חופש ההתפטרות 584109
לדעתי הרופאים יפנו לבג"ץ כדי לפסול את צוו המניעה, אם בג"ץ יפסול את צוו המניעה שמורה הזכות למדינה להוציא צווים לשעת חירום.

אם בג"ץ לא יפסול את צווי המניעה (אם הוצאו) , יתכן שהמתמחים יכולים להגיש בקשת התפטרות שלישית (בקשות אינדיווידואליות) ולסרב בתוקף לנהל משא ומתן בכל עניין שהוא. במקרה כזה אי אפשר יהיה לטעון כלפיהם שההתפטרות שלהם פסולה, שהרי אם הם _מסרבים_ לנהל משא ומתן בעניין תנאי עבודה הרי אי אפשר לטעון כלפיהם שההתפטרות היא חלק ממאבק מקצועי.

נראה לי שכפיית אדם לעבוד במקום בו הוא אינו רוצה לעבוד (בלי שום התניות שלו לגבי טיב העבודה) הוא פגיעה בזכויות יסוד אזרחיות שלו.
חופש ההתפטרות 584111
כזכור בסיבוב הראשון המתמחים כתבו מכתבים סטנדרטיים (ואף הגדילו לעשות והפקידו אותם אצל האיגוד שלהם). זה אפילו לא הגיע לבית משפט מכיוון שהיה ברור שם שמדובר על מאבק מקצועי מאורגן ולא על מכתבים אישיים.

המכתבים הנוכחיים היו בעקבות אותו כישלון. יש להם יעוץ משפטי כ"כ גרוע?
חופש ההתפטרות 584115
הטעות שלהם היא שהם המשיכו לנהל משא ומתן לאחר הגשת מכתב התפטרות.
זה יצר מראית עין שההתפטרות אינה התפטרות אמיתית אלא סוג של הפעלת לחץ במשא ומתן שלא הסתיים.

הרושם שלי הוא שאין להם ייעוץ משפטי מסודר. לא שמעתי על אף עורך דין שמייצג אותם.
חופש ההתפטרות 584125
מייצגת / מלווה את המתמחים עו"ד טל קרת.

בגלל שהמצב הנוכחי אבסורדי, גם "מנהלים משא ומתן" הוא לא בדיוק נכון - יש מספר רופאים, חברי נציגויות, שהסכימו להגיע לבית המשפט ולדיונים עם משרד האוצר לאחר שביקשו מהם. הנציגים הללו חוזרים ואומרים שהם מייצגים רק את עצמם (ומי שרוצה להקשיב להם), אבל הם לא נציגות פר-סה.

לגבי ניהול משא ומתן במהלך התפטרות, אני יודע שמדובר בפרקטיקה מקובלת. אני שמעתי לפחות על שני חבר'ה (הייטקיסטים) שכאשר סירבו להם להעלאה בשכר, הם התפטרו. אז המעסיק "גילה" עתודות כספיות נוספות, והם ביטלו את ההתפטרות. האם מדובר בהתפטרות אסורה, לפי בית הדין לעבודה? יותר מכך, אילן לוין, הממונה על השכר באוצר, איים בהתפטרות - יחד עם סגנו - אם ההסכם יפרץ. האם גם כאן מדובר בהתפטרות קולקטיבית מאורגנת ולכן אסורה?
חופש ההתפטרות 584128
התפטרות קולקטיבית לצרכי משא ומתן אסורה. לא התפטרות אישית.
חופש ההתפטרות 584133
ובכן, אני לא מסכים שמדובר ביישות ''התפטרות לצרכי משא ומתן''. הרופאים רוצים להתפטר בגלל הסיבות א' ב' וג', ואם המעסיקים רוצים לשפר את המערכת כדי למנוע התפטרות, שיהיה להם לבריאות. אבל ההתפטרות היא לא לצרכי משא ומתן, ההתפטרות היא כדי לסיים את יחסי העבודה עם המעסיק. היא לא מוגנת משפטית, המתפטר לא צריך לקבל פיצויים, והמעסיק יכול להביא עובדים חליפיים (ואינו יכול לעשות זאת במקרה של שביתה). הרופאים אומרים ''נמאס לי, המצב איום''.

מה שבית המשפט אומר (בפסיקתו מהיום) הוא שהתפטרות קולקטיבית של רופאים היא אסורה. ללא קשר למשא-ומתן או לתנאי העבודה.
אני אמנם מקצין, אבל גם אם הסיבה הייתה נוהל חדש בו כל רופא צריך לתרום כליה לחולה שלו, עדיין אסור להתפטר בצוותא.

לי נראה שהפכו את הרופאים לחיילים.
חופש ה''התפטרות'' 584302
האם העובדה (שנחשפה בבית המשפט) שמנהלי בתי החולים הרלבנטיים הוציאו הודעה לפיה מי שמתפטר, מקומו במערכת יישמר והוא יוכל לחזור לעבודתו בכל עת, ואף העמידו קרן בסך מאות אלפי שקלים לתמיכה במתמחים בעת "אבטלתם" לא מעידה על כך שמדובר בהתפטרות פיקטיבית?
חופש ה''התפטרות'' 584316
שוב פ'ם אתה מבלבל אנשים עם עובדות? זה מוציא את כל הכיף מההתלהמות.
חופש ה''התפטרות'' 584317
ממש לא בהכרח. חלק מהמתפטרים לא יחזרו. ההנהלות רוצות באמת להבטיח שלא יאבדו את המתמחים. גם אני אמרתי לחתן שלי לפני שנה (סטז'ר) שהמתמחים צריכים להתפטר. אינני מנהל בית חולים.
חופש ה''התפטרות'' 584318
א. חלק ממנהלי המחלקות הוציאו הודעה שכזו. מנהלי בתי החולים לא תומכים בהתפטרות.
ב. מה הקשר בין הדעות של מי שהוציא הודעה, לרצון של מתמחה במחלקה מסויימת? הדעה של מנהל מחלקה לא מחייבת אף אחד.
ג. ואם מנהל המחלקה יחשוב שאתה, "אחד מהפריפריה", הוא רוצח המונים? ואף מוכן להעמיד קרן לטובת ההגנה המשפטית שלך?
ד. במידה ויש מתמחה ספציפי שהתפטר באופן לא-חוקי, אתה יכול למנוע את ההתפטרות שלו, אבל אתה צריך הוכחות לגבי כל אחד-ואחד מהמתמחים.
ה. בית המשפט קבע שלא ההתפטרות הפיקיטיבית היא בעייתית, אלא ההתפטרות הקולקטיבית. זו טענה מאוד מרחיקת-לכת, ואני חושב שמדובר בהחלטה שמוטב שלא הייתה יוצאת.
חופש ההתפטרות 584137
הם ניהלו מו"מ לבקשת בית המשפט.
אולי פשוט נשאל רופא "למה אין לך כובע?" ונפוצץ אותו במכות?
חופש ההתפטרות 584156
אני יודע שהמשא והמתן היה לפי בקשת בית המשפט והמעסיקים בזמן הדיון המשפטי. גם הפסיקה ניראית בעיני מפוקפקת.

למרות זאת, נראה לי שבמצב הנוכחי היה עדיף מבחינת הרופאים להשיב על בקשת בית המשפט והמעסיקים בזמן הדיון המשפטי בערך במילים הבאות:

עם כל הכבוד לבקשות איננו מוכנים בשום פנים לדון בתנאי עבודה, אנו רוצים אך ורק להתפטר, אל תנסו לגרור אותנו בכוח למשא ומתן נוסף.

תשובה כזו עשויה הייתה לשמוט את הקרקע מטענת בית המשפט שהליך התפטרות היא חלק ממשא ומתן.
חופש ההתפטרות 584158
גם אם אתה צודק, בית המשפט אמר שהתפטרות קולקטיבית היא זו שאסורה. ללא קשר לשאלת המשא-ומתן.

הפסיקה נראית אבסורדית, משום שהמשמעות שלה מאוד מקיפה: בהנתן חתימת ארגון הייצוגי של עובדים על הסכם, אסור לעובד להתפטר עקב ההסכם שנחתם, אם הוא מתפטר יחד עם עובדים אחרים.
חופש ההתפטרות 584262
אני חושב שבית הדין מסתמך על תקדים מאסר ההורים בפרשת עמנואל (פירוש: בית המשפט יכול להורות לכל אדם לעשות מה שמתחשמק לשופטים).
חופש ההתפטרות 584353
כן, אבל בית הדין לעבודה?
חופש ההתפטרות 584118
היות והם מתפטרים, ולא שובתים, אין לבית המשפט מקל אמיתי לאיים בו. מעבר לפרשנות המאוד יצירתית שבית המשפט נותן לחוק, מה בדיוק יעשה למתמחה שלא בא לעבודה ? ישלחו שוטרים לחפש אחרי כולם ? ינסו להעמיד אותם לדין פלילי ? הרי כל מתמחה יכול לטעון שאחרי עבדות מייגעת, מכתב הפיטורין הוגש והוא עצמו נפש בצימר עם הפלאפון סגור ובלי טלווזיה. שום צו לא הגיע לאף מתמחה אישית לחייב אותו לעבוד, ולא ניתן לצפות מאדם מתפטר, לאחר שההתפטרות נכנסה לתוקף, להתעדכן על מצבו בכלי התקשורת (שגם כך אמינותם מוטלת בספק).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים