585032
ימיני צודק עובדתית בעניין הרכב בג"ץ. הוא גם מאבחן נכונה שעניין זה פוגע בעקרון הייצוגיות. אך עלינו לבחון, מהיכן נובעת הבעיה? יש טווח גדול של מקומות מהם היא יכולה להיווצר. החל מאחוז המזרחיים במכללות למשפט, עד לוועדה הבוחרת שופטי בג"ץ. עקרון הייצוגיות קובע שגוף הדן לעניין אוכלוסייה שלמה, צריך להכיל בתוכו דיינים בשיעורם היחסי באוכלוסייה. אבל האם זה אפשרי כשמלכתחילה פילוח הניגשים למקצוע הרלוונטי איננו זהה לפילוח האוכלוסיה?
585035
שאלה מצויינת. ולמרבה המזל, בג"ץ כבר ענה עליה לא פעם.
"כוונתה של המשיבה אינה קונקלוסיבית לעניין השאלה שעלינו להכריע בה, שכן המבחן לבדיקת קיומה או אי-קיומה של אפליה הוא אובייקטיבי ולא סובייקטיבי. המניע ליצירת שוני בין גברים לנשים אינו המכריע בנדון, ולצורך קביעת קיומה של אפליה יש לבחון את התוצאה הסופית, כפי שהיא מצטיירת במציאות החברתית" (בג"ץ 104/87 נבו נ' בית הדין הארצי לעבודה)", וגם:
""אכן, הפליה אסורה עשויה להתקיים גם בהעדר כוונה או מניע של הפליה מצד יוצרי הנורמה המפלה. לעניין ההפליה, די בתוצאה המפלה. כאשר מימוש הנורמה שיצרה הרשות – שיכול והתגבשה ללא כוונת הפליה – גורר תוצאה שהיא בלתי שוויונית ומפלה, עשויה הנורמה להיפסל בשל ההפליה שדבקה בה. הפליה אינה נקבעת אך על-פי מחשבתו וכוונתו של יוצר הנורמה המפלה. היא נקבעת גם על-פי האפקט שיש לה הלכה למעשה."

בג"ץ 11163/03 ועדת המעקב העליונה לענייני ערבים בישראל נ' ראש ממשלת ישראל)
585308
תודה רבה על הציטוט. אגב (קושיה קטנונית), מדוע בג"ץ שינה בלשונו "אפליה" ו"הפליה"? (הפליה = הבדלה כלשהי בין קבוצות. אפליה = הבדלה חסרת הצדקה.) (ואז, האם בפסק השני גורס בג"ץ כי כל הפליה היא אפליה? אם כן, אבוי לנו.)
585309
אני לא מכירה הבחנה כזו בין אפליה להפליה, נראה לי שזה עניין מקרי‏1. הבדלה בין קבוצות היא הפרדה, והפרדה אסורה (יכולה להיות הפרדה עם הצדקה שאינה מקובלת או איננה חוקית) היא אפליה.

1 ואם לא, אשמח לקבל אסמכתא.
585311
פה יש הסבר, גם אם לא אסמכתא.
(מקור מקראי: והפליתי ביום ההוא את ארץ גושן)

אני מנחש שההבדל בין שני פסקי הדין נובע בסך הכל מזה שהמילה "הפליה" הפכה פופולרית יותר משהיתה בשנת 87'. בנוסף, גם בפסק הדין השני הקפידו השופטים לציין שמדובר על הפליה אסורה.
585313
בעצם, תראי איזה יופי. מסתבר שבמשפט המצוטט מפסק הדין השני דווקא הבדילו השופטים בין "הפליה" ו"אפליה".
תגובה 545970
585314
תודה רבה. אינטואטיבית השתמשתי בד''כ באפליה כי זה נראה לי ''נכון'' יותר, שמחה לגלות את הניואנס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים