הירוקים הפיראטים 585181
(לא מדובר על מפלגה ירוקה בישראל)

כזכור, בבחירות האחרונות לפרלמנט האירופי הצליחה מפלגה שבדית מוזרה בעלת השם "מפלגת הפיראטים" (Pirate Party (Sweden) [Wikipedia] להבחר לפרלמנט האירופי. הנציג (ויותר מאוחר: שני הנציגים של המפלגה הזו הפכו להיות חלק מהסיעה <wikipedia The Greens–European Free Alliance> (מורכבת בעיקרה מהמפלגות הירוקות, כוללת גם עוד גוש בשם European Free Alliance שהוא אוסף של מפלגות של מיעוטים בכל מיני מדינות ששואפים לעצמאות. בסה"כ מדובר על סיעה קטנה של 55 מתוך 735 צירים בפרלמנט האירופי).

לפני שבועיים הוציאה הסיעה נייר עמדה בשם "יצירה וזכויות יוצרים בעידן הדיגיטלי" (Creation and Copyright in the Digital Age). באופן כללי היא מאמצת את עמדת מפלגת הפיראטים. בין השאר:

* קיצור משך התוקף של זכויות היוצרים לחמש שנים, ועד עשרים שנים אם יש רישום מפורש.
* התייחסות ליברלית בהרבה (אי-אכיפה? הפיכה לחוקי?) של שימוש לא מסחרי.
* זכויות יוצרים הם כלי שנועד לעזור לחברה לתמוך ביוצרים. הן אינן מטרה כשלעצמה. המטרה הזו נשארה חשובה, אך יש לחפש כלים חלופיים.

מי שקרא את הדיון הזה (ואת חלק ב' לא ימצא כאן עודף רעיונות חדשים. בפרט, אין כאן רעיונות חדשים לגבי אותם כלים שיאפשרו ליוצרים להתפרנס. הדבר המעניין כאן הוא שמצע כזה רדיקלי נכנס קצת יותר למרכז.
הירוקים הפיראטים 585253
ייפי!
הירוקים הפיראטים 585258
לפחות הנקודה הראשונה והשלישית, לא נראות לי רדיקליות במיוחד כשלעצמן. ההגנה על יצירה למשך כל שנות חיי היוצר+עשרות שנים היא לא מובנת מאליה, לא כוח טבע, ולא הייתה תמיד כזו. היא נובעת מלוביזם משמעותי ומתמשך של חברות מסחריות גדולות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים