בדיחות נסתרות 585288
שאלה למתרגמים --
בראיון שלכם ב"הארץ" (http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1526004) כתוב כי קיבלתם מהופשטטר עותק מיוחד למתרגמים שבו מסומנים כל משחקי המילים בספר.
מעניין אותי לדעת כמה ממשחקי המילים התגלו רק לאחר קריאה בעותק המוער?
(למעשה, מה שמעניין אותי באמת זה לדעת כמה משחקי מילים *אני* פספסתי בקריאתי בספר. אבל את זה לא אוכל לדעת ללא הספר המוער, שאני מניח שעותקיו שמורים היטב בידי כת המתרגמים.)

בפרט מסקרנת אותי מאד מהי אותה בדיחה שהחלה בעמוד 50 ונגמרה ב-‏500.
בדיחות נסתרות 585301
ואני תוהה: אם משחק מילים נופל ביער, האם הוא נשמע כמחיאת כף יד אחת?
בדיחות נסתרות 585378
שאלה טובה. למרבה הצער לא ניהלנו מעקב מסודר. עולים בזכרוני רק שניים שפספסנו, אבל בטח היו יותר. לעומת זאת אנחנו גאים באחד ששמנו אליו לב והופשטטר כנראה פספס כשהכין את ההערות. במקור זה באמת סובטילי, ברגע הראשון אפשר אפילו לתהות אם זה לא מקרי (אבל אחרי מחשבה נוספת ברור שלא). אצלנו הוא נהיה הרבה יותר גלוי, מסיבות שתוכלו להבין. מדובר בביסוס הטוניקה בפסקת ההקדמה של ''מבוך הרמוני קטן''.
בדיחות נסתרות 585398
אני לא בטוח שהבנתי את הכוונה שלכם ב"מבוך הרמוני קטן". אתה מתכוון שבמקור יש כמות גדולה יחסית של מילים שמתחילות ב-C ולכן בחרתם בכמות גדולה יחסית של מילים שנגמרות ב"לה"? אם זו אכן הכוונה, זה באמת נראה רופף עד כדי לא קיים.

ואני עדיין סקרן לגבי הבדיחה שמתחילה ב-‏50 ונגמרת ב-‏500.
בדיחות נסתרות 585472
אני אכן מתכוון לריבוי המילים שמתחילות ב-C. למה אנחנו בטוחים שזה לא מקרי? כי בדיאלוגים, קצת כמו בתורה, אין הרבה מילים "סתם", ולמילים האמורות קשה לראות סיבה אחרת. ציון מקום גיאוגרפי ללונה-פארק, ועוד אחד אמיתי, הוא חריג מאוד בדיאלוגים. וקניית הצמר-גפן המתוק היא פרט תלוש, שאין סיבה אחרת להכניסו (יש אליו התייחסות בהמשך, אבל היא בעצמה חסרת הצדקה - למעט זה שהיא "מחזקת" את הופעת הצמר-גפן בהקדמה).

אני חושב שב-‏50-500 טל לא התכוון מילולית לעמודים האלו, אבל אשאיר לו לפרט.
בדיחות נסתרות 585485
אני חושב שאם זו באמת הייתה כוונתו של הופשטטר הוא היה משתמש ביותר מילים שמתחילות ב-C כדי לא להותיר את משחק המילים כל כך רופף.

אבל כידוע - שבעים פנים לגדל אשר באך.
בדיחות נסתרות 585537
יש כמה בדיחות כאלה, אבל זו שלא גילינו לבד נמצאת בעמ' 125 ו-‏777 בנוסח העברי. (למען ההגינות - לא משהו מרעיש עולמות, ומי שלא שם לב לכך לא הפסיד כלום.)
בדיחות נסתרות 585795
נדמה לי שגם על 515-787 לא היינו עולים לבד. בעברית יצא לנו פחות זורם מבאנגלית, אז כנראה שלקוראינו, למרבה הצער, יש יותר סיכוי לגלות.
בדיחות נסתרות 585811
אתה מתכוון ל-‏514, מין הסתם?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים