אפוקליפסה עכשיו 585687
עקרונית משאביו של כדור הארץ סופיים ולכן יש מספר סופי של בני אדם שיכולים להתקיים עליו והם צריכים להתחלק במה שהוא יכול לספק ולכן ממספר מסוים של בני אדם רמת החיים תרד ומשלב מסוים חלקם ימותו ממחסור.
דא עקא, מזה 200 שנה נשמעות נבואות זעם על סוף העולם ועל קץ היכולת של הכדור לכלכל את תושביו המתרבים ובכל זאת לצד הגידול באוכלוסיית כדור הארץ גדלה גם תוחלת החיים, רמת החיים ואיכותם.
אילו גידול האוכלוסייה היה ממשיך להיות בטור הנדסי עולה היה מקום לדאגה לטווח הרחוק, אולם כל הנתונים מצביעים על כך שעברנו את שיא הגידול וכמעט בכל המדינות והחברות קצב גידול האוכלוסיה יורד ותוך כמה עשרות שנים היא צפויה להתייצב ואף להצטמצם.
אין סיבה להניח שהתהליך - שכבר נמשך 200 שנים - של גידול מתמיד בתפוקה שבני האדם מצליחים להפיק מכדור הארץ, גידול שעובר את קצב גידול האוכלוסיה, יפסק לפני שיפסיק גידול האוכלוסיה המואץ.
אגב, חלק גדול מגידול האוכלוסיה נובע מעלייה בתוחלת החיים, אם לפני 200 שנה אדם ממוצע מת בגיל 40 (הגזמה למעלה) והיום (במדינות המפותחות) בגיל 80 אז זה לבדו די בו להכפיל את האוכלוסיה.
למעשה חלק גדול מגידול האוכלוסיה בעולם קורה במקומות שבהם פוריות הנשים ירדה מתחת לרמת התחלופה (למשל באירן ודרום הודו) הסיבה שאוכלוסיות אלו ממשיכות לצמוח - לפעמים בקצב מהיר - היא הילודה הגבוהה שהייתה בהם בשנות ה70 וה80, באירן לאחר המהפכה היה עידוד לילודה ואכן בשנות ה80 קצב הילודה שם היה מהגבוהים בעולם, כיום השלטון שם מעודד פיקוח על הילודה ומספר הילדים הממוצע לאישה ירד מתחת לקצב התחלופה, למרות כך האוכלוסיה תמשיך לצמוח עד שילידי שנות ה80 יחלו למות.
הערה נוספת, ההצעה להגביל את הילודה לילד אחד לאישה היא טפשית מנקודת מבט כלכלית, פירושה הוא שיעור ענק של זקנים לא עובדים שנתמכים על ידי קבוצה מצומצמת של אנשים בגיל העבודה, כלומר ירידה ברמת החיים, בדיוק הדבר שאותו מתיימרת ההצעה למנוע (או אימוץ מנהגים המיוחסים לאסקימוסים).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים