האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586208
אני חושב שיש הטעייה מסויימת בכך שמציגים את קהל היעד של מרכזי המצויינות כ''מוחות בורחים''. בשביל לקבל תקן של פרופסור באוניברסיטה הדרישה הלא-כתובה היא פוסט-דוקטורט בחו''ל. זה אומר שכמעט כל מי שרוצה בקריירה אקדמאית בישראל ימצא את עצמו מבלה שנתיים-שלוש בחו''ל. לא מדובר ב''בריחה'' אלא בישראלים שפשוט נמצאים בשלב הכרחי בקריירה שלהם. אחרי שישראלים אלו יסיימו את הפוסט אז לחלקם הקטן תוצע משרה אקדמית בישראל, לחלקם תוצע משרה אקדמית בחו''ל, וכולם ייחשפו להזדמנויות נוספות בחו''ל שאחרי שכבר עברו את החלק הקשה במעבר לארץ זרה עשוייות לשכנע אותם להשאר.

אז אחרי ששלחנו את כולם לפוסט בחו''ל, הם מגלים שאין בישראל מספיק היצע של עבודות שמתאימות לכישוריהם ומקדמות אותם מקצועית. אלו הם ה''מוחות הבורחים'', ואם חשוב לנו שהם יחזרו, אז יש להגדיל את ההיצע, וזה מה שישראל עושה.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586217
הערה: הדרישה הלא כתובה הזו היא בעיקר במדעי הטבע ומדעים מדוייקים. במדעי הרוח והחברה - פוסט בחו"ל הוא שלב מועיל מאוד אבל לא הכרחי.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586257
התרשמותי ממעקב בלתי מחוייב הוא שהתנאי לקבלת קביעות בחוג מסויים באומנויות הוא תמיכה (פיננסית) בלתי מוגבלת מקרן חיצונית. כך זה לפחות נראה מבחוץ.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586262
חיצונית = חוץ לארץ?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586268
לא.

חיצונית = לא שייכת לאוניברסיטה על שלל מכוניה.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586270
איזה גופים למשל?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586317
הספציפיים במקרה הרלוונטי?

היה את זה, וגם את ההוא, וחוצמזה גם זה.

ניכר שאתה לא מהאקדמיה. מאיפה אתה בא בעצם? למה אתה שואל שאלות כאלה? מי שלח אותך? איך אתם מממנים את עצמכם? מה האג'נדה שלכם? למה אין אתר בית מסודר שמסביר מה האג'נדה שלכם? יש לכם מה להסתיר? אתם אירגון סודי? אתם אוגרים נשק? יש לכם תכניות להרס המצויינות האקדמית בישראל? למה אתה מנסה להכחיש שיש לך אחות?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586363
ברשותך אני אתעלם לרגע משאלות המוחבאראת.
מדוע לדעתך משרד הקליטה נחשב "מקור חיצוני"? מה ההבדל אם הכסף מגיע מממשרד החינוך או ממשרד הקליטה, אם בשני המקרים המקור הוא אוצר המדינה (כספי המסים של האזרח הישראלי)?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586434
טוב, אחד-משלם-מיסים-מהפריפריה, קודם כל, הכספים הציבוריים מממנים רק כ60% מתקציב האוניברסיטאות (ראה דו"ח ות"ת עמ' 144 והלאה).

שנית, מדובר בגופים נפרדים המאויישים במקבלי החלטות נפרדים, המגיעים להחלטות על פי סדרי יום נפרדים. וכמו במקרים בהם מקור המימון הוא פרטי, איש האקדמיה מבטיח את מקומו ומביא "נדוניה"; המוסד האקדמי נהנה משירותיו של איש אקדמיה שלא במסגרת תקציבו המדולדל; שניהם נהנים, מעבר לתמיכה הפיננסית, מאישרור ליכולתיו האקדמיות של איש האקדמיה מגוף שלישי בלתי תלוי, מה שגם נראה מרשים בקורות החיים.

שלישית, למה אתה לא עונה לשאלותי? האם אתה חושש לגלות דבר מה? מה אתה מחביא? האם אתה זומם הפיכה צבאית? האם תכננת אי פעם להתנקש בחייו של איש אקדמיה ישראלי? האם אתה שייך או השתייכת בעבר למחתרת היהודית? האם אתה מקורב משפחתית או רגשית למי ששייך או השתייך בעבר למחתרת היהודית? האם יש לך קשרים עם אוונגליסטים קיצוניים מארצות הברית?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586439
"הכספים הציבוריים מממנים רק כ60% מתקציב האוניברסיטאות".
הצהרה זו הינה:
1. שגויה (לא בכוונת מכוון כמדומני). הנתון האמיתי מעט קשה לחישוב, אני מעריך כ-‏80%.
2. לא רלוונטית (מה אכפת לי איזה אחוז זה מתוך תקציב ההשכלה הגבוהה? מעניין אותי האחוז מתקציב המדינה).

תודה, וסליחה על ההתערבות.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586451
1. תוכל בבקשה לפרט?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586455
אני לא בטוח בכלל שזה נכון. תוכל אתה לפרט מיהן 15% ה"הכנסות אחרות" שרשומות שם?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586460
תוכלי את.
אצל אחרים ואחרות אולי אפשר להתבלבל, אבל להניח שמי שקוראת לעצמה "היא" ומתבטאת כאשה היא גבר?
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586496
טוב, את השאלה הזאת היית אולי צריך לשאול לפני שקבעת נחרצות ש"הנתון האמיתי מעט קשה לחישוב, אני מעריך כ-‏80%."

"הכנסות אחרות": מנויי ספריה למי שאינם סטודנטים וסגל; מנויים למתקני הספורט של האוניברסיטה (בריכה, חדר כושר, מגרשי טניס וכו'); קייטנת האוניברסיטה; תשלומים למגורי סטודנטים ובתי הארחה; השכרת אולמות לארועים וכנסים; הוצאת הספרים האוניברסיטאית (לא שאני מאמינה שיש מהן הרבה הכנסות, למעט אולי הוצאת האוניברסיטה הפתוחה);

אני לא יודעת אם תשלומים לתכניות לימודים מיוחדות (תלמידי חוץ ומשרד הביטחון) נכללות ב"שכר לימוד" או ב"הכנסות אחרות". בכל מקרה מדובר במתן שירות עבור תשלום ולא במימון ציבורי ישיר.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586498
ואני אוסיף: הכנסות מפטנטים, זכויות יוצרים, עסקים שהאוניברסיטה מושקעת בהם‏1, תשלום על חניה, תמלוגים מטעם העסקים הפועלים בשטח האוניברסיטה (מסעדות, שירותי הצילום וההדפסה וכו'), כל מיני סכומים "קטנים" שנגבים מסטודנטים ולא בטוח שנכללים בעמודה של שכר הלימוד‏2

1לדוגמה: http://www.chiportal.co.il/main-news/42-2009-12-11-1...
2 בב"ש לדוגמה היה תשלום של שני שקלים אאז"נ אם רצית לצפות במחברת הבחינה באינטרנט.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 588110
עכשיו זה כבר 5 ש"ח למחברת בחינה והרוב המוחלט רואה אותן באינטרנט כי החדר היחיד באוניברסיטה בו אפשר לצפות במחברות בחינה בחינם פתוח משהו כמו שעה ביום.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586507
האמת שמה ששינה את דעתי היה התגלית כי מלגת פר''ח מחושבת כחלק מתקציב הות''ת.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586221
בהמשך תשקיע הממשלה באופן דומה בתחומים נוספים - למשל תעודד את האזרחים להגיש תביעות הדדיות, או תחייב את יבואני הרכב לשתול תקלות במכוניות באופן אקראי.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586248
סלח לי, אבל לא הבנתי את הבדיחה.
האם פוסט-דוקים הם מוחות בורחים? 586258
חוששני שלעיתים קרובות זאת אינה הטעייה, אלא בורות וחוסר הבנה של מקבלתי ההחלטות ושופרותיהם. יצא לי לדון בעניין עם גורמים רלוונטיים בממשלה וכן בתקשורת, והם נדהמו לשמוע על התהליך אשר תיארת באופן כה מדוייק.

לכן גם מנגנון התמריצים של הממשלה להחזרת "המוחות" מעוות מאד. לדוגמה, ההקלות המשמעותיים לשבים מחו"ל (מיסוי, מכס וכו') הן לאחר 6 שנים בחו"ל, כלומר אחרי שרוב ה-"מוחות" כבר סיימו את הפוסט-דוק, השתקעו במשרה מצויינת, השתכנו בבית נאה, ושלחו את הילדים לגן דובר אנגלית עם גננת מוסמכת לכל שלושה ילדים - ועכשיו נראה מישהו מחזיר אותם. בחלון הזמן הקצר של סיום הפוסט-דוק, מה שמחכה להם בארץ זה בעיקר פקיד השומה והקנסות של ביטוח לאומי/בריאות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים