2 נקודות 586428
שוחחתי אתמול עם אחראי על מכרזים במשרד ממשלתי (השם לא באמת חשוב)

לטענתו, יש להם תחשיב מה העלות למעביד בגין העסקת עובד בשכר מינימום. כאשר מציע במכרז נוקב בסכום נמוך יותר הצעתו נפסלת. אבל מה כאשר הוא נוקב במחיר שעה על פי התחשיב שלהם? "יותר מפעם אחת הזמנו מציעים ושאלנו אותם כיצד יתפרנסו אם זה התעריף שהם דורשים. הם נתנו לנו כל מני תשובות וברור לנו שהם מורחים אותנו. אבל אני לא יכול לפסול הצעה במכרז על בסיס של 'ברור לנו' כי הם ישר יגשו לבית המשפט שיצדיק אותם".

כך קורה שלכולם ברור שעובדי הקבלן נעשקים והקבלן מקבל את הרווח שלו על ידי ניצול וגניבה מעובדיו. ולכולם זה משתלם: לקבלן, ללקוח (הרבה פעמים- המדינה) ורק לעובדים לא. אבל למי אכפת מאבק האדם הזה?

=======================================
הסיבה המרכזית לקיומה של תופעת עובדי הקבלן היא הגישה במדינה הרואה במעביד נצלן אכזרי וחובת ההוכחה שהוא לא כזה מנוול חלה עליו. כך, למשל, יש החמרות חוזרות ונשנות בחקיקה המטילות עוד ועוד חובות על המעביד. כך, למשל, בתי הדין לעבודה נראים לפעמים כמו בתי דין שדה לעבודה ועוד.

כאשר המעביד יודע כמה יעלה לו עובד שיועסק על ידיו ישירות, הוא ישמח לכל פתרון שיקל עליו את הנטל ולו במידה חלקית. כאשר המדינה מתנהלת על ידי נערי האוצר שרואים את כל העולם דרך החור שבגרוש, היא מתעלמת מחובותיה החברתיות והמוסריות כלפי אזרחיה.
2 נקודות 586430
לא הבנתי את ההגיון שלך, אם המדינה רואה במעביד נצלן אכזרי, מדוע היא מעסיקה "אבק אדם" דרך "נצלן אכזרי" במקום להעסיקם ישירות שלא כניצול אכזרי?
2 נקודות 586456
זה לא ההגיון שלי

למדינה לא אכפת באמת מ''אבק אדם'' ולכן, כאשר מי שמקבל את ההחלטות הם נערי האוצר (ולמרבה הצער, כוחם רב עד מאוד) כל החלטה עוברת דרך השקל...

פשוט, מערכות שונות מתפקדות בדרכים שונות, עם מטרות יעדים וכלים שונים.
2 נקודות 586440
חבר שלך מורח אותך. אין שום סעיף בחוק המכרזים המחייב לקחת את מגיש ההצעה הנמוכה ביותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים