משנכנס אדר 58657
הנה לך מקרה מבחן. אתמול *הודה* *בטלויזיה* אזרח בשם ניר בן-שמחון כי *לאחר* שנטרלו הוא ואחרים את המחבל הם פנו לקחת את נשקו כדי לירות בראשו. לצערם, לא נותרו כדורים בנשק לכן הם נטלו סכין (מר בן-שמחון אינו מפרט את שמו של בעל הסכין כדי לא להפלילו) ודקרו אותו מספר פעמים. עדים נוספים מעידים על *מכות רצח* שהיכו את המחבל. אגב, מייד היה ברור שהמחבל אינו נושא חגורת נפץ שכן לא היו בליטות בבגדיו והיה מגע גופני בינו לבין אלו שהיכו אותו. אין לי מחלוקת על כך שהמחבל הוא בן עוולה ואיני מצדיק בשום פנים ואופן את מעשיו בכל צורה כלשהי. עם זאת, האם עלינו להצדיק את ה(כמעט) לינץ' שבוצע בו או להעמיד את המעורבים לדין על ניסיון לרצח?

אה, כן. כמעט שכחתי. פורים שמח.
משנכנס אדר 58674
אפשר גם להוסיף לכך את העדויות הברורות מאוד שהופיעו בעיתון "הארץ" אחרי הפיגוע באולם השמחות בבת המצווה בחדרה (חדרה, נכון?). לפי המתואר בעיתון אין בכלל ספק שהמחבל הוכה עוד זמן רב אחרי שלא היווה כבר סכנה כלפי איש. בניגוד לעמדה שמביע למעשה דב במאמר, באופן כללי אני יכול לומר כי אני לא הייתי תומך בנקיטת אמצעים כלשהם כלפי האב של ילדת בת המצווה, או מוזמנים אחרים שכלפיהם הופעל הטרור, גם אם אלה המשיכו להכות את המחבל כאשר כבר היה חסר אונים (גם זה כמובן מצב שהוא מאוד בלתי רצוי בעיני, אך יחד עם זאת קשה מאוד "לשפוט" אדם אשר נקלע לסיטואציה מעין זאת). להערכתי גם, מקרים מעין אלה מתרחשים ברבים מאוד מפיגועי הטרור, שהם אינם פיגועי התאבדות. מה שהיה חמור במיוחד לטעמי, באותה ידיעה ב"הארץ" הייתה העובדה כי ב"וידוא ההריגה" שם (או משהו בסגנון, לדעתי הביטוי הספציפי הזה, לא הופיע בידיעה), השתתפו, ואולי אף נטלו בו את החלק העיקרי, שוטרים במדים, אשר הגיעו למקום אחרי תחילת האירוע, ואולי בכלל אחרי שבפועל הוא בכלל הסתיים. (חבל באמת שלא שמרתי את הידיעה, כי אני לא זוכר מספיק פרטים). בכל מקרה, במקרה כזה הייתי בהחלט תומך בהעמדת השוטרים הללו לדין.
משנכנס אדר 58677
טוב, הצלחתי למצוא את הידיעה (זה אפילו לא היה מאוד קשה). מסתבר שמאותה ידיעה לא ניתן להסיק בהכרח על מעשים לא כשרים של השוטרים (אם כי בהחלט עולים חשדות כאלה), אך לגבי מי שתובע בנחרצות לבוא חשבון עם "רוצחיו של הרוצח" יש כאן בהחלט קייס. להלן ציטוטים נבחרים:
"בשלב זה התנפלו על המחבל 10-15 חוגגים והיכו בו בבקבוקים, כיסאות ומוטות מתכת כבדים... החוגגים גררו את המחבל הנמצא במצב גסיסה אל מחוץ לאולם, וכמה מהם המשיכו להכות בו".
"[כשהגיעו השוטרים אחרי כ2 דקות] הם מצאו את חסונה [המחבל] מפרפר בין חיים למוות כשחלק מהחוגגים עדין מכים בו".
"לאחר שהקהל הרב שהתאסף סביב חסונה התרחק ירו בו השוטרים והרגו אותו".
טוב נמאס לי להעתיק בפרימטיביות (מישהו באמת נתן כאן איזה לינק רלוונטי לא מזמן, לא?), אבל יש עוד:
משנכנס אדר 58701
ב. מיכאל דווח לאחרונה כיצד ראה, במשקפת מחלון משרדו (ביתו?) בכיכר ציון (אם אני זוכר נכון), איך שוטר יורה למוות במחבל ששכב על הרצפה הרבה, הרבה אחרי שזה האחרון הפסיק להוות סכנה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים