אורתודוקיה ורפורמה בארה''ב 586594
בארה"ב קיימים יותר משני זרמים, אפילו היהדות האורתודוקסית מחולקת לחרדי (אולטרה-אורתודוקס: ליטאים וחסידים) ואורתודוקסים מודרנים שהם בעיקר מהזרם הליטאי אבל ביה השאר ציונים, בעלי מקצועות חופשיים ואחוז גבוה של השכלה על תיכונית ובעלי שיעור ילודה נורמלי לחלוטין.

קיים הזרם הקונסרבטיבי (יהדות מסורתית) שגם בו ניתן למצוא חלוקה בין קהילות שוויוניות (נשים מכהנות בתפקידי רבה וחזנית) ואי שיוויוניות.

והזרם הרפורמי שגם הוא מחולק ליהדות מתקדמת ויהדות מתחדשת.

אני לא מסכים שבעוד כמה דורות האורתודוכסים יהיו הרוב בארה"ב, נכון שההתבוללות יותר גבוהה בקרב הרפורמים אך אל תשכח שני גורמים - אחד, עצם קיום הקהילה והיכרות של יהודים עם יהודים מקטינה את ההתבוללות ושניים, לקהילה הרפורמית אין בעיה לקבל זוגות מעורבים למשל יהודי-נוצריה או נוצרי יהודיה והילדים יכולים לבחור מה שמתאים להם (בדרך כלל הם לא יבחרו כי הם מעדיפים לקבל את דמי חנוכה יחד עם מתנה לקריסמס)

בארה"ב ביקור בבית כנסת או כנסיה הוא חלק מנטוורקינג וקהילתיות ולא בהכרח אמונה באלוהים. (אוקיי, אז מדי פעם צריך לעמוד וזמר כמה מזמורים, אבל זה שווה) אני בטוח שאם יתמידו בארץ, הרפורמים אשר מקבלים כל אחד לבתי הכנסת שלהם, יוכלו להכיר ולפתח זהות יהודית לא דתית למי שרוצה ואני ממליץ לבקר בבתי הכנסת שלהם ולו גם כדי להכעיס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים