כנסו 586783
תענו לי בבקשה על זה

נקודה למחשבה,כנסו ותקראו כולם
נגיד וזה נכון,ואין שום דבר אחר "מאטומים" ואלקטרונים בעולם שלנו,אז ההסבר של הרבה דברים הוא כזה: בעצם לוח שחמט שעוצב יפה הוא לא יותר מאטומים "מסודרים" בצורה כלשהי,והצבעים שאנו רואים"זה סידור של אטומים" מוסיים,ואפילו גוף האדם שאלו תאים חיים זה סידור מסויים של אוטמים,ואפילו הרגשות שלנו זה "סידור" של אוטמים ואפילו המודעות שלנו היא "סידור" מסויים של אוטמים,עכשיו חוץ מזה שזה לא נשמע ממש הגיוני בנוגע לרגשות ותודעה,מכיוון שרגש זה משהו שאנחנו חווים,וכיצד אטום בודד יכול לחוות? אז הרבה אטומים בגוש כן מסוגלים לחוות להרגיש ואף להיות מודעים לעצם נכון? אז במידה וכל זה באמת נכון,אפשר להגיד שניתן ליצור כל דבר על ידי אותו סידור אטומים,אז למה התופעה של רצון חופשי אינה יכולה לקרות בגלל אותו "סידור" אוטמים? הרי זה הגינוי בדיוק כמו שקבוצת אוטמים ביחד יכולים ליצור רגשות,חוויה,מודעות,ראייה,בכלל עצם "ההרגשה"שזה כבר משהו שהוא בהגיון אומר לנו שהוא לא חומרי,אז אותו דבר ניתן להגיד שסידור מאד מסויים יכול ליצור בחירה חופשית,או "להשתחרר מכבלי הפיזיקה"
מה אתם אומרים?
הכוונה לא לזה שהבחירה החופשית פועלת נגד חוקי הפיזיקה-אלה אותו"סידור" של אטומים גורם לתופעה של בחירה חופשית-שהיא מחליטה לאן האטומים יזוזו-הכל פועל לפי החוקים,רק שהבחירה החופשית מחליטה לאן הם יפנו,זה הגיוני,כי אתה טוען שסידור של אוטמים יכול ליצור רגשות ורצונות אז גם זה אפשרי תיאורטית.
הרי יש היגיון בזה שאטומים יכולים ליצור בניין או כל דבר מורכב אחר,אבל כבר אין כזה הגיון בזה שקבוצת אוטמים יכולים ליצור תחושות ותודעה,שכן הן תחושות ולא משהו מת כמו אוטמים,ואם זה נכון אז קבותות של אוטמים יכולים ליצור גם קוואליה של רצון חופשי,וזה מראה שאין דבר כזה היגיון.
כנסו 586786
להבדיל מרגשות, שהם רק חוויה שלנו ואין להם קיום בעולם הפיזיקלי (לבכי יש קיום פיזי, לעצב אין, או כמו שאמר רבי נחמן- אין יאוש בעולם כלל), הרצון החפשי אמור להיות או לגרום פעולה בעולם הפיזי. אם הרצון החפשי הוא רק חוויה וכל קשר בינו לבין העולם הפיזי הוא אשליה אין בעיה, כי הוא כמו חווית הרגש. אבל אם החוויה שלו נכונה והוא פועל בעולם הפיזי הוא אכן יוצר סתירה עם ההגיון. זו בעית גוף ונפש.
גם אם אומרים שהמערכת מייצרת דברים שאינם קיימים בפרטים שלה, עדיין צריך להסביר איך יתכן שמשהו פיזי יוצר משהו לא פיזי, שבתורו משפיע בחזרה על העולם הפיזי.
כנסו 586834
אטומים--מולקולות--תאים חיים--רגשות--מודעות--רצונות--רצון חופשי

לפי הרעיון שהרגשות והמודעות הם סך הכל סידור אטומים,שפתאום אטומים יכולים לחוש ולרצות משהו-מין קוואליה כזו-יכול להיות שנוצרת מסידור כזה או אחר רצון חופשי-מן קוואליה שהיא יכולה לרצות משהו ואז כאשר היא מחליטה היא כופה על האטומים לזוז כרצונה. זה הגיוני אם התודעה והרצונות נוצרות מגוש אטומים.0לא שזה בטוח אבל זו בהחלט אפשרות אינך מסכים?)
כנסו 586921
החלק הבעייתי כמובן הוא ''היא כופה על האטומים לזוז כרצונה''.
חוקי הטבע מחייבים את האטומים לזוז באופן מסוים. אותו רצון יכול לכפות על האטומים להתנהג רק כפי שהיו מתנהגים ממילא, כי לא ראינו שהרצון החפשי גובר על חוקי הטבע.
כנסו 586926
למיטב הבנתי, אין כפיה של חוקי הטבע והאטומים מוזמנים לזוז איך שבא להם - אבל מסלולים מסוימים שוללים את קיום האטום ולכן הוא נמנע מהם (או במילים אחרות, עצם קיומו סותר התאבכות של מופע הגל שלו).
כנסו 586927
ואיך לשיטתך הרצון החפשי יקריס את פונקצית הגל שלו בסתירה לכח המשיכה, נניח?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים