למה זה טוב? 589016
מישהו יכול להסביר מה רע בכיכר הקיימת? והאם הורדה של הכיכר משמעה חיסול המדרכות הסמוכות לעליות לכיכר (שיש בהם בתי קפה, ספסלים, ולעיתים שווקים)?

האם הכוונה להקים חניון עירוני (בחינם לתושבי האזור) או פרטי? כי יש 2 חניונים בסנטר + חניון כלל שנמצא ממש על הכיכר + עוד כמה חניונים בטווח של 7 דקות. הם מלאים?
למה זה טוב? 589026
נדמה לי שבחוויה התל אביבית הטיפוסית, הכיכר נתפסת כמקום שמרכז טעם רע וממוסחר (המזרקה המנגנת של אגם), מקום שהחיים שמתקיימים בו הם לא כאלה שכייף לחיותם או לבקר בהם - מקום חשוף, פרוץ וגבוה, שמרכז בעיקר יונים, דיירי רחוב ונוער שוליים. אתה עובר שם ומי המזרקה (כשהיא כבר פועלת) ניתזים עליך בגלל הרוח.

ובנוסף, כמובן, הכיכר יוצרת ניתוק בין שני החלקים של דיזנגוף, הדרומי והצפוני, כאשר זה לא ניתוק מבורך, לא מדובר בנווה מדבר נעים או בנקודת מפגש מעניינת, אף אחד לא עולה לרגל לשם בעלייה הקשה הזו כדי לנוח שם, אף אמן רחוב לא מנגן שם למעלה - פשוט עולים לשם ויורדים במדרון חזרה כי אין ברירה (אפשר ללכת מסביב, בגובה הרחוב, אבל צריך עיקוף גדול ולא נוח).

למעשה הדבר היחיד שעובד היטב בכיכר הזו מתקיים לא בה אלא בגובה הרחוב - שוק הענתיקות והמציאות, שהוא מוצלח מאוד וכייף לשוטט בו. אבל כאמור הוא מתקיים ברחבה שלמטה (פעמיים בשבוע).
למה זה טוב? 589033
אבל כמובן, מתקנים עכשיו עוול של 30-40 שנה. חכמים בדיעבד. האם ייקח להם 30-40 שנה לתקן טעויות שנעשות היום? למשל, לתקן את הכיכר האיומה שבנו ל"הבימה" המחודש? גם שם יש טעם רע, שלא לומר תמוה, ומינימום ידידותיות למשתמש. בשבתות המקום אמנם הומה אדם, הילדים באים לרחבה העצומה כדי לנסוע באופניים ובימבות, אבל דווקא משום כך הוא מייאש אותי: מה עם צל? מחסה מינימלי מגשם? עצים של ממש ולא נקודות ירק סימבוליות? אם כבר ירק, למה חצי ערוגה פרחי נוי במראה אנגלי וחצי קקטוסים (גננות פיוז'ן)? למה מקווה המים המפואר לא בטיחותי לילדים? למה הכל בוהק בלובן שלא מתאים לשמש הישראלית? אני מרגישה בכיכר הזו כמו בתוך ציור לא קוהרנטי של מישהו‏1, וזו לא מחמאה.

1 דני קרוון, מסתבר, בעבודה גרועה במיוחד.
למה זה טוב? 589036
תמיד חשבתי שכשאומרים המזרקה המנגנת נפלה ו' החיבור לאנשהו והתכוונו למירי אלוני בתקופתה שם.
למה זה טוב? 589046
אם המזרקה הייתה מנגנת ויורקת אש, משהו שהיא לא עושה כבר שנים רבות, ואם היו טורחים לספק שם מעט צל (מלאכותי או טבעי), אני בטוח שהכיכר הייתה אטרקציה לא קטנה. לגביי השוק, הוא מתקיים בזכות העובדה שאין כיכר תנועה שם, אם תהיה שם כיכר תנועה, השוק עדיין היה מתקיים?

אגב, נניח ותוקם שם כיכר תנועה, בלב דינגוף, שבוודאי תהיה צפופה, פקוקה ומסוכנת לילדים, מישהו ירצה לשבת שם בין הפיח והצפירות?
למה זה טוב? 589047
הכוונה היא לא להקים ככר תנועה (roundabout), אלא ככר ציבורית (Square)
למה זה טוב? 589048
כמדומני, הכיכר הציבורית תהיה גם כיכר תנועה, משהו כמו כיכר המדינה, רק הרבה יותר קטן, ויותר עמוס.
למה זה טוב? 589049
קטן, אבל אמור להיות מקום מפגש. לא הצלחתי למצוא את ההדמיה שחיפשתי, אבל זו נותנת מושג לא רע - http://www.xnet.co.il/architecture/articles/0,14710,...
למה זה טוב? 589052
פיח וצפירות יש גם עכשיו, העירוניים מסננים את זה.
בהחלט, אם היתה שם כיכר שונה לגמרי, ודאי שהיתה אטרקציה לא קטנה.

הייתי נערה, נדמה לי, כשהכיכר נחנכה. כבר אז התחילו הבדיחות עליה ועל הנעימות שניגנה (בולרו של רוול). בכלל, מזרקה מנגנת ויורקת אש זה בידור לפעוט בן שנתיים לחמש דקות בערך. אתה ברצינות חושב שעיר מרכזית יכולה לסמוך את הבידור והעניין באחד הצירים המרכזיים שלה על הח*טא הפסבדו-אמנותי הזה?
למה זה טוב? 589054
אני חושב שלפני שמשקיעים עשרות מליונים (מאות?) בלחזור למצב שהיה אסון תחבורתי (כך אומרים) כבר לפני 30 שנה, תוך כדי פיקוק העיר לחודשים (שנים?) בזמן העבודות, צריך לשקול להשקיע כמה מליונים בלהפוך את הכיכר הנוכחית למזמינה יותר.

קצת צל, מעט דשא, מזרקה שרוב הזמן מושבתת ודגים, הפכו את הבריכה בכיכר רבין להצלחה. למה שזה לא יקרה גם עם קצת צל (רצוי מעצים), מזרקה עם אש, ואולי שוק שעובד יותר מפעמיים בשבוע, לא יעשו אותו דבר לכיכר דיזנגוף?
למה זה טוב? 589055
יכול להיות באמת שאפשר היה להשקיע קצת יותר במקום הקיים. אם כי הוא לא מאוד אסתטי כפי שהוא.

אבל השינויים שאתה מציע לא תקפים בעיניי. עצים לצל אי אפשר לשתול שם, (אולי בונסאי...). המזרקה כבר עכשיו עם אש (לפני שהתקלקלה) וכאמור זה בידור די אינפנטילי וחסר תוכן. דשא? אולי. אבל האם אנשים יישבו על דשא על גבי גשר? איזה מין פיקניק זה, ליד מדרגות מכל צד? זה לא מקום נינוח בעיקרו, בגלל הגובה שלו והגדרות/מדרגות. וזה גם ההבדל העיקרי בינו לבין הבריכה בכיכר רבין (שם נשמר הקשר לרחוב).

אם כבר שינוי של המצב הקיים, הייתי בונה שם סככות צל ומאפשרת בידור רחוב - מקום לנגנים, אמנים, בובנאים וכולי (כמו שנעשה בנמל ת"א למשל, הופעות רחוב בשעות שהוגדרו מראש). כך שה"עלייה לרגל" תקבל טעם חזק יותר מסתם ישיבה על ספסל. את זה יש גם ברחוב עצמו, דיזנגוף, והרבה יותר נעים.
למה זה טוב? 589058
שאלה להיסטוריונים, מתי עבדה המזרקה (כולל אש ומנגינה) בפעם האחרונה?
למה זה טוב? 589102
אני זוכר הייתי בן שמונה, אולי תשע. כל הארץ דיברה על הפלא של אש ומים הפועלים במחזורים של רבעי שעה. אכלנו גלידה, ניסינו להתקרב ליונים שהתהלכו בכיכר. וכשזה התחיל להסתובב שרקנו בהתפעלנו וצעקנו- הנה!. זו הייתה הפעם הראשונה שבה דרכה כף רגלי בתל אביב.
למה זה טוב? 589616
למה בעצם לא להקים שם מעין גזבו כזה אירופאי שאפשר לעשות בו מופעי מוזיקה קטנים?
למה זה טוב? 589654
תל אביב היא באסיה, לא באירופה!
למה זה טוב? 589092
אולי הנכדים שלנו יוכלו להשיט סירות קטנות בבריכה בכיכר, כמו שעשינו פעם.
למה זה טוב? 589947
הכיכר המוגבהת נחנכה ב-‏1978 (לפי הכתבות). בהתחלה הייתה בה מזרקה פשוטה עם פסל ענקי של האות ד משולבת באות D. אני זוכרת את זה מילדותי (בעיקר בזכות התמונות). מתישהו בשנות השמונים הוקמה שם המזרקה הנוכחית של אגם שבהתחלה נחשבה לאטרקציה גדולה ודי מהר מיצתה את עצמה. אני זוכרת שבאותה תקופה הייתה גם מזרקה עם אורות צבעוניים בחלק הצפוני התחתון של דיזנגוף סנטר והיא פעלה כל שעה עגולה (או בפרקי זמן מסוימים) ואנשים עמדו וחיכו בהתרגשות... משום מה זה נחשב למפגן מולטימדיה מרהיב בשנות השמונים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים