ספר אחר 5927
לא קראתי את "ציפר", אולם הרשו לי להמליץ על ספר מד"ב מרתק בנושא ההומו-סקסואליות: The_Left_Hand_of_Darkness של אורסולה ק. לה-גוין. ספר ישן למדי (1969), שלא תורגם לעברית למיטב ידיעתי.

העלילה מספרת על מבקר בעולם בו בני-האדם מחליפים את מינם תקופתית (באופן ביולוגי, לא מלאכותי) ולכן זוג מאוהב חווה את כל צירופי המינים האפשריים. המבקר, הומופובי למדי בתחילת העלילה, לומד להבין עד כמה מינו של אדם הוא גורם חיצוני.
ספר אחר 6014
באופן ודאי ומוחלט, הספר תורגם לעברית.
אם אינני טועה, שמו בעברית הוא 'מעבר לעלטה', והוא אכן מרתק.
הוא אינו מתאר בדיוק הומוסקסואליות, אלא משהו שונה. בכל ''מחזור חודשי'' הופך אחד מבני הזוג לנקבה מובהקת, והשני לזכר מובהק. בשאר הזמן הם בלתי מיניים, אך ממשיכים להיות רגשיים. הזהות של בן הזוג הנקבי נקבעת בכל מחזור באופן אקראי, והשינויים ההורמונליים גורמים לבן הזוג השני להפוך לזכר.
בהחלט ספר מומלץ. הדיון במיניות הוא מודגש, אך הספר אינו מתעלם מהעלילה שאינה מינית. אני זוכר שבזמן הקריאה נראה לי מוזר שדווקא אשה כתבה אותו, אך כנראה שזה מעיד על הפרימיטיביות הטמונה בי, ולא על משהו בה.
ספר אחר 6017
אישה באמת כתבה אותו - אורסולה לה גוין.
אני אישית ממש לא נהניתי מהספר. נכון שהיו על הכוכב יצורים עם מיניות לא קונבנציונלית, אבל חוץ מזה לא קרה שם כלום.
ספר אחר 6029
טוב, אורסולה אחותנו נוהגת, בדרך כלל, לקחת ת'זמן בנדיבות. הספרים שלה אינם מיועדים לקריאה חפוזה בזמן נסיעה או טיסה (כך נראה לי), אלא לאותו עיון מעמיק שבו נזכה סופרים מזרח אירופאים בדרך כלל (להבדיל אלף אלפי הבדלות, כמובן, ובכל זאת).

בכל אופן, אם באורסולה עסקינן, הרשו לי להמליץ על "A Wizard of Earthsea" (תורגם לעברית כ-"המכשף מארץ ים"), וכן הנובלה "העולם כיער", שהופיעה באחד מקבצי "הטוב שבטוב" שערך אסימוב בזמנו.
ספר אחר 6033
קוסם. הקוסם מארץ ים. יש גם סיקוולס, אבל בינינו - הם קצת צולעים.
ספר אחר 6036
מה לעשות, העותק שלי של הספר הוא בשפת המקור...
באשר להמשכים - השני והשלישי חביבים למדי (אם כי, כמובן, לא ברמתו המופלאה של הראשון). הרביעי נכתב זמן רב מאד לאחר כל השאר, ואני מודה שלא הבנתי כלל מה רצתה המשוררת.
ספר אחר 6071
"הקברים של אטואן"; האם גם החלק השלישי תורגם?

התרגום, אגב, לא רע, עד השלב בו הם נתקלים (במהלך ההפלגה, בכרך הראשון) ב"בית-ספר של דגים".
ספר אחר 6089
כן, ''החוף הרחוק מכולם'' יצא בהוצאת זב''מ, בסדרת מרגנית.
ספר אחר 6020
הספר בפירוש אינו נטול עלילה שאינה קשורה למיניות הגיבורים, אולם הדברים שזורים זה בזה. לה-גויין היא כנראה "פמיניסטית לוחמת". שים לב, למשל, לכך שמכשיר התקשורת המיידת (ansible), שהופיע למיטב ידיעתי לראשונה בספר זה, הוא שיכול אותיות של lesbian. מקרי? אולי.
ספר אחר 6027
והקשר לדעתך בין פמיניזם לוחמני לבין לסביות הוא...?
ספר אחר 6032
טעות עלובה מצידי, כמובן. הכוונה היתה ל-''פרו-לסבית'', או ''דוגלת בשיוויון זכויות להומוסקסואלים'' ליתר דיוק. בהתחשב בשנת פרסום הספר, זוהי הצהרה נועזת.
ספר אחר 6114
1. אני לא חושב שבתקופת סוף שנות השישים ותחילת השבעים, ימי האהבה החופשית והאמביולנטיות המינית, תמיכה בהומוסקסואליות הייתה נחשבת נועזת. במיוחד לא כשהתומכת היא סופרת מד"ב.
2. פמיניזם לוחמני קיצוני רואה בגברים את האוייב. לאישה התרוסקסואלית קשה להיות פמיניסטית לוחמנית קיצונית משום שהיא מקיימת יחסים עם האוייב ולכן יש קשר בין חד מיניות נשית לפמיניזם לוחמני קיצוני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים