לגיטימי או לא 59274
קודם כל, יש מידה מסוימת של חוסר דיוק בדברים שכתבת. להזכירך, חלק מהשמאל הישראלי, ציוני ולא-ציוני כאחד, טוען כבר שנים רבות שיש להגיע למצב שבו מתקיימות שתי מדינות לשני עמים, וכי זהו הפיתרון היחיד האפשרי.
ולשאלתך האם הטרור לגיטימי. מה הקשר בין תפיסה מסוימת לגבי הפיתרון הרצוי לסיכסוך הישראלי-פלסטיני, למשל התשובה המכונה "שמאלנית", לבין לגיטימציה לטרור? התשובה היא לא, באופן חד-משמעי ובלתי מתפשר, ואין לכך שום קשר למידת שמאלנותו של אדם כזה או אחר (במאמר מוסגר, אני מסכים עם מה שכבר נכתב פה, שאמירתה של אם שכולה אינה אמירה שיש לזקוף לחובתה). לתשומת ליבך, למרות תופעת הסרבנות האחרונה, חלק ניכר מהחיילים, בסדיר ובמילואים, אשר ממלאים את חובתם, גם בשטחים, מצביעים למרכז ושמאלה בבחירות, כך שגם בגיזרה הזו אין קשר בין הנכונות ללחום נגד הטרור, בהיותו בלתי לגיטימי, לבין דיעה פוליטית.
ולשאלה השניה - כן, מדינת ישראל והחיים בה הם לגיטימיים, והציונות, שמטרתה היא מציאת פיתרון ל"שאלה היהודית" עוד מאז ימי פינסקר, הס ואחרים, היא לגיטימית. הלגיטימיות הזו נקנתה בדם יהודי אירופה. הבעיה היא שמדינה כזו לא חייבת בהכרח לתפתור את הבעיה על חשבונו של מישהו אחר. הפיתרון שמחייב מדינה יהודית בארץ ישראל הוא לגיטימי - החיים כעם כובש אינם לגיטימיים.
להערתך שהפיתרון לסיכסוך לא קיים - ישנם חמישה פיתרונות, ובסופו של דבר אזרחי ישראל יצטרכו לבחור באחד מהם או באיזושהי "קומבינה" שלהם - חזרה לגבולות 1967, טרנספר, רצח עם, מדינה רב-לאומית או בריחה המונית.
לגיטימי או לא 59280
יש פיתרון שישי, והוא זה שיאומץ בסופו של דבר- נסיגה לקווים שאינם קווי 67. אלו יהיו קווים ברי הגנה, תוך סיפוח מעט ככל האפשר מאוכלוסית השטחים, ומתן אזרחות לאנשים המסופחים שירצו בכך.
לגיטימי או לא 59357
ולוואי שיהיה מי שיסכים להצעה הזו. צריך לזכור שההצעה שהזכרתי כוללת בתוכה מה שניתפס ע''י הפלסטינים כוויתור ענקי מצידם - וויתור על זכות השיבה.
הלוואי=יאיר רובין? 59363
מי שיסכים להצעה זאת יהיה אנחנו, ועצמנו. הרעיון מניח מצב של אי יכולת להגיע להסכם עם הפלסטינים בדורות הקרובים, וצורך לנקוט צעדים למרות זאת.
בתשובה לאסתי 59387
מישהו כבר אמר כאן שאין פתרון. לדעתי רמסו בשנים האחרונות ביעילות את הפתרון היחיד שהתקבל על הדעת (ואגב, דווקא ברק, ולא בנימין נתניהו הוא שהנחית את אחת המכות היותר משמעותיות על התהליך ההוא.). הפתרון היחיד שמתקבל על הדעת הוא כמובן הפרדה. הצרה היא אורכם המפלצתי של כל קווי ההפרדה המתקבלים על הדעת, כולל אלה המתארים את המפות ששרון אוהב להוציא מדי פעם. אבטחה של קו כזה היא בלתי אפשרית (או בלתי אפשרית כמעט). בקיצור אסתי, אין לי תשובה שהיא לא חלקית לשאלה שלך. כשיש רצון עז של מיליוני אנשים למרחץ דמים, קשה מאוד למנוע את מימושו.
לגיטימי או לא 59300
הנה הקומבינה:
חזרה לגבולות 1967 תוך טרנספר של יהודים ממזרח לקו הירוק אל השטח שממערב לו, דבר שיביא לרצח העם היהודי על ידי המוסלמים, מצב ביניים של מדינה רב לאומית ובריחה של כל מי שנשאר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים