הולדה בעוולה 595617
בנושא קרוב ועדה ישבה לא מזמן על נושא ה"הולדה בעוולה" כלומר אם רופא התרשל במציאת מום בעובר ועקב כך נולד ילד בעל מום האם הוא יכול לתבוע את הרופא.

"רוב חברי הוועדה (למעט עו"ד אסף פוזנר)...סברו כי מן הראוי להמליץ על ביטול ההכרה בעילה זו."

אחת מטענותיהם מובעות בקטע הבא: "רוב חברי הוועדה הגיעו למסקנה, כי ההכרה כי חיים במוגבלות מהווים "נזק" יוצרת הבנייה חברתית שלילית כלפי אנשים עם מוגבלות ואינה מתיישבת עם תפיסה חברתית ערכית, המייחסת חשיבות לשמירת השוויון בין בני האדם והמבקשת להעניק לנכים ולבעלי מוגבלויות שבתוכה הזדמנות להשתלב בחברה ולהיות חלק ממנה. ההכרה כי יילוד בעל מוגבלות יכול להיחשב כ"נזק" מגלמת תפיסה פסולה, כי הבחירה שלא להביא לעולם ילד עם מוגבלות מהווה "בחירה נאורה", שהרי החלופה היא גרימת נזק בהבאתו לעולם. תפיסה זו מעוררת ציפיות להולדת "ילדים מושלמים" ומעודדת הפלות."
הולדה בעוולה 595619
הוועדה הנ''ל היא דוגמה שמחזקת את הטענה שהגהנום מלא בכוונות טובות.
הולדה בעוולה 595666
אכן כוונות טובות. ההתפתלות ה"ערכית" המצוטטת בתגובה 595617 היא היפוכה המלומד-אריסטוקרטי של עילגות הבלוגו-דוגמנית החביבה. כוונת הדברים המצוטטים היא: "אנחנו ועדה ממונה. תפקידנו הוא להפנות את כספי הציבור למקומות הנכונים. זאת, לאמור: אם מסתובבים באיזשהו מקום 2 מיליון ש"ח מיותרים, אסור להפנותם לנכים, לחלשים ולחסרי הישע. יש להפנותם למטרות חשובות שהן בנפשה של המדינה, כגון חכירת מטוסים מיוחדים עם מיטות זוגיות לראשי ממשלה בעלי רעיות אוהבות וצמודות".
הולדה בעוולה 595667
לא ידעתי שהמדינה משלמת על לידה בעוולה, יש לך סימוכין?
הולדה בעוולה 595674
מה?
הולדה בעוולה 595676
אני הבנתי מהודעתך שעד עכשיו הכסף על הולדה בעוולה בא מכיסה של המדינה (אחרת איך אפשר לחכור איתו מטוסים לרה"מ?) אם זה כך הייתי שמח לראות סימוכין.
הולדה בעוולה 595678
הכסף שמשולם כיום הוא מתביעות נגד רופאים על כך שהם לא אבחנו כמו שצריך. אני מניח שבפועל חברות ביטוח משלמות (או לחילופין: מבוטחי חברות הביטוח משלמים). מהמעט שהבנתי, מדובר על מנגנון מעין-ביטוחי או אולי על אחריות חלקית של המדינה.

למדינה יש בכל מקרה אחריות חלקית על אזרחיה (בצורה ישירה או עקיפה). מבחינה כספית גרידא, אני מניח שבסופו של דבר זה יגרור עלויות רבות יותר (אלא אם כן עלויות הבדיקות שלפני הלידה גבוהות מאוד בעיקר בגלל זה).
הולדה בעוולה 595679
על פי הולדה בעוולה [ויקיפדיה] במקרים שהם מציינים מי שנתבע זה הרופא,בית החולים וקופת החולים.

בכל מקרה מבוטחי חברות הביטוח זה הרופאים כי הם אלה שעושים את הביטוח הספציפי הזה.

ואני לא מכיר את הנושא אבל די יפתיע אותי אם המדינה משלמת במקום הרופא את הפיצויים שנפסקו לו עקב רשלנותו.
הולדה בעוולה 595683
למיטב ידיעתי, לבית החולים יש ביטוח, ובמקרה של בתי חולים ממשלתיים - הממשלה היא שרוכשת את הביטוח.
הולדה בעוולה 595642
עוד קצת רקע על הנושא, מתוך "האוניברסיטה המשודרת":
הולדה בעוולה 596290
השופט אליעזר ריבלין פרש היום מכהונתו בבית המשפט העליון. הוא בחר בנושא האמור (הולדה בעוולה) כנושא פסיקתו האחרונה (שהוקראה בישיבתו האחרונה בבית המשפט).

"ריבלין ושישה שופטים נוספים קבעו בפסק הדין כי תביעה בשל "חיים בעוולה" לוקה לא רק בקשיים משפטיים, אלא גם בקשיים עקרוניים וערכיים. לדבריהם, הגדרת החיים כ"נזק", גם אם מדובר בחיים תחת מוגבלות, והקביעה כי היה מוטב לאדם שלא היה נולד כלל, אוצרת בחובה פגיעה אסורה בתפיסה שלפיה לחיים יש ערך שאינו מתבטל בשל קיומו של מום או קיומה של מגבלה. הגדרה זו אינה מוסרית ואינה אפשרית, קבעו.

לצד זה, הרחיבו השופטים את עילת התביעה שעומדת לרשות ההורים בגין "הולדה בעוולה", באופן שיאפשר להם לקבל פיצוי שיכסה את הוצאות גידולו של הילד וסיפוק צרכיו למשך כל חייו. ההורים יהיו רשאים לתבוע סכום הקרוב לזה שעד כה היה זכאי לו הילד. "

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים