596007
כל הדיון הפנים-סמולני הזה - אם המסתנננים פושעים יותר מהאוכלוסיה הכללית, או אם יש תת דיווח, או שהפשיעה היא פנים-מתסננית, כולו נועד כדי להסיט את הדיון מהבעיה האמיתית. כל מעשה פשע שנעשה ע''י מסתנן הוא מעשה פשע שיובא לכאן ע''י ארגוני הסיוע למסתננים - כלומר בעיה נוספת על הבעיות האינהרנטיות של המדינה.
צריך למנוע מהם להגיע לכאן, למנוע ממי שכבר נמצא כאן תעסוקה, וכך ללחוץ אותם עד שירצו לעזוב בעצמם.
אם הבנתי אותך נכון: 596015
מסתנן הגיע לארץ, גנב משהו (נגיד, כי היה רעב), וזו אשמתם של ארגוני הסיוע?
596041
איך אדם חסר תעסוקה שמתקשה אפילו לממן את מזונו מחליט ומצליח לעזוב מדינה על דעת עצמו?
596047
ככה
Q.I. 596052
תודה
596045
כלומר הפתרון שלך הוא הרעבה המונית ומניעת טיפול רפואי ?
ארגוני התמיכה במסתננים/פליטים מסייעים להם כשהם כבר כאן.
"ארגוני הסיוע" שעוזרים להם להגיע הם מבריחים בדואים. הם בעייה אמיתית מכל הבחינות, אבל לא אחת שיש לנו יכולת אמיתית לטפל בה.

בגדול אני לא רואה בעייה במחפשי עבודה. מדובר באוכלוסיה שמוכנה להיות שואבי מים וחוטבי עצים, בזול ובגאווה. הם יתנו הכל בשביל ההזדמנות לחיים טובים יותר לילדיהם שכנראה יהיו יותר ציונים מרבים שנולדו כאן.
הבעייה בעייני היא קצב ההגירה - הקירבה למדינות נחשלות רבות והקלות שבה ניתן לעבור את הגבול יכולות לייצר שטף גדול מדי ולייצר שינוי דמוגרפי מהיר מדי ומסוכן.
596048
לא כתבתי כנגד טיפול רפואי (כל עוד הוא נעשה בהתנדבות ולא על חשבון משלם המסים), אלא רק כנגד העסקה. אם לא תהיה להם עבודה, ממילא הם לא ירצו לבוא לפה ולמבריחים הבדואים לא תהיה תעסוקה (וגם לא אפשרות להתעלל בהם)
מה זה "שינוי דמוגרפי מהיר מדי"? - השינוי הדמוגרפי הוא הבעיה העיקרית, לא משנה אם הוא מהיר או איטי, אותם "ילדיהם" יגדלו וידרשו אזרחות.
.
596055
עניין הילדים די משני כאן, בהתחשב בכך שכמעט כל האפריקאים הנ''ל הם גברים צעירים שלפי הטענה שילמו הרבה כסף כדי להגיע לכאן (ואז, מניעת עבודה ומחנה פליטים שבו יקבלו מזון וטיפול רפואי אבל לא עבודות מכניסות זה דווקא פתרון שמגיע לשרשי הבעיה העתידית). והשאלה אם הם יהיו ציונים או לא לא רלוונטית אם מעניין אותנו אופיה היהודי של מדינת היהודים.
596056
מחנות? לא דיברנו על זה פעם? כמה זה יעלה? האם לא מדובר על כלא?

יש למדינה כיום כמה אלפי "אפריקאים" במתקני כליאה מסוגים שונים (למיטב זכרוני). אתה רוצה להוסיף עליהם עוד כמה עשרות אלפים?
596061
מחנות פליטים זו לא המצאה ישראלית.

אני לא רוצה לשים אותם בכלא, אלא במחנה פליטים.

מצד שני, לאפשר המשך גישה חופשית-כמעט לארץ, התלויה ביכולת הבדואית לעבור מכשול (בלי שיירו עליהם מצידנו - אני מניח שאתה לא תומך בפתיחה באש על מסתננים; גדר היא אשליה בלי זה), זה להבטיח שבעתיד יהיו עוד לא מעט במתקני כליאה, אבל בתור אסירים, ועוד הרבה. בהתחשב באלטרנטיבות, מחנה פליטים נראה לי אופציה הרבה פחות גרועה.
596098
אם משתלטים על קצב הכניסה למדינה אפשר לדאוג שהוא לא יגדל בצורה שתאיים על הדמוגרפיה ועל צביון המדינה. זה בטח עדיף על טמינת הראש בחול של היום.
כמו כן, ע''י שילובם בחברה בצורה הומוגנית ולא בשכונות מסויימות ומיזוגם בקהילה באופן מלא סביר שחלקם (בייחוד דור שני ושלישי) גם יעברו גיור.
מחנות פליטים נשמע כמו רעיון לא רע למגיעים שמעבר למכסה. אם יקבלו מעמד רשמי של פליטים יהיה להם סיכוי להגיע גם למדינות אחרות.
596203
כמדומני שאם היו משתלטים על קצב הכניסה למדינה, מראש המצב לא היה מתפתח למה שיש כיום.
596050
ואללה אתה נהדר. ארגוני הסיוע למסתננים מנהלים רשת הברחת מסתננים. הממשלה שלך וקודמתה, לא בנתה גדר בזמן, לא דאגה לתת הגדרות למסתננים ולשלח את אלו שלא הוגדרו כפליטים. הממשלה שלך מיבאת עובדים זרים ותומכת בחברות שמנהלות את זה.
אם היא רוצה שתהיה רוטציה בין העובדים הזרים, שתאשר הכנסת עובד זר חדש רק תמורת יציאת עובד זר ישן. כמה קל להאשים שמאלנים! אם לא היו מגישים בג"צים, לא היו כאן עובדים זרים. אתה תמים או מיתמם?
596057
המחדלים של הממשלה אכן כבדים, אבל כששרים בממשלה מנסים לפעול כדי לתקן את המחדלים, מיד קמים כמה סמולנים (כן, ב'ס' דגושה) ומאשימים אותם בגזענות.
אם רק לא היו פה זרים, ערבים, שמאלנים, חרדים, שמנמוכים... 596063
כי כמה קריאות של שמאלנים שמאשימים בגזענות ממש מבהילות את השרים בימין שמפחדים לאבד קולות מקרב מצביעי השמאל ואלה מיד רצים לשנות את המדיניות שלהם. אתה חי בסרט (כן, ב'ס' דגושה).

להאשים את השמאלנים במחדלים ובמדיניות של הממשלה בה אתה בחרת זה מאוד אופיני להלך החשיבה שלך בו מאשימים את ה''אחר'' בכל בעיה.

אתה ונבחריך בשלטון, בלי שום אופוזיציה שאפשר להתיחס אליה כגורם משפיע או משמעותי. הפסיקו להתבכיין וקחו אחריות על מה שקורה כאן.
אם רק לא היו פה זרים, ערבים, שמאלנים, חרדים, שמנמוכים... 596068
יש לך טעות יסודית. ''אני'' לא בשלטון. נהפוך הוא, המפלגה אליה הצבעתי בבחירות האחרונות נמצאת באופוזיציה.
אם רק לא היו פה זרים, ערבים, שמאלנים, חרדים, שמנמוכים... 596078
זה לא רלבנטי לאיזו מפלגת ימין בדיוק הצבעת בבחירות האחרונות. הנקודה היא שהשמאלנים, שאתה כל כך אובססיבי לגביהם, לא בשלטון. בקושי יש להם כוח באופוזיציה ובטח שאין להם יכולת להכתיב מדיניות לבנימין נתניהו ושריו. המדיניות בה בוחרים שרי ממשלת ישראל היא באחריות שרי ממשלת ישראל החברים בגוש הימני של המפה הפוליטית. לקטר על כך שהשמאלנים מפריעים להם (מסכנים) זה נלעג.
אם רק לא היו פה זרים, ערבים, שמאלנים, חרדים, שמנמוכים... 596081
מפלגתו של מיכאל בן ארי?
אם רק לא היו פה זרים, ערבים, שמאלנים, חרדים, שמנמוכים... 596161
בהיעדר מפלגה לטעמי (אחרי שרצחתם את מנהיגה ואת מורשתו, ואת הרוצחים שחררתם), נאלצתי להצביע לכצ'לה.
אם רק לא היו פה זרים, ערבים, שמאלנים, חרדים, שמנמוכים... 596076
ניטפוק: חי בסרט עם ס' דגושה? על איזה סרט מדובר?
אם רק לא היו פה זרים, ערבים, שמאלנים, חרדים, שמנמוכים... 596079
הסמול אשם בכל.
סמול איז ביוטיפול 596084
(שם, שם)
596094
לא כל כך הבנתי איך הגדר אמורה לעזור. נניח שבנינו גדר משוכללת עם חיישנים לזיהוי הסתננות. והנה התקבלה הודעה במרכז הבקרה: שנים אריתראים עם מספריים גדולים חתכו את הגדר ועברו פנימה. מה עושים עכשיו?
596099
מה שעושים לכל מי שמנסה לפלוש למדינה שלך.
בשביל זה יש לחיילים נשק.
596201
לא נראה לי שאיציק תומך בירי על מסתננים, אבל נחכה לשמוע ממנו.
596204
כמילואימניק אני יכול להצהיר: לא במשמרת שלי.
596214
נו, ברור. לכן תהיתי מה התועלת שבגדר.
596216
כהגדרה, מכשול שלא נשלט באש הוא מכשול מעכב, לא בולם. התועלת בגדר - היא מקשה על מסתננים לא נחושים, על בדואים בלי ציוד פריצה מתקדם, וייתכן שאפשר לירות על בדואים שמנסים לפרוץ את הגדר (כיום, למיטב הבנתי, חלקם עוזבים את קבוצות המסתננים במרחק-מה מהגבול, ובכלל לא מסתכנים במגע עם צה"ל). בכל מקרה, מכשול כזה אכן לא יכול *לעצור* הסתננות - רק להקשות עליה במידת מה. כמה? זו השאלה.
596222
מסתננים משלמים הון תועפות כדי לטוס לקהיר ולשכור מבריחים בדואים, אחר כך מסתכנים ברצח ובאונס, אבל מה שיגרום להם לסגת זה עוד כמה מטרים של תיל? אתמהה.
כמו כן, ירי על חותכי הגדר לא נשמע לי סביר, כל עוד ברור שאלו מסתננים ולא מחבלים. ליתר ביטחון אפשר להוסיף הקלטת "we come in peace" ולשלוח מראש למפקדה הרלוונטית את הדרכון המראה שאינך בר הרחקה.
596228
דוגמה מזעזעת של אמצעי לתפיסת עבדים שהיה בשימוש בסביבות 1750, קולר מתכת ומסכת ברזל.
596229
?
596277
סתם, חשבתי שזה קשור לרעיונות של ירי, מוקשים, מכלאות וכו'. במחשבה שניה, אין מקום לציניות.
596235
זה גם מה שאני חושב, דא עקא שהאנשים שאתה מתאר כנראה אינם פליטים ממש, והרי מסבירים לנו שרוב המגיעים לפה אינם אנשים שיכולים היו לגייס את ההון-תועפות הנ''ל, אלא פליטים אומללים חסרי כל...
596255
אם הם טסים לקהיר, לא יכלו כבר לטוס למקום אחר?
596258
טכנית, אתה יכול גם לשים שדה מוקשים ליד הגדר, כולל מלכודים כפולים, ואז גם בדואים מיומנים יתקשו לפתוח אותם. אבל בטוחני שמיד תהיה עתירה כפולה לבג"ץ:
1. נגד השימוש במוקשים,
2. נגד הותרתם לנפשם ולמוות כמעט-ודאי של מהגרים בלתי-חוקיים המגיעים עד לגדר ונחסמים בה ללא מזון ומים.
596594
ירי על מסתננים מוצדק בהחלט. לא חשוב מניין באו ולאיזו מטרה. כל האיסורים האולטרא מוסריים הם טימטום בלבוש נאורות.

מי שפורץ לביתך, דמו בראשו. כאשר מדובר במעשה של בודדים אפשר להתחשב, לפנים משורת הדין, אבל ברגע שההסתננות היא המונית צריך לנהוג בקשיחות המתבקשת: דהיינו מי שחוצה גבול הוא מטרה לגיטימית לירי.
596608
מזל שהבריטים לא חשבו כמוך
596650
הבריטים לא הגנו על מולדתם.
ואין משפט לוגי כזה ''מסתננים למולדתם''.(במובן המוסרי,כמובן שכל אחד יכול לכנות כל אחד בכל דבר)
596662
באמת? זה הטיעון? אנחנו רשאים לאדמה הזו רק כי כתוב בתנ"ך שהיא המולדת שלנו?
זה כמו להגיד שזכות השחורים בארה"ב להכנס למדינות אפריקה ולהתחיל לבנות איפה שבא להם כי זו המולדת שלהם, שזכותם של האבוריג'ינים לעלות על סידני, שזכותם של האינדיאנים להשתלט על שטחים בניו יורק. בערך כמו שזכותם של האיסלנדים להכנס לסקנדינביה כי הם "יותר" ויקינגים ואיזורים אלו הם מולדתם.
אז נכון שהיתה כאן ממלכה יהודית, אבל גם היא נכבשה מעמים אחרים שהיו כאן לפניה (ראה עלילות יהושוע בארץ הקודש), והממלכה הזו בתורה נכבשה ע"י עמים אחרים.
הסיבה שאנחנו כאן היא לא כי "מגיע" לנו להיות כאן אלא כי הצלחנו להיות כאן. העם היהודי היה הכי נחוש וניצח בכל החזיתות (מלחמות בפועל אבל גם פוליטית וגם כלכלית) והצליח לכבוש את הארץ ולקבל חותמת משאר המדינות.
ביום שיבוא עם נחוש וחזק יותר הוא שיצליח לכבוש אותנו לא יעזרו כל הטענות על מולדת או זכות.
קו המחשבה שלך הופך את כל זכאות נוכחות היהודים כאן פה לדיון של ילדים על מי ישב בכסא קודם.

בחזרה לדיון, בשורה התחתונה, כשהבריטים שלטו אנחנו היינו מסתננים. כשאנחנו שולטים עמים אחרים מסתננים.
שורה תחתונה 596666
בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי.
לאחר שהוגלה העם מארצו בכוח הזרוע שמר לה אמונים בכל ארצות פזוריו, ולא חדל מתפילה ומתקוה לשוב לארצו ולחדש בתוכה את חירותו המדינית.
מתוך קשר היסטורי ומסורתי זה חתרו היהודים בכל דור לשוב ולהאחז במולדתם העתיקה; ובדורות האחרונים שבו לארצם בהמונים, וחלוצים, מעפילים ומגינים הפריחו נשמות, החיו שפתם העברית, בנו כפרים וערים, והקימו ישוב גדל והולך השליט על משקו ותרבותו, שוחר שלום ומגן על עצמו, מביא ברכת הקידמה לכל תושבי הארץ ונושא נפשו לעצמאות ממלכתית.
בשנת תרנ"ז (1897) נתכנס הקונגרס הציוני לקול קריאתו של הוגה חזון המדינה היהודית תיאודור הרצל והכריז על זכות העם היהודי לתקומה לאומית בארצו.
זכות זו הוכרה בהצהרת בלפור מיום ב' בנובמבר 1917 ואושרה במנדט מטעם חבר הלאומים, אשר נתן במיוחד תוקף בין-לאומי לקשר ההיסטורי שבין העם היהודי לבין ארץ-ישראל ולזכות העם היהודי להקים מחדש את ביתו הלאומי.
השואה שנתחוללה על עם ישראל בזמן האחרון, בה הוכרעו לטבח מיליונים יהודים באירופה, הוכיחה מחדש בעליל את ההכרח בפתרון בעית העם היהודי מחוסר המולדת והעצמאות על-ידי חידוש המדינה היהודית בארץ-ישראל, אשר תפתח לרווחה את שערי המולדת לכל יהודי ותעניק לעם היהודי מעמד של אומה שוות-זכויות בתוך משפחת העמים.
שארית הפליטה שניצלה מהטבח הנאצי האיום באירופה ויהודי ארצות אחרות לא חדלו להעפיל לארץ-ישראל, על אף כל קושי, מניעה וסכנה, ולא פסקו לתבוע את זכותם לחיי כבוד, חירות ועמל-ישרים במולדת עמם.
במלחמת העולם השניה תרם הישוב העברי בארץ את מלוא-חלקו למאבק האומות השוחרות חירות ושלום נגד כוחות הרשע הנאצי, ובדם חייליו ובמאמצו המלחמתי קנה לו את הזכות להמנות עם העמים מייסדי ברית האומות המאוחדות.
ב-‏29 בנובמבר 1947 קיבלה עצרת האומות המאוחדות החלטה המחייבת הקמת מדינה יהודית בארץ-ישראל; העצרת תבעה מאת תושבי ארץ-ישראל לאחוז בעצמם בכל הצעדים הנדרשים מצדם הם לביצוע ההחלטה. הכרה זו של האומות המאוחדות בזכות העם היהודי להקים את מדינתו אינה ניתנת להפקעה.
זוהי זכותו הטבעית של העם היהודי להיות ככל עם ועם עומד ברשות עצמו במדינתו הריבונית.
לפיכך נתכנסו חברי מועצת העם, נציגי הישוב העברי והתנועה הציונית, ביום סיום המנדט הבריטי על ארץ-ישראל, ובתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות הכריזו על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל.
596669
יש לכם (אנשי השמאל הנאור ההמכבדים את האתר) נטיה לטעוני איש קש,אני לא הזכרתי את המילה תנך-ואתה מתפלא(?!)שהטיעון שלי מבוסס על התנך.אתם חייבים להפסיק עם זה זה לא רציני ופשטני.
לגבי הטענות האחרות שלך,ברור שהחזק קובע את ההיסטוריה ואת המגמות שיצליחו. מה עומד מאחרי הטיעון שלך? שלא יכול להיות חלש צודק?
אני רק ציינתי שלא הייתה סכנה לאומה הבריטית אם יסתננו לארץ,משום שזאת לא בריטניה.וברמה המוסרית זאת מולדתנו ולכן אנחנו לא יכולים להיות פולשים.
ברור שיש מליון ואחת נרטיבים שונים,ויש כאלה שחושבים שאנחנו פולשים.השאלה עם איזה נרטיב אתה מסכים,האם א-ת-ה חושב (אתה,לא פיליפיני-בורמזי מנפאל) שזאת לא מולדתנו?
ולשאלתך,לאבוריג'ינים/אינדיאנים/איסלנדים יש זכות להיות אזרחים שווים במולדתם,לפי חוקי מולדתם.אם הם יפעלו באלימות המדינה צריכה לטפל בזה ביד קשה.(באמת שאני לא מבין מאיפה הבאת את הרעיון שאני מסכים ש"זכותם לבנות איפה שהם רוצים",תפסיקו עם זה).
מעבר לכך,ההשווה בין היהודים לכל העמים ציינת לא רלווטית,היהודים נרדפים בכל מקום שבו הם נמצאים ובכל זמן (בניגוד לאיסלדי נגיד)אז על אחת כמה וכמה לפחות ברמה המוסרית השאיפה שלהם למולדת צריכה להיות שאיפה של כל אדם מוסרי בעולם.
העמים האחרים ביהושוע כבר לא קיימים,בנוסף,כיבושי יהושוע לא באו ממניעי התפשטות או תאוות דם. הוצע להם להתפנות ללא אלימות (ומי שהתפנה לא קרה לו כלום),מעבר לכך מכיוון שכל מה שאתה יודע על כיבושי יהושוע מגיע מאותו מקור שגם אומר שה' עצמו אמר אז כדאי שתביא ציטוט מלא.אם את חושב שזה שטויות שה' אמר משהו,אז למה אתה מקבל כאמת את סיפור הכיבושים? הכל כתוב על אותו דף.
שוב,ברור שרק בגלל שאנחנו חזקים אנחנו פה,ולכן אנחנו צריכים להיות חזקים ולפעול חזק ותמיד יש סכנה למדינה מכל מיני נאצים,זדים,מכשפים,אנשי שטן,שמאלים-קיצוניים וערבים (לא בהכרח בסדר הזה,ואין לראות בכתיבה של כולם באותו משפט כהשוואה).
אתה הבאת את הטיעון התנכי שהיינו פה קודם ועוד אתה טוען שהטיעון ילדותי?! מה יהיה?!
בשורה התחתונה (שוב פעם לחזור על מה שכתבתי,ואותי מאשימים בחוסר הבנת הנקרא)
כל אחד יכול לקרוא לכל דבר איך שהוא רוצה.
אם תנסה לנהל דיון שיכלול את תפיסת העולם של כל אדם בעולם תגלה שזה בעייתי.
596685
"אנשי השמאל הנאור ההמכבדים את האתר" - אך, איזו אצילות נפש מצידך! במקרה, שני אנשי שמאל צעירים, דובי קננגיסר וטל כהן, הם שהגו, חלמו ולבסוף הקימו (בסיועם של עוד כמה חברים אידיאליסטיים נלהבים), בספטמבר 1999, את האתר הזה. דיון 1. תודה על הרשיון האינטלקטואלי-מוסרי הנדיב שלך, אבל הוא לא נחוץ, הסתדרנו גם ככה.

את השאר אשאיר לאלמוני שמעליך, אם עוד יש לו סבלנות להעלאת הגירה חסרת החידושים הזאת.
596688
עוד תגובה חסרת פשר,מה זה קשר למשהו בכלל? אם אנשי שמאל הקימו את האתר זה אומר שכל איש שמאל שיכתוב פה חסין לנצח מבקורת?
בשביל זה יש את הגדה השמאלית.
אני לא נותן רשיונות לכלום (כרגיל סילופים וחוסר הבנה קבוע אצל בני מינכם)
אני לא העליתי שום נושא רק הגבתי,אז,(כרגיל אתם מעליבים)את העלבות והדימויים אתה צריך להפנות למי שהעלה אותם.
נ.ב
אחלה אתר
596695
התייחסתי למשפט 'מסתננים למולדתם'. מאחר וזה לא נכון (לא הם ולא הוריהם נולדו בארץ ולכן זו לא מולדתם) נשארנו עם מולדת במובן התנ"כי/היסטורי. איפה כאן איש הקש?
זו מולדתי במובן הבסיסי ביותר - נולדתי כאן. לגבי דורות המעפילים - זה כבר לא תופס. הם נולדו במקומות אחרים וכך גם הוריהם. הזכות היחידה שהיתה להם על השטח היא שהם היו מוכנים להלחם עליו יותר מכל השאר.
מה זה משנה אם היתה סכנה לבריטים או לא? הסתננו לשטח שלהם. נניח שיש לי 8 בתים ואני גר כדרך קבע בבית מספר 3. אם יסתננו לבית 5 זה לא יעניין אותי? אני לא ארצה לגרש את מי שנכנס?
זה שיהודים הם עם נרדף לא מקנה לנו שום זכות או נקודות מיוחדות בעולם וזה שיש לנו היסטוריה עם השטח הזה לא אומר שמישהו צריך לתת או יתן לנו אותו. אין לזה שום קשר למוסר, נרטיבים, סכנות ושאר ירקות.
596698
רק להזכיר, הייתה סיבה קטנה שהשטח הזה היה 'של' הבריטים (למעשה, נוהל כמנדט בידיהם, לא 'שלהם'): "הקמתו של בית לאומי לעם היהודי" (סעיף 2).
596700
בערך, הם שלטו כאן כמה שנים לפני המנדט, והם לחצו וקיבלו את הארץ לא רק על בסיס הבית היהודי אבל זה לא הדיון.
הבריטים שלטו כאן בפועל וקבעו חוקי הגירה. היהודים היגרו תוך כדי הפרת החוקים הללו. השאלה היא מה עשו הבריטים בנידון.
596706
הבריטים, בלי ספק, לא יישמו פה מדיניות דומה ל'ירה-בכל-קיקויו שנמצא ליד הר קניה', כפי שעשו בקניה. היו לזה לא מעט סיבות, ביניהן החשש מתגובה של יהדות ארה''ב והעובדה שהיהודים היו בעיניהם אירופאים ולא נייטיבס נחותים, וגם העובדה שהבריטים נדרשו ליישוב היהודי לצרכי אדמיניסטרציה.
596708
וכמובן, העובדה שהבריטים התחייבו להקים פה בית יהודי השפיעה גם היא על מדיניותם כלפי עולים יהודים ללא אישור (אם כי הם לא ניסו כמעט כלל לעצור הגירה לא חוקית ערבית).
לאלמוני האנטי ציוני 596704
לא ארץ נכריה לקחנו, ולא ברכוש נכרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו אשר בידי אויבינו בעת מן העתים בלא משפט נכבשה, ואנחנו כאשר הייתה לנו עת - השיבונו את נחלת אבותינו
596711
מסכים,אז זאת מולדת במובן התנכי וה-היסטורי (זה לא אותו דבר בהכרח).
מסכים שלרובם המכריע זאת לא מולדת במובן שנולדו בה.
איך מזה הגעת ל-"הזכות היחידה שהיתה להם על השטח היא שהם היו מוכנים להלחם עליו יותר מכל השאר"? אתה בטוח שזה מה שאתה מבין משתי המשפטים הראשונים?!
אני הייתי חושב שוב.
אתה בטוח שזה לא משנה אם הייתה להם סכנה או לא?! (מעבר לזה שהם כן גירשו).אם נכנס שודד עם סכין נוטפת דם לחדר של הילדים אותו דבר מבחינתך שהוא יכנס למחסן נטוש שבבעלותך?.
אני מבין,כלומר אתה בתור אדם מוסרי(אני מקווה שכך אתה לפחות שואף לראות את עצמך) לא חושב שיותר "נכון" להכניס לביתך אדם תמים שנרדף ע"י קבוצת שודדים שרוצים לרצוח אותו,מאשר סתם מישהו שמסתובב ברחוב? מה עוד שזה לא לביתך אלה ביתו לפחות הסטורית.
אף אחד לא אמר ש"יתנו לנו" (למרות שעובדה שנתנו).אני טענתי שהעולם מוסרי?!
"אין לזה שום קשר למוסר, נרטיבים, סכנות ושאר ירקות." -כמעט כל מה שקורה בעולם מבוסס על מוסר,נרטיב או סכנה (אמיתית או מדומיינת) כלשהי-או שלא הבנתי אותך ואני אשמח אם תסביר,או שהמשפט פשוט תלוש.
596652
יהודים לא חתכו גדרות
כמובן שלא היו גדרות, מדיניות הבריטים (''הספר הלבן'') אסרה רק על יהודים לעלות לארץ. כדי לאפשר לערבים להגר בחופשיות, ובכך לסכל את הקמת המדינה היהודית, הבריטים הקפידו שלא להקים גדרות.
אה, וכנראה ש(כמו כל שמאלן שלא מכיר את ההיסטוריה) לא שמעת על ''אקסודוס'' (או ''כנסת ישראל'')
596654
אם כבר מדברים על ידיעת היסטוריה:
גדר הצפון [ויקיפדיה]
596656
ושוב אתה מוכיח שאתה לא מכיר את ההיסטוריה.
1. את גדר הצפון הקימו הבריטים לא כנגד הגירה אלא כנגד המרד הערבי
2. מעבר לגדר היה שלטון צרפתי. בשאר גבולות המנדט, היכן שהיה שלטון בריטי והיתה להם שליטה על ההגירה, הם הקפידו שלא למתוח גדרות. למעשה, ההעפלה בדרך היבשה נעשתה דרך גבול הצפון בדיוק מאותה סיבה. מעפילים מעיראק למשל, נאלצו לבצע עיקוף דרך לבנון כדי להיכנס. בכל אותו זמן מהגרים עקרבים נכנסו ללא הפרעה.
596660
לגבי 1. תיקון: לא הקימו אלא הרשו להקים (את הגדר הקימה סולל בונה עם חומרי גלם מאיטליה הפשיסטית, למרות התנגדות הפקידות הבריטית בארץ, ורק בזכות דחיפה של פרלמנטרים ציונים כגון וודג'ווד ורוטשילד . הבריטים עצמם פירקו את הגדר 4 שנים מאוחר יותר)
596663
בוא לא ניתמם. אם היו מגיעים מהיבשה היו לא רק חותכים גדרות אלא גם מפוצצים.
אקסודוס - הבריטים עלו ע"מ להשתלט על הספינה, הותקפו והגיבו באש חיה.
כנסת ישראל - הבריטים הקיפו את האונייה וציוו עליה לחזור לקפריסין. הם סירבו ובכל זאת לא נפתחה אש והאונייה הגיעה לחיפה. רק שם התפתח מאבק אלים בזמן שהמעפילים סירבו לרדת.
באף אחד מהמקרים הבריטים לא עמדו מול האונייה והחלו לירות ללא הבחנה כמו שמציע אמ.
אתה באמת מסכים עם זה? להקים שורת יורים וכל מי שעובר את הגבול 'דמו בראשו'? אם כן, היית מוכן לעמוד בשורה כזו?

ג'וד קוראת לי ימני גזען ואתה קורא לי שמאלני שלא יודע היסטוריה. בקצב הזה לא ישאר לי עם מי לשחק בהפסקה..
596686
אל תשים דברים בפי.

דיברתי על כך שלגיטימי ירי על מסתננים דרך הגבול כאשר ההסתננות _המונית_. זו הדרך המעשית היחידה שלנו למנוע הסתננות המונית. לא צריך כיתות יורים על הגבול, מספיקות כיתות משמר (נייחות או ניידות).

המסתננים צריכים לדעת שהסתננות לארצנו היא _סיכון חיים ממשי עבורם_, אחרת הם ימשיכו להסתנן לארץ מתוך הנחה שבמקרה הגרוע ביותר הם יעצרו עד שיואילו לעזוב את הארץ מרצונם החופשי. הם יסתובבו ימים רבים ליד הגבול עד שיצליחו ברובם לחצות אותו. (לאחר שהמסתננים יעברו את הגבול נאלץ להסתפק במעצר שלהם, מחנות מעצר יחזיקו עשרות אלפי עצורים או אפילו מאות אלפי עצורים, אנחנו ניזכה לכך שמוסדות האום יסתובבו לנו במחנות המעצר וניזכה להחלטות גינוי באו"ם כל חודש).

צריך לחשוב קדימה, להעריך מה יקרה אם ננהג ברכות במסתננים. לא צריך לנהוג כמו אולמרט האידיוט שהעלים עין מתופעת ההסתננות בעודה קטנה וגרם להכפלתה פי מאה.

המילים "דמו בראשו" בתגובתי הקודמת והמילים "סיכון חיים ממשי" אומרות בדיוק אותו דבר. רק שהמילים "סיכון חיים ממשי" הן מכבסת מילים שנשמעת יותר יפה. לדעתי, במקום להצטעצע במילים יפות צריך להבין מה הבעיה וכיצד לפתור אותה באופן מעשי.
596696
מה שמתי בפיך?

לא ענית לי אם אתה היית מוכן לעמוד בכיתה שכזו.

מה זה המונית? 15 במכה? 20? 50? החל מהמסתנן ה-‏100 של אותו יום?

אני מסכים. אולמרט אידיוט וצריך למצוא פתרון. לירות כדי להרוג כדי להרתיע נשמע לי פתרון גרוע.
אולמרט זה הפרס החדש 596701
אןלמרט? מה אתם רוצים מאולמרט? (ז"א מאמ זה די צפוי, אבל למה אתה כל כך ממהר להסכים איתו)
596703
השאלה היא לא כמותית אלא איכותית - דובר על מצב שבו יש גדר, ומסתננים מגיעים חמושים באמצעי פריצה. זו כבר פעולה מלחמתית שמצדיקה ירי, ללא קשר למספרם.
596659
הבריטים דווקא חשבו כמוני.

הם עצרו באלימות רבה ספינות מעפילים, נדמה אפילו שספינת מעפילים אחת טובעה. לאחר כניעת ספינות מעפילים -- המעפילים גורשו למחנות מעצר בקפריסין.

הבריטים יכלו להפעיל פחות ירי על אנשים, כי אפשר לעצור ספינת מעפילים בדרכים אחרות. אילו היתה ההסתננות המונית של של יהודים דרך גדרות גבול, להערכתי, הם היו עוצרים את המסתננים על ידי ירי.
596664
עובדות? מקורות?
אם קו המחשבה היה כמו שלך כנראה שהיו פותחים באש על מנת להטביע במקום ללוות אותן לנמלים ולעצור מעפילים.
עובדות וכו' 596683
מה בדברי לא נכון ?

העובדה היא שהבריטים עצרו את כל אוניות המעפילים (או את רובן המכריע). העובדה היא שלאחר עצירת האוניות הבריטים עצרו את המעפילים לתקופה ארוכה (רוב העצורים הוחזקו במחנות מעצר בקפריסין). אילולא עצרו הבריטים את ההעפלה בצורה אפקטיבית, היו עולים לארץ להערכתי לפחות עוד מליון יהודים לפני שהבריטים הסתלקו.

ברור שאם ספינה ניכנעת והנוסעים בה לא מתנגדים למעצר אין צורך לירות עליה. בספינות שהייתה התנגדות היתה הפעלת כוח אלים, מיעוט הירי בהשתלטות על ספינה (או העדרו) נובע מכך שאפשר בדרך כלל להשתלט על ספינה ללא ירי על הנוסעים. (בתגובתי הקודמת כבר אמרתי "הבריטים יכלו להפעיל פחות ירי על אנשים, כי אפשר לעצור ספינת מעפילים בדרכים אחרות" בפיסקה זו הוספתי פירוט כי כנראה התקשת להבין מה שכתבתי אז).

אשר להלך הרוח שלי (ומה היו הבריטים אמורים לעשות בהתאם ל"הלך הרוח שלי") – זו פרשנות מהדמיון שלך. במצב שהיו בו הבריטים הם לא היו מחוייבים לפתוח באש נגד ספינות המעפילים, היו להם דרכים חילופיות יעילות. עובדה שהם עצרו את האוניות וגירשו את המעפילים למחנות מעצר. הבריטים היו אימפריה לכן יכלו ללא קושי להחזיק מחנות מעצר בארץ אחרת, מה שהקל עליהם את הטיפול. אנחנו לא אימפריה, אנחנו לא יכולים להחזיק מחנות מעצר בחו"ל עבור המסתננים. אפילו מחנות מעצר בתוך הארץ זה עסק מאוד יקר עבורנו. כמו כן, עצירת מסתננים דרך הגבול הרבה יותר מסובכת בהשוואה לעצירת ספינת מעפילים. מזה משתמע: דרך מעשית לעצירת הסתתננות המונית דרך הגבול היא ירי על המסתננים (לזה אפשר להוסיף אולי מיקוש ועוד אמצעים אלימים נוספים).
עובדות וכו' 596697
הבריטים עצרו וגרשו. ממה שידוע לי מלבד פעם אחת הם לא ירו מראש.
אתה מתרץ עבורם יפה, בשורה התחתונה הם יכלו, בדיוק כמו שאתה מציע, לירות כדי להרוג בכדי להרתיע יהודים מלבצע הגירה _המונית_ וכדי להגן על השטח שלהם. ככה הם לא היו צריכים לבזבז זמן ומשאבים על ליווי, גירוש ומחנות מעצר. העובדה היא שהם בחרו שלא לעשות את זה, אלא למצוא פתרונות חלופיים והומניים עד כמה שאפשר תוך כדי הגנה על השטח.
596668
פאטריה [ויקיפדיה] נתפסה ע"י הבריטים וטובעה. ע"י אנשי ההגנה, שניסו רק לחבל בה, אך שמו פצצה חזקה מדי.
סטרומה [ויקיפדיה] טובעה. בים השחור, ע"י צוללת סובייטית, בזמן מלחמת העולם השניה.

מתוך אח"י אילת (א-‏16) [ויקיפדיה]:

שתי הספינות יצאו ב-‏26 בספטמבר מהנמל ועשו את דרכן בקרבה אחת לשניה עד אזור רודוס. כבר בצאתן ממיצר הדרדנלים לים האגאי המתינו להן שתי משחתות בריטיות. הן ליוו את הספינות כברת דרך ואף הזהירו את מפקדי הספינות ממוקשי ים בדרך והמליצו על נתיב חלופי שאומץ בתודה. התוכנית המקורית הייתה להעביר את מעפילי 'גאולה' ל'מדינת היהודים', אולם היא לא יצאה לפועל בשל הצפיפות הרבה ב'מדינת היהודים'. האוניות נפרדו באזור רודוס, 'גאולה' המשיכה לחיפה ו'מדינת היהודים' לתל אביב.

במהלך ההפלגה נערכו מפקדי ההגנה והמעפילים להתנגדות פעילה למניעת תפיסת האונייה על ידי הבריטים. לקראת סוף המסע התקבלה הוראה שיש להתנגד פאסיבית, מחשש שהחיילים הבריטים, שדווחו על נשק באונייה, יפתחו באש.

ב-‏2 באוקטובר, בהתקרב הספינות, בנפרד כבר, לחופי הארץ, הגיעו לקרבתן חמש משחתות בריטיות נוספות. "מדינת היהודים" הוקפה בשלב זה בארבע משחתות, בעודה ממשיכה בהפלגתה לתל אביב.

החל משעות הצהריים של ה-‏2 באוקטובר ניסו הבריטים להשתלט על האונייה. תוך תימרונים הצליחה האחרונה לחמוק מקרבתן של המשחתות, שניסו שוב ושוב להתקרב אליה וכל אותו זמן המשיכה במסעה מזרחה, לכיוון החוף. בשעה שש בערב החלו הבריטים לירות פצצות גז מדמיע ולהתיז סילוני מים על הסיפון במשך 25 דקות. מגיני האונייה ונוסעים נפגעו, בהם תינוק שנחנק למוות מהגז‏3. השליטה על האונייה הועברה מהגשר לחדר בירכתיים ששימש כחדר הגה משני. שתי משחתות התקרבו אליה והיא הצליחה לנגוח באחת מהן ולהסב לה נזק. אולם המשחתת השנייה הצליחה להנחית חיילים על האונייה. בקרב שהתפתח ללא נשק חם היו נפגעים משני הצדדים, בנוסף לנפגעים שכבר היו על הספינה קודם לכן, בהם התינוק שנהרג מהגז. וכל אותה עת המשיכה האונייה להפליג מזרחה אל החוף. רק לאחר שהבריטים הצליחו לפרוץ פתח בסיפון, לחדור לחדר המכונות ולנתק את צינורות הדלק נעצרה האונייה במרחק של כעשרה קילומטרים מחוף תל אביב
596285
ואם יורים עליהם?
שניים סינים עם עוד סיני 596334
אופס. במקרה הזה מדובר אכן על ''קבוצת מהגרים סינים''. בהנחה שסינים אינם כאן במשמעות של מי שהגיעו לישראל מסיני, הרי שמיטב הבנתי לא אמורה להיות מניעה חוקים לגרש אותם.
שניים סינים עם עוד סיני 596336
קרי: למיטב הבנתי לא אמורה להיות מניעה חוקית לגרשם.
596104
''בא שוטר, גירש אותם וזה הכל''
596199
אבל השוטר לא יכול לגרש אותם. בג''ץ פסל את נוהל ההחזרה-המתואמת-המיידית (''החזרה חמה'').
596200
וליתר דיוק: המדינה חזרה בה מנוהל ההחזרה החמה לאחר דיונים בבג"ץ, משהסתמן כי לא יעמוד במבחן המשפטי.
596219
וליתר דיוק: הפרקליטות אילצה את הריבון לרקד לפי חליל השמאל.
596223
נניח שכן הוא. אז?
596135
לא יעשו כלום עם גדר ובלי גדר.

המסתננים היום מתיישבים על הכביש וממתינים עד שהצבא יאסוף אותם. החיילים אוספים אותם והם מובאים לחקירה. לאחר חקירתם המסתננים מועלים לאוטובוסים כדי שיגורו היכן שהם רוצים בארץ.

אותו דבר יקרה כאשר תהיה הגדר.

הקמת הגדר נועדה לכך שהממשלה תאמר שהיא עושה "משהו", כדי לתרץ את העובדה שבשלוש השנים האחרונות המסתננים לא גורשו מהארץ.

הגדר תבנה לפי תכנון, עד אוקטובר השנה (ואולי מאוחר יותר אם משהו ישתבש). עד הבחירות בניית הגדר תשמש תירוץ לאי גרוש. כאשר הגדר תיבנה, ימציאו תירוצים חדשים לכך שהמסתננים לא מגורשים.

איך אני יודע שלא יעשו כלום ?
שמעת על יחידת "עוז" לתפיסת עובדים לא חוקיים ? עשו הרבה רעש בעניין יחידת עוז. סיפרו לנו שזה הפתרון לעובדים לא חוקיים. ובכן, יחידת עוז _התאדתה_: שום כלום, גורנישט, נאדה. מספרים לנו בקשר ליחידת עוז שאין תקציב, שיש סכסוכי עבודה, ועוד סיפורי סבתא. השורה התחתונה היא: לא יצא כלום מהסיפור של יחידת עוז.
601913
איציק טרם הספיק לענות (השמיע קול!), והשאלה מקבלת טוויסט מעניין. על פי האגודה לזכויות האזרח, האריתראים בכלל לא זקוקים למספריים. די בכך שיחנו על יד הגדר.
601949
יש לציין שהם נמצאים בשטח מדינת ישראל.

מה שכן, הגדר היא כבר מכשול לא רע כנגד הברחות שונות ואם הפליטים היו התירוץ להקימה, יכול להיות שזה השתלם.
601969
יש אפשרות להקים גדר שלא בשטח ישראל?
601970
יש אפשרות (לא מעשית, מן הסתם) להקים את הגדר בדיוק על גבול שטח ישראל ולא שבעה מטרים בתוך שטח ישראל.
601978
אם לא מעשית, אז אין אפשרות.
601981
ועדיין: הם בתחום ישראל‏1. דהיינו: הם בעיה של מדינת ישראל כרגע.

האם זה חוקי להחזירם למצריים? למיטב הבנתי: לא. האם הממשלה פועלת לשינוי המצב החוקי? לשינוי המצב מול מצריים?

1 האם מדינת ישראל הייתה מרשה לצבא מצרי להיכנס לאותו התחום?
602030
אוקיי. אז אני מבין, שאם ישראל תמקש את כל אותם מטרים בין הגדר* לגבול, ומהגרי העבודה ייתקעו בין שדה המוקשים לבין החיילים המצרים, אז העניין שונה דרסטית ואין שום בעיה ושיירקבו שם?

*שיזכירו לי למה הקמנו אותה, אם חוקית היא לא מסוגלת לעצור איש?
602031
לא עוצרת איש? הנימוק המקורי להקמתה היה עצירת פיגועי טרור. מבחינת פיגועי טרור מספר המטרים הללו לא משנים יותר מדי.

(וכן: היא מכשול לא הרמטי: לא עוצרת את הרמס עם הסנדלים המכונפים)
602032
זה בוודאי לא היה הנימוק היחידי, וכמדומה שגם לא העיקרי.
תזכורת 602033
"שיזכירו לי למה הקמנו אותה, אם חוקית היא לא מסוגלת לעצור איש?" איך שכחת? לממשלת ישראל הצטברו איזה כמה מליוני שקלים בכיס, אפשר היה להחזיר אותם לאזרחים, אפשר היה להשקיע אותם בחינוך, בבריאות או בנוי, אפשר היה להחזיר חלק מהחוב של מדינת ישראל. אני קווה שאין צורך להזכיר למה כל הרעיונות האלו נדחו על הסף. לכן הממשלה החליטה להשקיע חלק מהכסף בבניית גדר שתמנע את הפלישה מהחלל החיצון‏1 (כיפת ברזל) ואת חלקו האחר בבניית גדר שתמנע את הפלישה מאפריקה. אין מה לדאוג, בשנה הבאה ישראל תתחיל בלבנות גדר בים התיכון שתמנע את הפלישה מאירופה, ואחר כך כל מה שישאר זה גדר מתחת לאדמה על מנת למנוע את הפלישה מאוסטרליה, ועד אז ימציאו לנו שסיפנולוגים של נתניהו עוד כמה פחדים חדשים (האמריקאים באים!, הם יאנסו את נשות ישראל ויכריחו את כולנו לאכול המבורגרים! אולי צריך להקים גדר בנתב"ג? אולי לחסום את האינטרנט?).
602019
אנחנו עלולים ליפול שוב במלכודות הרגילות שאנחנו נופלים בהן: אחרי שימות איזה אריתראי, נכניס אותם פנימה. צריך לשכנע את המיצרים לגלות את המחנות בהם מחזיקים את הפליטים, לאסור את הצוות ולהחליט מה עוש/ים עם הפליטים. ייתכן שהעוסקים בטרור בסיני, מממנים את פעולותיהם על ידי "טיפול בפליטים". יתכן שיש כאן זהות אינטרסים בין ישראל למצרים.
602029
ברור! איך לא חשבנו קודם לשכנע את המצרים. שמא תשכנע אותם אתה שיש זהות אינטרסים? אני בטוח שיש כמה רעיונות גאוניים שאיש בישראל לא חשב עליהם קודם, ובעזרתם אפשר לשכנע את המצרים.

(איכשהו, נדמה שהאריתראים דלעיל - שאפילו לשיטתם אינם פליטים, כמדומה, אך לשיטתך כן - לא עברו חודשים של החזקה באותם מחנות מהוללים (שבנתיים לא איתרו אף אחד מהם. אני מהמר שאם זה קיים, אלה כמה בניינים ומרתפים, לא מחנה פול-סייז).
602042
איזה סרקזם ימני מוחץ.
602062
אני לא חושב שכתבת מספיק 'ימני'. אנשים עלולים לשים לב שהצגת רעיון מינכהאוזני למדי (לפחות עד שלא יהיה איזה הסבר איך תצליח במה שממשלות ישראל נכשלו, ומה תסביר למצרים שהם לא יודעים כבר), ופעם אחת של 'ימני' אולי לא מספיקה כדי למסך את זה.

עדיף לכתוב משהו כמו: "איזה סרקזם ימני מוחץ. ימניות אופיינית לימני כמוך שהוא ימני ומחזיק בדעות ימניות הנמצאות במחנה הימין". אם מוסיפים לזה שני 'שקץ תשקצנו' ואווה-מריה אחת, זה בוודאי יעבוד.
602067
האם יש לך רעיון - איך לשכנע את המצרים?
602068
אופס. התגובה כוונה לאיציק.
נכון לעכשיו עצירת המסתננים היא גם אינטרס מצרי 602137
כי המשך ההסתננות מממן גורמים אנרכיסטיים בסיני.

הסתייגתי כשאמרתי "עכשיו": יתכן בעתיד יהיו למצרים אינטרסים אחרים (לשתף פעולה עם גורמים בסיני כדי להציק לישראל).
נכון לעכשיו עצירת המסתננים היא גם אינטרס מצרי 602150
לשתף פעולה עם גורמים בסיני כדי שהם לא יציקו למצרים.
602066
אממ, שאני אזכיר למה קראתי לך לכאן? התלוננת למעלה שישראל "לא בנתה גדר בזמן". הנה, יש גדר. מה עכשיו?
602073
כלומר, אתה מתכוון שבנוסף לכל אלה שמגיעים או מנסים להגיע לישראל, תחת מחלוקת ציבורית קשה, ובנוסף לדרך הבעייתית בה מטופלים הפליטים שכבר הגיעו, ישראל תפעל אקטיבית כדי לבקש פליטים נוספים מהמצרים? אם כך, החלק של "לשכנע את המצרים" הוא באמת החלק הכי קל בתוכנית הזאת.
602101
מה שכתבת הוא במסגרת תכניצ סאטירה? דבר ראשון הוא לראות האם יש בינינו ובין המצרים זהות אינטרסים. נדמה לי שכן. השורה התחתונה של מה שצריך להיות בסיני הוא שסיני יהיה ריק מפליטים.
602111
זה שגם אנחנו וגם המצרים לא ששים לקבל פליטים, בזה מתחילה זהות האינטרסים. אבל היא נגמרת בזה שכל צד היה רוצה לגרש אותם אל הצד האחר. ובטח לא לקלוט אותם אצלו גם אם זה זמני בלבד.
602112
הפליטים לא הופיעו משום מקום על הגבול וכל צד רוצה לגרש אותם לצד השני. יש נתיב מעבר פליטים/מהגרי עבודה דרך מצרים, סיני ולתוך ישראל. מי שמנהל את הנתיב בתוך סיני הם כנראה בדווים שעושים על זה הרבה כסף. השאלה היא אם יש קשר בין הטרור בסיני ובן הברחת אפריקנים לישראל. מה שכתבתי שאם יש קשר, אפשר לתאם פעולות עם המצרים היות שיש זהות אינטרסים. המצרים יכולים גם להגיע לזהות אינטרסים עם המבריחים שיתחייבו להלחם בטרוריסטים ואז נשאר לבד מול המבריחים. מה שבטוח שצריך לשחק משחק עדין ולא פיל בחנות חרסינה.
596162
מי שמיתמם בנוגע לבגצ ולמסתננים זה אתה

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים