חלאה 596368
בן ארי מתכנן להביא לכנסת מאה שחורים מהתחנה המרכזית, כדי שחברי הכנסת יראו בעצמם מה זה ויפסיקו להתייפיף, ויבינו מה עובר על תושבי השכונות שרואים כאלה כל הזמן. לשחורים הוא יגיד שלא יפחדו, הוא לוקח אותם לטיול יפה.
אחלה 596370
נראה לי שזה יהיה בדיוק כמו הפעמים הקודמות. ולפחות 100 אנשים יזכו ליום טיול ולחוויה אנתרופולוגית מעניינת.

הוא הזכיר את הפק"ל?
שפה 596393
לפי הקישור הוא דווקא קורא להם ''מסתננים בלתי חוקיים'' בעוד שאת בחרת להשתמש במונח ''שחורים''.
שפה 596438
חבל. אולי בכל זאת מה דעתך על מעשהו של בן ארי?
מה לדעתך הסיבה שבן ארי לוקח 100 אפריקאים לכנסת?
מה לדעתך מצפה בן ארי שתהיה תגובתם הראשונית הלא רצונית של חברי הכנסת בראותם מאה אפריקאים?
מה לדעתך ציפה בן ארי שתהיה התגובה הראשונית הלא רצונית של השחיינים בבריכת גורדון כשהוא הכניס לשם אפריקאים?
מה לדעתך הרגשתו של בן ארי עצמו כשהוא במחיצת אפריקאים?
מה לדעתך הסביר בן ארי לאפריקאים, האם הוא אמר להם לאן הם נוסעים ומדוע?
האם האפריקאים שמחו?
האם מעשהו של בן ארי היה חמור יותר או חמור פחות אילו גילה לסודנים שהם מובאים במטרה לעורר בסובבים אותם דחייה?
האם מעשהו של בן ארי היה חמור יותר או חמור פחות אילו גילה לסודנים שהם מתארחים בכנסת כדי לשכנע אותה שתחליט על גירושם?
האם לדעתך בן ארי סבור שהגימיק היה אפקטיבי באותה מידה אם האפריקאים לא היו שחורים?
אני, אגב, לא נוהגת לקרוא להם שחורים אבל אינני רואה בזה פסול, החשוב הוא כוונת הדברים, אתה לא חושב?
בן ארי אמר שכוונתו היא מחווה הומאנית כלפי המסתננים. האם לדעתך הוא סבור שהוא עושה מעשה הומאני כלפי המסתננים?
איך אתה שופט את מעשהו מבחינה מוסרית, נניח בהשוואה לזריקת הביצה על הסודני, או בהשוואה למעשה אחר?
האם יש לדעתך סעיף בחוק שלפיו אפשר להגיש תלונה נגד בן ארי בגין מעשה זה והמעשה בבריכת גורדון?
חן חן
שפה 596439
אכן חבל. מדוע אינך רואה פסול בלקרוא להם שחורים?
שפה 596440
מה פסול בלהיות שחור?
שפה 596443
בספרדית זה נשמע יותר טוב
שפה 596445
אז נקרא להם אפרו-ישראלים.
שפה 596446
מה רע בכושים?
שפה 596448
שזה כינוי שמתאים רק לסודנים.
שפה 596449
...בערך כמו שאפריקנים זה כינוי שמתאים רק לטוניסאים
שפה 596447
צריל להזכיר שתימן נמצאת באסיה?
שפה 596455
זו וודאי שאלה מסוג אחר ולא בטוח שתצליח לנסח לה תשובה מספקת.
שפה 596467
אבל האם לואיס אמסטרונג לא ניסח את זה כבר?
שפה 596474
חבל זה לא מילה. אם בכל זאת אתה חותר לפתור את בעיית הפליטים על ידי בחירת מינוחים עבריים, האם ידוע לך פירוש המילה "מסתננים" והשימוש העברי בה? מדוע לדעתך בחר בן ארי במינוח זה?
שפה 596479
אם את אומרת שחבל זה לא מילה מדוע כתבת משפט שלם שמכיל אך ורק את המילה חבל? ומדוע את מניחה שאני רוצה לפתור את בעיית הפליטים(?!) על ידי בחירת מונחים בעברית? סודנים יכולים להיות פליטים, מסתננים, פועלים, תיירים, סטודנטים, בדיוק כמו אמריקאים, ישראלים, קובנים או תאילנדים.
שפה 596545
שתי הפרוטות שלי (אני מדלג על השאלות על כוונותיו ומחשבותיו של בן-ארי, שהתשובות עליהן ברורות (לא?), ועובר היישר להערכה מוסרית של צעדיו): זה שהוא גזען זה רע. בהינתן שהוא גזען, אין רע נוסף בכך שהוא חושב שכל השאר גם גזענים. אין גם רע בכך שהוא פועל כדי לעמת את השאר עם גזענותם-לכאורה, או להסיר מעליהם את מסכת הצביעות שהם חובשים לכאורה. אולי זה אפילו טוב, בין אם הוא צודק ובין אם הוא טועה.

בנוגע לזה שהוא משקר לאפריקאים בנוגע למטרת הנסיעה, זה לא יפה ואפילו לא מוסרי, אבל זה פשע די קל בעיני, בעיקר אם ההשפעה המעשית של זה היא בעיקר יום יותר טוב מהממוצע עבורם.
שפה 596556
בוקר טוב לך.

כתבת:
"אני מדלג על השאלות על כוונותיו ומחשבותיו של בן-ארי, שהתשובות עליהן ברורות (לא?)"

תשובתי:
לאור תגובתך אני לא בטוחה שהתשובות לשאלות הראשונות ברורות לנו אותו דבר. אם תרצה תענה עליהן ואם לא אז לא.

בנוגע לסוגיה המוסרית כתבת:
"אבל זה פשע די קל בעיני, בעיקר אם ההשפעה המעשית של זה היא בעיקר יום יותר טוב מהממוצע עבורם."

מאחר שאי המוסריות של מעשהו של בן ארי צועקת לי עד התרחשות, בעוד אתה רואה בו פשע די קל עם יתרונות מעשיים, אני צריכה לשאול עוד כדי שאולי אבין את השיפוט שלך או אולי אתה תבין שיפוטי:

אם האפריקאים היו מבינים מהי מטרת הטיול, האם לדעתך היו עולים לאוטובוסים?
האם אתה היית עולה לאוטובוס?
אם לא היית יודע מה מטרת הטיול והיית עולה לאוטובוס, האם דעתך על "היום היותר טוב מהממוצע עבורך" היתה משתנה כשהאמת היתה מתגלה לך, וכשהיית מגורש בהמשך אותו טיול? (על פי תוכניתו הדו-שלבית של בן ארי).
אם דעתך היתה משתנה בעקבות גילוי האמת - מדוע אינך מיישם את דעתך זו על האפריקאים היוצאים לטיול, כשהאמת לא ידועה להם אבל ידועה לך?
אם תרצה תענה גם על השאלות האלה ואם לא אז לא.

יום טוב.
אלי ישי מחשיב תעצמו לבן 596740
אלי ישי:
"רוב האנשים שבאים הנה הם מוסלמים שחושבים שהארץ בכלל לא שייכת לנו, לאדם הלבן."
אלי ישי מחשיב תעצמו לבן 596741
אם זה לא היה מאוד מאוד עצוב, זה היה מאוד מאוד מצחיק.
אלי ישי מחשיב תעצמו לבן 596742
אלי ישי הוא פתאום לבן וציוני. איזו אינטגרציה מוצלחת יש לנו מכל המהגרים הללו. מזכיר לי משהו שביסמרק אמר פעם (תגובה 545886).
אלי ישי מחשיב תעצמו לבן 596743
והוא עדיין קיים במערכת הפוליטית? לאן הגענו?
אלי ישי מחשיב תעצמו לבן 596779
מודעות עצמית מאז ומתמיד לא היתה הצד החזק שלו, אבל זה כבר פשוט בדיחת השבוע.
שפה 596861
אולי אנחנו באמת לא מבינים אותו דבר את תוכניתו של בן ארי. את שואלת "האם דעתך על [היום] היתה משתנה ... כשהיית מגורש בהמשך אותו טיול? (על פי תוכניתו הדו-שלבית של בן ארי)". לדעתך הם היו אמורים להיות מגורשים ממש באותו יום? או נעצרים או משהו? זה נראה לי מוזר. מטרתו של ה"טיול" מבחינת בן ארי היא אכן להביא לגירושם, אבל רק בטווח רחוק ורק כחלק מקבוצה שלמה. אני הנחתי שהתוכנית כוללת, גם במקרה שתגובת חברי הכנסת תהיה כפי שהוא קיווה, שבסוף היום הוא יזרוק אותם בחזרה בתחנה המרכזית בתל-אביב. האם מעשית הוא יכול לעשות יותר מזה? ששוטרי עוז לא יכולים לעשות?
שפה 596864
באמת לא הבנת, בכלל לא חשוב מתי הגירוש ואם בכלל.

בן ארי לוקח את האפריקאים השמחים לטיול בתור קרקס תפלצים נודד, כדי שחברי הכנסת יראו בעצמם עם מה תושבי השכונות חיים כל יום - אלה מילותיו שלו. הוא מביא את האפריקאים לכנסת כדי שהח"כים לא ידברו רק בתיאוריה ממרחק אלא יראו במו עיניהם ויחטפו גועל.

אם כך הוא באמת מאמין שהח"כים יחטפו גועל פיזי. אתה ודאי אומר לעצמך: לא, הוא לא באמת מאמין, הוא הרי לא אידיוט, הוא רואה שאחרים לא נגעלים מהם, ראבאק, נשיא אמריקה הוא שחור. אבל הטקטיקה שלו - ו"הטיול" לבריכת גורדון - מוכיחה שהוא כן חושב ככה. הוא חושב כך כי הוא עצמו מרגיש כך ולא מעלה על דעתו שאחרים בנויים אחרת. הם מגעילים אוניברסליים בעיניו, כמו ג'וקים, שאתה, ירדן, יכול לדבר עליהם בתיאוריה אבל ברגע שהוא יעביר אחד כזה על עורך תצטמרר ותיחשף גזענותך כלפיהם.

זה זיעזע אותי כי זו גזענות ממש, גזענות שלא תלויה בכלום חוץ מהצבע. ואולי אני הטועה, ובאמת כל הלבנים מרגישים כך כלפי כושים?
אתמול אלי ישי אמר שהאפריקאים לא מאמינים שארץ ישראל שייכת לנו, "האדם הלבן", ויכולת הזעזוע שלי נשחקת. מה שהיה מדהים אתמול נשמע בנאלי היום. (זה מאיר לי באור חדש את היחס של החרדים ושל ש"ס לאתיופים. אני מתחילה לחשוב שלא הבנתי אותו נכון)

אם בן ארי היה אומר לאפריקאים: אני רוצה שהח"כים יראו איזה מגעילים אתם, ובינתיים תעשו טיול יפה, האם אתם מוכנים לעיסקה? ואם הם היו מוכנים לעיסקה זה היה בסדר (אולי, מוסרית), אבל אין להם מושג מי ומה, ובשבילם בן ארי הוא יהודי חביב שרוצה לעזור להם.

מזעזע שהוא מנצל את תמימותם כדי להשפיל אותם.

זה השלב הראשון בתוכניתו הדו שלבית של בן ארי. השלב השני הוא שהגועל המוחשי יביא להכרעת הגירוש. לא חשוב אם הגירוש יהיה היום או מחר או בעוד חודשיים, מטרת הטיול היא לגרום לרעתם. הוא מבטיח להם בלשון חלקות טיול יפה, וכשהם יהיו באוטובוס המטפורי עליזים וטובי לב, ושמחים שהתמזל מזלם לפגוש אדם כל כך טוב, הם יגלו לפתע שהנהג מסיע אותם לסיני וזורק אותם מעבר לגבול.

זה מזעזע בגלל הנבזות.

לשון חלקות, העמדת פנים, פיתוי, השפלה, לעג גופני פומבי, מרמה, אלימות - זה אונס. המעשה של בן ארי הוא בעיניי אונס, לא אונס מיני אלא אונס האדם כל כולו.

בן ארי מתגאה ובצדק בכך שהיחס לאפריקאים הוא עבודה שלו, הוא התגאה שאפילו מספסלי האופוזיציה הוא הגיע להשג כזה. הוא עובד על על זה כבר ארבע שנים, מהיום שהפליטים הראשונים הגיעו ארצה ואף אחד עוד לא "ידע" כביכול שהם מגעילים, אנסים, רוצחים, מוסלמים, רעבים לנשים, חולים, שחורים, נחשלים, נצלנים, לא מכירים בבעלות האדם הלבן על ישראל או כל מקום אחר מחוץ לאפריקה, ורוצים לכבוש את העולם.
שפה 597226
אז בסדר, הבנו אותו דבר, רק הניסוח שלך (הפרזה ספרותית?) "כשהיית מגורש בהמשך אותו הטיול" בלבל אותי, חשבתי שהתכוונת לו כפשוטו.

אז אילו הייתי אפריקאי והייתי מבין את מטרת המעשה, מה הייתי חושב? הייתי חושב שבן-ארי אדם דוחה, אבל זאת לאו דווקא סיבה לדחות את יוזמתו. השאלה היא מה באמת היתה הערכתי בנוגע לתגובת אנשים אחרים אלי. אם הייתי אופטימי וחושב שרוב הישראלים לא גזענים כמו בן-ארי, הייתי שמח להצטרף ולהשתתף בלהוכיח לו שהוא טועה. אם הייתי חושב שרוב הישראלים כן גזענים, וייגעלו מנוכחותי הקרובה, אז... לא ברור, האינטרס הצר שלי הוא באמת לא להצטרף, אבל במקרה כזה המעמד האנושי (כלומר, כבוד האדם) ואולי אפילו המוסרי שלי כאן רעוע.
שפה 597228
הבנת. בערך. מצד שני לסכם את בן ארי כ"דוחה"... נו טוב, עוד טיפה מקובעת השנאה ללילה טוב: לילה טוב
שפה 596917
תכניתו של בן ארי פורסמה על ידי מאיר כהנא שבן ארי היה כוח צעיר בתנועתו. חפש באינטרנט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים