מז''ט לאנושות 596784
הלואי שיימצא המודל הכלכלי שיאפשר את ניצול משאבי החלל ((בעתיד הרחוק) גם התנחלות. זה הפתרון האמיתי לבעיות האוכלוסין ודלדול המשאבים בכדה''א.
החללית הנ''ל היא צעד קטן (וקצת נכה) אבל משמעותי בכיוון.
מז''ט לאנושות 596806
למה דחוף לך לקבל גינוי באו"ם על ההתנחלויות שעל הירח?
מז''ט לאנושות 596834
השאלה של איוש משימות בחלל כרוכה לדעתי בשאלה מי ינצח במירוץ בין פיתוח בינה מלאכותית (בינה מלאכותית צרה) לטכנולוגיית הטיסה בחלל. אין לי שום ספק שטכנולוגיית הבינה המלאכותית תנצח בענק. כיום אסטרונאוטים מספקים את הגמישות הדרושה לצורך תיקונים או הפעלת ניסויים בחלל. תפקוד גמיש בסביבה מוגדרת היטב, בתוך חללית, או על פני השטח של גרם שמימי הן בהחלט בהישג יד של הבינה המלאכותית כבר כיום.

אם אכן כך יהיה, אין שום הגיון תיפקודי לשלוח אנשים לחלל. תפקודית, כמכונות, בני אדם הם חלק מהאקולוגיה של כדור הארץ. בחלל צריך להשתמש במכונות שתוכננו לתפקד בחלל.

נמאס לי מהרעיונות המד"ביים "המאויישים": ההתנחלות על כוכבי לכת חיצוניים, ספינות חלל שהן כאילו ספינות-ים אבל בחלל. כל כך מיושנים, נאיביים, ילדותיים.

אם כבר מד"ב והגיגים על עתיד האנושות ומסע בחלל, אז לדעתי השאלות המסקרנות קשורות לסינגולריות הטכנולוגית, ומה ניתן לצפות מאופיין של תרבויות פוסט-סינגולריות. אני מתכוון למערכת היחסים, או יותר נכון המערכת האקולוגית שאולי נוצרת בגלקסיה בין תרבויות פוסט-סינגולריות לבין עצמן, ובינן ובין סביבות חיים ספונטניות שהתפתחו על כוכבי לכת שונים, ולא עברו סינגולריות. אני חושש מאוד שתפקידן של אותן תופעות חיים ספונטניות (כמו התרבות הפרימיטיבית שלנו) במשחק הגלקטי הוא תפקיד פסיבי ואולי אפילו קורבני. אבל זה בסה"כ מד"ב.
מז''ט לאנושות 596905
למה הרעיונות המד"בים המאויישים הם כל כך מיושנים וילדותיים?

מה שמוביל אליהם הוא ההבנה שכדור הארץ הוא בעל משאבים מוגבלים ואוכלוסיה שמכלה את המשאבים בקצב הולך ועולה (מן הסתם בקצב מעריכי), ואם אנחנו רוצים להמשיך להתקיים, צריך לצאת מכאן ביום מן הימים.

אתה רואה לזה פתרון אחר מכך שחלק מהאנושות תעזוב למקומות אחרים?
מז''ט לאנושות 596913
המשאב העיקרי שיש על כדור הארץ הוא מוחות של בני אדם. לכן, ככל שיהיו יותר בני אדם, יהיו יותר משאבים.

מבחינה כלכלית ילדים הם השקעה. כמו כל השקעה ילדים מחייבים חיסכון וויתור על רמת חיים בהווה, אבל תמורה גדולה בעתיד. קח לדוגמה את סין: הטווח הקצר צימצום הילודה תורם להעלאת רמת החיים. מה יקרה בטווח הארוך? מי יפרנס ויספק שירותי גריאטריה לאוכלוסיה המזדקנת?

הבעיה האמיתית היא שהבעיה שאתה מציג לא קיימת באמת מפני שבמדינות מודרניות האוכלוסיה לא מתרבה. אז נגיע ל-‏10 מיליארד בני אדם לפני שגודל האוכלוסיה יתיצב, אולי יותר. אבל לא משנה באמת. קרקע לא חסרה, והשאר תלוי במדע ובחופש כלכלי - כלומר אך ורק בנו.

אם אכן חסרים משאבים על כדור הארץ, באילו משאבים נשתמש לדעתך כדי להעביר נניח מיליארד בני אדם לירח או למאדים? זה לא פרוייקט גדול במקצת על התרבות האנושית אפילו אם נהיה פי אלף יותר עשירים ממה שאנחנו כיום? אתה לא חושב שאולי הסביבה באחד המדבריות השוממים על כדור הארץ קצת פחות עויינת והוצאות הנסיעה זולות יותר?

עד עכשיו דיברתי על העתיד הנראה לעיין. הקטע המעניין באמת הוא הדיון בטווח הלא נראה לעיין. אני לא מתכוון בהכרח לעתיד מרוחק מאוד בזמן, אלא לעתיד שבו האנושות מדלגת מעל לתחום האקסטרפולציה של מה שהיא כיום ומתעלה לדבר אחר ושונה.

קח למשל את קומנדר דאטה ממסע בין כוכבים הדור הבא. מדובר ברובוט, בבינה מלאכותית המשמש כאיש צוות בחללית. מבחינה קוגניטית דאטה שם בכיס הקטן את כל שאר הצוות ביחד, ומצליח להציל בזכות תכונותיו את המצב יותר מפעם אחת. דאטה גם חזק עמיד והגון יותר מאדם רגיל. אם כך מדוע דאטה הוא לא מפקד החללית? בחללית יש מתקן בשם הולו-דק שמסוגל כדרך אגב ליצור סימולציה של פרופסור איינשטיין. כלומר עוד בינה מלאכותית רצינית. מדוע דאטה וההולו-דק לא מסוגלים להיות כל הצוות של החללית? מדוע הם זקוקים ליצורים הנחותים ששורצים סביבם? ליצורים הנחותים יש צרכים קפריזיים כמו כבידה מלאכותית ושאר מערכות קיום חיים. מדוע החללית צריכה להשקיע משאבים מיותרים ביצורים שמתאימים (אם בכלל..) לחיים על ככוכב לכת קטן ומרוחק ולא מתאימים כלל לסביבה שבה החללית מתפקדת? מדוע קומנדר דאטה הוא דמוי אנוש בכלל? מדוע שירצה לדמות לאדם? מדוע החללית לא מיצרת וממחזרת "אנשי צוות" לפי הצורך?

בעתיד הזה בני אדם מיותרים אולי אפילו מפריעים, ולכן הם כנראה לא צריכים להיות בו כלל.

עתיד אחר מגולם שם ע"י ה"בורג" בעיקר בסידרה Voyager. מדובר בישות של בינה קיבוצית שכל אחד מפרטיה הוא סייבורג, דמוי אנוש שעבר שיפורים גנטיים וקיבל שתלים מלאכותיים. ה"בורג" הוא ישות אחת, יצור גלקטי אמיתי, מעין אמבה חללית טורפת. הם סובלים מהבעיות הרגילות, כלומר דמויי אנוש (זומבים...) וחלליות שתומכות בחיים אנושיים. כנראה מפני שאחרת צוות ה-Voyager בראשות הקפטן הסמולנית לא היו יכולים לבצע פעולות קומנדו בתוך החלליות שלהם ולתחמן את ה"בורג" למרות שה"בורג" מוכשרים הרבה יותר לפי כל מדד.

בעתיד זה יש מקום לבני אדם, אבל לא בגירסה המקורית ולא בטוח שכל אחד מאיתנו יהיה מוכן להשתדרג מפני שאנחנו עדיין לא מוכנים תרבותית לשינויים כאלה.

הז'אנר המאוייש דומה בעיני ל-Steampunk. בני אדם, לפחות בתצורה הטבעית המקורית שלהם, הם גורם אנכרוניסטי בנוכחות של בינה מלאכותית, מרחקים של שנות אור ופרקי זמן של מאות שנים שיהיו דרושים למשימות בינכוכביות.
מז''ט לאנושות 596914
Being Borg is fun!
מז''ט לאנושות 596921
התשובה בגוף התגובה,מדובר ברובוט ולכן סביר להניח שלו עצמו אין את אותם מניעים שיש לאדם (נגיד למצוא מקורות מים..).
לכן כנראה שלא מדובר בבינה מלאכותית מלאה .כי באמת לו אישית אין שום אינטרס לשתף פעולה עם אנשי הצוות.
מכאן השאלה שלך היא כמעט בריאתנית,אם האדם ייצר רובוט עם בינה מלאכותית מלאה ,איך הוא יוכל לוודע שהוא מבצע את המשימה? שכן שוב,לרובוט אין אינטרס לשתף פעולה עם משימה כזאת.הוא פשוט ישוט לכוכב עם שמן מכונות טוב וידפוק שם את הראש.
הוא דמוי אדם כי כל הספינה מתאימה לגוף אדם (החליפות,השולחן ניתוחים,המשגר וכו')ובכלל יותר קל לשתף פעולה עם מישהו שדומה לך.
והסיבה הכי חשובה,הצופים לא יזדהו עם ספינה ששטה לבדה+רובוט דמוי סוס ים מרחף.

השאלה היותר חשובה היא למה לעזאזל כל החיזרים הם במבנה כללי של אדם אנושי? איך מסבירים את התועבה הזאת? בעיות תקציב של ההלבשה?
מז''ט לאנושות 596959
גם נפט הוא משאב, לא רק מוחות. גם גז טבעי וגם כל חומר שהוא. בלי שליטה בלתי מוגבלת בחומר נישאר תוך זמן כלשהו (לא משנה אם האוכלוסייה תגדל או לא) בלי חומר שהכרחי להרבה צרכים חשובים כמו למשל חימום, תחבורה, תקשורת וכו'. כדי להגיע למשאבים נוספים מהסוג הזה, יכול להיות שנוכל לשלוט בכימיה באופן לא מוגבל אבל סביר גם להניח שדרך פשוטה יותר תהיה לצאת מכאן.

כדי להוציא מכאן אוטובוס מלא תיירים (לאו דווקא מיליארד וממש לא בהכרח אל הירח) מספיק שיהיו כמה אנשים עשירים שירצו לצאת מכאן (נניח שיהיה צפוף כאן מספיק כדי שמי שיהיה ירצה לצאת) ויהיו להם הכלים הטכנולוגיים. זה לא מופרך לגמרי.
מז''ט לאנושות 596845
Mars One plans to establish human settlement on Mars in 2023

מסתבר שטעיתי. מאדים עומד להיות מיושב בקרוב ע"י בני אדם, והכל ביוזמה פרטית. הפרוייקט ימומן מהכנסות תוכנית ריאליטי על חיי החלוצים במושבה על המאדים.
מז''ט לאנושות 596891
8 אנשים בחליפות חלל שלא עושים כלום? נשמע להיט בטוח.
ריי בראדברי נפטר 596998
כותרת ההספד בניו יורק טיימס: "קירב אלינו את מאדים עם כישרון לירי".
מז''ט לאנושות 596869
לשם שינוי כתבת דבר נכון. הבעייה היא שזה לא עולה בקנה אחד עם האתנוצנריות היהודית שאתה מפגין בשאר תגובותיך.
מז''ט לאנושות 597134
לשם שינוי כתבת דבר נכון, הבעייה היא שזה לא עולה בקנה אחד עם האנטישמיות שאתה מפגין בשאר תגובותיך.
מז''ט לאנושות 597298
אם היה כאן מנגנון של התאבכות הורסת והיינו נפטרים מהמנטרות המשומשות עד אימה שלך ושל ארז, העולם היה יפה יותר או לפחות נעים יותר. אז אפשר היה באמת לברך את הברכה שבכותרת.
מז''ט לאנושות 597301
יוצא לך לשמוע את המנטרות האלה הרבה פעמים?
מז''ט לאנושות 597360
אם היו תולים אותך מהרגליים, היה מתהפך לך המוח ויוצר התאבכות הורסת עם הליצנות שלך.

באשר ל''מנטרה המשומשת'' שלי, בימים אלה אנחנו רואים כיצד הופכת ישראל לאתנוקרטיה. את האמירה של אחמד טיבי שמדינת ישראל היא דמוקרטית ליהודיה ויהודית לערבייה ניתן להרחיב לגבי כלל הזרים. מי שלא רואה את זה, יש לו בעייה בתפיסת המציאות. מי שזה לא מפריע לו, יש לו פגם בחוש המוסר. ומי שמשווה את ההתראה על כך לאמירות של ימנים קיצונים בשם גישה מרכזית ''מתונה'', הוא בעל תפיסה ערכית מעוותת.
מז''ט לאנושות 597371
A person without a sense of humor is like a wagon without springs. It's jolted by every pebble on the road.
Henry Ward Beecher
מז''ט לאנושות 597372
אני לא חושב שאני חסר חוש הומור אבל יש תגובות ששיכות לתחום החוצפה ודורשות תגובה בהתאם.
מז''ט לאנושות 597383
חוש הומור הוא כמו מוסר, זה מה שיש לי ואין לאחרים.
מז''ט לאנושות 597386
שכחת את הטעם הטוב. תגובה 478890
מז''ט לאנושות 597402
כשאתה צודק, אתה צודק.
מז''ט לאנושות 597448
בכיכר העיר? תיקח מספר, שהפדרמנים לא יקדימו אותך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים