חוק בלי מחשבה 597256
חוק חסר מחשבה מראש שלא ישיג את המטרה לה נועד, אלא רק יעלה את מחיר הספרים לציבור (מבלי לשפר את מצב הסופרים).
חוק בלי מחשבה 597260
בדיון אצל דובי יש כמה חישובים פשוטים.

יש שם גם קישור לנוסח של הצעת החוק ב<http://oknesset.org/bill/3252/ גלגולה המקורי>.
חוק בלי מחשבה 597266
כבר היינו בדיון הזה. זה לא עמוס עוז נגד סטימצקי אלא נגד נעמי רגן.
חוק בלי מחשבה 597270
לא הבנתי. אתה מוכן בבקשה להסביר או לקשר לדיון הקודם?
חוק בלי מחשבה 597277
לא מצאתי כך שיתכן שזה טיעון חדש לגמרי!

בכל אופן היתה פעם כתבה שיש לחוק הזה (באחד מגלגוליו) מתנגדים מקרב הסופרים (כולל אם אני לא טועה נעמי רגן) שהם בעצם מרוויחים מהמבצעים האלה שכן בעזרת המבצעים הם מוכרים יותר ברמה כזאת שזה משתלם להם.
חוק בלי מחשבה 597308
לא הבנתי איך החישובים שלו מראים שהחוק יעזור.
עד כמה שהבנתי, החישובים שלו מראים שאם החוק ובלעדיו, קשה מאוד יהיה לסופרים להתפרנס רק מכתיבה לשוק הישראלי.
וגם כך, הוא הניח שסכום הכסף שיוצא על ספרי מקור שנמכרים לא ישתנה, הנחה מפוקפקת מאוד - כי אנשים ילכו לאלטרנטיבות - כמו נגיד ספרים מתורגמים.
חוק בלי מחשבה 597309
אני מניח שזו הייתה מטרת החישוב. אבל זה לא חדש. כבר קישון ז''ל כתב שרק מספרי ילדים אפשר להתפרנס בארץ הזו.
חוק בלי מחשבה 597314
אני מוצאת שהבעיה היא לא (רק) שכר הסופרים, אלא בראש ובראשונה ההפסדים שהשיטה הנוכחית כופה על ההוצאות. מתח רווחים נמוך עד אפסי / הפסד מוביל לזה שההוצאות חותכות בכל דבר - כולל בהוצאות התרגום, העריכה וההגהה.
התוצאה היא ספרים מתורגמים רע, עתירי שגיאות הקלדה ודקדוק. התוצאה היא גם בררנות-יתר של ההוצאות, שנאלצות להוציא רק מה שנראה להן שיהיה רב-מכר, ולא גם מה שמאוד איכותי וכדאי להוציא גם אם לא יהיה לו קהל רב. וכן, זה גורם להן גם לא לתרגם ספרים שנראה להן שלא יהיו רבי-מכר.
חוק בלי מחשבה 597377
איך החוק יעזור פה?

החוק אומר שמחיר לצרכן יהיה קבוע במשך שנה וחצי. אז הרשתות יורידו מחירים אז.
אם משהו איכותי והן רוצות למכור אותו במחיר גבוה, אז שלא ישימו אותו במבצע.
חוק בלי מחשבה 597379
במהלך השנה וחצי הראשונות, כשספר ימכר במחירו המלא, ההוצאה תוכל להחזיר לעצמה את הוצאותיה על הספר. ואז תאלץ לקמץ פחות על שכר העורך והמגיה וליצור מוצר ראוי לשמו, כפי שהיה עד לא-כל-כך-מזמן.
לאחר השנה וחצי הראשונות, אפשר למכור ספר במבצע, משום שכבר החזיר את עלותו.

"שלא ישימו אותו במבצע" - קל להגיד כשיש דואופול ששולט בחלק כל כך גדול מהשוק. או שישימו את הספרים במבצע (ויפסידו) או שלא ישימו ויאבדו 80% מהשוק (ויפסידו).
כשצומת הספרים וסטימצקי עורכות את המבצעים האלה, הן לא חותכות מהרווח שלהן ממכירת הספר. הן חותכות במחיר שהן משלמות להוצאות.
חוק בלי מחשבה 597380
ועכשיו נשאלת השאלה:
צומת הספרים בבעלות של ערן זמורה (מכנרת-זב"מ-דביר) ועודד מודן (ממודן). גם בדוכנים בשבוע הספר הם מכרו את הספרים ב-‏3 במאה או ב-‏4 במאה. איך הם יכולים להרשות לעצמם וההוצאות האחרות לא?
ההשערה שלי - הם מכניסים למבצעים את הספרים שהם רוצים, מההוצאות שלהם. אבל ההוצאות האחרות צריכות להתיישר עם זה, לגבי כל הספרים, לא רק אלה שאפשר לחתוך במחירם.
חוק בלי מחשבה 597535
במחשבה שניה: הם יכולים כי הם הבעלים. הם מרוויחים גם את חלק המוכר, לא רק את חלק ההוצאה ממחירו של כל ספר.
חוק בלי מחשבה 597397
מי יקנה ספר של סופר חדש ולא מוכר לא במבצע?

מה שיקרה שעכשיו הסופרים יקבלו את התמלוגים בדיליי.
חוק בלי מחשבה 597399
כפי שקנו את הספרים הללו בטרם היות המבצעים.
שטח משוחרר לא יוחזר 597401
לפני שהיה אימיול גם היו מוכרים דיסקים בשישים שקל ומשכירים סרטים ב 19 שקל ל 24 שעות...
אחרי שאנשים התרגלו לשלם 30 שקל לספר הם כבר לא ישלמו 88 שקל לספר.
הם יחכו שנה וחצי עד שהספר החדש יכנס למבצעים...

הבעיה שאחרי שנה וחצי כבר אף אחד לא יזכור את הספר, לא את קידום המכירות שעשו לו עם הוצאתו והוא כבר לא ישב במדפים הקידמיים בחנויות כי זה ספר שכבר פיספס את הזדמנות שלו....
שטח משוחרר לא יוחזר 597462
שתי נקודות לא קשורות:

1. חנויות ספרים ומוזיקה מציעות דיסקים לילדים (בדקתי את כולם) ב-‏20 שקל בממוצע. גם הקלאסיים והמשובחים שבהם שכתבו טובי היוצרים, גם החאפרים שמקליטים עם אורגן חשמלי, כולם באותו המבצע.
אתה יודע איזה דיסק אף פעם, אף פעם לא בהנחה ולא במבצע באף חנות? הכבש השישה עשר. הוא תמיד ב-‏70-80 שקל ואני מנחשת שתמיד קונים אותו במחיר הזה.

2. למטרה של "לזכור ספר" יש מנגנון שלם מעבר למבצעים בחנות. סוכני הזיכרון הם לא רק יח"צנים ומוכרים והסופר שמתראיין לעיתון. הם גם מרצים באקדמיה, אנשי תקשורת, המלצות מפה לאוזן (אין לזלזל בספרי קאלט), העדפות של אוכלוסיות מובהקות כמו בני נוער או תומכי זרם כלשהו, אירועים פוליטיים או חברתיים שקשורים לספר (למשל ביוגרפיה של מדינאי כלשהו) וכולי.

למה אתה זוכר את להקת X משנות השבעים או השמונים, ולא את להקת Y שנמצאת בתהום הנשייה? יש המון סיבות, אבל אף אחת מהן לא קשורה למחיר האלבום שלהם בזמנו.
חוק בלי מחשבה 597698
אני יודע איך אני קונה ספר בשנים האחרונות, אני נכנס לחנות ספרים, מסתכל על המבצע, אם יש שם ספרים שאני רוצה, אני קונה אותם, אם לא אני יוצא, ממש לא חשוב לי אם מדובר בספר שיצא אתמול או ספר שיצא לפני 5 שנים (כן משנה לי אם הוא ספר מתורגם מלפני 40 שנה), להפך, אני דווקא תחת הרושם שקלאסיקות נמכרות הייטב, כלומר אם מחר עדיין יהיה מבצע 4 במאה אבל הוא יהיה על ספרים מודל 2010, זה לא ישנה לי כהוא זה. כך שלטעמי, אם לא תהיה הנחה על ספרים בשנה וחצי הראשונות, יקרה אחד משניים, לא יקנו אותם, או שההוצאות יורידו מראש את המחיר שלהם ל-‏35 שקלים, אני לא אקנה ספר חדש ב-‏50 או 60 שקלים כשאני יודע שעוד שנה הוא יימכר ב-‏25, וכשלידו יש ערימה של ספרים ב-‏25 שקלים.

מעבר למבצעים הגדולים אני כלל לא קונה בחנויות הגדולות, אני קונה בשבוע הספר שם המבחר גדול והמחיר בינוני (המחיר הממוצע של ספר שקניתי השנה בשבוע הספר היה 40 שקלים), בחנויות ספרים פגומים או ספרים משומשים.
חוק בלי מחשבה 597700
גם אני קונה ספרים כך. אם יש ספר שאני ממש רוצה, אז זה בדרך כלל עקב ביקורת טובה, ואז יש ממי להשאיל.
אם מדובר בספר באנגלית, לרוב אפשר להזמין מחו''ל במחיר זול.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים