597963
לפי הכותרת של מערכת האייל אפשר לחשוב שאוניות סוחר מעמיסות ופורקות מוצרים בנמל עזה. הקורא המופתע מבין אחר כך שחו"ל הוא מצרים.

---------
לישראל יש אסטרטגיה במירכאות אחת לעצירת הקסאמים מעזה: ככל שלעזתים לא תהיה כוסברה - שעד המרמרה היה איסור על העברתה לעזה, כי בלי כוסברה החומוס אפעס חסר משהו, והיא כאן משל למוצרים רבים אחרים - הם יתמרמרו ויפילו את החמאס, ויעלו תחתיו ארגון מתון יותר.

זו אסטרטגיה ותיקה ומתמדת של ישראל, אף שמעולם לא פעלה בהצלחה לא הגדה ולא בעזה. למעשה היא אינה פועלת בשום מקום בעולם, כי כלכלה מפוררת היא בית גידול לארגונים קיצוניים יותר ויותר.
כמו שהפאתח נפל והחמאס הקיצוני תפס את מקומו, כך האסטרטגיה של ישראל מחזקת את הארגונים הקיצוניים המתנגדים לחמאס, אלה שיורים קסאמים וגראדים כדי שישראל שוב תיכנס לסבב אש ותאשים את החמאס, הג'יהאד יגזור קופון, וימשיך להיות רע מאד.

למה זה טוב?
כאן מגיע תור האסטרטגיה האמיתית של ישראל שיש לדבר עליה, זו שהיא כה בלתי מוצהרת שביבי נתניהו לא מודה בה אפילו בינו לבין עצמו. האסטרטגיה היא שימור מצב הלחימה בינינו לבין הערבים לנצח, כדי לא להחזיר שטחים. פשוט, מוזר, אבל אמיתי. משום כך קיבלנו חום כשנחתם הסכם פיוס בין הפאתח לחמאס. ביבי נכנס לסחרור ופרסם כל שעה הודעת גינוי, ישראל ביתנו שוב דרשה להפסיק העברת כספי המע"מ לרשות. האזרח המבולבל תהה מה האסון בזה, על פניו יש בזה פוטנציאל חיובי, מה הסיבה שקיבלנו חום, זו הסיבה.
597971
הסיבה היחידה שהרשות פועלת נגד החמאס והארגונים האחרים בגדה, ומעניקה לנו שקט יחסי, זה כי ראשיה מפחדים שיקרה בגדה מה שקרה בעזה (קרי ראשם יופרד מגופם), אם מחר החמאס והרשות יהיו החברים הכי טובים. נעמוד מול המצב שהיה בימיו של עראפת, מצד אחד בכירי הפתח ייסעו לנהל משא ומתן ברחבי העולם מצד שני החמאס יעשה פיגועים והרשות תגנה בחצי מילה תוך שהיא מבינה את המניעים וכו', ותודיע לעולם שהיא ממשיכה לחתור לשלום.

הרשות היום נלחמת בטרור‏1 כמו שלא נלחמה מעולם, והסיבה היא שהיא נמצאת בין הפטיש (ישראל) לסדן (חמאס) היא יודעת שאם ייצאו פיגועים מהגדה, ישראל תפעל בכח ולראשי הרשות יבולע, מצד ישראל או מצד הארגונים האחרים שיינצלו את השעה כדי להרים ראש ולנסות להשתלט על הגדה.

בכל אופן, אני לא מבין למה שיהיה לנו קל יותר להגיע להסכם עם ממשלה משותפת של חמאס ופתח מאשר עם ממשלת הפתח, ולכן לא ברור לי, מה האינטרס שלנו באיחוד כזה.

1 קרי מרסנת ראת כוחותיה ונלחמת בחמאס.
598017
הרשות הפלסטינית משליטה שקט בגדה כי היא רוצה להגיע להסכם של חילופי שטחים הדדיים כפי שהוגדר על ידי אובמה, וכפי שאבו מאזן אמר בעצרת האו"ם.

מה שאיפשר לרשות להגיע לשלב הזה בחייה הוא גדר ההפרדה, שגם קטעה את משחק הפיגוע-נקמה האינסופי, וגם תחמה בפועל את גבולות הרשות והפכה אותה למדינה בדרך.

שנים ארוכות אריק שרון התנגד לגדר למרות שהמצב היה בלתי נסבל והיא היתה חיונית, הוא התנגד בדיוק מהסיבה לעיל, כדי למנוע יצירה דה פקטו של רשות פלסטינית עצמאית.
אבל ישראל הימנית מבינה כוח, ובסופו של דבר היא כרעה תחת נטל הפיגועים והגדר הוקמה - פרקטל מפלצת באורך 600 קילומטר, עם שתיים-שלוש מפרצות לתוך השטח הפלסטיני שדרכן ממשיכים יהודים להסתנן ולתפוס בעלות על שטחים, במטרה להקשות על הסכם חילופי שטחים עד למצב שיהיה בלתי אפשרי. התוכנית הגדולה שלהם - עד סוף המאה הערבים בשטחים יתאדו דמוגרפית.
597978
רק תיקון קטן: חו"ל זה בעיקר אירופה. אבל כמו שמתואר במסמכים, מדובר בכמויות קטנות ביותר של סחורות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים