הפתעה 599333
אני מופתע שהפרקליטות לא העריכה נכון את חולשת הראיות.

השאלה אם היה מואשם מראש רק באישום הזוטר יותר בו הורשע לבסוף, האם היה עליו להתפטר או שמא עדיף היה לכולנו לו היה חוק שדוחה את חקירת ראש ממשלה לתום כהונתו, כפי שהוצע אז.
הפתעה 599334
למה חייבים חוק? אם הוא היה שר? מנכ"ל משרד? עומד בראש חברה חשובה?
הפתעה 599335
כי כשמפטרים/מתפטר/מתפוטר שר, מנכ"ל משרד או ראש חברה חשובה, לא נופלת כתוצאה מכך ממשלת ישראל כולה.
הפתעה 599337
אולי כי יש חוק, אבל לא נוהגים לפיו?

"הכנסת רשאית, בהחלטה ברוב חבריה, להעביר מכהונתו את ראש הממשלה שהורשע בעבירה ובית המשפט קבע בפסק דינו שיש עימה משום קלון; החליטה הכנסת כאמור, יראו את הממשלה כאילו התפטרה עם קבלת ההחלטה.
(ב) בתוך 30 ימים מיום מתן פסק הדין כאמור בסעיף קטן (א), תחליט ועדת הכנסת של הכנסת בדבר המלצתה לענין העברת ראש הממשלה מכהונתו ותביא את המלצתה בפני מליאת הכנסת; לא הביאה ועדת הכנסת את המלצתה בתוך המועד האמור, יעלה יושב ראש הכנסת את הענין לדיון במליאת הכנסת.
(ג) ועדת הכנסת והכנסת לא יחליטו בדבר העברת ראש הממשלה מכהונתו אלא לאחר שניתנה לו הזדמנות לטעון טענותיו לפניהן.
(ד) לא הועבר ראש הממשלה מכהונתו לפי סעיף זה ופסק הדין כאמור בסעיף קטן (א) נעשה סופי, תיפסק כהונתו של ראש הממשלה ויראו את הממשלה כאילו התפטרה ביום שבו פסק הדין נעשה סופי."

במילים אחרות, חוקית - ראש ממשלה בחקירה לא חייב להתפטר. מעשית, אני לא רואה מצב שבו ראש ממשלה תחת חקירה וכתב אישום יוכל להמשיך למלא את תפקידו. וגם המערכת הפוליטית לא רואה (תזכורת: http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/581/692.html).
אזי, למעשה הבחירה היא בין מצב שבו ראש ממשלה שנפתחה נגדו חקירה מחוייב להתפטר, לבין חוק שימנע חקירה כזו (וחובה להתפטר). המצב החוקי הנוכחי, שתיאורטית הוא באמצע, פשוט לא קיים בפועל.
הפתעה 599340
באשר להערה האחרונה, אולי מוטב שמלכתחילה לא תיפתח חקירה כנגד ראש מדינה נבחר, כבחוק הנשיאותי הצרפתי: he cannot be requested to testify before any jurisdiction, he cannot be prosecuted, etc.?
הפתעה 599377
למה אישום זוטר? עונש מקסימום חמש שנים. נא לא להסחף בספינים כאילו אולמרט ניצח במשפט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים