גרינלנד 600305
נאס"א: תוך ימים ספורים 97% ממעטה הקרח המכסה את גרינלנד עבר המסה בדרגה כזו או אחרת.

גרינלנד 600308
פול קרוגמן כתב על מחקר חדש שפירסמו ג'יימס הנסן מנאס"א עם עוד מדענים. הם מראים שיש בערך פי שתיים סיכוי לקייץ חם במיוחד, ומ-‏2000 היו 9 מתוך 10 הקייצים החמים ביותר שנרשמו אי פעם. טמפרטורטת קיצוניות שהיו פעם תופעה נדירה הפכו לדי שכיחים.
גרינלנד 600325
לא 97% ממעטה הקרח אלא 97% מפני השטח של מעטה הקרח.
לו 97% ממעטה הקרח היה נמס, הים היה עולה בכ-‏6 מטרים (או לפחות כך נטען פה בעבר).
גרינלנד 600329
מלבד זאת.

לפני 1200 שנים חלקים גדולים של גרינלנד היו חשופים וחלק מהם היה אדמה פוריה "ירוקה מרוב צמחים", זו הסיבה שלגרינלנד קראו גרינלנד. (מי שיישב את גרינלנד היו הוויקינגים.)

לגבי גובה פני ים שיעלה ב- 6 מטר, זו לפי זכרוני תחזית הכי קודרת לגבי 100 השנים הבאות. לגובה הים יש פוטנציאל להיות הרבה יותר גבוה.

בינתיים הקצב הנוכחי של עליית פני הים הוא בערך מטר אחד תוך שלוש מאות שנים, כך שאפשר להשאר רגועים.
גרינלנד 600332
כשאתה שם משהו במרכאות (כמו, למשל, ''ירוקה מרוב צמחים'') מישהו עוד עלול לחשוב שאתה מצטט משהו שהוא מעבר לדמיונך הפרוע. גרינלנד מעולם לא היתה ''ירוקה מרוב צמחים'', וזאת ממש לא הסיבה שקראו לה ככה.
גרינלנד 600339
צודק:
על אריק האדום מסופר:
He used the time to explore the rumored lands to the west. When his term of banishment expired, he returned to Icleand to invite his neighbors and friends to settle the new country with him. He purposely chose the pleasant name Grænland ("green land") to attract settlers, but the choice wasn't exactly misleading. Some parts of Greenland, especially the parts the Norse settled, really are green, as these pictures from the tourist board attest (www.greenland-guide.dk/outdoor_life_photo.htm). He may have been a killer, but at least he wasn't a real-estate scam-artist. He didn't have that much to gain by lying anyway, since he didn't charge anyone for the land. As in Iceland a century before, the land was free for the taking. Natives had lived in the area in the past, but at the time of Erik's voyage, only the northern part of Greenland was occupied by the Inuit (Eskimos).
גרינלנד 600345
ניטפוק: לא היו שם ילידים באותה תקופה. והילידים הקרובים ביותר לא היו אינואיטים. האינואיטים הופיעו שם כמאה או 200 שנים לאחר מכן. ר' Inuit [Wikipedia].
גרינלנד 600346
פעם, מזמן, התחלתי לחבר חידת טריוויה לאייל על האנומליה שבשמות איסלנד וגרינלנד (באיסלנד יש יותר ירוק ובגרינלנד יותר קרח), אבל היא נותרה על שולחן השרטוטים.
גרינלנד 600347
טוב שלא חיברת - כי האנקדוטה הזו התפרסמה כבר באיזו סצינה בסרט ''השחקן'' (למעשה אני מכירה אותה משם).
גרינלנד 600369
אתה מפרש דברי על פי דמיונך הפרוע ואת הפרשנות הזו אתה מייחס לי.

הביטוי "ירוקה מרוב צמחים" אינו ציטוט אלא תיאור תמציתי (שלאחריו יכול להיות מובא תיאור מפורט יותר). השימוש במרכאות אינו מוגבל לציטוטים בלבד.

ואיפה התיאור המפורט שלי לביטוי "ירוקה מרוב צמחים" ? אילו התאמצת לקרוא את המשפט שכתבתי עד תומו היית מוצא את התיאור המפורט מייד לאחר הביטוי "ירוקה מרוב צמחים". לא אמרתי (בהסבר הנ"ל) שגרינלנד הייתה ירוקה מקצה עד קצה (או משהו כזה) אלא שחלקים גדולים שלה היו ללא כיסוי קרח ושחלקים מתוך החלקים החשופים היו מכוסים מעטה ירוק צמחים (ולכן ראויים לעיבוד חקלאי).

יש עדויות פיזיות על כך שבזמן הוויקינגים (?) הייתה מושבה חקלאית משגשגת בחלקים הירוקים של גרינלנד באותם זמנים. מצטער, אני לא שומר לינקים על עובדה זו. יש גם עדויות חזקות (אפשר ראיות פיזיות) שבאותה תקופה (שנת 800 לספירה) הטמפרטורה באיזורי החקלאות של גרינלנד היתה גדולה במספר מעלות צלסיוס יותר ממה שהיא היום.

ההתיישבות _החקלאית_ הוויקינגית (?) נינטשה מסיבות שאינן ברורות היום. בערך בשנת 1400 בעקבות "עידן הקרח הקטן" התכסתה גרינלנד קרחונים, לכן אי אפשר היה לחדש שם ישוב חקלאי. לפי מובאות שהוזכרו בפתיל, הייתה התיישבות בגרינלד לאחר נטישת החקלאות, לפני עידן הקרח הקטן, אבל זו לא היתה התיישבות חקלאית.

בזמנו ניתקלתי בהסברים חילופיים למקור השם "גרינלנד" והם ניראו לי די קלושים. עדיין הם ניראים לי קלושים. ההסבר בדבר ריבוי צמחיה נראה לי הכי סביר. אפילו מהמובאה שהביאה ברקת (אף שאיני מקבל בהכרח את כולה) משתמע לכאורה שאותו גולה ויקינגי (?) שקרא לארץ בשם "ארץ ירוקה" עשה זאת בשל המעטה הירוק.

מכל מקום עיקר דברי בתגובתי ל- EASY לא הייתה "להוכיח" שגרינלנד הייתה איזור חקלאי _רק_ בגלל השם "ארץ ירוקה": לא רציתי להזכיר שיש הוכחות פיזיות לכך שגרילנד הייתה בחלקה ארץ חקלאית כי התגובה שלי הייתה מתארכת מדי. תגובתי העיקרית הייתה טענה שלי נגד ההפחדות של מדעני האקלים על כך שאנו בעידן התחממות נורא, בעוד שהמקרה של גרינלנד מוכיח שהתחממות והתקררות קיימות מסיבות שאינן תלויות במעשי ידי אדם.
גרינלנד 600379
היו שתי מושבות חקלאיות ויקינגיות בדרום: אחת בקצה הדרומי ואחת מצפון-מערב לה.

ר' היסטוריה של גרינלנד [ויקיפדיה]. המקור לסיפור על מקור שמה של גרינלנד הוא בSaga of Erik the Red [Wikipedia]. סאגה זו מוכרת לנו בגרסאות מהמאה ה־14 ומהמאה ה־15. ככל הנראה היא נכתבה לראשונה במאה ה־13. מי שחי באיסלנד במאה ה־13 או ה־14 כנראה הכיר את גרינלנד כאי עם מעט שטחים חקלאיים בקצהו (מעט אפילו ביחס לאיסלנד).
גרינלנד 600334
ועל כן ''המסה בדרגה זו או אחרת'' ולא פשוט ''נמס''.
גרינלנד 600337
הקרחונים אינם נמסים. לא ''פשוט'' ולא ''בדרגה זו או אחרת''.
גרינלנד 600338
אם התוצאה היא שהקרח המוצק מתערבב בסופו של דבר עם המים בים, אי אפשר להגיד גם שמדובר על המסה?
גרינלנד 600372
אני במרחק של למעלה מ-‏10,000 ק"מ מהאבן-שושן שלי, אבל למיטב זכרוני הוא מפרש "נמס" גם כמפשיר (וגם כנמוג, נעלם).
גרינלנד 600375
''וחם השמש ונמס''... ''ונשמע וימס לבבנו''... ''כהימס דונג מפני אש''.
דורון כנראה מדבר בכימאית. בעברית קרח יכול להימס.
גרינלנד 600376
חוץ מזה, לא דיברנו על זה פעם?
גרינלנד 600378
עכשיו כשאתה מזכיר את זה, מפחיד אותי לחשוב איזה חומצה נדרשת בשביל להמס לב. החלופה של זה, התכת לב, דורשת כנראה חימום לטמפרטורה גבוהה בתנאים שלא יאפשרו שריפה.
גרינלנד 600377
לפי זכרוני, קרח יכול להמריא (להתאדות בלי לעבור קודם למצב נוזלי).
גרינלנד 600381
המאמר בעברית. לצערי כלל לא הבנתי את הדיון שהתפתח.
גרינלנד 600388
תחפש חומר באנגלית.

הסיפור נישמע כמו עוד הפחדה חסרת בסיס של מדעני התחממות גלובלית.

מסתבר שבעשרים השנים האחרונות הטמפרטורה הממוצעת בגרינלנד עלתה (כמדומני) ב- 4 מעלות צלסיוס, שזה לפחות פי עשר מההתחממות הגלובלית. לכן לא נראה קשר בין התחממות זו להתחממות הגלובלית.

עוד מסתבר, לפי פרסומים אחרים מהימים האחרונים: תופעת עליית חום מהירה בגרינלנד חוזרת בערך במחזור של 150 שנה. לאחר מכן הטמפרטורה יורדת מחדש. הסיבות להתחממות-התקררות זו אינן ידועות.

בכל אופן התנודות הקיצוניות במזג האוויר בגרינלנד מתיישבות עם מידע היסטורי על תנודות אקלימיות גדולות בגרינלנד. לפי מידע היסטורי הזה (למשל) איזורים ניכרים בגרינלנד היו חמים במידה כזו שאיפשרו גידולים חקלאיים בזמן הוויקינגים בערך לפני 1200 שנה (פלוס מינוס 100 שנה, לא בדקתי).
גרינלנד 600396
מכיוון שאמ לא בדק גם את הקישור הישיר שנתתי לו, רציתי רק לציין שהאזורים הניכרים הללו היו שתי מושבות חקלאיות שבהן היו בסה"כ כמה אלפי תושבים. כיום יש בה בערך פי עשר יותר תושבים והם מתקיימים בעיקר מדיג (וממענקים ממשלת דנמרק).

כל הארקטי האמור מתחמם, לא רק גרינלנד. לפני 150 שנים יכלו לשוט דרך המעבר הצפון-מערבי [ויקיפדיה]?
גרינלנד 658655
נתקלתי היום בתגובתך ממשנת 2012 . קראתי בזמנו את סיפור העם הוויקינגי (עם מנהיג פוליטי שהסתכסך וגלה וכולי) סיפור עם זה מוצג כהסבר לשם גרינלנד. לא זוכר אם קראתי את הסיפור בוויקיפדיה או במקום אחר. מכל מקום בעקבות הקריאה קיבלתי רושם שמדובר בסיפור עם חסר חשיבות עובדתית (פחות מסיפורי המקרא על מלכות בית דויד). זה שויקיפדיה ניתלית בסיפור עם אנקדוטלי כדי "להוכיח" טענה כלשהיא (הסיבה לשם "גרינלנד") לא מוכיח הרבה .

בהעדר ראיות מוצקות יותר לסיבת השם גרינלנד, אני מעדיף את ההסבר המחדלי שהזכרתי שיש לו ראיות מוצקות כאמור בהמשך כאן: בשלב מסויים בשנת 900 בערך האי גרינלנד שנחשב קפוא כולו הפשיר בחלקו (באיזורי חוף מסויימים) והחלק שהפשיר הפך במהרה לירוק זה הותיר רושם רב על על אנשים שהסתובבו באיזור (כנראה רובם ויקינגים שהיו ידועים ביכולת ההסעה המצויינת של הסירות שלהם (בעיקר שיוטים למטרות דייג, נדמה לי ?). עובדה היסטורית בדוקה היא שבמשך 200 עד 300 שנה החום שם היה מספיק גבוה כדי לאפשר גידולים חקלאיים. בערך בסביבות שנת 1200 היישוב הוויקינגי בחופי גרינלנד ניטש והחקלאות פסקה. דעה מקובלת היא שהטמפרטורה שם ירדה לרמה שלא איפשרה יותר גידולים חקלאיים. הוויקינגים לא אהבו את אורח החיים של האינואיטים ומכיוון שהייתה להם מדינת אם (נורווגיה ושכנותיה) לא הייתה להם סיבה להאחז בכוח במושבות הקפואות שלהם בגרינלנד.

התופעה של "ירוקת פתאומית" (ללא אפקט חממה ברקע) בחופי גרינלנד אמורה להוכיח שיש תנודות חום ניכרות באיזור זה מסיבות לא ברורות (לא התחממות בגלל התחממות גלובלית).
גרינלנד 658656
הקשר בין גרינלנד הויקינגית לנורווגיה (ספינה כל שנה) נמשך עד שנת 1400 לערך (נדמה לי שהמושבה המערבית ננטשה עוד קודם לכן).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים