פרישת מקלדת חדשה 601086
המאמר כבר חוגג בר־מצווה אך ליחו לא נס.
להלן סיכום הבעיות במקלדות העבריות. חלקן צויינו לעיל, חלקן לא.

1. חוסר בתווים מסויימים. צויינו מקף־כתף ו„מרכאות פותחות וסוגרות”, אבל גם סימן חיבור עברי (﬩), טעמי מקרא ועוד.
2. צויינו המיקום והצורה הלא נוחים לזכירה להפקת ניקוד.
3. לא צויין, אך לדעתי חשוב מאד: הסמיכות של המקשים ו,ן גורמת לשגיאות הקלדה רבות. הגרוע מכל הוא שגם בקריאה חוזרת של הטקסט (אם אינה מתבצעת על־ידי תוכנת מחשב לתיקון שגיאות) לא ניתן להבחין בקלות בשגיאה הזו.
4. בכל מעבר בין עברית לאנגלית משנים 5 מקשי פיסוק את מיקומם: ,./'; (תו נוסף ` קיים באנגלית בלבד). עדיף היה לתכנן מקלדת שבה מקשי הפיסוק שומרים על מיקומם גם בהחלפת שפה.

תכננתי מקלדת המתמודדת היטב עם כל הבעיות האלה, אני סבור שהיא טובה יותר מכל הפתרונות שהוזכרו כאן. יש להתרגל מחדש למיקומם של שלושה תווים בלבד.

עמוד ההסבר וההתקנות נמצאים כאן.
פרישת מקלדת חדשה 601088
טוב לראות ניסויים נוספים עם פרישות מקשים.

לעניין התווים החסרים והמיקום של תווי הניקוד: ר' הגרסה החדשה של תקן המקלדת הישראלית, לדוגמה הטיוטה שב:
חסרים שם כמה סימנים (לדוגמה: הליגטורות).

לעניין שינוי מיקום המקשים: אני קצת פסימי לגבי האפשרות של זה להצליח. ממה שאני זוכר מההרצאה של שחר שמש על תהליך התקינה, אחד השיקולים החשובים שם היה תאימות אחורה. כל שינוי של פרישת המקשים הבסיסית ייתקל בה,נגדויו, שמרניו,.
פרישת מקלדת חדשה 601121
אני מכיר את המסמך הזה.
פרישת המקשים המוצעת של תקן ישראלי 1452 משמרת את כל הבעיות של המקלדות הישנות. הנסיון היחיד לשיפור הוא בהצעת מיקומי הניקוד, על פי הלוגיקה של lyx או טולדו. יש בצורה הזו הרבה בעיות (נדמה לי שקמץ הוא Alt-ק משום שהשם קמץ מתחיל ב-ק. לכן קובוץ, שגם הוא מתחיל באות ק', נדחק למקש אחר. אילוצים על גבי אילוצים).

התאימות אחורה היא לאילוץ אחר. הפרישה המקורית לעברית היא העתקת פרישת מקשי היידיש שנקבעה בארה"ב בסביבות 1920 והועברה למכונות כתיבה עבריות. בסביבות 1980, כש-IBM התחילו למכור מחשבים אישיים בישראל, התברר שחסר מקש אחד, היות שבעברית יש 27 תווים ובאנגלית 26. לכן הם הזיזו 5 תווים ממקום למקום והעלימו תו אחד. כיום איננו כפופים לאילוץ זה, ויכולים גם לקבוע במבט לאחור שסמיכות המקשים ו,ן היתה שגיאה גם בשנת 1920. השיטה שבה תיקנתי את כל העיוותים והוספתי הרבה בונוסים חייבה הזזה של 3 תווים בלבד.

התכתבתי בזמנו עם שחר שמש על אחת מהגירסאות הקודמות. הוא איתן בדעתו שאין להזיז שום דבר מהרמה הראשונה. אבל דוברי אנגלית מארה"ב מתרגלים די בקלות למקלדת AZERTY כשהם בצרפת, לתורכים יש שתיים או שלוש גירסאות לפרישת מקלדת, והפרישה האנגלית אינה זהה בכל לאמריקאית. נראה לי שהזזת שלושה תווים היא מחיר קטן מאד לשלם עבור הקלדה מהירה ונוחה.

כתבתי אתמול למר שמש על הפרישה הנוכחית ואני מקווה שהוא יענה.
פרישת מקלדת חדשה 687845
עדכון: אתמול הופיעה ב־ynet ידיעה על אסון נורא שמכון התקנים רוצה להמיט על ראשינו. מי שהחליט לא להבהל יותר מדי, יכול לקרוא סיקור לא רע באתר הארץ (יכול להיות שההבלטה של כתובת הדואר בתחילת הכתבה היא בגלל שבכתבה ב־ynet כתבו בהתחלה כתובת שגויה). יש משם גם קישור לטיוטת התקן.

יובל פנה לוועדה של מכון התקנים כבר בשנת 2013. אבל אז אמרו לו שלא יכולים לדון בהצעה החדשה לפני שיסיימו את השינויים הנוכחיים (שנגררו כבר משנת 2009, או משהו כזה). לכן השינויים שהוזכרו קודם כבר נכנסו סופית לתקן. נדמה לי שרק בחודשים האחרונים התחילו לדון שוב בשינויים החדשים.

בקיצור (בניסוח של מגיב מ־ynet): אם זה עןבדת למה לשנןת?
פרישת מקלדת חדשה 687849
אכן, השבוע יצאה רשמית ההכרזה של מכון התקנים על התקן החדש למקלדת עברית שאני הצעתי. הידיעה הופיעה בכמה עיתונים ומסעירה את הרשת. רוב התגובות של גולשים הן, כצפוי, „מי האידיוט שהציע את זה”. בינתיים יש כתבות מפרגנות ב-PCMag וב‚הארץ’. היום בגל"צ בתכנית של דודו ארז ואבי אטינגר בין השעות 14:00–16:00 אני אמור לעלות לשידור וכנראה שגם הם ינסו לצחוק עלי. האזנה נעימה.

מי שרוצה להתנסות במקלדת החדשה יכול להוריד את הקבצים מהאתר שפתחתי לצורך העניין, http://mikladot.com
פרישת מקלדת חדשה 687859
בשעטו"מ! אני סובל גם מה ן/ו (בעיקר בלפטופ הישן, בו התווים מטושטשים מרוב שימוש) וגם מה ת וה ץ על הפסיק והנקודה, בעיקר מהתזוזה של הנקודה מקש אחד הצידה.

תבורך.
פרישת מקלדת חדשה 687864
אני בעד. בהצלחה!
פרישת מקלדת חדשה 689276
עדכון.
השבוע שוב השתנתה פרישת המקשים בתקן המוצע. נראה שהשינוי הנוכחי הוא גם האחרון שיהיה. האות [ף] חוזרת למיקום המסורתי, [ץ] עוברת ל־[Q].

כך כל האותיות נמצאות בגוש האותיות ללא החרגה. התו [;] משלם את המחיר ומיקומו באנגלית ובעברית לא יהיה זהה.

ניתן לראות את המקלדת המעודכנת ולהוריד את הקבצים באתר http://mikladot.com . מומלץ למי שכבר התקין את הגירסה הקודמת להסירה לפני התקנת הגירסה החדשה.
פרישת מקלדת חדשה 698900
יש לי מחשב חדש שבמקלדתו לא חרותות אותיות עבריות. החלטתי שזה הזמן לנסות את הפרישה החדשה.

כמה מסקנות בינתיים:
* עדיין לא התרגלתי לשינויי המיקום בעברית.
* גם כאן יש עדיין מקש אחד ששונה בעברית ובאנגלית: ; בעברית היא ` באנגלית. אבל בעברית ממילא לא משתמשים בו יותר מדי אז אולי זה לא יפריע לי.
* את האותיות הדבקתי על מקלדתי ממדבקות. איפה אפשר למצוא מדבקות מוכנות עם תווי הניקוד ושאר הסימנים הנוספים של התקן?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים