תשובה שמאלנית באמצע הלילה 60110
אני איש שמאל מזה שנים, ויש לי תשובות ברורות ופשוטות שלשאלותייך.
טרור איננו לגיטימי. אבל נבהיר מהו טרור: טרור הוא פעולה כנגד אוכלוסיה אזרחית, לא-לוחמת. התקפה על חיילים העומדים במחסום היא פעולה צבאית לגיטימית. ירי על אזרחים בתחנת אוטובוס - לא. התקפה על אזרחים החיים בשטחים הכבושים היא עניין עדין, שכן אזרחים אלא מבצעים בעצם מגוריהם שם עוול לאוכלוסיה המקומית, עוברים על אמנת ג'נבה ובמקרים רבים מתפקדים ככוח צבאי לכל דבר, כולל התקפות יזומות על שווקים ערביים וכד'.
עמדתי זו, שטרור אינו לגיטימית, עקבית עם אמונתי שממשלת ישראל בראשות אריאל שרון אחראית במידה רבה להתגברות המהומות (יחד עם אחריות גדולה של יושב ראש הראשות, מר עראפת). בין השאר, אני מאמין שגם פעולות רבות של צה"ל וממשלת ישראל אינן לגיטימיות, ורבות מהן גורמות להרג חפים מפשע.
לשאלה השניה. האם הישיבה בישראל לגיטימית? אני מאמין שנעשה עוול לאזרחים הערבים בשנת 1948. אני מאמין גם שנעשה עוול כבד ליהודי מדינות ערב באותם שנים. אבל זה שאני מאמין שמדינת ישראל פגעה בזכויות תושבי יפו ולוד-רמלה, עדיין אינו אומר שלדעתי יש לשלול את עצם קיומה של המדינה. בכך כנראה אינני מאנשי השמאל האנטי-ציוני שהצגת. עם זאת, אני חושב שמדינת ישראל צריכה להתמודד עם מעשיה הבעייתים מבחינה מוסרית בעבר (בדיוק כמו שאני חושב שעל ארה"ב להתמודד עם התעללותה באינדיאנים)
תודה.
תשובה שמאלנית באמצע הלילה 60117
תודה על נכונותך לענות על שאלותי.
עם זאת, תשובותיך אינן כה פשוטות וברורות, כפי שאתה מתיימר לטעון.
במסגרת המאבק הפלסטיני בישראל, הן לפני העימות הנוכחי והן במהלכו, רק כ10% מההתקפות המזוינות הפלסטיניות בוצעו נגד חיילים וכוחות צבאיים, דוגמת ההתקפות על המחסומים ועל מוצב מרגנית. ברור גם, כי אילו הפלסטינים היו מוותרים לחלוטין על ההתקפות נגד מטרות אזרחיות, היה היקף מאבקם מצטמצם באופן משמעותי מאד. לשם השוואה, החיזבאללה, שניהל מלחמת גרילה נגד צה"ל בלבנון, הצליח להרוג בין 20 ל25 חיילים מדי שנה. הפלסטינים הרגו כ40 ישראלים רק השבוע, מרביתם אזרחים.
באשר ללגיטימיות של קיום מדינת ישראל, אני מבין שאכן אינך סבור כי על המדינה להתפרק מרצונה ולהתאבד; ובכל זאת, לא ברורה כוונתך באומרך שמדינת ישראל צריכה להתמודד עם מעשיה הבעייתיים מבחינה מוסרית בעבר. כיצד להתמודד? להסכים לחזרתם של עשרות אלפי או מאות אלפי פליטים לשטח המדינה? לתת פיצויים לפליטים? להתנצל באופן פומבי על העוול?
תשובה שמאלנית נוספת 60628
אינני מבין מה הבעיה.
איני מצוי בסטטיסטיקה שאתה מביא, אך יש לי תחושה שהמספר שהבאת (10%) קצת קטן. האם אתה מתכוון ל- 10% מהאירועים או שמא ל- 10% מהנפגעים? האם אתה סופר פעולות של הרשות הפלסטינית בלבד או גם פעולות של החמאס?
שנית, גם אם חלק משיטות המאבק שנוקטים הפלסטינים אינם לגיטימיות, אין זה שולל את הצורך ואת החובה לנהל אתם מו"מ. אם אתה מתעקש, פעולותיה של ישראל בשטחים אף הן אינן לגיטימיות (נוגדות את אמנת ג'נבה, פוגעות בזכויות אדם וכד'). האם תקבל עמדה פלסטינית הקוראת לא לנהל עם ישראל כל מו"מ מסיבה זו?
(ודרך אגב: ישראל ניהלה מו"מ עם חיזבאללה על הבנות 'ענבי זעם' ודברים דומים...)
לשאלתך השניה: אני בהחלט מאמין שישראל צריכה לבצע את האלמנט השני והשלישי שהצעת: להתנצל פומבית, ולהיות שותפה (אולי יחד עם ארה"ב, אירופה ומדינות ערב) במציאת פתרון כלכלי לפצות פליטים אלו. או בקיצור: אני מאמין בקבלת 'זכות השיבה' התיאורטית והמרתה (מעשית) בפיצוי מתאים.
עניתי?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים