שני הסנט שלי 601149
אני לא אוהב את הטון הכללי של הקישורים המצורפים (אותו אני מפרש כבלבול עם נגיעות היסטריה ונטייה לקונספירציזם).

יש כאן כמה נושאים יחסית ניפרדים:
1. תקן הזהב מול כסף פיאט - כל סחורה בעלת תכונות מסויימות (ניידת, בלאי נמוך, קשה לייצור\זיוף וכו') יכולה לשמש ככסף. אין הבדל עקרוני בין הפיכת משאב-טבע לכסף (תקן זהב) לבין חקיקה שתמנע מהריבון להדפיס כסף. כך שהדיבור על זהב הוא מסיח משאלת המדיניות המוניטרית הנכונה וגבולותיה.
2. מדיניות מוניטירית - זה נכון שאחד הסיכונים בפער שנוצר בין בסיס הכסף לכמות הכסף הכוללת הוא אינפלציה. אחד מיעדיו של כל בנק מרכזי הוא לבקר על התהליך ולמנוע אימפלציה, ולרשותו מספר כלים יעילים לשם כך. בארץ זה אחד מתפקדיו העיקריים של בנק ישראל (ואחריות עליו בנושא מוטלת בחוק בנק ישראל). היפר-אינפלציה היא לא תוצאה בלתי נמנעת של השיטה.
3. בנקאות ברזרבה חלקית - זה נושא שאינו קשור לתקן הזהב. מטרת השיטה היא כמובן מימון הלוואות באמצעות כספי החסכונות, תוך שמירה על נזילות (יחסית) של החסכונות וגמישות ודינמיות באפיקי השקעתם‏12. יש לשיטה חסרונות, כמובן, אבל אני לא מכיר שיטה אחרת שמשיגה את היעדים האלה בהצלחה.
4. צמיחה תמידית - בעיני אין בעיה לצפות לצמיחה אינסופית למעשה, ובקצב הולך וגדל (עד בוא הסינגולריות). ככל שמייצרים יותר, אפשר לייצר עוד יותר (היגיון קומבינטורי: ככל שיותר דברים כבר יוצרו, כך פוטנציאל היצור של מוצרים המבוססים עליהם גדל מעריכית וכך השירותים להם יש מקום).

1 ללא דרישות אלה, היה אפשר לא להרשות לבנקים לתת ריבית על פקדונות ובמקום זאת להפנות חוסכים לרכישת אגרות חוב לבחירתם.
2 הנזילות חשובה כדי לשכנע חוסכים פוטנציאלים לחסוך בפועל (ובכך להגדיל את מצאי האשראי), והדינמיות חשובה כדי להסתגל לתנאי שוק משתנים, לאפשר אשראי לעוסקים זעירים (כולם נזקקים לאשראי שוטף...), ולאפשר הלוואות ארוכות טווח (כמו משכנתאות).
שני הסנט שלי 601199
'הכלכלה האמיתית' לוקה בכמעט כל הרעות החולות של הדיון הציבורי הפסאודו-אינטלקטואלי והקונספירטיבי:
נגד שימוש בתרופות להורדת הכולסטרול (נושא שאני לא מבין בו מעבר לאינטואיציה הראשונית לטובת הרפואה הממוסדת).

קידום של ד"ר אבני וקונספירציות החלב, שקיבלו התייחסות ראויה בשני הלינקים הבאים:
זריעת פאניקה בכל מה שנוגע לקרינה סלולרית או אנרגיה גרעינית (תחת ההנחה, כנראה, שהקרינה הנפלטת ממכשירים סלולרים וקרינה שתדלוף מכור גרעיני יהיו מאותו סוג)

ובאופן כללי בורות וטימטום שקשה מאוד להילחם בהם בכלים אינטלקטואליים. אני קצת מופתע שאלו הרפרנסים באייל הקורא

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים