מרתק 601154
זה מרתק ברמות עילאיות, תודה למערכת האייל.

ייקח לי עוד הרבה זמן לקרוא את זה שוב ושוב ולחשוב ולהבין, אבל כבר קיבלתי תשובה על שאלה שמציקה לי מזמן: מדוע חייבים כל הזמן לצמוח?
התשובה: חייבים לצמוח בלי הרף, כי הלוואות חדשות נוצרות בלי הרף, כמות הכסף הפיקטיבי עולה בלי הרף, ערך הכסף יורד בלי הרף, והדרך היחידה לעצור את הידרדרות ערך הכסף היא על ידי הגדלת התל"ג.

מכאן הבנתי עוד שני דברים:
א. הבנתי את הטענה של ירון זליכה שאומר שמנוע הצמיחה איננו טייקונים, כמו שחושב ביבי, אלא הצרכן הקטן. עכשיו זה ברור, וכדי שהצרכן הקטן יצרוך צריך להיות לו כסף.
ב. המערכת הכספית היא המנוע האנטי אקולוגי הגדול ביותר בקוסמוס.
מרתק 601177
1 ודאי שהמערכת הכספית היא המנוע האנטי אקולוגי הגדול בקוסמוס, אבל לדלק שלו - כמות הכסף המולווה הפיקטיבי יש גם צד מאוד ממשי:
אם הקבוצה שלך לא מתרחבות בצורה בילתי פוסקת (בקר, ילדים, פולי סויה, נפחיות) באה קבוצת קופים אחרת ומשעבדת אותכם.

2 למנוע הזה יש גם פיקוד רובוטי, עם מטרות מוטבעות של התרחבות באשר היא, שאינן כפופות לשום משוב מכיוון תוצאות ההתפתחות.

3 זאת משום שההתרחבויות הבילתי פוסקות שלכאורה אינן מסיעות כלל במניעת שיעבוד לקופים זרים - לדוגמא: קיסר כל יכל שמשוגע לשעוני קוקיה מעצמות השמע של דולפינים, בסופו של דבר כן מסיעות בעקיפין בבלימת הקופים המתדפקים בדלת: הקיסר יגרום להוצרות שוק ציד-דיג ער והדייגים יגדלו יותר צאצאים לגיל צבא ומצוות.

4 מכיוון שמבחינת ברירה טבעית המטרה העליונה היא דווקא כן בלימת קופים, יש שתי אפשרויות: או שזו הדרך היעילה ביותר להשקעה, או שלא עלינו עדיין על איזשהו פטנט.

הייתי שמח מאוד לטעון שמטרות שונות שאנשים עשויים לאמץ הן מרכיב משמעותי, אבל אני לא מבחין בשום השפעה של אלה על חוקי המשחק הכלכלי הגדול, אלא רק על ההצלחה או הכשלון של השחקנים.
נקווה שהפינגויינים יצליחו יותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים