יש עוד אפשרויות 602005
נהנתי והתרשמתי ממאמרך לעיל. הרשני להוסיף כמה אפשרויות הנרמזות מדבריך ודברי יגאל עילם אך שלא נתתם דעתכם אליהן.

אך ראשית תיקון קטן שהפתיע גם אותי כששמעתיה - האינדיאנים-ילידים שבארה"ב אינם בהכרח אזרחי ארה"ב. לפחות חלקם (ואין לי נתונים) כלל אינם אזרחים בארה"ב, שטחיהם הם מחוץ לטריטוריה של ארה"ב (לכן יכולים לבסס שם עסקים שאינם חוקיים בחלק ממדינות ארה"ב כמו הימורים).

ועכשיו לניתוח הלאומי-זהותי של מדינת ישראל. מדינה היא אכן כלי (די מפגר) אך "ישראל" הוא רעיון זהותי מקורי. עילם מציג יהדות מול ישראליות, בעוד רוב הדתיים רואים את "העם היהודי" כזהה ל"עם ישראל" - השקפה מושרשת עמוק בתודעה. אך, לפחות מבחינת התנ"ך (שגם הוא גורם במשוואה) היהודים הם שבט (או חבורת שבטים, "דגל ומחנה") מהזהות הישראלית. מהבחינה התנכית ישראל אינה צריכה לרוב יהודי אלא לאוכלוסיה עם זהות ישראלית. יתר על כן, "ישראל" זו אינה דווקא טריטוריאלית ובפוטנציה היא אולי לא מדינה - אבל בהחלט אומה שגם יש לה שליחות אל כל העולם. היהדות אולי אינה מסיונרית, כדבריכם, אבל הישראליות יכולה להתפשט באזור ובעולם המתרשת ומתחבר.

הנתונים שהזכרת על מוצאם הגנטי היהודי של ה"פלשתינאים" היו תיאורטיים עד עתה. אך הנה קם יהודי נמרץ (מחלוצי ההי-טק בישראל) צבי מסיני ומנסה להקים את "תנועת ההתחברות" ולהביא עובדות אלו למשמעות פוליטית - ראה http://www.the-engagement.org.

ההיסטוריון הבריטי יהודי יו שונפילד (Hugh Schonfield)שספרו על ישוע The Passover Plot היה בסט-סלר ב-‏1965 הציע בספרו The Politics of God הציע בזמנו להקים אומה חדשה לשירות האנושות המיישמת את התכנית התנכית ותוכניתו המקורית (בלתי נוצרית)של ישוע. השם שניבחר היה לטיני וזר (כמה אירוני על רקע מלחמתו של שונפילד כל ימיו ב"רומאיות" - אם פגנית ואם נוצרית) והניסיון נכשל. כיום אני משתף פעולה עם נאמניו לקומם אומה זו כשמוסכם הפעם שמדובר ב"ישראל" - חדשה, אוניברסלית אבל אותה ישראל. לא כמדינה פוליטית אלא כאומת שרות, אך וודאי בזיקה חזקה לכל עניין ישראלי ומתן שרותי-השלמה לכל אומה, אך ראשית לכלל ישראל.

הצהרות כאלו נשמעות מן הסתם מוזרות או שוליות - אך תלוי מאיפה מסתכלים. בין יותר מ-‏4000 חברי לפייסבוק ו-‏160,000 נכנסים ל"אתר התקווה" המטפח את התקווה הישראלית http://www.global-report.com/thehope האפשרויות כבר לא כ"כ מוזרות, ואם תיכנס לשם תיהנה וודאי למצוא פתרונות אפשריים לבעיות הנראות לעילם וידידיו כסיוט בלתי פתיר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים