פרטיות גנטית 604628
במיזם הגן האנושי השקיעו המוני חוקרים מאמצים רבים בריצוף גן של איש אחד. במיזם ENCODE כבר עובדים על הרבה יותר אפשרויות: הכל נעשה הרבה יותר יעיל וזול. ההערכה היא שריצוף הגנים מדגימה נתונה של אדם תעלה היום בערך 1000$, והמחיר הזה נמצא במגמת ירידה.

לכן עולים חששות שונים לפרטיות: יש תרחיש די סביר של בדיקת DNA מכל מיני אנשים (לדומה: מועמדים בראיון עבודה. בדיונים על הגרפולוגים מישהו סיפר שהוא נמנע מתשובה לשאלה שמטרתה הייתה בבירור קבלת דגימת כתב יד שלו עבור בדיקה גרפולוגית. נראה אותכם מסרבים בנימוס לכוס קפה).

ועדה בארצות הברית בדקה את המצב וממליצה להתייחס למידע שמתקבל מבדיקה גנטית כמידע פרטי. לדוגמה, לדרוש הסכמה לבדיקה (למעט כל מיני נסיבות מיוחדות).
פרטיות גנטית 604629
היו לא מעט אנשים שראיינתי לעבודה וסירבו בנימוס לכוס קפה (אם כי לא מחשש שאקח את הדנ"א שלהם).

נראה לי שהחשש לא כזה חמור, לפחות בעשור-שניים הקרובים עד שמישהו יצליח להפיק מספיק משמעות מדגימה אחת שתהיה רלבנטית למעסיק. רוב התכונות שמעסיק מחפש והדברים שהוא חושש מהם אינם תלויים בגן בודד, וספק אם ניתן יהיה להסיק מסקנות בעלות משמעות בהנתן העובדה ההולכת ומתבררת שההפעלה האינדיבידואלית של גנים חשובה לא פחות מהרצף הגנטי עצמו, ולא ניתן להסיק אותה מכוס הקפה שלך. במקום לדאוג מזה עדיף שתדאג ממה שניתן למצוא עליך כבר היום ממידע שמתרוצץ ברשת. כרגיל, ארה"ב מובילה עלינו: יצא לי לראיין מועמד, אדם לא צעיר שעלה מארה"ב. לאחר הראיון גיגלתי את שמו והגעתי לאתר של חברה שעיסוקה הוא מציאת נתונים על אנשים; בן רגע היו בידי כתובתו בארה"ב, רישומי הגירושין שלו, השמות והכתובות של ילדיו, דיוני בית משפט שהוא השתתף בהם ושלל פרטים נוספים - וכל זה היה רק ה-preview החינמי. תמורת $25 הייתי יכול לקבל הרבה יותר מידע. בארץ, לשמחתי, התחום הזה אמנם קיים אבל הרבה פחות מפותח.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים