הסבר נוסף 605005
לדעתי זה ההסבר העיקרי. ל(גנים של) הגבר יש אינטרס שהאישה תהיה נאמנה לכן גם לגנים של האישה יש אינטרס שהאישה תהיה נאמנה. האורגזמה היא דרך להבטיח נאמנות.

עוד דוגמה מכיוון אחר מין לא מוגן מונע דיכאון.
הסבר נוסף 605036
ההסבר הנוסף שלי (בשתי פרוטות, תודה):
עם ההפתרות הכמעט מוחלטת מעונות יחום באנושידים, עלה ופרח מנגנון אחר המעודד נשים לרצות מין, האורגזמה הנשית היא גורם מחזק במערכת עורגת מחשבתית-פיזיולוגית.
דוגמא נגדית - ביונקים רבים אחרים, הנקבה בעונת היחום לא רק מיצרת גורמי משיכה כימיים אלא משנה את פעולותיה והתנהגותה באופן המכונה לעיתים "דרישה", ממש כאילו היא מאוד מאוד מעונינת במין, גם אם המין עצמו מכאיב (חתולה) או מסוכן (סוסה).
אין סיבה להניח שהצרכים הדוחקים נאבדו בעת עם המעבר ל365 ימי עבודה בשנה (בשאיפה), הם קנו מושב בשורה טובה באמצע גם במח הנשי המפותח והחושב, והעיצבוב הרגיש ממילא שהיה מצוי כבר באזור אברי הרביה שלהן חווט מחדש לתמיכה ופיצוי של הפעילות המוחית.
כחלק מהשינוי הפיסיולוגי נחשפו כנראה חלקית גנים "זכריים" מסויימים הפועלים בשלב העוברי של ההתפתחות הוגינלית ‏1 - תודה לאלים - במידה פחותה מחשיפת גנים זכריים בנקבת הצבוע האפריקאי.

[יהיה מאוד מאוד מעניין אם למישהו יש כיוון לגבי השלב המדויק-יותר או הגן המדויק-יותר]
הסבר נוסף 605039
לפי ויקיפדיה אנחנו לא המין היחיד שלנקבותיו יש אורגזמה. הדוגמה שהם מביאים היא שלתנינות יש דגדגן.
הסבר נוסף 605040
מענין, לא ידעתי לגבי תנינות (לא יונק כלל וכלל), אבל לא מפתיע אותי כשמנגנון דומה מתפתח ביצורים שונים, לא מפתיע - כלומר מכיוון שיש אין-סןף דוגמאות כאלו, אם זאת, לא בטוח שהאיבר הדומה משרת באותה הצורה את האורגניזם.
בכל מקרה סביר מאוד שנשות האדם אינן הנקבות היחידות החוות פורקן-עיצבי הקשור במין, השאלה במקור היא מה תפקידן של החוויות האלו.
אם תרצה חידוד הטענה בויכוח - אני חולק עליך כשאתה קובע שיש קשר חזק דוקא למונוגמיות, זאת משום שלעיתים קרובות מרבית האורגזמות הנחוות ע"י (ובהדגשה!) אישה אינן מתרחשות בנוכחות גשמית-מידית של גבר ספציפי או כללי. אז או שמדובר בפטנט גרוע מאוד לעידוד מונוגמיות, או שיש לפטנט תפקיד קצת שונה או רחב יותר.
כתמיכה לטענה הזו מהצד הפסיכולוגי - המופעל באופן פיסיולוגי (ואחפש קישור בהמשך) נראה לי כי הפנטזיה הנשית (באופן דומה לפנטזיה הגברית) מתעסקת רבות בדמויות זרות או אחרות מהגבר ה"לגיטימי".
הסבר נוסף 605063
צר לי לאכזב אותך אך לא נראה לי שהדמיון של תנינים כל כך מפותח.
הסבר נוסף 605067
מאין אתה יודע? אולי הם חולמים על כבשים חשמליות וטעימות?
הסבר נוסף 605070
אני מזיל דמעות על התנין ותנינתו.
הסבר נוסף 605071
ולאחר קריאת הדיונים הפוליטיים אני מוחה דמעה גם על רמת ההקשבה של התנינים האחרים. כולל התנינים הכבדים והמכובדים.

הי, אם מישהו מעונין אני מוכר בזיל הזול עקב שברון לב:
* רעיון להמשך דיון האורגזמה לכיוון ההפרזה בתיאור הצורך האנושי במונוגמיה כגנטי
* רעיון להמשך דיון האורגזמה לכיוון ההשפעה השלילית המתמשכת של תפיסת הלבידו הנשי אצל פרויד

לא בשבת!
הסבר נוסף 605114
מכיון שהנושא המונוגמי מעניין אותי (בעיקר הקושי הגברי הנפוץ (שאני מאמינה בכנות קיומו) לוותר על עמדת הציד ועל ההרפתקאות מחוץ לקשר), אשמח ואודה לך אם תסכים להרחיב בנושא.
הסבר נוסף 605179
אהלן מאיה,

האופן בו בחרת לכתוב מעלה בי דחף כמעט בילתי נשלט להפוך ליועצת-יחסים-אינטרנטית, דחף שאינני מצליח להדחיק, ובכן אנסה לספק אותו -
גברים ככלל מסוגלים לקשר מונוגמי כפי שהם מסוגלים להתחייב לעבודה מסויימת או לדרך חיים מסויימת (שאינה קשורה ישירות במין) או לאידיאולוגיה מסוימת (ללא מבט לצדדים לעיתים). חלקם לא מעונינים לעשות זאת ואחוז מסויים באמת אינו מסוגל.
ברור שאת מודעת לכך ולכן התיחסת לקושי, הקושי גם הוא תלוי בדרך החיים ובשאר גורמים, כמו מספר הנשים שאכן מעונין בהרפתקאה עם הגבר המתקשה. טוב מספיק עם זה! אני מתנצל.

אני סבור שלא קים "כח גנטי" הדורש מונוגמיות באופן ספציפי, לא בגברים ולא בנשים, אלא שמונוגמיות היא פירוש חברתי אחד לדחף כללי הרבה יותר. כללי באופיו כמובן - כלומר ההשפעה היא על פרטים.
ההרחבה העיקרית שלי, (לא גילוי מרעיש, אלא שמשום מה הענין עדיין מודחק אינטלקטואלית לעיתים קרובות), היא שגם נשים לא נשלטות ע"י דחף ביולוגי מדויק לכיוון מונוגמיות נצחית.
קיים דחף נשי חזק לסביבה מוגנת לגידול צאצאים, שאינו זהה כלל לדחף הביולוגי הגברי לזיהוי הצאצאים האישיים.
הדחף הנשי הנ"ל יכול להוביל למשל להמלטות מהאב (עם הצאצאים) לכל סיטואציה חברתית שתספק את ההגנה הנדרשת, והדחף הגברי הנ"ל יכול במצבים מסויימים לדרוש מהגבר להיות מאוד מונוגמי (אם זו הדרך המוצלחת ביותר להבטיח צאצאים בוגרים ופעילים מינית).

לא בדיוק תשובה לענין הפזילה לצדדים, אבל אולי אם משהו בדברים האלו נראה לך קשור לשאלה נגיע לזה בסוף.
הסבר נוסף 605220
אהלן כבשה, (משפט שלא אמרתי מאז ילדותי בנגב)

שמחה שנענית לדחף. מתוך תשובתך מתברר לי שהתשובה לתהייתי טמונה אולי יותר בפסיכולוגיה חברתית מאשר בביולוגיה: ככל שהגבר/אשה יותר בוגרים (פחות תלויים באישור מחודש למידת האטרקטיביות שלהם/ן) ו/או פחות נתונים לפיתויים (כלומר, פחות אטרקטיביים) הסיכוי לפזילה לצדדים קטן.
הדחף הנשי לסביבה מוגנת לצאצאים יכול להוביל גם את הגבר למונוגמיה (בפועל ו/או מוצהרת) ובכל זאת הפיתוי לגבר גדול יותר: מהרגע שהצאצא נולד ויש לגבר ביטחון בהיותו שלו, הוא יכול להמשיך לחפש פרטנריות נוספות ולו להרפתקאה בלבד.
(הבנתי את ההקשר הביולוגי של הפזילה לצדדים של הנשים ועדיין, כפי שכתבתי, יש לדעתי הבדל - אם אב ילדי מהווה סביבה מוגנת, למה - ביולוגית - שאפזול הצידה?).
הסבר נוסף 605246
למה - ביולוגית - שתיפזלי הצידה? אולי כדי למצוא גנים עוד יותר טובים לילד הבא, אבל לא רק זה - זו הסיבה אם מתמקדים רק בהרפתקאות, אולי את רוצה השפעות חיוביות יותר על הילדים? אולי מישהו שתומך בקרירה שלך יותר טוב? אולי מישהו שפחות יושב מול המחשב?

אולי זה מתבטא במשיכה לזכר שהג'ינס יושבים עליו בצורה מושלמת ואולי ע"י משיכה דוקא ליכולת האינטלקטואלית של מן-דהוא, אולי כישוריו האומנותיים של מישהו יוצרים את האפקט החזק ביותר, ואולי הדרך בה הוא מנער את שערו כשהוא יוצא מהים מעירה משהו ששכחת או זכרת כל הזמן.

בכל מקרה, כמו שכתבתי באופן זהיר ביותר, בעולם שלנו לא האב הוא המספק את ההגנה אלא הסיטואציה החברתית, אולי את לא פוזלת לגבר אחר אבל מעונינת לעבור עם הילדים למקום בטוח? פה לא מדובר במשיכה מינית לזכר אחר, אבל (ויסלחו לי כולן), יש סיכוי טוב שכמות ואיכות האורגזמות ישתפרו עם המעבר.
הסבר נוסף 605177
עכשיו הבנתי שהוטעית מעט ע"י הניסוח הלא ברור בויקיפדיה העברית, ובנוסף לא ממש הבנת את המשפט בתגובתי שמתיחס לתנינות: "-- לא בטוח שהאיבר הדומה משרת באותה הצורה את האורגניזם" הכוונה לכך שקיום דגדגן אצל תנינות אינו מעיד בהכרח שהוא מתפקד ככפתור לאורגזמה ו\או שאין לו תפקיד אחר, הנה המשפט אותו ניסו לתרגם:
"The mechanics of male orgasm are similar in most mammals. Females of some mammal and some non-mammal species such as alligators have clitorises", אז לתנינות יש דגדגנים אך ככל הידוע לא אורגזמות.
אגב, בתגובה הקודמת לזו הזכרתי את הצבועים ואת העובדה המפורסמת שלנקבות הצבועים יש לא-דגדגן אלא פין שלם, גם במקרה זה, כמו במקרה התנינות, אינני סבור שהסיבה לקיומו של פין זה היא פיתוח עולם-הדימיון הריגשי והמיני של הצבועה, אלא, כפי שציינתי, שקיומו של הפין מעיד על אותו התהליך של חשיפת גנים זכריים בנקבה, מסיבה אבולוציונית. (שונה מזו שעודדה שינוי-תורשתי דומה בשלב כלשהו של התפתחות המין האנושי).

לגבי הטענה שהעלית אתה - אני חושש שהטעות שלך קודמת לניסיון לקשור את האורגזמה הנשית ומצויה בפירוש מוטעה של הדחף-האבולוציוני להגן על צאצאים איטיי-גידול משותפים ובהנחה שדחף כזה מחייב בהכרח מונוגמיות, הדוגמאות הסותרות צצות בשפע אם רק מרחיקים להביט מעט מעבר למוסכמות של החברה המידית בה אתה חי (ואפילו כאשר בוחנים את אלו האחרונות בשימת לב), העולם היה ועודנו מאוכלס בבני-אנוש רבים שלא גדלו במשפחה של אבא-אמא-כלב-ילד, במקומות רבים ובתקופות שונות מדובר ברוב או בכל הצאצאים האנושיים.

אני יכול להמשיך ולהסביר את ההיגיון שאני רואה בקשר בין האורגזמה הנקבית להתפתחות דחף מיני לא-עונתי ומנגנון נקבי של ניפוי ובחירת מחזרים המערב את המח הנשי (בתקווה שאתה לא כופר בקיומו של זה), מנגנון ודחף שלעיתים פועלים במקביל אפילו לקיומו (הכפוי או רצוי) של קשר מונוגמי רשמי, אבל, אני מעדיף להבהיר קודם את הנקודות הנ"ל עד שאהיה משוכנע שהובנו במידה סבירה.
הסבר נוסף 605158
הנה מה שלא הבנתי, בהסבר שלך ובזה של גרינגרוז, שמניחים בלי להסביר יותר מדי שהאורגזמה הנשית מעודדת נאמנות של הגבר. אני מניח שהכוונה היא שזה בגלל שזה גורם אושר לגבר. נניח שבתרבות המערבית זה באמת גורם אושר לגבר - נדמה לי שזה נובע ממטען תרבותי "מתקדם": הגבר צריך לדעת שהאורגזמה של הפרטנרית אינה מובנת מאליה, שהיא מעידה על הנאה של האישה, ובנוסף הוא צריך לרצות בהנאתה של האישה (או לחילופין להיות מאושר מהמחמאה לכישוריו). בתרבות הפופולרית (של התרבות המערבית הליברלית) אוהבים לקטר על הגברים שלא אכפת להם; לא חייבים להאמין לתרבות הפופולרית בזה, אבל גם לטעון שלגברים כן אכפת, אינסטינקטיבית, מהנאתה של האישה דורש חיזוק. נניח שזה נכון בחברה המערבית הליברלית; האם גם בחברות מסורתיות יותר זה נכון? האם בתרבויות פרימיטיביות? ומה אצל הבונובו‏1?

1מדרש שם: בדיונים כאלה מחכים לו, וברור שהוא יגיע. בוא, נו, בוא.
הסבר נוסף 605163
לא כתבתי שהאורגזמה הנשית מעודדת נאמנות של הגבר ואני גם מתקשה לראות מה היה כל כך מבלבל בתגובתי הקצרה.
הסבר נוסף 605260
אולי באמת יצקתי לתגובתך הקצרה יותר מדי, ברוח המאמר של גרינגרוז. אז בוא תסביר לי לאט יותר איך עובד, להשערתך, הקשר בין אורגזמה נשית לנאמנות.
הסבר נוסף 605278
הפעולה הכי פשוטה היא שחרור אוקסיטוצין [ויקיפדיה] אשר "מופרש אצל נשים וגברים בזמן אורגזמה. "

בין תכונותיו של ההורמון המכונה גם הורמון האהבה יש לו השפעה "בעוררות מינית, מונוגמיה, קשר אימהי..."

לנשים יש יותר מהורמון זה מאשר לגברים וזאת ,דרך אגב, אחת הסיבות שיש יותר אוטיסטים מאוטיסטיות.

מעבר לזה דיכאון גורר נרקיסיסטיות ואושר היפוכו של דבר.
הסבר נוסף 605311
עכשיו הבנתי את תגובתך הראשונה, סליחה על האיטיות.
הסבר נוסף 643859
אני חשבתי שהסיבה מדוע יש יותר אוטיסטים מאוטיסטיות היא שכשיש 2 כרומוזומים אותו הדבר, אם משהו נדפק, השני מחפה עליו. וגברים, שיש להם כרומוזום X אחד ו-Y אחד, אם משהו נדפק ב-X, אין מה שיחפה.
הסבר נוסף 643869
זה נכון לגבי מחלות שעוברות מהאמא לבן (כמו עוורון צבעים), מחלות שהגן האחראי עליהן הוא רצסיבי ונמצא על כרומוזום X. כדי שאשה תהיה עוורת צבעים על הגן להופיע בשני כרומוזומי ה X שלה. אצל גבר, אם יש לו את הגן הפגום אין לו גן נוסף שיאזן אותו.
לא ידוע לי (זה לא אומר שזה לא נכון, זה רק אומר שלי לא ידוע) שגם אוטיזם נובע מגן רצסיבי הממוקם על כרומוזום X.
הסבר נוסף 643879
רגע. לגבי עוורון צבעים.
גבר עיוור צבעים - יכול להעביר הלאה את העיוורון? אם הגן מונח בכרומוזום X שלו, משמע - הבנות עשויות לקבל את הגן (ולהיות נשאיות) והבנים - לא יכולים לקבל את זה. אני צודקת?
הסבר נוסף 643880
נכון.
הבנים מקבלים את זה מהאמא.
הבנות מקבלות מהאמא ו/או מהאבא. אם הן מקבלות מאחד ההורים הן נשאיות, רק אם הן מקבלות משני ההורים הן לוקות בעוורון צבעים.
הסבר נוסף 605958
לא הבנתי את עניין ה"לכן". למה לגנים של הגבר ושל האישה יש בהכרח אותה פונקצית תועלת? ועוד משהו: לגנים של הגבר יש אינטרס שהאישה *של אותו גבר* תהיה נאמנה אבל שהאישה של השכן תהיה שרלילה. נראה אותך משלב את זה בהסבר משכנע על אורגזמה נשית.
הסבר נוסף 605960
אולי, בהיזכרנו שברוב שנות האבולוציה גרו באוהלים ולא מאחורי חלונות כפולי-זיגוג, זאת הדרך של אשתו של השכן להודיע שהיא שרלילה? או לעשות יחסי ציבור לכוחו ועוצם ידו של הגבר שלה, מצד שני?
הסבר נוסף 605962
אולי, אבל זה משאיר את התעלומה של הסתרת קיום היחסים (כלומר, why don't we do it on the road כפי ששאלו הביטלס) על כנה.

אני חושב שיש צורך בתיאוריה כללית שתסביר את כל, או רוב, המאפיינים המשונים למדי של ההתנהגות המינית האנושית. עד כה נתקלתי בלא מעט תיאוריות שמתיחסות לאספקט זה או אחר (למשל ב"השימפנזה השלישית" וב "why is sex fun", אם להזכיר רק שני ספרים של ג'ארד דימונד) , אבל לא מצאתי את ה- TOE או אפילו ניסיונות בכיוון.
הסבר נוסף 605964
לתעלומת ההסתרה עשוי להיות ההסבר הפשוט שזה זמן מצוין לתקוף את הזכר הנדון כאשר כלי זינו אינם עליו ודעתו מוסחת מאויביו.
הסבר נוסף 606020
ההסבר הזה נראה לי לוקה בחסר. ראשית, הבעיה משותפת לכל בעלי החיים, ורק מיעוט קטן מהם פיתח איסטרטגיה של מין מחתרתי כדי להתמודד איתה. דודנינו השימפנזים, למשל, שאינם חשודים בפציפיזם מכל סוג, מסתדרים לא רע עם מין בפרהסיה (מלבד זכרים נחותים שמפתים נקבות לפני שהאלפות עשו את הסיבוב שלהם, אבל זה לא התפתח לרמה של טאבו מהסוג המוכר לנו). שנית, לא פיתחנו שום טאבו על שינה משותפת, למרות שזה מצב הרבה יותר פגיע.
הסבר נוסף 606029
תמיד יכול להיות שזו תופעה שהתפתחה ממש לאחרונה, באלפי השנים האחרונות, ואז זה כבר קשור פחות לגנים ויותר לממים דתיים, תרבותיים, וכו'. בערך כמו ההסתרה הכללית של איברי מין על ידי ביגוד, שגם היא מן הסתם מאוד חדישה‏1. אם אני לא טועה, ברחבי אפריקה בשבטים כאלה ואחרים אופנת הטופלס נפוצה למדי, מבלי שיקראו לעצמם נודיסטים.

1 מה אני מקשקש בעצם, הרי כבר ידוע לכל בר בי רב שזה בגלל הנחש וה"תפוח" ההוא.
הסבר נוסף 606147
עד כמה שאני יודע מין בפרהסיה אינו מקובל אפילו אצל החבר'ה האלה או האלה.
הסבר נוסף 643860
לא, לא.
אם אשתו של שכן תהיה שרלילה, עלול להגרם עימות פנים-אל-פנים עם השכן. ומכאן הדרך קצרה אל מותו הודאי של אחד משני הגברים, על כל הצאצאים שאולי היו עשויים להוולד לו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים