605129
נצל"ש.

בחדשות הודיעו שהליכוד וישראל ביתנו ירוצו ברשימה משותפת.
לי נראה שנתניהו עשה טעות קשה. בבחירות הקודמות זכו שתי הרשימות ל-‏42 מנדטים, ביחד. אני מתנבא שבבחירות הקרובות הרשימה המשותפת לא תזכה ביותר מ-‏35.
בכלל, באווירה המקובלת במקומותינו, ההצבעה היא שלילית בעיקרה. יהיו יותר שיימנעו מהצבעה כי הם לא סובלים את נתניהו, או מפני שליברמן מושחת, או מפני שלליכוד דימוי מסורתי ומזרחי, או מפני שלישראל ביתנו דימוי פשיסטי, מאשר כאלו שייקסמו מהאיחוד ויחליטו להצביע לרשימה המשותפת למרות שקודם תכננו להצביע לרשימה אחרת.
זה נכון, דרך אגב, גם ל"בית היהודי". הם יזכו בפחות מנדטים מאשר הרשימות הנפרדות שהיו בבחירות הקודמות.
605131
זה מעניין כי הרשימה המסתמנת היא מאד לבנה וחילונית, דווקא.

וגם אני לא מבינה את ההגיון, בהנתן שלא מדובר במפלגות שמגרדות את אחוז החסימה ושממילא חזק חזק באותו הגוש. מה שגורם לי לתהות מה הם יודעים שאני מפספסת, או איזה אינטרס אחר (שאיננו העלאת מספר המנדטים) נסתר ממני.
605136
כיוון שאני לא מכיר מישהו שיצביע לאיחוד ליכוד-ישראל-ביתנו אבל לא יצביע למפלגות אם הן רצות בנפרד. המסקנה שלי היא שהם רוצים פחות מנדטים. נשאלת השאלה למה, ולזה אין לי תשובה בינתיים.
605137
רביב דרוקר אמר שהאיחוד עשוי לעלות להם בעד שני מנדטים. אז נשאלת השאלה מה הם מרווחים במחיר של שני מנדטים.
605141
עברנו את התגובה ה-‏600,000 ואתה עדיין בלבניסט?! :-)
605190
שני מנדטים זה גם הניחוש שלי, כלומר הם יסגרו עם כ-‏40 מנדטים. ופה, אני חושב, נעוץ העניין המרכזי. למפלגה גדולה בת 40 מנדטים שמוקפת במפלגות שהגדולה שבהן היא חצי ממנה, יש אימפקט פסיכולוגי משמעותי. יש לזה סיכוי להפוך את הליכוד למפא"י החדשה, לפחות מבחינת התפיסה הפסיכולוגית. (כבר היום, עם פחות מרבע מחברי הכנסת, אנשים רואים בליכוד כמפלגת השלטון שאין בלתה. אם היא גם תהיה כפולה בגודלה מהבאה אחריה, ובהנחה שלא תתפצל שוב כפי שקרה לפני בחירות 2006, הרי שיש כאן השפעה שחורגת מתחום האריתמטיקה אל תחום הפסיכולוגיה, שהוא, יש להודות, לא פחות חשוב.
605208
לא נראה לי שהליכוד יכול להפוך למפא"י החדשה, בטח לא כתוצאה מצירופו של גורם די זר למהותו כמו "ישראל ביתנו". בכל מקרה, דבר אחד שמתפספס בהרבה מהניתוחים הפוליטיים הוא שישראל הפכה בשני העשורים האחרונים למדינה כמעט ללא מפלגות. יש בה רק רשימות לכנסת; ביום שאחרי הבחירות (או ליתר דיוק אחרי חלוקת התפקידים) זה איש איש לגורלו, ויש בכנסת כשמונים מפלגות (כלומר כל ח"כ שאינו שר או סגן שר מתפקד כמפלגה עצמאית). מאז התרגשו עלינו הפוליטיקה האישית והפריימריז הח"כים אינם מרגישים יותר מחויבים למפלגתם אלא רק לדימוי שלהם מול המתפקדים (וזה לגמרי לא אותו דבר). התוצאה מכך היא שמספר גדול של מנדטים לא מבטיח רושם צבורי של מפלגה חזקה וגם לא תוספת ליכולת המשילות. אם המועמדים מהצד של ישראל ביתנו ימשיכו להבחר בדרך של "החלטה פה אחד" אפשר יהיה להסתמך עליהם פחות או יותר; אם הם יבחרו בפריימריז גם זה לא. הח"כים מטעם הליכוד המקורי ירגישו עוד פחות נאמנות למסגרת בפורמט החדש. הרושם שהצבור יקבל לא יהיה של מפלגה חזקה ש-"נועדה לשלטון" (בפרט כל עוד מי שמוביל את העסק הוא דמות חלשה כמו נתניהו).
605209
כיצד אתה יודע שנתניהו דמות חלשה? הייתה לך הזדמנות להתרשם באופן אישי מאישיותו?
605210
היתה לי הזדמנות להתרשם מתפקודו במשך שנות כהונתו הראשונה והשניה כראש ממשלה, וכן בתקופות שלפניהן ושביניהן. ראיתי אותו בליל ה-"פוטש בננה" כשהוא התקפל ולא העז להתעמת עם שרון, ראיתי אותו בעימות עם איציק מרדכי (וכיצד הגיב אז כשנסים משעל מנע ממנו להציג את הגרפים שהביא בניגוד לסיכומים המוקדמים), ראיתי אותו כשנלחץ מסיפור הקלטת הלוהטת ורץ להתוודות, ראיתי אותו יוזם בחירות ואז עוצר אותן תוך ימים וראיתי אותו בהזדמנויות אחרות. לא ראיתי אותו נאבק על משהו כראש ממשלה, לא ראיתי אותו מוביל מהלך קונטרוברסלי, לא ראיתי אותו מתעמת ברצינות עם דמויות במפלגתו או בתוך בסיס הכוח שלו. למפא"י היה את בן גוריון; אם לליכוד עדיין היה את שרון, אולי הוא היה יכול להפוך למפא"י החדשה. לרוע מזלו, כל מה שיש לו זה נתניהו.
נתניהו בסדר גמור 605214
אני תוהה כיצד מצליח "אדם חלש" זה להמשיך לשרוד נפשית ולהיות הפוליטיקאי המוביל במדינת ישראל, למרות שאישיותו ואופיו נתונים למתקפה אינטנסיבית במשך שנים‏1.

האמת היא שלא מדובר בהישרדותו בלבד, אלא שנתניהו מצליח למרות אילוצים קשים מבית ומחוץ לשמור בסה"כ על עיקר עמדותיו הבסיסיות. כך היה מול הנשיא קלינטון שהיה מחוייב לחלוטין להסכם אוסלו (כמו שאר תושבי כדור הארץ), ולמרות זאת אחרי הסכם חברון נתניהו הצליח לא לתת בפועל לפלסטינאים אף מילימטר נוסף, ויש הטוענים שהצליח למסמס את כל ההסכם. כך קרה מול הנשיא אובמה שנתניהו הצליח להכיל אותו, וכך קרה גם למחאה החברתית שנתניהו הצליח להכיל בנזק כלכלי קטן יחסית. כדאי להזכיר גם את תקופת כהונתו כשר אוצר שבה ניהל מדיניות לא פופולרית בעליל, המשיך בה למרות מחאה ציבורית ותיקשורתית מסיבית ושילם עליה מחיר ציבורי קשה.

לדעתי נתניהו מתאפיין בעמוד שידרה יציב של עקרונות פוליטיים, אבל גמיש ויצירתי ביכולת התמרון שלו. יש לו מיומנות לזרוק ליריביו ויתורים שוליים, כדי לא לוותר על העיקר ולא לשלם מחירים שהוא לא חייב לשלם. נתניהו הוא יזם פוליטי, אוהב להקדים רפואה למכה, תכונה שיריביו מיחסים לאישיותו "הלחוצה". אני לא בטוח כלל שיש בסיגנון פוליטי זה פגם כלשהו.

אני חושב שאתה טועה לחלוטין ביחס לנתניהו. אני גם חושד שנפלת קורבן למסע רצח האופי שמתנהל נגדו דרך קבע. הסיבה לכך היא שהעדויות שהבאת נגדו הן סוג האנקדוטות האישיות שחביבות כל כך על הצהובונים העויינים אותו ולא עדויות מתחום ניהול ענייני המדינה. "אישיותו", אתה יודע: מזגזג, מתעתע, לחוץ, מזיע, זכרונו בוגד בו, נהנתן וכולי וכולי (גם לאישתו יש אישיות ממש לא טובה...).

1 לטוני בלייר יש התיחסות מעניינת שמזכירה את המתקפה המתמשכת של התקשורת הישראלית על נתניהו (צריך להוציא מהכלל את ישראל היום שהוא נטע זר לרוח הברנז'ה ונוסף לאחרונה לנוף התקשורתי). הוא מעיד:
"ברגע שהם נגדך, העניין גמור", אמר. "זו מערכה חזיתית מלאה, יומיומית, ממש מחויבות לכל החיים.
"אתה נמצא במצב שבו עליך להתמודד עם אנשים חזקים מאוד, שיש להם השפעה גדולה על המערכת הפוליטית. אם הם היו מתנגדים לך - הם היו ממש יוצאים למתקפה עליך", הוסיף. ... "הם תקפו אותי, את משפחתי, את ילדי, את האנשים הקשורים אלי, יום-יום, לא רק כאשר כיהנתי בתפקידי, אלא גם אחר-כך".
נתניהו בסדר גמור 605343
לשאלתך שבמשפט הראשון: יוסי הוזמן לראיון עבודה בפלאפליה. שאל איך כדאי לו להתכונן לראיון. אמרו לו: תתאמן הרבה, תלמד על סוגים של כדורי פלאפל, סוגים של טחינה, סחוג, סלט, בצל, תלמד איך לחתוך את הפיתה, איך להעמיס... וגם תביא איתך את החבר המאפיונר שלך ותתקבל על בטוח.
נתניהו בסדר גמור 605433
לא הבנתי.
נתניהו בסדר גמור 605440
אנסה לבאר את ברקת, כמיטב יכולתי, בפירוט מוגזם וחסר הומור: לביבי יש חברים‏1 חזקים ומאיימים, ובזכותם - למרות היותו "אדם חלש" - הוא מצליח להיות הפוליטיקאי המוביל במדינת ישראל. כשם שבמשל הפלאפל האימונים והידע העשיר בסלטים של המועמד - או חסרונם - אינם רלוונטים בהנתן חבר מאפיונר, כך בנמשל, הכישורים והכישרון של ביבי לא רלוונטים בהנתן שאנשים חזקים מספיק רוצים אותו בחזית.

1 (=אנשים שאת האינטרסים האישיים שלהם הוא משרת. ע"ע אדלסון).
נתניהו בסדר גמור 605444
אני מודה ששקלתי את האפשרות הזאת. חשבתי לעצמי מה יכול להיות פתרון החידה הזאת? ליברמן (כמובן...), שרה נתניהו, הטייקונים באופן כללי, אדלסון, פינקלשטיין? הלגנדריום השמאלני עשיר כל כך בגיבורים רעים... אבל כל הפתרונות היו כל כך הזויים ומאולצים, ולכן נאלצתי להודות בכשלון ולבקש עזרה.
נתניהו בסדר גמור 605402
אנקדוטה חמה מהתנור:

קיבלתי זה עתה טלפון עם הודעה מוקלטת בה פנה אלי ראש הממשלה נתניהו אישית בבקשה לבוא מחר לגני התערוכה ולהצביע בעד איחוד הרשימות.
למען הגילוי הנאות אומר שהפנייה היא לשווא, מאחר שהיא מניחה משום מה, בטעות, שאני חבר במפלגת הליכוד, ולא כך הוא.
נתניהו בסדר גמור 605405
אולי הפניה מניחה שמנגנון אבטחת המידע של הליכוד גרוע.
נתניהו בסדר גמור 605434
אתה בטוח שבדקת טוב?
נתניהו בסדר גמור 605478
לו הייתי כזה, הייתי חבר די גרוע, מאחר ובעוונותי מעולם לא הצבעתי ליכוד.
נתניהו בסדר גמור 605471
לעומת זאת, אני לא קיבלתי כזה טלפון.
ואולי זה אומר שסוף סוף הפנימו במרכז הליכוד שזה כבר לא הטלפון של יפה.
605212
אז אולי אנחנו מוכנים לבחירות אזוריות, אה?
605218
זה בדיוק מה שטענתי כאן: http://dubikan.com/archives/2555 (התגובה שלך נכתבה קודם, אבל לא ראיתי אותה עד לרגע זה).
605138
יש כאן שני אנשים: נדמה לי שנתניהו פועל מתוך פניקה בגלל כמה סקרים. ליברמן מנצל את הפניקה ורואה הזדמנות להשתלט על המערך של ליכוד+ישראל ביתנו.
605778
תקרא את זה איציק
605905
קראתי.
605916
מה אתה חושב על המאמר?
605918
בתור מי שמסכים עם המסר במאמר אני חייב להודות שאני קצת מאוכזב שהוא לא גיבה את הטענות שלו בדוגמאות (לא חסרות כאלו, כמו זו של רענן שקד)
605920
אני חושב שהטענות היו עקרוניות ורחבות מידי שדוגמאות היו מצמצמות את השיח
605928
טאגליין רויאל VIP. ברכותיי.
605929
אני מסמיק
605140
הם יודעים משהו שלא ידענו, והוא שהיה סיכוי טוב שהעבודה תהיה המפלגה הגדולה ביותר והרכבת הממשלה תוטל על שלי יחימוביץ'.
הבוחרים עכשיו ישנו את הצבעותיהם וינועו לעבר המפלגות הגדולות כדי לחסום ממשלת ימין קיצוני, הגוש הימני מתון קדימה-עבודה והמפלגות הקטנות יתאחד בראשות שלי יחימוביץ', לפיד יתאדה, מרץ תקטן או שתצטרף לאיחוד.
605143
(כבר הפעם המי-יודע-כמה שאני מתקן אנשים שאומרים את זה) הנשיא, באופן מסורתי, מטיל את הרכבת הממשלה על הח''כ בעל הסיכוי הגדול ביותר להקים קואליציה (לאחר התייעצות עם כל המפלגות). לא על ראש המפלגה הגדולה ביותר. לאבד שני מנדטים (שכנראה יזלגו שמאלה) רק מקטין את סיכויו של נתניהו להיות זה שימליצו עליו הכי הרבה ח''כים.
605150
הנשיא מטיל את הרכבת הממשלה על מי שהוא רוצה, למשל על ציפי לבני.
605153
יש נוהג, ובינתיים כנראה שאף נשיא לא חרג ממנו (כולל בבחירות הקודמות, בהן לבני היתה ראש הסיעה הגדולה ביותר, אבל יותר חברי כנסת המליצו על נתניהו). אני לא חושב שיש נשיא שיחרוג מהנוהג.
605142
בינתיים כבר הספקתי לראות שלפחות באופן פורמלי הם טוענים לסקרים שמקנים לאיחוד משמעותית יותר מנדטים ממה שהיו מקבלים בנפרד (בניגוד לתחושת בטן שלי): http://news.walla.co.il/?w=/9/2579433 (בפיסקה השלישית).
605144
הבעיה היא שלא ממש נדע, כי אי אפשר לעשות את שני הניסויים במקביל. את האינטואיציה שלי זה נוגד, ומה שברור לי זה שזה יגרום לזליגה של קולות שמאלה, של מצביעי ליכוד שלא מוכנים להצביע לישראל ביתנו בשום מקרה.
כרגיל הפוך 605157
ניחוש פרוע: אתה לא מצביע ימין

הליכוד חושש מזליגת קולות לישראל ביתנו וישראל ביתנו חוששים מלפיד

אין מצביעי ליכוד שיזלגו שמאלה כי המצביעים האלו זלגו כבר לפני שנים לקדימה ובבחירות האלו יזלגו ללפיד או אפילו ישארו בקדימה
כרגיל הפוך 605175
וללפיד זה לא שמאלה?

לטעמי יש כאן טעות שיווקית בסיסית. מי שעוסק בשיווק יודע שהלקוח אוהב לבחור בין חלופות, או לפחות להרגיש כאילו הוא בוחר. אתה יכול לראות חנויות אינטרנט רבות שמפעילות שני אתרים או שלושה שמציעים אותה סחורה באותם מחירים (או לפעמים בהפרש זעיר) - כי הן יודעות שלקוח שמרגיש שבאתר אחד הוא מקבל "יותר" מאשר בשני הוא לקוח שהסיכוי שיבצע רכישה גדול יותר. אותו דבר קיים כאן. כשללקוח הימני יש שתי מפלגות לבחור ביניהן, הסיכוי שהוא יחליט להצביע לאחת מהן גדול יותר. מפלגה מאוחדת לא מרוויחה, לטעמי, אף או כמעט אף קול, ועלולה בהחלט להפסיד לא מעט קולות. השלם קטן מסך חלקיו - וזה עוד לפני שדיברנו על הבעייתיות ביצירת רשימה משותפת, בעבודה ארגונית משותפת, בניהול קמפיין משותף או באיוש התפקידים לאחר הבחירות. בקיצור, לדעתי - טעות מבחינת נתניהו וליברמן.
כרגיל הפוך 605398
אני מסכים, מאותה סיבה נראה לי שכדאי יותר ללפיד ויחימוביץ' לרוץ בנפרד, ולחבור לאחר מכן אם יהיה צורך. יש ביניהם, אישית ופוליטית, מספיק הבדל בשביל למשוך מצביעים שונים, שיסתייגו מלהצביע למועמד השני.
כרגיל הפוך 605207
אנשים זזים מהעבודה לליכוד ולהיפך.
605145
יתכן שנתניהו עושה שמיניות באויר כדי להשתחרר מאחיזת החנק של הפייגלינים (כלומר השיקול הוא פנימי ולא מספר המנדטים).
נכון מה שנאמר פה שקשה לראות מצביעים מבחוץ שיצביעו לאיחוד, בגלל האיחוד. מצד שני קשה לראות גם מצביעים מבפנים שלא יצביעו לאיחוד, בגלל האיחוד.
מה השיקול של ליברמן? אולי הוא מחפש גב ציבורי רחב יותר כנגד הפרקליטות והמשטרה.
605146
אני משוכנע שיש מצביעי ליכוד שיזלגו שמאלה (קדימה, יש עתיד, עבודה) ולא יצביעו למפלגה מאוחדת עם ישראל ביתנו.
מרץ בימין 605438
טוב, כאן, אנו חלוקים. אפילו אם יתרקם תבשיל הפלא הזה של מפלגת נאמני הרויזיוניזם (מרידור, בני בגין, רבלין ומיכאל איתן) אני מעריך שהמר''ץ מימין הזה יקבל עוד פחות קולות מאשר המקור הגלאוני משמאל.
לביבי, חשוב מסיבות פרוידיאניות להאמין באשלייה לפיה יש בליכוד קולות מן המרכז ולכן הוא התבהל מקולות המחאה בקיץ שעבר. הסקרים הנוכחיים שגם התבהלה וגם האמונה היו חסרי בסיס. הליכוד הוא מפלגה של עדות מזרח, חובשי כיפה ומסורתיים שמסיבות של תחושת נחיתות מעמידים בראשם את נתניהו ובני בגין ולא את כחלון ופייגלין. האיחוד הביברמני מצרף לקלחת גם את עולי רוסיה.
כעת, נותר לראות כיצד ''יתפתח'' נתניהו במצב החדש, האם הוא יתגלה כזגזגן המתפתל בין החורבות שהוא מותיר במסלול תנועתו (ע''ע ממשלת ביבי-מופז) או כפוליטיקאי משופשף וחד, האוחז בהזדמנות ומוציא ממנה את המיטב. תאר לעצמך שביבי בעיתוי המיטבי זורה קצת פלפל בישבנו של היועץ המשפטי ורומז לו שאתא הזמן להגשת התיק הפלילי של ליברמן. בתסריט זה ביבי ישאר עם חה''כ של ישראל ביתנו ועם הקול הרוסי ואילו ליברמן ישאר עם שולחיו האוליגרכים ועורכי הדין שלהם.
מרץ בימין 605441
בחיי אתה גם פסיכואנליסט!
מרץ בימין 605443
מודה שלקחתי קצת את אמנות ההכללה וההערכה הבלתי-מבוססת אל הקצה. אבל אם היו לי ההסמכות הנדרשות (או הסמכות בכלל), יתכן שהיית צריך לשלם כדי לקרוא את הגיגי במקום לקבל אותם בחינם.
מרץ בימין 605445
הרגע צפיתי בריאיון שנערך עם שמעון פרס, ואני מוכרח להודות שזה היה רגע.. סוריאליסטי לשמוע אותו מתאר את רשימת האוטובוסים המתפוצצים בשבוע אחד, ארבעה במספר, ומיד מוסיף "ואף על פי כן, כאדם הגון עם עצמו, הייתי נחוש שלא לוותר..." איך הייתי מאבחן דבר כזה?
קובנטרי 605464
קובנטרי 605465
תסביך קובנטרי?
קובנטרי 605468
יכול להיות בהחלט, הפרעה נפשית אופיינית לאנשים בעמדות השפעה.
מרץ בימין 605462
מה שיקרה הוא שליברמן לא יהיה שר. הוא יוכל לרוץ לכנסת ולנהל את חבורת החיילים שלו.
605149
ליברמן רוצה להשתלט על הימין. הוא מעריך שהחלק השמאלי של הליכוד ייחלש, אולי יהיו שם כמה שיפרשו. הוא מעריך שבגלל המונוליטיות של מפלגתו, היא תשתלט על הגוש-מערך ליכוד ישראל ביתנו.הנימוק של גב ציבורי רחב יותר כנגד הפרקליטות והמשטרה -סביר. מצד שני הוא יכול לדחוף את היועץ המשפטי הנרפה , להגיש סו''ס את כתב האישום נגד ליברמן. יתכן שזהו החישוב של נתניהו. יתכן שהוא מעריך שהגשת כתב האישום נגד ליברמן, תחליש או אף תפורר את ישראל ביתנו והם ימצאו את מקומם בליכוד בהנהגתו.
605151
מה פתאום נתניהו רוצה להשתחרר מהפייגלינים, הוא צועק להם "די, תמשיכו!"
605167
מה זה נצל"ש?
ניצול שרשור 605169
605170
אתה יכול לסמוך עליהם שהם עשו סקרים שבדקו בדיוק את השאלה הזאת.
אני די מאמין היום בסקרים, אבל הבעיה היא שהם נכונים ליום שבו נערכו, והמגמה בציבור משתנה כל הזמן מסיבות שמעולם לא הצלחתי לעמוד עליהן.
וכשעושים היום מהלך כזה, ועובר זמן ופתאום רואים שזה פועל הפוך בגלל שינוי שחל בציבור, כבר מאוחר לומר סליחה טעינו וחוזרים למה שהיה קודם, כי הזגזוג כשלעצמו יכול מאד להזיק להם בקרב המצביעים.
605189
סקרים זה נחמד, אבל אני מאמין בקומון סנס.
605191
קומון סנס זה דבר מסוכן.
ראיתי פעם סידרה אנגלית משעשעת על פרקליט שמתמודד במערכות המשפט באנגליה (אולי מישהו יכול להזכר בשמו שהוא גם שם הסדרה. נדמה לי שזה היה עוד בשחור לבן). בסידרה מציגים גם את מחשבותיו. פעם הוא בא לפני שופט מסויים, ובהצגת המחשבות הוא אומר לעצמו: השופט הזה תמיד אוהב לשלב בהכרעותיו את המושג קומון סנס. הסיפור הוא שבתחילת המשפט ניכר שהשופט מצדד בצד שכנגד, והוא כל הזמן מתבטא שלפי הקומון סנס וכו', אבל במהלך המשפט הכל מתהפך כשהפרקליט מוכיח בצורה שאי אפשר לסתור אותה שדווקא הצד שלו צודק. ואז בפסק הדין שוב משתמש השופט במושג קומון סנס, אבל הפעם הקומון סנס מראה בדיוק את ההפך. . .
רמפול! 605194
רמפול! 605196
רק כששלחתי את תגובתי ראיתי את שלך. מכל מקום תודה.
רמפול! 605198
נו, נשמע הגיוני לגמרי. אם באמת הוכחת משהו באופן ברור, הקומון סנס ייאלץ לנטות אליו. אני חשוב שבמקרה דנן זה לא כך.
דרך אגב, אתה חושב שרמפול תעמוד במבחן הזמן? (זאת אומרת, כדאי להתחיל לצפות?)
רמפול! 605205
זו הייתה סידרה קומית מעולה ומאד מצחיקה, ואין לי ספק ש''תעמוד במבחן הזמן''.
רמפול! 605302
בנוגע לרמפול ומבחן הזמן, אני מצטרף לדב. דרך אחרת לומר זאת, כבר בשנות השמונים היה בה משהו מיושן, במובן חיובי (עניין של טעם; קצב הרבה יותר איטי מהמקובל בטלוויזיה), ואני מנחש שהפער בינה ובין המקובל לא גדל באופן משמעותי. רבים לא יאהבו אותה היום, אבל הם גם לא היו אוהבים אותה אז. היתרון היחיד של אז, היה רק ערוץ אחד וגו'. אגב, הספר יצא לאחרונה בעברית.
רמפול! 605345
במקור, סדרת ספרים וסיפורים.
רמפול! 605350
אתה יכול גם בכריכה רכה רמפול - פרקליט פלילי/סר ג'ון מורטימר בתרגום לעברית של מיכל אלפון. באשר לעמידה במבחן הזמן, זה לא שהספר עומד בו (הנרגנויות על הילדה רמפול הדרקון, "she who must be obeyed" לא יעברו היום אפילו כבדיחה). זה אנחנו ש"נשארנו" בשנות ה-‏70-80.
רמפול! 605472
אני לא קראתי את הספר ורק ראיתי בטלויזיה. ייתכן שדווקא האופן שבו הפך ה bbc את הסיפור לסרט, איכות המשחק וכו', דווקא הוא זה שהפך את זה למאד יפה ומשעשע בעיני. הנבלות האלה יודעים לעשות את זה. אי אפשר להכחיש.
רמפול! 605484
זה היה להיפך. תחילה היו תסריטים לסדרת ה-BBC (מ-‏1978) בכיכובו של השחקן האוסטרלי שטום-העין ליאו מק'קרן. בעקבות ההצלחה החליט התסריטאי סר ג'ון מורטימר (שהיה גם סופר ועו"ד) להוציא את התסריטים בצורת סדרה של סיפורים קצרים.
פרטים 605486
רמפול כמובן 605195
מצאתי גם סרט, וזה דווקא בצבעים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים