נחטפו לסיני 605927
על פי דוח שמביא "הארץ", מחצית מהפונים לבית הדין בסהרונים כלל לא התכוונו להגיע לישראל.

אני מודה שתהיתי בעדינות, תהיות הדומות לאלה של המגיבים הפחות מעודנים.
נחטפו לסיני 605988
היות ואני משתדלת להמנע מקריאת טוקבקים, בעיקר בנושאים כאלה, אשמח אם תוכלי להעלות כאן את התהיות בדרך, אם אפשר, מעודנת דיה.
נחטפו לסיני 605991
ובכן, היו כמה טענות, אבל אני מביאה רק את הענייניות:

1) לא הגיוני שהבדואים יחטפו אנשים ויעבירו אותם את כל המסע הזה. הרבה יותר הגיוני להניח שהאריתראים משלמים לבדואי כדי שיסייע להם להגיע לגבול ישראל.

2) הבדואים כלל לא מענים אריתראים אלא מתפרנסים מ- 3000 דולר לראש שהללו נותנים להם תמורת הברחה הנה, מדובר בתעשייה.

3) עובדה שבחודש האחרון (על רקע מדיניות הממשלה מן הסתם) פחת מאוד מס' המגיעים הנה, לכדי 54 איש (נתון שלא בדקתי).

4) ארגוני זכויות האדם שמים מילים בפיהם של הפליטים, מתוך כוונה לאפשר את הגעתם הנה, ולהשפיע על דעת הקהל העולמית, ועוד אינטרסים פרטיים שלהם. או משתמשים רק בסיפורים של הקומץ שבאמת סבל קשיים בדרך הנה, ומשתמשים בהם כמייצגי הכלל. היתה עוד רמת קונספירציה כאן אבל אותה אני באמת לא קונה (הקטע על ממשלות אירופיות שמממנות את הארגונים הללו כדי להסיט את יעדי ההגירה מהאזור שלהם אל ישראל).

5) ברור שהמגיעים הנה לא יספרו שהם באו במטרה לעבוד בישראל, אחרת אין להם סיכוי לעבור שימוע כפליטים.

6) כלל אין מלחמה באריתריאה (את זה מן הסתם קל לבדוק אבל אני הולכת לישון ולא אספיק לטיסה).
נחטפו לסיני 605999
1. זו טענה שפחות או יותר גורסת שסחר בבני אדם לא קיים ושאין אינטרסים כלכליים שקשורים בזה. או שסחר בבני אדם הוא בעיה של מולדביות בלונדיניות בלבד? ממה שאני יודעת, התופעה של חטיפות אכן קיימת. האם ההיקף שלה גדול כל כך? לא יודעת. אני מכירה סיפורים מגוף שני‏1 על נערות אפריקאיות שחיפשו עבודה באפריקה, נחטפו, עונו בדרך ובסופו של דבר הגיעו לישראל מבלי שהייתה להן כוונה כזו.
2. כנראה יש גם כאלה, אבל יש גם לא מעט שעונו בסיני (או בדרך לסיני) כדרך להפעיל לחץ על המשפחה שנשארה מאחור כדי שזו תשלח כסף. וב"עונו" הכוונה להורעבו, נאנסו וכו'.
3. ממה שידוע לי מספר המגיעים לישראל פחת‏2 בגלל סיום הקמת הגדר וכי יותר קשה, לוגיסטית, להכניס אנשים לישראל. איך זה קשור לשאלה איך ולמה אנשים הגיעו לסיני/גבול ישראל?
4. אני לא מקבלת את הנחת הבסיס בטענה הזו אז קצת קשה לי להתעמת איתה. בכל מקרה, למדינות המערב מגיעים יותר מבקשי מקלט מאשר לישראל, ובהרבה מהן מקבלים בקלות רבה יותר מעמד פליט (לא שזו חוכמה גדולה. בישראל, אם אני לא טועה, מקבלים מעמד פליט 1-3 אנשים מדי שנה).
5. (א) כאמור, ממילא אין לאף אחד כמעט סיכוי לעבור שימוע כדי לקבל מעמד פליט. (ב) יצא לי לפגוש אנשים מאפריקה שאמרו (בפני הערכאות השיפוטיות והגורמים המראיינים) שהגיעו לישראל כדי להתפרנס. למדינות שונות ביבשת יש מאפיינים שונים שמביאות לידי כך שאנשים יגיעו לכאן מסיבות שונות. בניגוד למה שהתקשורת מנסה לא פעם להציג, אפריקה היא לא מקום מונוליטי, כשם שהבעיות בישראל, הבעיות במצרים והבעיות בירדן אינן אותן בעיות אפילו שכולנו במזרח התיכון.
אגב, רוב רובם של האפריקאים שמגיעים לישראל ומבקשים כאן מעמד הם מאריתריאה ומסודן (הצפונית) שזוכים להגנה קולקטיבית ולכן, למיטב ידיעתי, לא יכולים להגיש בקשה לקבל מעמד פליט מלכתחילה, ככה שאף אחד‏3 לא ממש מתעניין למה הם הגיעו לכאן.
6. המצב ברוב מדינות אפריקה די מחורבן. המצב באריתריאה (שזוכה לכינוי החינני "צפון קוריאה השנייה") מספיק גרוע גם ביחס לאחרות כדי שאפילו משרד הפנים בישראל יעניק למגיעים משם הגנה קולקטיבית. וכמו שלמדו על בשרם הדרום סודנים ונתיני חוף השנהב, משרד הפנים ממהר להסיר את ההגנות האלה ברגע שהוא יכול.

1 כלומר, מספרת לי מישהי שמכירה קורבנות סחר ומהימנה עלי, לא סיפורים בכתב או מדוחות.
2 לא מכירה את המספרים המדוייקים ובכל מקרה, זה לא נראה לי משמעותי לצורך העניין אם מדובר בחמישים או במאה חמישים.
3 קראי - משרד הפנים.

5) ברור שהמגיעים הנה לא יספרו שהם באו במטרה לעבוד בישראל, אחרת אין להם סיכוי לעבור שימוע כפליטים.

6) כלל אין מלחמה באריתריאה (את זה מן הסתם קל לבדוק אבל אני הולכת לישון ולא אספיק לטיסה).
נחטפו לסיני 606000
1. כדי להפוך את אגדת החטיפה לישראל לאמינה יותר, צריך להניח שיש מישהו בארץ שמשלם הרבה כסף כדי להביא את האנשים. בכל סחר בבני אדם יש "לקוח" קצה. יש מקרים שזה ברור - נשים מכל הצבעים שנחטפות לזנות. זה לא מסביר את אלפי הגברים שמגיעים ארצה. מי שטוען "כמחצית המעידים כלל לא התכוונו להיכנס לישראל. הם נחטפו לסיני והועברו אחר כך אל הגבול הישראלי בניגוד לרצונם" צריך לספר מי יכול להרוויח מכזו פעולה תמוהה.
נחטפו לסיני 606012
טוב, אין לי כלים כדי לענות לך עובדתית. אני כאמור רק תוהה. והטענות שאת מעלה לא משקיטות את התהייה. כלומר, ברור שהמצב באפריקה ממש גרוע, ברור שהבדואים אינם מלאכים. ברור שמדינת ישראל לא נלהבת לקלוט אריתריאים/סודנים, יהיו פליטים או מהגרים. ובכל זאת, אם הם כבר מגיעים למצרים, למה לא להישאר שם? למה להם להיכנס לסיני בדרך לישראל, אם ידוע שהבדואים מענים אותם? (יש ודאי מידע שעובר מפה לאוזן). האם הבדואים לא מצאו מישהו מניב יותר לענות מלבד אותם אנשים שיצאו ממדינתם עם התחתונים לעורם? איך בדיוק הם יוצרים מסיני קשר רציף עם המשפחות, שיעבירו כספי כופר אל מעבר לגבול? ואם לכל המשפחות הללו יש אלפי דולרים במצטבר, האם אין דרך טובה יותר להשתמש בהם (למעבר בין מדינות או לשיפור תנאי קיום, שוחד לרשויות וכדומה) מאשר לשלוח בן משפחה אחד אל מעבר לגבול ולהיווכח שגם אותו הצליחו לסחוט?
נחטפו לסיני 606014
גם אני תהיתי על כך, אם יש סבירות גבוהה שהמשפחה תיאלץ, אחרי עינויים וסבל רב, לשלוח 3000 דולר למעניו, לא היה עדיף מראש לשם 1000 דולר‏1, ולקנות לו כרטיס טיסה מחרטום‏2 לבן-גוריון.

1 ועוד נשאר כסף לחליפה יפה וכמה ימים במלון, כדי שלא יעשו לו לתייר העשיר בעיות בביקורת הדרכונים.
2 אומרים שלאחרונה גם צה"ל פתח קו טיסות בנתיב הזה.
נחטפו לסיני 606107
אני לא יכולה ולא מעוניינת לדבר על מצרים, בעיקר כי אני לא יודעת מה קורה שם ברמת ודאות מספקת. אני כן מכירה סיפורים (לפחות אחד שאני זוכרת ממקור ראשון) של מי שהגיעו למצרים וסבלו שם מאד מהתעללויות, אונס וכו'. הכוונה לא רק לבדואים המבריחים/חוטפים אלא לצבא המצרי בגבול או לרשויות והאזרחים המצרים עצמם.

לגבי השיקולים והפרקטיקות של הבדואים, באמת קטונתי. אני יכולה רק לנחש שאם הילדה שלך נמצאת בסיני, סובלת מעינויים ואיומים, וצורחת לך בטלפון, אתה תמכור את הבקתה שלך, ואת הפרה שלך ואת כל מה שיש לך כדי לשלם לחוטפים כדי שישחררו אותה. וכן, הרבה‏1 מהנערות האלה ממשיכות לישראל וחוות כאן לחץ מהמשפחה שיעבדו כדי לשלוח בחזרה את הכסף ששילמו כדי לשחרר אותן. אז הן באו לכאן כדי לעבוד? הן פליטות? הן קורבנות סחר?
ןרק הערה בעניין מה שיודעים במדינות המוצא ומה שלא יודעים במדינת המוצא, לפי התיאוריה הזו אפשר היה להניח שגם הבעיה של סחר בנשים ממדינות ברית המועצות לשעבר תפתר מעצמה כי משלב מסוים הן ילמדו שה"עבודה המכניסה" שמציעים להן בארצות המערב היא לא בדיוק מה שהבטיחו להן בבית.

1 לא יודעת אם "הרבה" או "לא מעט" כי את הסיפורים האלה אני מכירה דרך הנערות ולא דרך סטטיסטיקות ודוחות אז קשה לי להעריך אם אני שומעת על הרבה כאלה כי כולם מתגלגלים לכיווני או כי יש המון כאלה.
נחטפו לסיני 606134
אנחנו גם לא יודעים מה קורה בסיני ברמת ודאות מספקת.

קבוצת המעקב של האו"ם טוענת שהכופר בקיץ 2012 הגיע לחמישים אלף דולר. מצטער, לא קונה. 3000 דולר עוד איכשהו הייתי יכול להאמין, אבל כשההכנסה הממוצעת השנתית בסודאן מסתובבת סביב האלף דולר, אזי מאוד לא ריאלי להניח שאפשר לסחוט סכום כזה מפליטים - גם בהנחה שמשפחותיהן משום מה אינן פליטות, הנחה החותרת מעט תחת הנחת היסוד שהם כן פליטים. גם היכולת של המשפחות להפעיל לחץ מסודן (למעט כמובן לחץ מוסרי) היא לא טריוויאלית, ודורשת כמה הנחות יסוד נוספות.
מכל מקום, שני דברים אפשר לומר בוודאות:
1. לא יודע כמה זה "הרבה", אבל בחמשת החודשים הראשונים של 2012 היו 15% נשים במסתננים, וזו הייתה עליה חדה לעומת שנים קודמות (http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/370/462.html).
2. יש הבדל קריטי אחד שהופך את ההשוואה בין סחר בנשים לבין סיפורי הבדואים ללא-תקפה.* ההבדל הוא שהסוחרים בנשים עשו ככל יכולתם כדי למנוע הפצת הסיפורים, לכלוא-למעשה את אותן נשים. לפי סיפורי הבדואים, הם עושים ככל שביכולתם כדי שכולם ידעו. זה בהחלט אמור להשפיע על הנכונות. אם בשלב 1 הבדואים דורשים סכום אסטרונומי, ובשלב 2 כל המשפחה המורחבת צריכה לעבוד קשה כדי להשיג הון תועפות ששווה במקרה הטוב לשלוש שנים של עבודה ובמקרה הרע לחמישים שנה, אזי חיש מהר יגיע שלב 3, ובו המון אנשים יידעו מה קורה למי שנכנס לסיני בדרך לישראל.

*מלבד העובדה שחלק מהמגיעות מבריה"מ-לשעבר ידעו גם ידעו שמציעים להן עבודה בזנות. למשל בפסה"ד פה: http://img2.tapuz.co.il/forums/1_122912809.doc
נחטפו לסיני 607531
לגבי המידע מפה לאוזן: יש את הכתבה הזו על כפר מנדא ועל היותו מוקד עליה לרגל לסודנים ששמעו שממש כיף שם.
לשמוע על כפר מנדא ושכדאי להגיע לשם ולמצוא שם עבודה הם שמעו, ועל כך שיש בדואים ממש רעים בדרך שמענים וסוחטים סודנים שנקלעים לתחומם - הם לא שמעו?
נחטפו לסיני 607572
אל גוף הכתבה השתחל פריט מידע ששוחרי ההגירה מסודן משתדלים מאוד להצניע:

השיח' מוחמד נימר, אימאם מסגד "אשוהדא" הממוקם בקצה המזרחי של כפר מנדא בו רבים מהצעירים הסודאנים מתפללים, אמר כי "כשהם התחילו להגיע לכאן ומצאו עבודה בירכנו על זה. בסופו של דבר מדובר בעם הסובל מרדיפה ומחפש מקלט ואנו כערבים פלסטינים ומוסלמים רואים בכך חובה מוסרית לעזור להם..

ג'וד, לתשומת לבך.
נחטפו לסיני 607592
מישהו שם מספר בפירוש שקרוביו במולדת שואלים אותו אם כדאי להגיע או לא.

(חוץ מזה, התגובות צודקות לגבי המינוחים שנבחרו לכתבה).
נחטפו לסיני 607637
אולי בגלל התשובות שהקרובים מקבלים, ואולי בגלל גדר ההפרדה, זרם המסתננים כמעט פסק: בינואר השנה נרשמו 2,295 מסתננים, ואילו מתחילת החודש (שאנחנו די קרובים לסופו), רק 27. עכשיו עולה השאלה מה לעשות עם עיר האוהלים ההולכת ונבנית.

"הארץ": הוקפאה הקמת עיר האוהלים למהגרים בדרום.
נחטפו לסיני 607657
אפשר לשכן שם את המילואימניקים עד שתופר הפסקת האש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים