לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606628
מפלגת העבודה היא מפלגה ציונית, ותמיד שאפה לשרת את הרעיון הציוני, בשביל לא ציוני אולי ראוי לשאול מה היא הציונות בשבילך ואיזה רעיון אתה משרת?
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606639
אני לא "לא ציוני". אינני חושב שמדינת ישראל נולדה בחטא, אלא שהיו מעורבים הרבה חטאים בתהליך הקמתה, שיש לכפר עליהם אבל לא בדרך של ביטולה של ישראל. אני כן מאמין שמגיע לעם היהודי לקיים שלטון עצמי בתחומים הנוגעים לקיום זהותו (חינוך, סמלים, חגים לאומיים וכיו"ב), וכך גם לעם הפלסטיני, אם כי פחות קריטי לי איך בדיוק השלטון העצמי הזה יוסדר. יש לקוראים לזה "פוסט ציוני", אבל אני לא בטוח שאני מקבל את ההגדרה. כדי לקבל את הטענה שמי שחושב שמדינת ישראל חייבת לשמור בקפדנות על זכויותיהם וחירותם של הפלסטינים (בין אם ערביי 48 ובין אם ערביי 67), צריך גם לקבל את הטענה שהציונות היא גזענות, טענה שאני דוחה מכל וכל.
מה שאני משרת הוא את חיזוק דמותה ומהותה הדמוקרטית של מדינת ישראל, ורואה בזאת אלמנט מרכזי באתוס הציוני של "עם ככל העמים". המשמעות אינה ויתור על זהותנו הלאומית, אלא כיבוד, במקביל ובאותה מידה, של בעלי זהות לאומית אחרת החיים בגבולות המדינה.
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606640
השימוש במונח ''ציוני'' מאד גמיש ומלווה במאבקי בעלות.מיכאל בן ארי מופיע כארכי ציוני. ציוניותו של אריה אלדד אינה ניתנת לויכוח. ''אם תרצו'' מופיעים בשם הציונות. קיימת אפשרות לוותר ולומר שאם בן ארי הוא ציוני אז אני פוסט ציוני. אינני רוצה לעשות את זה. אנחנו צריכים להתווכח ולהאבק על תוכן המושג בימינו. ברור שמושג הציונות קשור לנסיבות ואנחנו חייבים לנהל ויכוח עם ה''ציונות'' של אם תרצו וודאי של בן ארי. אני טוען שעל פי הגדרותי- זו איננה הציונות שלי. זו אנטי ציונות שלי. זה יהיה תפקידך אם תיבחר ואני מקווה שתיבחר.
תשאל את בן גוריון וויצמן 606652
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606659
הפירוש המקורי של המושג "ציונות" הוא התנועה הלאומית היהודית שנוצרה על מנת לפתור את צרת היהודים. לאחר השואה והקמת מדינת ישראל משמעות זו כבר אינה אקטואלית והיא היסטורית בלבד. כאן נוטים לבלבל את המונח עם אהבת מולדת כפשוטה, דבר שאינו נכון מבחינת המשמעות המקורית של המושג. בשנים האחרונות המושג קיבל משמעות יותר רחוקה מכוונתו המקורית, משמעות מתועבת שהתיחסתי אליה בסוף תגובה 547015 .
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606661
זכותך לייחס למושג איזו משמעות שאתה רוצה. מצע מפלגת העבודה חולק עליך.
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606675
דווקא בגלל, וכל עוד שיש בעולם אנשים שהמלה ''ציונות'' היא מלת גנאי במילון שלהם, תפקיד הציונות לא תם. כאשר מדינת ישראל לא תצטרך לשכנע אנשים שמותר לה להתקיים, וזה יהיה מובן מאליו לכל אדם, אז תהיה הציונות להיסטוריה. בינתיים, אבוי, היא עדיין אקטואלית, והפוסט-ציונים מתבקשים לא לארוז אותה עדיין לאיפסון בבוידעם.
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606693
מיהו פוסט ציוני? לדעתי חלק גדול מהציונים המנופחים: אם תרצו, חלק מהבית הלאומי וימינה, דני דרון, אלקין ולוין , הם פוסט ציונים.
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606719
ליתר דיוק אפשר להגיד שכמו המתנחלים לפניהם, הם מוטציה מעוותת של הציונות וגורמים להשחרת שמה ושם מדינת ישראל.
לא יודעת אם כבר עסקו בזה 606721
לכן ההגדרות של המכנה המשותף ככולל את כל המפלגות הציוניות הוא לפחות לגבי שיקרי. עם מיכאל בן ארי או אריה אלדד יש לי מכנה משותף כלשהו?עם דני דנון?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים