מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607402
במקרה שאכן הסבוב המלחמתי הזה הסתיים הגיע זמן לסיכומים.

אני מעריך שניצחמו בנקודות, לא בנוק אאוט. זה בערך המאזן לדעתי:

1. הפסדנו, נאמר, 2 מליארד שקל בחומרי לחימה והשבתת עבודה (בעיקר בדרום וגיוס מילואים).

2. יש סיכוי טוב שישמר שקט יחסי בעוטף עזה בשנתיים הקרובות, כפי שהיה שקט יחסי עד לפני שנה.
(העזתים יהיו יותר כבולים מדינית, יצטרכו לשקם את הנזקים בנשק ומבנים).

3. השפלנו את מנהיגות החמס והג'יהד בעיני האזרחים של עזה, כלומר יהיה ערעור כלשהו של השלטון. כמו כן הסבל שעברו האזרחים והנזקים יפעל באותה צורה לרעת יציבות השלטון. מצב כזה יוציא להנהגת עזה הרבה חשק להציק לנו.

4. הנזק הכספי של העזתים במבנים, תחמושת, והשבתת עבודה — הוא לפחות הנזק הכספי שניגרם לנו (להערכתי יותר נזק).

5. כיפת ברזל עברה ניסוי על חם והוכיחה עצמה בתור מגן יעיל למדי מפני טילים כבדים (גראד פאג'ר וכולי).
בעימות הבא, עם מי שלא יהיה, כיפת ברזל תתפקד יותר טוב ממה שתיפקדה עכשיו בגלל הנסיון שצברנו.

6. אם יש לכיפת ברזל שוק בחו"ל יתכן שנצליח לייצא אותה ולהרוויח מזה לפחות עלות את הפיתוח.
(אמרתי "אם לכיפת ברזל יהיה שוק" כי לדעתי רוב המדינות יעדיפו לקנות נשק תקיפה על פני נשק הגנה כמו כיפת ברזל).
מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607405
לא ברור עדיין טיבו של ההסכם, ואני לא חושב שצריך לשפוט עימותים מסוג זה במונחים מעולם הספורט, צריך לנסות להבין את המציאות לאחר העימות. אם ההסכם יכלול אחראיות מצרית כלשהיא על עזה מדובר בהישג משמעותי. הסיכוי היחיד לרגיעה לטווח ארוך, היא הכנסת גורם אחראי שיש לו מנוף להשפעה על חמאס לתוך התמונה, והמצרים הם היחידים שאולי יכולים למלא תפקיד זה. מעמדו של החמאס לדעתי התחזק בקרב הפלסטינים זהו מצב גרוע ביותר, ואם מבצע זה יהיה המסמר האחרון בארון המתים של הרשות הפלסטינית, זהו כשלון אסטרטגי מהמעלה הראשונה, למרות שעבור הימין זה יחשב להישג.

לגבי כיפת ברזל, למרות הפלא הטכנולוגי, היא לא שינתה את המצב באופן בסיסי, התוצאות מבחינת הרוגים, פצועים, נזק לרכוש, ולפעילות הכלכלית, עבור העורף, היו דומות לאלו מעופרת יצוקה. הפלסטינים פשוט יורים יותר טילים, הגדילו את הטווח שלהם, ואת האפקטיביות שלהם, וכל עוד יש אספקה בלתי מוגבלת של טילים לחמאס המצב ימשך, הסיכוי היחיד להפסקת ההספקה, היא או אחראיות מצרית לגבול או השתלטות מחדש על ציר פילדלפי.
מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607409
לדעתי החמאס התרסק. ישראל ומצרים הרוויחו כל אחת לעצמה בצורה בלתי רגילה. כיפת ברזל הכריעה את המערכה. ואם מבצע זה יהיה המסמר האחרון בארון המתים של התיזה לפיה עלינו להעביר עוד ועוד נכסים לידי אש''ף כדי לייצר לעצמנו ''פרטנר'' - זה הישג לא מבוטל בפני עצמו. מילא שהרש''פ מסוכנת לישראל - ולשלום- יותר מן החמאס, היא נשארה ותישאר ברצונה ושלא ברצונה פרטנר למציאות. היא לא צריכה חיזוקים.
מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607410
הוא שאמרתי לימין בישראל יש אינטרס בהרס הרשות הפלסטינית ואש''ף, וחיזוק החמאס, שכמובן לא התרסק ולא נעליים. בעופרת יצוקה הוא חטף מכה קשה פי כמה וכמה הפעם אפילו לא דיגדגו אותו, ובינתיים מנהיגים רבים עולים אליו לרגל (מצרים, קטאר, תוניסיה, ותורכיה) כך שהוא יכול להשתחרר מעט מחיבוק הדב האיראני שאיננו נוח עבורו.
מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607413
לדעתי בעופרת יצוקה החמאס ניצח, ישראל הפסידה. אני לא חושב שיש לישראל או ''לימין'' אינטרס להרוס את הרשות, זו מן הסתם פרשנות פולמוסנית. לדעתי הפזמור משנות התשעים שנחזק את המתונים ונחליש את הקיצונים הוא לוקש שהגיע הזמן להיפרד ממנו. בכל אופן ''העלייה לרגל'' היא לדעתי מראית עין שאין בה ממש.
מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607419
ניצח הפסיד אולי גם תגיד לנו כמה כמה מלחמה זה לא ליגת האלופות, אולי תנמק את דבריך במקום לזרוק קלישאות. אתה בעצמך כותב ''לדעתי הפזמור משנות התשעים שנחזק את המתונים ונחליש את הקיצונים הוא לוקש שהגיע הזמן להיפרד ממנו'' וכיון שאין לנו אינטרס לחזק את המתונים לשיטתך אז שתלך הרשות לעזאזל, יהיה רק חמאס ו''את רשות הדיבור ניתן לחבר פאראבלום, רשות הדיבור לחבר תת-מקלע'' ובא לציון גואל.

ולגבי ''העליה לרגל'' של מנהיגים ערביים כמה מאות מילוני דולרים מקטאר לחמס אינן מראית עין אלא שינוי אמיתי בשטח לטובת החמאס.
מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607422
הימין ברובו לא בעד הרס הראשות ו-או החמס, כי זה לא נראה ריאלי אלא אם כן נכבוש מחדש שטחים ונחזיק אותם פיזית.

יש חלק מהימין (לדעתי חלק לא גדול) שבאמת רוצה לכבוש מחדש את השטחים שבידי הראשות ו-או החמאס, הרוב מעדיף כרגע לא לכבוש אלא רק להשאיר את השטחים במצב צבאי מוחלש. המצאות מחוץ לשטחים המוחזקים, ברוב המקומות, לדעת הימין ברובו, הוא הרע במיעוטו (שכן החזקת שטחים עם 3 מליון ערבים היא עול כבד מדי מבחינה כלכלית צבאית ומדינית). כמו כן, ברור לאותו רוב בימין שהרס הראשות והחמאס (בלי כיבוש מחדש) לא יביא להקמת ממשל פלשתיני חילופי נוח יותר לישראל. כל מה שישראל יכולה לעשות כרגע הוא "להעניש" מימשל פלסטיני "סורר" כדי שלא יציק יותר מדי לישראל.

לא חושב שחמאס צבר יוקרה בסיבוב האחרון. כל גילויי התמיכה בחמאס (חוץ ממצריים) הם העמדת פנים "פטריוטית" או "בחישה מטעמים אינטרסנטים" ולא יותר מזה. העמדת הפנים הזו והבחישה הזו לא השתנו בעקבות "עמוד ענן", זו אותה גברת בשינוי אדרת.

היחס של מצריים לחמאס עשוי להיות יחס שונה משאר המדינות האיסלמיות. הסיבה: רצועת עזה גובלת במצריים ויש קרבה רעיונית-איסלמית בין מצרים לחמס. גם יחס זה של מצריים לחמאס לא השתנה בעקבות "עמוד ענן".
מסתמן שמבצע עמוד ענן יסתיים הלילה. 607427
רשות ולא ראשות

ומאז ''חומת מגן'' יהודה והשומרון שוב בשליטתנו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים