שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608112
שקלתי להתפקד, אחרי שהרבה אנשים שאני די מעריך (חלקם אפילו פה באייל) דיברו על חשיבות ההתפקדות, אמרו דברים שנשמעו הגיוניים כמו להשפיע על הפוליטיקה לא רק פעם בארבע שנים, וכל מיני כאלה.

אבל בסופו של דבר, מאף אחד לא קיבלתי תשובה לשאלה, מה בדיוק התפקדות תיתן לי חוץ מהצבעה בפריימריס. הזכות להוסיף להשפעה האפסית שלי בבחירות הכלליות פעם בארבע שנים גם השפעה טיפה פחות אפסית על פריימריס פעם בארבע שנים לא נשמעת לי מאוד מעניינת.
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608114
זה תלוי במידת המעורבות בה אתה מעוניין. הצבעה בפריימריז זה המינימום. מעבר לזה, התפקדות מעניקה לך אוזן קשבת יותר אצל הח"כים של המפלגה, ודרכם אולי השפעה על עבודת הכנסת וקידום האג'נדות בה (מן הסתם קשה לכימות, ובוודאי ומוגבלת, אך לא אפסית). במיוחד בנוגע לנושאים שחשובים לך, אך "עוברים מתחת לרדאר" עבור הח"כים (גם כלא מתפקד כנראה תקבל תשובה - לרוב מעוזר פרלמנטרי - אם תטרח לשלוח מייל לח"כ, אך כמתפקד יקחו אותך ברצינות רבה יותר, ויגברו סיכוייך לשוחח עם הח"כ עצמו). תוכל גם להשפיע על הרכב מוסדות המפלגה ולא רק על הרכב הרשימה. סמכויותיו של אלה נעים בין קביעת תקנון המפלגה, ועד לאישור כניסה\אי-כניסה לקואלציה (למשל). מעבר לזה, ככל שתבחר להיות מעורב ופעיל יותר, פוטנציאל ההשפעה שלך יגבר יותר.
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608152
יש בזה משהו, גם אם עדיין לא נראה לי שזה מספיק כדי להצדיק התפקדות למפלגה. אתה (ו / או מתפקדים אחרים כאן) יכול להעיד עד כמה באמת יש יותר אוזן קשבת אצל ח"כים מרגע שאפשר לפנות אליהם בתור חברי מפלגה, לעומת פניה סתם כמצביע פוטנציאלי?

(הבהרה – זה דיון תיאורטי לחלוטין מבחינתי, כרגע יש לי סיבה אחרת ומשמעותית לא להתפקד)
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608134
לפחות הדברים הבאים:

- בחירת יו"ר. אם המפלגה שהתפקדת לה תפשל בבחירות, סביר להניח שהיא תבחר יו"ר חדש, ואתה תהיה בין אלה שיבחרו אותו.
- השפעה ניכרת על המועמדים לבחירות המקומיות הבע"ט.
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608149
איזו מין השפעה ניכרת?
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608155
האמת שאני לא מכיר את הפרטים, וזה מן הסתם גם מאוד תלוי במפלגה. אני מניח שתוכל לבדוק בתקנון של המפלגה או המפלגות שרלבנטיות עבורך.

(אבל, הכול תלוי במפלגה. מי שהתפקד ל''קדימה'', למשל, גילה שהפריימריס בוטלו, וגם לו היו מתקיימים, ממילא אין בה מקומות ריאליים לבחור אליהם מועמדים.)
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608228
אם כבר לבחור בין השתיים, מה דעתך להעדיף הצבעה במוקדמות על-פני הצבעה בכלליות? מצד אחד, צריך לשלם. מצד שני, כפי שכתבת, ההשפעה טיפה פחות אפסית.
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608259
אין ממש בחירה בין השתיים, הייתי שמח לעשות את שתיהן, אבל בכל מקרה – מה שמפריע לי בהתפקדות הוא פחות עניין התשלום, ויותר המחויבות. אני יודע שהתפקדות היא לא מחויבות להצביע למפלגה, אבל אני עדיין חושב שהתפקדות למפלגה היא הצהרת תמיכה משמעותית בה, ואין כיום מפלגה שמבחינתי ראויה לתמיכה כזאת. נראה לי לא הגון להתפקד למפלגה שנראית בעיני הכי פחות גרועה, ושלא אהסס לנטוש אם תגיע מפלגה אחרת שקצת יותר תתאים לדעותי.

(אם השאלה הייתה תיאורטית טהורה – אני חושב שאם הייתי באמת צריך לבחור בין שתי האפשרויות, הייתי מעדיף עדיין את ההצבעה בבחירות הכלליות. אומנם הסיכוי להשפיע נמוך יותר, אבל ההשפעה משמעותית יותר לדעתי, בהעברת מנדט ממפלגה אחת לאחרת, לעומת השפעה בבחירת מועמד אחד על־פני אחר)
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608267
(בהשפעה בבחירת מועמד אחד על פני אחר אתה עשוי לסייע למפלגה להפוך לראויה להצבעה. ואז לגרום לאחרים להצביע עבורה בבחירות. ואז יעברו מנדטים ממפלגות אחרות אליה).
שקלתי להתפקד. עכשיו כבר לא. 608300
אני לא בטוח שזה סביר יותר מהאפשרות שההשפעה שלי תגרום לאחרים להימנע מהצבעה עבורה בבחירות, אז התעלמתי מהשיקול הזה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים